Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2009 (16.03.2009)
CeBIT 2009 - nieudane targi? W dniach 3 - 8 marca 2008 r. odbyły się w Hanowerze największe światowe targi IT i telekomunikacji. Uczestniczyło w nich około 4300 firm z 69 krajów, zwiedziło je około 400 000 osób - liczby imponujące, jednak dalekie od rekordów z 2001, kiedy swoje produkty wystawiało 8100 firm.
Brak liderów rynku telekomunikacyjnego zarówno producentów, jak i operatorów oraz znikomy udział firm przedstawiających produkty dla sektora bankowego to najbardziej widoczne cechy kryzysu na CeBIT. Spośród operatorów niemieckich wystawił się Deutsche Telekom i Vodafone, zabrakło E-Plus i znanego z imponującego stoiska O2.
Największą jednak sensacją był symboliczny udział Samsunga, reprezentowanego jedynie przez dealerów. Jeszcze w ubiegłym roku stoisko Samsunga zachwycało rozmachem i ilością nowości, a sponsorowanie zawodów World Cyber Games (WCG) z tysiącami graczy StarCraft, Counter-Strike i Warcraft III podkreśłało rolę lidera rynku elektronicznego. Brak stoiska wzbudził pytania o kondycję finansową Samsunga, a wycofanie się ze sponsoringu Mistrzostw Świata w e-sportach to prawdziwy cios dla marketingu tej firmy w młodzieżowym segmencie rynku.
Z Japonii nie przyjechała Toshiba i DoCoMo, symboliczne stoisko miał NEC i Sony Ericsson, zabrakło Motoroli. Zniknęły wystawy na zewnątrz hal. W ubiegłym roku show z terenowymi pojazdami promował nowe procesory AMD, w tym roku zabrakło nie tylko pojazdów, ale również AMD.
Brakowało wystawców przedstawiających nowe technologie, tak jakby producenci stracili wiarę w możliwość ich wdrożenia w najbliższym czasie (szczególnie widoczny był brak LTE). Wiało nudą z pawilonów promujących Green IT.

Czy targi były nieudane? - Nie!!!

Więcej w fotoreportażu CeBIT 2009 - nieudane targi?
CeBIT 2009 - nieudane targi?
CeBIT 2009 - nieudane targi?
CeBIT 2009 - nieudane targi?
IBM ciekawie promował koncepcję Cloud computing (przetwarzanie w chmurze)
Instalacja magistralna w budynku wielorodzinnym. Jakość okablowania jest podstawą poprawnego wykonania instalacji antenowej.
Warto w planach uwzględnić wykonywanie okablowania budynku przed położeniem tynków oraz wykonać okablowanie magistralne piętrowe.

Nowoczesny sposób okablowania zwany magistralnym umożliwia:
  • odbiór wyłącznie telewizji naziemnej - jeden kabel magistralny przebiegający przez wszystkie piętra,
  • odbiór telewizji naziemnej i satelitarnej z jednego satelity - pięć kabli przebiegających przez wszystkie piętra,
  • odbiór telewizji naziemnej i satelitarnej z dwóch satelitów - dziewięć kabli przebiegających przez wszystkie piętra.
Przy długości kabli magistralnych powyżej 50 m warto stosować kabel TRISET-11, dla mniejszych długości wystarczy TRISET-113.
Od gniazdek w lokalu do magistrali należy poprowadzić po dwa kable abonenckie TRISET-113, ponieważ w niedługim czasie standardem staną się tunery dwugłowicowe wymagające dwóch sygnałów. W mieszkaniach zaleca się zatem montowanie gniazd podwójnych R694140.

Polecamy kurs:
Projektowanie i wykonanie dużych instalacji zbiorowych RTV-SAT w budynkach wielorodzinnych i hotelach na przykładzie stacji czołowej MMH-3000 i multiswichy firmy TERRA.
E1015
Okablowanie dla dystrybucji RTV-SAT - umożliwia odbiór telewizji naziemnej i sygnału satelitarnego z dwóch satelitów oraz podłączenie tunerów dwugłowicowych
Odgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemną
Przykład instalacji multiswitchowej wykorzystującej magistralę dziewięcioprzewodową, na piętrach wstawiamy rozgałęźniki podłączając do nich multiswitche - od multiswitchy do gniazdek biegną kable abonenckie. Warto zwrócić uwagę, że możemy elastycznie zmieniać liczbę abonentów, zmieniając multiswitch.
Monitoring CCTV na statkach turystycznych - Cypr. Firma Louis Cruises Lines oferuje komfortowe podróże po morzu Śródziemnym. Dysponując flotą kilkunastu luksusowych statków zaprasza na połączone ze zwiedzaniem rejsy z Grecji, Cypru, Włoch, Francji do Turcji, Egiptu, Hiszpanii, Tunezji, Izraela, Syrii i Maroka. Bogaty program turystyczny, wysoka jakość obsługi i przystępne ceny to atuty Louis Cruises Lines.
Wysoką jakość usług firma stara się wprowadzać we wszystkich dziedzinach. Ponieważ wielu klientów dokonuje transakcji za pomocą kart płatniczych, Louis Cruises Lines postanowił dostosować warunki do najnowszego standardu PCI DSS (Payment Card Industry Data Security Standard) - światowego standardu ustalonego przez największe organizacje emitujące karty kredytowe. Jednym z wymagań nowego standardu jest instalacja monitoringu w wybranych miejscach.
Firma, decydując się na montaż instalacji CCTV, postawiła wymagania wysokiej jakości rejestracji obrazu, możliwości archiwizowania nagrań przez 240 dni, szybkiego dostępu do obrazu z kamer i archiwalnych nagrań poprzez Internet.
Budowy instalacji podjęły się firmy Kanabus Services i 4th GL Prodata.
Założono, że kamery powinny być odporne na zniszczenie i mieć dużą czułość umożliwiającą pracę przy słabym oświetleniu. Takie parametry spełnia model SN-FX580 M10748. Jest to kamera kopułowa, która może być montowana na suficie lub na ścianie. Kamera wyposażona jest w solidną obudowę metalową i klosz wykonany z poliwęglanu odpornego na uderzenia. Ma bardzo dobre parametry obrazu, tj. wysoką rozdzielczość - 540 TVL i czułość 0,008 luksa oraz funkcję Night Vision. Przy słabym oświetleniu (3 luksy) przełącza się w tryb monochromatyczny. Do rejestracji obrazu użyto rejestratorów 3generacji - ULTIMAX-304 M73040 wykorzystujących kompresję H.264 i pozwalających na podłączenie dysków o sumarycznej pojemności do 8 TB.
Instalację wykonano na statkach: Orient Queen, The Aegean Pearl, Thomson Destiny, Aquamarine, Thomson Spirit, Sapphire, Coral and Cristal, The Emerald and The Calypso.
Firma Louis Cruises Lines oferuje komfortowe podróże po Morzu Śródziemnym
Najnowszy model kamery obrotowej - C4399/FCB-EX1010P M12291. Kamery szybkoobrotowe PTZ stosuje do monitoringu rozległych terenów, np. placów parkingowych, składów budowlanych. Kamery wykorzystywane są również bardzo często w monitoringu miast. Monitorowane są ulice oraz skrzyżowania. Operator mając do dyspozycji kamerę obrotową z dużym zoomem jest w stanie szybko zareagować i zarejestrować zdarzenie oraz uchwycić szczegóły obiektów, numery rejestracyjne pojazdów, twarze osób.
W kamerze M12291 zamontowany został jeden z najnowszych modułów kamerowych Sony - FCB-EX1010P.
Moduł wykorzystany w kamerze charakteryzuje się najwyższymi parametrami: zoom - x 35, przetwornik o wysokiej czułości 1/4” EX-View HAD CCD Sony, liczba linii - 530 TVL. Wbudowany układ WDR, nowy rodzaj masek sferycznych, które zmieniają swoją wielkość w zależności od zoomu oraz menu w języku polskim i angielskim to dodatkowe zalety tej kamery.
Kamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010P
Menu ekranowe kamery - C4399/FCB-EX1010P M12291
Podłączenie urządzeń zapisujących obraz, na przykład rejestratorów ULTIMAX, i sterowanie kamer PTZ z tego samego pulpitu M77920 jest proste, co pokazuje schemat poniżej.
Kamerę możemy podłączyć również do instalacji CCTV IP używając wideoserwerów i oprogramowania, na przykład ULTISYSTEM.
Kamera szybkoobrotowa C4399/FCB-EX1010PPulpit sterowniczy DS-1003Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-516 H.264
Schemat połaczenia kamery szybkoobrotowej PTZ M12291,
rejestratora ULTIMAX serii 500 i 700 z pulpitem M77920
Przesyłanie sygnałów z monitoringu CCTV przez Internet - cz. 1/3. Dzięki urządzeniom monitoringu IP (kamery IP, serwery wideo), a także rejestratorom cyfrowym z wbudowanymi webserwerami, coraz bardziej popularny staje się podgląd obrazu z kamer przemysłowych za pomocą łączy internetowych.
Nadal jednak problemem pozostaje dobranie urządzeń i ich konfiguracji w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy obraz, przy ograniczonych możliwościach transmisyjnych łączy internetowych.
W większości przypadków inwestor ma łącze internetowe o ograniczonej przepustowości (np. ADSL). Uwaga! - Ważniejszym parametrem jest upload, ponieważ strumień jest wysyłany do Internetu. W takim przypadku należy odpowiednio skonfigurować kamery. Źle skonfigurowana kamera, przy ograniczonym łączu może być przyczyną złego obrazu (błąd dekodowania), znacznego przeskoku klatek przy odtwarzaniu lub całkowitego braku obrazu spowodowanego przepełnieniem bufora.
Należy przyjąć założenie, że aby uzyskać taką samą jakość obrazu, należy ustawić inną przepływność (bitrate) dla dla różnych typów kompresji (patrz tabelka poniżej).
Minimalne przepustowości, wymagane do przesyłania obrazu przez Internet (źródło ACTi)
W przypadku ograniczenia pasma, w pierwszej kolejności warto zrezygnować z szybkiego odświeżania nie zmniejszając rozdzielczości. Ustawienie, w przypadku standardowej kamery, rozdzielczości D1 przy 12 klatkach na sekundę da w miarę satysfakcjonującą ciągłość obrazu.
Przy bardzo niskiej jakości łącza należy zmniejszać rozdzielczość i liczbę klatek.
Większość producentów podaje (w firmware lub w instrukcji) szacunkowe zapotrzebowanie pasma dla danych parametrów.
W przypadku urządzeń, które posiadają kompresję MPEG-4 i H.264, po konfiguracji przepływności warto zmienić tryb wysyłania strumienia na "zmienną przepływność" (VBR - Variable Bit Rate). Zmniejszy to wielkość wysyłanego strumienia w przypadku obrazów statycznych.
Wraz ze zmniejszeniem parametrów transmisyjnych pogarsza się jakość nagrań.
Ten problem też można rozwiązać, jeśli urządzenia monitoringu IP posiadają opcje "Dual Stream", która umożliwia wysyłanie jednocześnie dwóch strumieni o różnych parametrach. Wtedy strumień kierowany do lokalnej sieci LAN należy ustawić tak, aby sygnał miał najlepsze parametry do rejestracji na serwerze NVR, natomiast strumień przeznaczony do podglądu przez Internet może mieć gorsze parametry.
Wykorzystanie funkcji Dual Stream
Należy zaznaczyć, że powyższe ustawienia przepływności dotyczą przypadku połączenia jednego klienta przez łącze internetowe do jednego urządzenia monitoringu IP.
W następnych Informatorach napiszemy co zrobić w przypadku większej liczby klientów i rozważymy przypadek udostępnienia większej liczby kamer.
(TJ)
Funkcja RAID w rejestratorach sieciowych NUUO. Funkcja RAID (Redundant Array of Independent Disks, nadmiarowa macierz niezależnych dysków) pozwala na polepszenie wydajności systemu poprzez współdziałanie kilku dysków twardych. Rejestrator sieciowy NUUO NV-2040 K4104 obsługuje RAID 0 oraz 1.
RAID 0 umożliwia połączenie dysków "szeregowo", przez co widziane są przez system jako pojedynczy dysk o pojemności całkowitej równej pojemności najmniejszego dysku razy liczba dysków.
RAID 1 zwany jest "mirroringiem" i pozwala na zabezpieczenie danych poprzez równoległy zapis na obydwu dyskach. Pojemność w takim systemie równa jest pojemności najmniejszego dysku.
Rejestrator sieciowy NUUO NV-2040
Rejestrator sieciowy NUUO K4104
obsługujący RAID 0, 1
Model NUUO NV-4080 K4108 obsługuje do czterech dysków twardych, przez co możliwe jest również zabezpieczenie systemu za pomocą RAID 5 i 10.
RAID 5 umożliwia zabezpieczenie co najmniej trzech dysków w ten sposób, że w przypadku uszkodzenia jednego z nich, dane zostaną w pełni odtworzone. Pojemność dysków równa jest pojemności najmniejszego z nich pomnożona przez ich liczbę minus jeden. Ostatni rodzaj zabezpieczenia przed utratą danych, stosowany w ośmiokanałowych rejestratorach NUUO, jest RAID 10. Jest on połączeniem wcześniej opisanych 1 i 0 w taki sposób, że parami tworzone są mirrory (RAID 1) i dopiero one połączone są w RAID 0. Pojemność takiego systemu równa jest podwojonej pojemności najmniejszego dysku.
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080
Rejestrator sieciowy NUUO K4108
obsługujący RAID 0, 1, 5, 10
W poniższej tabeli przedstawiono możliwe konfiguracje dla dysków o pojemności 500 GB każdy.
Poziom RAID Możliwa liczba dysków Pojemność systemu [TB]
0 2 1
1 2 0,5
5 3 1
5 4 1,5
10 4 1

 

Rozbudowana sieć biurowa WLAN. Brak okablowania LAN znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. W przypadku trudności z położeniem instalacji kablowej sieć bezprzewodowa rozwiązuje problem przyłączenia większej liczby komputerów domowych do sieci.
Jest to szybka, tania i efektywna forma rozwiązania tego problemu. Do takich rozwiązań polecamy urządzenia TP-LINK.
Urządzenia tej marki charakteryzują się prostą konfiguracją oraz nowoczesnym wyglądem. Liczne nagrody przyznane od niezależnych magazynów na całym świecie świadczą o wysokiej jakości wykonania urządzeń oraz o dbałości o zadowolenie klienta.
W celu stworzenia prostej sieci bezprzewodowej należy użyć:
  • routera TL-WR542G N2950 oraz Access Pointa TL-WA501G N2940 skonfigurowanego jako Repeater, w celu poprawienia jakości połączenia w dalszych częściach piętra,
  • kart PCI TL-WN551G N2970 - do podłączenia jednostek stacjonarnych, kart PCMCIA TL-WN510G N2930 lub USB TL-WN321G N2920 - do komputerów przenośnych,
  • wewnętrznej anteny TL-ANT2405C A72713 - do wzmocnienia odbieranego sygnału w przypadku komputerów stacjonarnych.
(ŁS)
Schemat rozbudowanej sieci biurowej opartej o WLAN
Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchemKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GAntena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHzAntena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHzKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GAntena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHz
Instalacja rozbudowanej sieci w oparciu o urządzenia TP-LINK
Transmisja bezprzewodowa z wykorzystaniem punktu przerzutowego. Częstym problemem podczas projektowania radiolinii jest brak bezpośredniej widoczności łączonych punktów. Rozwiązaniem jest utworzenie tzw. punktu przerzutowego.
Instalacja systemu polega na utworzeniu dwóch połączeń punkt-punkt, z których drugie zaczyna się w miejscu, gdzie kończy się pierwsze. W miejscu styku dwóch łączy powstaje punkt przerzutowy. Urządzenia w punkcie przerzutowym możemy bezpośrednio połączyć za pomocą kabla ethernetowego.
Instrukcję, w której zostało pokazane jak poprawnie stworzyć połączenie punkt-punkt można pobrać tutaj.
Do najprostszego połączenia punkt - punkt należy użyć ULTIAIR z licencją 4, który będzie działał jako Access Point oraz ULTIAIR z licencją 3 działający jako Klient. Oczywiście można też stosować połączenia punkt - punkt wykorzystując dwa urządzenia ULTIAIR z licencją 4.
(ŁK)
Przykładowe połączenia punkt-punkt:
ULTIAIR 419KC N2300– ULTIAIR 319KC N2310
ULTIAIR 423KC N2301– ULTIAIR 323KC N2311
ULTIAIR 423KC N2301– ULTIAIR 423KC N2301
ULTIAIR 423KC N2301– ULTIAIR 419KC N2300
ULTIAIR 423KC N2301– ULTIAIR 319KC N2310
ULTIAIR 419KC N2300– ULTIAIR 323KC N2311
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCULTIAIR
Przykładowa transmisja bezprzewodowa z wykorzystaniem punktu przerzutowego
oraz urządzeń marki ULTIAIR
Megapikselowy przewrót na targach Intertelecom <br /> Łódź - 17-19 marca 2009
Pisaliśmy w Informatorze:

CAMSET, NETSET - nowoczesne medium transmisyjne - 6 lat gwarancji. Wprowadzone do sprzedaży w ostatnim czasie nowoczesne, analogowe kamery CCTV wymagają medium transmisyjnego o najwyższych parametrach. Wysokiej jakości obraz jaki potrafią generować może zostać znacznie pogorszony przez szybko starzejący się kabel o niskich parametrach. Przewody CAMSET...
- numer archiwalny z 8.09.2008

Rozmiar obiektu na ekranie monitora. Według normy EN 50132-7 wielkość obrazu powinna pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola obecności...
- numer archiwalny z 26.11.2007

Mobilny system monitoringu. Obowiązkiem organizatorów imprez masowych jest zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestnikom. Aby było ono na zadowalającym poziomie można zaangażować duże siły osobowe lub skorzystać z możliwości, jakie daje technika CCTV.
Organizator Dni Myślenic (27 - 29 czerwca 2008 r.) zwrócił się do firmy Arndex o przygotowanie systemu CCTV do monitoringu imprezy...
- numer archiwalny z 18.09.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Film wyróżniony przez Google, jako "Najczęściej oglądany film tygodnia w dziale Nauka i Technika".