Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 12/2009 (23.03.2009)
ANPR - system rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Najnowszym rozwinięciem systemów CCTV jest automatyczne rozpoznawanie zawartości obrazu. Jednym z najprężniej rozwijających się rodzajów analizy jest automatyczne odczytywanie tablic rejestracyjnych ANPR (Automatic Number Plate Recognition). Podobnie jak w klasycznym monitoringu wizyjnym, tak i w odczycie numerów rejestracyjnych prym wiedzie Wielka Brytania.
System składa się z tysięcy kamer rejestrujących około 50 mln tablic rejestracyjnych dziennie. Pozwala on na lokalizowanie nieubezpieczonych pojazdów, dublowanych tablic, a także przemieszczania się kryminalistów i osób podejrzanych. Dane dotyczące czasu i miejsca przebywania pojazdów zapisywane są w bazach i archiwizowane przez pięć lat.

Sposób działania:
Algorytm rozpoznawania tablic rejestracyjnych najpierw wyszukuje i izoluje tablicę ze zdjęcia. Następnie, tablica ta jest prostowana i powiększana do zadanego rozmiaru, po czym następuje korekcja jasności i kontrastu badanego obrazu. Kolejnym krokiem jest wydzielenie poszczególnych znaków z tablicy i rozpoznanie ich za pomocą systemu OCR (Optical Character Recognition). Na koniec sprawdzana jest zgodność tablicy z zasadami panującymi w danym kraju.

Dużym wyzwaniem dla systemów ANPR jest sama kamera. Aby można było poprawnie odczytać numery tablic rejestracyjnych (szybko poruszający się obiekt) obraz nie może być rozmazany. W celu zminimalizowania wpływu prędkości pojazdu na to zjawisko stosuje się krótkie czasy naświetlenia (1/500 s przy 60 km/h) przy dużym oświetleniu. Dlatego kamery wyposaża się w dużej mocy promienniki IR. Systemy autostradowe działają nawet przy prędkościach 240 km/h.
Porównanie czasu naświetlenia
Wzorcowym przykładem jest system pobierania opłat za poruszanie się pojazdem w centrum Londynu. Składa się on z 1500 kamer oraz dodatkowych mobilnych zestawów. System służy do identyfikowania pojazdów wjeżdżających oraz opuszczających strefę i porównywania z wnoszonymi za wjazd opłatami. W przypadku niewniesienia opłaty w określonym czasie system automatycznie wystawia mandat. System sprawdza się dzięki osiąganej 98% skuteczności.

Ciekawym dokumentem przygotowanym przez Policję Wielkiej Brytanii jest "Strategia stosowania systemu ANPR" - ANPR Strategy.
System ANPR to jeden z głównych filarów rozwoju CCTV
Formalnie instalacja anteny wymaga pozwolenia, ale... Kraj, w którym wykonano zdjęcie poniżej, od drugiego tysiąclecia p.n.e. zamieszkiwały koczownicze plemiona Maurów.
Od XII wieku p.n.e. wybrzeża były kolonizowane przez Fenicjan, a od III wieku p.n.e. należały do Kartaginy.
W 43 roku n.e. Rzymianie podbili kraj Maurów i wcielili do Cesarstwa.
Na okres od XI do XIII wieku przypadają lata największej świetności kraju, w tym czasie podbił on jeden z najważniejszych krajów europejskich, Hiszpanię.
Instalowanie anteny satelitarnej w tym kraju wymaga formalnej zgody władz, ale niewielu się tym przejmuje, bo przy takim nasyceniu anten, jakie widać na powyższym zdjęciu, trudno kogokolwiek skontrolować.
Jaki to kraj - odpowiedź na końcu Informatora.
Tuner PVR w instalacji antenowej. Tuner PVR wymaga doprowadzenia dwóch sygnałów satelitarnych. Aby sygnał programów odbieranych przez tuner był dostępny na innych telewizorach, należy podłączyć modulator do gniazda Euro tunera. Modulator należy połączyć następnie z rozgałęźnikiem R60102.
Do instalacji można użyć gniazd antenowych R694140, R694100.
Stosując bezprzewodowy przedłużacz pilota R94116, będzie możliwe zdalne sterowanie tunerem PVR z innego pomieszczenia.
Konwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarAntena satelitarna stalowa 90 cm offset ocynkowana malowana A-EUchwyt antenowy TV-Sat WG-5 malowany 30cmMocowanie drugiego konwertera Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalModulator MT-21P Terra kanały 21-69Multiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyGniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotnyWzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Tuner PVR w instalacji multiswitchowej
Rejestratory ULTIMAX (HIKVISION) w sieci restauracji Burger King. W Glasgow (Wielka Brytania), w jednej z największych na świecie sieci fast food - Burger King (liczącej 11300 restauracji w 69 krajach) zostały zmontowane rejestratory ULTIMAX serii 500 (modele ULTIMAX-516 M75160, ULTIMAX-508 M75080, ULTIMAX-504 M75040).
Powodem podjęcia decyzji o zainstalowaniu systemu monitoringu było zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa przy pracy z żywnością. Decyzja ta była również podyktowana troską o zachowanie najwyższej jakości obsługi klienta.
Priorytetem dla właścicieli sieci Burger King był podgląd z poszczególnych restauracji w czasie rzeczywistym i szybki dostęp do archiwum. Wybrano te właśnie rejestratory, gdyż jako nieliczne na rynku wyposażone są w najnowszy, bardzo wydajny rodzaj kompresji wideo H.264. Dodatkowo możliwość zdefiniowania drugiego strumienia (o obniżonych parametrach obrazu) dostosowanego do posiadanego łącza sprawiła, że możliwe było optymalne wykorzystanie przepustowości łącza bez utraty wysokiej jakości nagrań (ustawienia pierwszego strumienia do celów rejestracji).
Wybór tych rejestratorów podyktowany był również koniecznością zachowania wysokiej stabilności systemu i bezawaryjną pracą w ciągu całego czasu pracy restauracji, czyli 24 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu.
(MD)
Rejestratory ULTIMAX w sieci restauracji Burger King.
Przesyłanie sygnałów z monitoringu CCTV przez Internet - cz. 2/3. W ubiegłym tygodniu opisaliśmy przypadek prostego przesyłania obrazu przez Internet na potrzeby kilku użytkowników. Większość urządzeń monitoringu IP umożliwia połączenie maksymalnie z około dziesięcioma użytkownikami.
Jeśli inwestor chce udostępnić obraz większej liczbie osób, sytuacja komplikuje się. Problem staje się pasmo, jakie jest potrzebne do prezentacji obrazu wielu użytkownikom. Wymagana przepływność jest iloczynem użytkowników i wymagań transmisyjnych kamery.
Z reguły upload w miejscu położenia kamery jest niewystarczający. W takim przypadku nie można obejść się bez postawienia serwera pośredniczącego, który ma dostęp do łącza o odpowiedniej przepustowości. Na serwerze (Media Serwer) powinno być zainstalowane oprogramowanie do restreamingu, np. darmowy VLC lub inne komercyjne oprogramowanie. Od urządzenia monitoringu IP jest pobierany tylko jeden strumień do Media Serwera (wg zasad z poprzedniego informatora). Oprogramowanie restreamingowe umożliwi przekonwertowanie do dowolnej kompresji, w dowolnej metodzie kapsulacji (format strumienia, np. mpeg-4, wmv, mov itd.), co umożliwi dalej odtwarzanie wielu strumieni, w dobrej jakości i w uniwersalnym formacie.
(TJ)
Kamera ULTICAM on-line - Wawel Kraków
Przykład zastosowania restreamingu - podgląd na Wawel
Kamera 2,0 Mpix ULTICAM - dostosowanie do pracy w nocy. Bardzo istotną cechą kamer megapikselowych jest sposób radzenia sobie w warunkach słabego oświetlenia.
Wynika to z faktu, że przetworniki w technologii CMOS mają dużo niższą czułość niż ich odpowiedniki CCD. Jednak nie jest prawdą, że kamer takich nie można stosować w ciemności. Kamera ULTICAM K1441 posiada dwa mechanizmy umożliwiające pracę nocną. Są to: zwolnienie migawki oraz automatyczne wzmocnienie.
Zwolnienie migawki zwiększa czas naświetlania przetwornika, co rozjaśnia obraz, ale ogranicza liczbę klatek na sekundę, natomiast wzmocnienie czułości przetwornika pociąga za sobą również wzmocnienie szumów.
Dlatego istotne jest, aby rozważnie używać opisanych funkcji i znaleźć optymalne ustawienie dla danego obszaru monitorowania.
Poniżej przedstawiono wynik zastosowania powyższych mechanizmów.
(MW)
ULTICAM K1441:
wzmocnienie: OFF
migawka: OFF
ULTICAM K1441:
wzmocnienie: HIGH
migawka: AUTO*5
Podłączenie się do zabezpieczonej sieci za pomocą karty TP-LINK. Zabezpieczenie sieci WLAN jest podstawą ochrony transmitowanych danych. Szyfrowanie transmisji jest również ochroną przed niepożądanymi użytkownikami, próbującymi nielegalnie korzystać np. z łącza internetowego.
Aby podłączyć się do zabezpieczonej sieci należy odpowiednio skonfigurować kartę WLAN. W urządzeniu TP-LINK należy wejść w menu konfiguracyjne karty, wybierając jej ikonkę w zasobniku systemowym, a następnie uruchomić okno zaawansowanej konfiguracji.
W celu uzyskania możliwości zaawansowanej konfiguracji karty, należy w zakładce Profile Management kliknąć "Modify..." na aktualnie działającym profilu.
Widok ekranu zakładki "Profile Management"
Aby mieć dostęp do zabezpieczonej sieci, należy kliknąć na zakładkę Security i zaznaczyć protokół, którym jest zabezpieczona sieć, a następnie kliknąć na "Configure".
Okno wyboru rodzaju i konfiguracji zabezpieczania sieci
Pojawi się okno definiowania hasła (Passphrase), odpowiednie dla wybranego protokołu. Dla protokołu WPA/WPA2 (obecnie uznawanego za najbezpieczniejszy) okno to zostało pokazane poniżej.
Okno wprowadzania hasła w protokole WPA/WPA2
W celu akceptacji wprowadzonych danych wciskamy "OK". Jeżeli hasło zostało wpisane poprawnie, uzyskamy połączenie do zabezpieczonej sieci.
(ŁS)
Rodzina urządzeń marki ULTIAIR powiększa się. Na rynku pojawiły się nowe urządzenia marki ULTIAIR:
  • ULTIAIR 319KC 166AG N2312
  • ULTIAIR 319KC 166AG N2313
Urządzenia te idealnie nadają się do podłączenia końcowych klientów do Internetu.
ULTIAIR N2312 oraz N2313 pracują w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz. Dzięki zastosowaniu w nich czułej karty MiniPCI - SparkLan Atheros 5414 166AG urządzenia te są idealne jako stacja kliencka. Dla stacji bazowej polecamy: N2300, N2301, N2330.
Uwaga! ULTIAIR N2310 i N2311 z kartą SparkLan WMIA-123AG 5 GHz polecane są do połączeń punkt-punkt, które stosuje się w monitoringu IP.
Kupując profesjonalny punkt dostępowy ULTIAIR dostajemy gotowy zestaw do zamontowania na maszcie lub ścianie. Urządzenie zasilane jest przez zasilacz z wbudowanym adapterem PoE.
Najważniejsze cechy:
  • elastyczna konfiguracja,
  • możliwość tworzenia zaawansowanych systemów sieciowych,
  • wydajna transmisja danych,
  • odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja (IP 66),
  • szybka konfiguracja trybu Bridge,
  • łatwy montaż urządzenia.
Ważną cechą punktów dostępowych marki ULTIAIR jest ich możliwość zainstalowania nawet w trudnych warunkach przemysłowych. Urządzenie jest idealnym rozwiązaniem do przesyłu różnego typu multimediów.
Wykaz urządzeń marki ULTIAIR:
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KC
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KC
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KN
ULTIAIR 419KC N2300
ULTIAIR 423KC N2301
ULTIAIR 423KN N2320
Antena: Technologic 19dB
Rodzaj anteny: Kierunkowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 4
Karta radiowa: Sparklan 123ag
Częstotliwość pracy: 5GHz
Antena: Technologic 23dB
Rodzaj anteny: Kierunkowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 4
Karta radiowa: Sparklan 123ag
Częstotliwość pracy: 5GHz
Antena: Dual Technologic 23dB
Rodzaj anteny: Kierunkowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 4
Karta radiowa: 2x Sparklan 123ag
Częstotliwość pracy: 5GHz
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SB
ULTIAIR 319KC N2310
ULTIAIR 323KC N2311
ULTIAIR 417SB N2330
Antena: Technologic 19dB
Rodzaj anteny: Kierunkowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 3
Karta radiowa: Sparklan 123ag
Częstotliwość pracy: 5GHz
Antena: Technologic 23dB
Rodzaj anteny: Kierunkowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 3
Karta radiowa: Sparklan 123ag
Częstotliwość pracy: 5GHz
Antena: Technologic 17dB
Rodzaj anteny: Sektorowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 4
Karta radiowa: Sparklan 123ag
Częstotliwość pracy: 5GHz
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KC 166AG
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KC 166AG
ULTIAIR 415SB HotSpot 2,4GHz
ULTIAIR 319KC 166AG
ULTIAIR 323KC 166AG
ULTIAIR 415SB HotSpot 2,4GHz
Antena: Technologic 19dB
Rodzaj anteny: Kierunkowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 3
Karta radiowa: Sparklan 166ag
Częstotliwość pracy: 5GHz
Antena: Technologic 23dB
Rodzaj anteny: Kierunkowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 3
Karta radiowa: Sparklan 166ag
Częstotliwość pracy: 5GHz
Antena: Technologic 15dB
Rodzaj anteny: Sektorowa
Płyta główna: RouterBoard 411
System: Mikrotik level 4
Karta radiowa: Sparklan 123ag
Częstotliwość pracy: 2,4GHz
(ŁK)
Maroko. 34-milionowy kraj, który osiągnął w 2008 roku 5,3% wzrost PKB, notujący bezrobocie na poziomie 2,3%. W 2007 roku były w Maroku około 3 miliony stacjonarnych telefonów i ponad 20 milionów komórkowych, co świadczy o nadrabianiu zaległości telekomunikacyjnych poprzez wykorzystanie techniki bezprzewodowej.
Maroko jest na trasie słynnego kabla światłowodowego (SEA-ME-WE-3) łączącego Europę (Niemcy) z Azją (kończy się w Japonii i Australii). Kabel jest znany z tego, że przynajmniej raz w roku jest uszkadzany przez statki zarzucające kotwice w egipskim porcie Aleksandria, co staje się powodem potężnych, światowych perturbacji telekomunikacyjnych.
Mury otaczające szellę w stolicy Maroka, Rabacie
Wnętrze Mauzoleum Mulaja Ismaila w Meknes
Zaułki medyny w Fezie
Pisaliśmy w Informatorze:

Rejestracja obrazu ruchu drogowego przy wykorzystaniu urządzeń ULTIAIR oraz kamer CCTV IP firmy ACTi. Wymuszenia pierwszeństwa oraz przejazd na czerwonym świetle przez skrzyżowanie są jednym z najczęstszych przyczyn kolizji drogowej w dużych miastach. Często określenie winy kierowcy jest trudne...
- numer archiwalny z 23.02.2009

Przesłanie jednym kablem dwóch sygnałów SAT - TWINSENDER. JCzęstym błędem popełnianym przy kablowaniu domów i mieszkań jest kładzenie dokładnie tylu kabli ile w danym momencie jest potrzebnych. Najczęściej od konwertera satelitarnego do tunera prowadzi się jeden kabel. W sytuacji, gdy jest potrzeba zastosowania tunera dwugłowicowego (z PVR)...
- numer archiwalny z 12.01.2009

Jak poradzić sobie z OSD? Zastosowanie mikroprocesorów DSP (Digital Signal Processor) pozwala na rozbudowę możliwości regulacji parametrów obrazu w kamerach...
- numer archiwalny z 18.02.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych