Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 10/2009 (9.03.2009)
Świat dojrzał do LTE. Ostatni kwartał ubiegłego roku był szczególnie trudny dla operatorów i producentów sprzętu telekomunikacyjnego. Strata Deutsche Telekom w wysokości 730 milionów euro i spadek realnych przychodów największego światowego operatora Vodafone o 1% to zapowiedzi poważnych problemów na tym rynku. Przyczyną kłopotów jest zarówno kryzys, jak i nasycenie rynku. Największe problemy występują w Europie. Tutaj stosunkowo dotkliwe były spadki przychodów w Hiszpanii (5,8% spadek przychodów Vodafone) i w Grecji (strata Deutsche Telekom pochodzi głownie z tego rynku).
Jeszcze trudniejsza sytuacja występuje wśród producentów sprzętu. W połowie stycznia Nortel złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami, Motorola miała w ostatnim kwartale stratę 3,6 miliarda dolarów i spadek obrotów z 9,65 miliarda USD w 2007 r. do 7,1 miliarda USD w 2008 r. Sony Ericsson po zysku w 2007 r. o wysokości 1,4 miliarda USD, w 2008 r. zanotował blisko 100 milionów USD straty.
W trudnej sytuacji znajdują się również rządy USA i państw europejskich chcące za wszelką cenę uniknąć bankructwa dużych producentów i wzrostu bezrobocia. Uruchamiane są programy mające temu przeciwdziałać. Jako pierwszy zainwestuje w ożywienie rynku telekomunikacyjnego rząd amerykański. W zgłoszonym przez prezydenta Obamę pakiecie antykryzysowym przeznaczono 6 miliardów dolarów na rozwój transmisji bezprzewodowej i szerokopasmowego dostępu do Internetu oraz dodatkowe 11 miliardów na rozwój sieci inteligentnych.
W Europie brak jeszcze istotnych działań antykryzysowych w zakresie telekomunikacji, jednak należny sądzić, że Unia przy wprowadzaniu nowych technologii transmisyjnych przynajmniej nie powtórzy błędów z wysokimi opłatami koncesyjnymi, które drenowały pieniądze przeznaczone na inwestycje w GSM i UMTS.
Szansą dla Europejczyków i Ameryki jest technologia LTE. Jest to jedna z technologii, w której firmy europejskie i amerykańskie posiadają sporą przewagę nad azjatycką konkurencją, więc start na własnych rynkach może być kołem zamachowym do globalnego sukcesu i poprawy wyników zarówno operatorów jak i producentów. Obecnie najsilniejszą pozycję w LTE mają Sony Ericsson, Nokia Siemens Networks, Alcatel, Motorola. Przyspieszenie jest już widoczne.
Na początku lutego Motorola uruchomiła w Swindon w Wielkiej Brytanii pierwszą testową sieć telekomunikacyjną pracującą w technologii LTE (4G). Uruchomiona sieć działa w paśmie o częstotliwości 2,6 GHz. Umożliwia ona jednocześnie przeprowadzanie rozmów głosowych oraz transmisję danych w technologii 4G. Szacowane prędkości transmisji danych mają mieć wartość od 29 do 226 Mb/s. Na rynku amerykańskim komercyjne uruchomienie LTE jeszcze w tym roku zapowiada Verizon.

LTE (Long Term Evolution) jest zapowiadany jako standard bezprzewodowych sieci 4G, czyli osiągających przepływność ponad 100 Mbit/s. LTE to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS, opartej na protokole TCP/IP. LTE wykorzystuje do downlinku technikę wielodostępu OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), umożliwiającą uzyskanie wysokich szybkości transmisji poprzez zastosowanie wielu podnośnych, zaś do uplinku SC-FDMA (Single-Carrier Frequency Division Multiple Access). W technologii wykorzystywane są modulacje: QPSK, 16QAM i 4QAM, zastosowano również technikę wieloantenowej transmisji MIMO.
CeBIT 2009 - nieudane targi?
Kryzys czy możliwości?
Zapraszamy na relację z targów CeBIT 2009 w następnym wydaniu Informatora.

Czy tendencje zauważone na targach w ubiegłym roku sprawdziły się w praktyce?
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem z CeBIT-u 2008.
Gigantyczne wyświetlacze w Pekinie. Grupa wieżowców Pangu Plaza należy do najciekawszych budynków powstałych z okazji Olimpiady w Pekinie. Kompleks składa się z 5 wieżowców obłożonych z zewnątrz białym granitem. Najwyższy z nich ma 192 m i tylko 39 pięter, ponieważ każde z nich ma wysokość 4,6 m.
W jednym z budynków znajduje się siedmiogwiazdkowy hotel (są dwa takie hotele na świecie - drugi znajduje się w Dubaju). Cena noclegu w apartamencie prezydenckim wynosi 30 000 USD. Obiad w restauracji można zjeść za kwotę od około 600 USD w górę.
Na wieżowcach, które wyobrażają chińskiego smoka (kształt architektoniczny jest dobrze widoczny tutaj), znajduje się 7 gigantycznych wyświetlaczy LED o łącznej powierzchni 3400 m2. Największy z wyświetlaczy ma powierzchnię 900 m2.

Największy obecnie wyświetlacz LED znajduje się również w Pekinie i ma wymiary 250 x 30 m.
Największy fasadowy wyświetlacz LED zostanie zbudowany w Dubaju i będzie miał wysokość 100 m.
Grupa wieżowców Pangu z siedmioma gigantycznymi wyświetlaczami LED
- największy o powierzchni 900 m2
Zakłócenia sygnału telewizyjnego przez sygnały komunikacyjne w paśmie 450 MHz. W Europie działa kilkadziesiąt sieci telefonii CDMA pracujących w paśmie 450 MHz. Powodują one często zakłócenia odbioru programów TV. Wynika to najczęściej z przesterowania przedwzmacniaczy lub wzmacniaczy szerokopasmowych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ pasmo emisji nadajników CDMA 462,5-467 MHz znajduje się tuż poniżej kanału 21, czyli 470 MHz. Wzmacniacze telewizyjne (za wyjątkiem wzmacniaczy kanałowych) nie mają tak ostrych filtrów, aby wyciąć niepożądany dla odbiorników TV sygnał.

W przypadku zaistnienia problemu należy:
  • zastosować anteny i wzmacniacze pasmowe,
  • zastosować odpowiedni, bardzo stromy filtr zaporowy R49603, najlepiej przed pierwszym stopniem wzmocnienia.
Monitoring Zakładów Karnych - kamera wandaloodporna o wysokiej czułości. Kamera zamontowana w celi powinna spełniać określone wymagania. Powinna być odporna na zniszczenie i mieć dużą czułość, umożliwiającą pracę przy słabym oświetleniu. Takie parametry spełnia model SN-FX580 M10748. Jest to kamera kopułowa, która może być montowana na suficie lub na ścianie. Kamera posiada solidną obudowę metalową i klosz wykonany z poliwęglanu, odporny na uderzenia.
Kamera posiada bardzo wysokie parametry obrazu tj. wysoką rozdzielczość - 540TVL i czułość 0,008 luksa, jest wyposażona w funkcję Night Vision. Przy słabym oświetleniu (3 luksy) przełącza się w tryb monochromatyczny.
Kamera kolorowa Dzień/Noc SN-FX580 z filtrem odsuwanym mechanicznie w sufitowej obudowie wandaloodpornej
Kamera kolorowa Dzień/Noc SN-FX580 M10748 w obudowie wandaloodpornej
ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - szybka instalacja. Oprogramowanie CCTV ULTISYSTEM jest wyposażone w kreator ułatwiający uruchomienie systemu. Zaraz po instalacji oprogramowania uruchamia się on, umożliwiając prostą integrację urządzeń z oprogramowaniem oraz konfigurację oprogramowania i archiwum.
Kreator pozwala szybko skonfigurować system, a dodatkowo umożliwia wyszukiwanie urządzeń w sieci.
Po zakończeniu ustawień uruchamia się narzędzie zarządzania archiwizacją, w którym można skonfigurować sposób tworzenia archiwum na dyskach twardych. Po zakończeniu całej operacji system jest gotowy do pracy. Kreator i narządzie zarządzania archiwizacją można uruchomić dla dokonania zmian w konfiguracji w dowolnej chwili.
(TJ)
Okno Kreatora pozwalające na wybór podłączonego urządzenia i uzgodnienia protokołów transmisji
Rejestratory sieciowe NUUO - nowoczesność i wygoda. W systemach IP, odpowiednikiem rejestratora DVR jest rejestrator sieciowy NVR (Network Video Recorder).
Jest on niezależnym urządzeniem służącym do zarządzania kamerami IP. Po podłączeniu kamer do sieci konfiguruje się system, ustawiając odpowiednie adresy IP. Firma NUUO wprowadziła na rynek modele czterokanałowe NV-2040 K4104 oraz ośmiokanałowe NV-4080 K4108.
Cechami wyróżniającymi te urządzenia są: możliwość rejestracji obrazów megapikselowych (do 5 Mpix), możliwość odtwarzania wszystkich kanałów jednocześnie, rejestracja audio, współpraca z wszystkimi najpopularniejszymi modelami kamer.
Ponieważ rejestratory NUUO NVR są niezależnymi urządzeniami, umożliwiają budowę systemów bez konieczności stosowania dodatkowo komputerów PC. W ten sposób tworzone są bezobsługowe systemy, nieczułe na ataki wirusów ani niestabilną pracę systemu Windows.
Tego typu systemy idealnie nadają się do monitoringu sklepów, budynków mieszkalnych i innych obiektów, w których nie jest wymagana ciągła obserwacja, a jedynie rejestracja.
(MW)

Rejestratory sieciowe NUUO - bezpieczna i wydajna rejestracja
Rejestratory NVR - rejestracja i zarządzanie kamerami IP
Rejestrator sieciowy NUUO NV-2040
Rejestrator sieciowy NUUO NV-4080
Rejestrator sieciowy NUUO - 4 kanały
K4104
Rejestrator sieciowy NUUO - 8 kanałów
K4108
Rejestratory  sieciowe NUUO - bezpieczna i wydajna rejestracja
ULTIAIR - wydajna i stabilna radiolinia. Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych "Kraków" w Krakowie Sp. z o. o. to firma o długoletniej tradycji, posiadająca bazę turystyczną, hotelową i żywieniową w Krakowie, Zakopanem i Krościenku. Firma proponuje ciekawe i różnorodne formy rekreacji, dostosowane do wymogów i potrzeb gości, którzy mogą skorzystać z hoteli "Grand Felix" i "Felix", domów studenckich "Smok" i "Kameleon", Domów Pracownika w Krakowie, pensjonatu Boruta w Zakopanem i ośrodka wczasowego "Trzy Korony" w Krościenku.
Firma zdecydowała się na modernizację działającego łącza radiowego chcąc uzyskać bardziej stabilną oraz wydajną radiolinię. Połączenie obejmowało budynek Hotelu Grand Felix z oddalonym o ok. 500 metrów drugim Hotelem Felix należącym do inwestora.
Hotel Grand Felix, posiada podłączenie do łącza DSL 4000 i dwie podsieci LAN. Jedna udostępnia Internet gościom hotelowym za pomocą Access Pointów, do drugiej sieci LAN podłączone są komputery recepcji, biura, barów, centrali telefonicznej oraz inne firmowe urządzenia. Stabilne połączenie z drugim hotelem pozwoliło na stworzenie kolejnej podsieci w drugim budynku. Do wykonania inwestycji użyto urządzeń ULTIAIR. Jest to rodzina profesjonalnych i wydajnych zewnętrznych Access Pointów, charakteryzująca się niewielkim opóźnieniem i wysoką przepustowością. Zostały one zaprojektowane do budowy wydajnych sieci dostępu do Internetu, a także sieci monitoringu IP. Urządzenia pracują w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz. Integracja elektroniki RouterBoard z anteną w obudowie IP 66, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż. Tak odporna konstrukcja umożliwia również użytkowanie urządzenia w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również przemysłowych.
Instalacja pozwoliła uzyskanie na większej przepustowości, poprawiając komfort oraz stabilność pracy hotelowego oprogramowania. Eksploatacja sieci potwierdza przyjęte założenia: wysoki transfer oraz stabilna i pewna praca łącza radiowego.
(ŁS)

Autora nagradzamy "Kameleonowym kubkiem".

Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Urządzenia ULTIAIR w miejskiej instalacji sieci bezprzewodowej
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 419KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCULTIAIR
Wydajny most bezprzewodowy zbudowany na urządzeniach marki ULTIAIR
Słaby sygnał telefonu GSM w pomieszczeniu? - Zastosuj wzmacniacz GSM. Wzmacniacze (repeatery) GSM umożliwiają korzystanie z telefonów komórkowych w miejscach o słabym poziomie sygnału. Przede wszystkim dotyczy to miejsc, w których na zewnątrz budynku można prowadzić rozmowy, a wewnątrz jest to niemożliwe. Przykładowo mogą to być:
  • budynki z grubymi murami,
  • piwnice (kawiarnie),
  • podziemne parkingi,
  • budynki o stalowej konstrukcji z metalizowanymi szybami,
  • hale fabryczne.
Wzmacniacz (repeater) GSM AT-600 A6760 znakomicie nadaje się do miejsc z bardzo słabym sygnałem. Zastosowanie do niego zewnętrznej anteny GSM 20-elementowej ATK 20/850-960 MHz A7028 umożliwi rozmowy z telefonu komórkowego tam, gdzie nie są one możliwe, nawet na zewnątrz budynków (schroniska górskie, hotele, pensjonaty, podziemne kawiarnie).
Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-80
Wzmacniacz (repeater) Signal GSM-300
Repeater AT-400
A6740
Repeater AT-600
A6760
Cechy wyróżniające:
  • Urządzenie przeznaczone dla telefonów GSM, pracuje w paśmie 890-960MHz
  • Wzmocnienie sygnału odpowiednie do deklarowanego zasięgu
  • Powierzchnia pokrycia wewnątrz budynku to: 80 m2 dla A6740, 300 m2 dla A6760
  • Łatwy montaż (Plug and Play)
UWAGA! Urządzenia posiadają certyfikat CE, a moc wyjściowa jest niejsza niż w zwykłych Access Pointach pracujących w paśmie 2,4 GHz (20 dBm).
(ŁK)
Repeater
Zasada działania wzmacniacza GSM - sygnał jest odbierany przez antenę zewnętrzną,
transmitowany do urządzenia i po wzmocnieniu retransmitowany w pomieszczeniu.
Sygnał z telefonu odwrotną drogą dociera do stacji bazowej.
Zapraszamy na największe targi telekomunikacyjne w Polsce - Intertelecom w Łodzi. Targi Intertelecom w tym roku odbędą się wcześniej niż zwykle - 17-19 marca 2009r.. Więcej w naszym Reportażu.
Pisaliśmy w Informatorze:

Konkurs ACTi na najlepszy film!!! Firma ACTi, światowy lider w dziedzinie CCTV IP, ogłosiła konkurs na najlepszy film z monitoringu CCTV zarejestrowany za pomocą urządzeń ACTi.
Do wygrania, w każdej kategorii, jest dowolnie wybrany model kamery megapikselowej firmy ACTi. Nagrody będą rozdane w następujących kategoriach...
- numer archiwalny z 26.01.2009

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - mapy obiektów w programie klienta sieciowego. Nadzór obiektów rozproszonych lub nadzór obiektów, w których zamontowana jest większa liczba kamer wymaga dodatkowej funkcjonalności pozwalającej na szybką lokalizację kamery, z której pochodzi sygnał lub wyświetlania obrazów z kolejnych kamer znajdujących się na drodze przemieszczającego się obiektu...
- numer archiwalny z 16.06.2008

Telewizja kablowa na kilku odbiornikach. Warto zwrócić uwagę, że większość wzmacniaczy antenowych nie nadaje się do wzmacniania sygnałów telewizji kablowej...
- numer archiwalny z 15.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTIAIR - wydajna i bezpieczna transmisja danych za pomocą technologii bezprzewodowej