Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2009 (2.03.2009)
PRAGOALARM - nowe trendy na rynku zabezpieczeń. Targi PRAGOALARM i PRAGOSEC odbyły się w Pradze w dniach 24 - 26 lutego 2009 r.
Na targach o randze światowej (IFSEC - Birmingham), czy kontynentalnych (Security Essen, ISC West Las Vegas, SecuTech - Taipei) producenci często pokazują nowe rozwiązania, testując rynek. Wiele z nich jest jeszcze w fazie projektowej, a spora część nigdy nie znajdzie akceptacji rynku.
Inaczej jest na targach krajowych. W większości biorą w nich udział dystrybutorzy, dlatego prezentowane są wyłącznie rozwiązania będące przedmiotem oferty handlowej, przy tym w większości prezentowane są urządzenia, które sprawdziły się rynkowo, czyli takie, na których dystrybutorzy już zarabiają.
Pragoalarm/Pragosec to impreza nastawiona głównie na rynek czeski i słowacki, dlatego może być ciekawym przyczynkiem do określenia tendencji panujących na rynkach zabezpieczeń.

Główne widoczne tendencje to:
 • zdecydowane zmniejszenie roli instalacji alarmowych w zabezpieczaniu budynków, spora część funkcji central alarmowych staje się podstawowym wyposażeniem rejestratorów CCTV - tylko kilka firm prezentowało ofertę czujek i central alarmowych,
 • wzrasta rola kontroli dostępu opartych na rozwiązaniach biometrycznych,
 • w zakresie CCTV widoczna jest szeroka oferta urządzeń adresowanych do użytkownika końcowego (kamery kompaktowe z IR, proste rejestratory) - jest to związane z coraz szerszym stosowaniem rozwiązań CCTV do zabezpieczeń domów jednorodzinnych i małych sklepów,
 • w zakresie profesjonalnej CCTV widoczna jest silna tendencja rozwoju rozwiązań megapikselowych - stosunkowo niewiele prezentowano kamer obrotowych - do niedawna bardzo popularnych w monitoringu miejskim,
 • największe stoiska na targach miały firmy Siemens - ze względu na zainteresowanie rynkiem czeskim (wystawiał się bezpośrednio) i Samsung - ze względu na niekwestionowaną pozycję lidera elektroniki (wystawiał się poprzez dystrybutora),
 • widoczna była aktywność producentów azjatyckich, szukających nowych rynków zbytu, a targi krajowe to dobra okazja do nawiązania kontaktów na lokalnym rynku.
Stoisko firmy DIPOL na targach w Pradze
Silnym akcentem targów był udział firm DIPOL - Czechy i DIPOL - Słowacja, prezentujących ofertę kamer megapikselowych dla monitoringu miejskiego. Prezentowane nagrania z monitoringu miejskiego w Tvardosinie, wykonanego z użyciem kamer 2 MPx, oraz transmisja na żywo z kamery widokowej na Zamek Królewski na Wawelu zyskały aprobatę ze względu na wysoką jakość materiału video.
Patrik Serek - DIPOL Słowacja przedstawił na konferencji wykład "Megapikselowy przewrót w monitoringu miejskim".
Monitoring Drogi Duchów - gdzie to jest? Droga Duchów, symbolizująca przejście z jednego do drugiego świata, jest fragmentem 7-kilometrowego podejścia do grobowców, w których spoczywa 16 cesarzy. Dojścia do grobowców strzeże 36 kamiennych posągów, a te z kolei są monitorowane przez kamery CCTV. Kamery zamocowane są na drewnianych żerdziach - rozwiązanie nietypowe, ale trzeba przyznać, że ekologiczne i ekonomiczne.
Droga Duchów - Gdzie to jest? Odpowiedź na końcu Informatora
Elastyczna konfiguracja instalacji satelitarnej w domu jednorodzinnym. W domach jednorodzinnych instalacje RTV wykonywane są często przez firmy niedysponujące miernikami poziomu TV naziemnej (np. R10502). Nie są one w stanie określić poziomu sygnału TV naziemnej, co oczywiście może być przyczyną przesterowania multiswitcha, jeżeli ten posiada aktywny tor sygnału naziemnego.
Prostym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie multiswitcha z biernym torem sygnału naziemnego MS-952 R70952, do którego możemy dostarczyć sygnał TV naziemnej o dowolnie wysokim poziomie. Dodatkową zaletą stosowania tego multiswitcha jest możliwość łatwej rozbudowy o dodatkowe gniazda, poprzez zastosowanie multiswitcha kaskadowego MS-951 R70951.
Warianty wykonania instalacji satelitarnej w oparciu o znane z wysokiej jakości multiswitche MS-952 R70952 firmy Terra:
 • schemat 1 - proste rozwiązanie - sygnał RTV-SAT jest dostarczany do czterech gniazd,
 • schemat 2 - do dwóch punktów dostarczamy podwójny sygnał RTV-SAT (tunery dwugłowicowe PVR, np "n"),
 • schemat 3 - sygnał z tunerów jest dodatkowo modulowany i przesyłany zwrotnie do rozgałęźnika (np. R60102), aby był dostępny w całej instalacji,
 • schemat 4 - rozbudowa instalacji o kolejne sygnały SAT.
Multiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy
Multiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy R70952
Więcej na temat instalacji multiswichowych można przeczytać w artykule:
Profesjonalne instalacje multiswitchowe.
Bezpieczne kable. W budynkach, gdzie przebywa jednorazowo wiele osób (szpitale, szkoły, kina), wymaga się, aby kable w przypadku pożaru nie generowały dodatkowego zagrożenia dla życia i zdrowia tych osób. Takie kable wykonywane są w technologii HF (halogen free) - nie wydzielają toksycznych gazów podczas spalania. W czasie pożaru istotna jest niepalność kabli, brak podtrzymywania ognia, mała ilość wydzielanego dymu o niskiej szkodliwości i minimalnym wpływie korozyjnym.
Jeśli do produkcji zostają użyte związki chloru, fluoru, bromu i jodu, w przypadku pożaru powstają bardzo szkodliwe dla zdrowia (zawierające czynniki rakotwórcze) związki halogenowe. Kable w oponie PVC (zawierające chlor) oraz wykonane na bazie polietylenu i polipropylenu z domieszką bromu są kablami halogenowymi.
Kable z domieszką droższych związków, np. aluminium, stają się kablami bezhalogenowymi.

Najbezpieczniejszym kablem w wypadku pożaru jest kabel typu FRNC/LSOH, czyli:
 • FR (Flame Retardant) - trudnopalny,
 • NC (Non Corrosive) - nie generujący dymów korodujących,
 • LS (Low Smoke) - wytwarzający mało dymu,
 • OH (Zero Halogen) - bezhalogenowy (oznacza się również ZH – Zero Halogen).
W rodzinie kabli TRISET pojawiła się grupa nowych kabli bezhalogenowych: TRISET-113 HF E1019 i TRISET-11HF E1027. Kable są wykonane w technologii HF (halogen free) - nie wydzielają toksycznych gazów podczas spalania. Kable TRISET należą do grupy typu NC/LSOH, czyli, że nie generują dymów korodujących - NC (Non Corrosive), wytwarzają mało dymu - LS (Low Smoke), są bezhalogenowe - OH. Obydwa kable spełniają normy: EN 50268-1,2 - (mało dymny), EN 50267-2-2 (niekorodujący), EN 50267-2-2 (nieemitujący gazów halogenowych).

Rodzina kabli TRISET została wyróżniona jako produkt roku na targach techniki satelitarnej SatKrak 2007.
Kable TRISET, ze względu na niską tłumienność, skuteczność ekranowania i znakomite dopasowanie, są szczególnie polecane w instalacjach multiswitchowych i rozległych instalacjach zbiorowych.
TRISET-113 HF 1,13/4,8/6,8
E1019
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-11 HF 1,65/7,2/10 [100m]
TRISET-11 HF 1,65/7,2/10
E1027
Kopiowanie materiałów z rejestratorów ULTIMAX. Rejestratory ULTIMAX serii 500 (M75160, M75080, M75040) i 700 (M77160, M77080) mają możliwość obsługi do ośmiu dysków o pojemności 2 TB każdy. Pozwala to na bardzo długi czas zapisu materiałów z kamer. Ilość miejsca zajmowanego na dysku zależy oczywiście od ustawień parametrów. Łatwo to sprawdzić, a tym samym dobrać pojemność dysku, korzystając z specjalnego kalkulatora.
Jeżeli w rejestratorze zamontowano minimum 2 dyski, to jeden z nich można zdefiniować jako dysk backupowy. Kopia może być robiona np. raz dziennie, co daje pewność, że nawet w przypadku awarii jednego dysku nie stracimy materiałów archiwalnych.

Kopię materiałów archiwalnych można wykonać również wykorzystując do tego:
 • połączenie przez sieć (program klienta sieciowego, przeglądarka),
 • złącze USB (podłączając dodatkowe nośniki tj. pendrive, dysk lub nagrywarkę),
 • złącze SATA montując nagrywarkę DVD. Dodanie nagrywarki jest proste, służą do tego elementy montażowe M77950.
Ze względu na małe prędkości transferu danych powyższe sposoby archiwizacji nagrań sprawdzają się, gdy wykonywane są kopie krótkich sekwencji wideo (poszczególne zdarzenia). Jeżeli istnieje konieczność częstego wykonywania kopii nagrań, szczególnie gdy pliki są duże, najlepiej można to zrobić wykorzystując specjalne złącze eSATA umieszczone na panelu tylnym rejestratora. Do wygodnego podłączenia dysku należy zastosować przewód eSATA M77981 i specjalną kieszeń dysków SATA-eSata. Transfer danych przez złącze SATA jest bowiem 200 razy szybszy niż przez złącze USB 1.0.
(MD)
Zestaw montażowy napędu DVD/CD <br />do rejestratorów ULTIMAX serii 5xx i 7xx.
Przewód eSATA do rejestratorów ULTIMAX
Zestaw montażowy napędu DVD/CD
do rejestratorów ULTIMAX serii 5xx i 7xx
M77950
Przewód eSATA do rejestratorów ULTIMAX
M77981
ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - rozszerzenie wyjść przekaźnikowych. Oprogramowanie ULTISYSTEM może współpracować z automatyką bramową, oświetleniową, systemami alarmowymi, centralką pożarową, kontrolą dostępu itd.
Ideą integracji wyjść alarmowych z ULTISYSTEM-em jest zdalne zarządzanie tymi systemami. Można w ten sposób sterować automatyką bramową (kontrola dostępu) i oświetleniową.
W przypadku systemów alarmowych lub przeciwpożarowych można np. włączać lub wyłączać system, wyłączać syrenę alarmową. Oprócz ręcznego załączania poprzez panel, można również załączać wg harmonogramu.
W oprogramowaniu ULTISYSTEM można ustawić tak parametry, aby wyjścia były aktywowane automatycznie po detekcji ruchu, detekcji dźwięku, aktywacji wejść alarmowych oraz po wykryciu konkretnego zdarzenia w systemie.
Wszystko konfiguruje się w opcjach wyjść przekaźnikowych i w harmonogramie.
(TJ)
Konfiguracja wyjść przekaźnikowych w oprogramowaniu ULTISYSTEM
Megapikselowy monitoring sklepu. Densy B&W Technics jest znanym w Bułgarii sklepem zajmującym się sprzedażą urządzeń elektronicznych, komunikacyjnych oraz komputerowych.
W celu ochrony przestrzeni sklepowej przed kradzieżami zdecydowano się na budowę systemu monitoringu. Porównując kamery o rozdzielczości VGA, D1 i 1,3 Mpix zdecydowano, że skuteczny system to taki, który zapewnia wysoką jakość obrazu.
Aby pogodzić wysoką jakość z ceną zdecydowano się na kamery kolorowe ACM4200 K1510, które idealnie sprawdzają się w projektach CCTV sklepów, biur itp. Rozdzielczość 1280 x 1024 pikseli przy 8 klatkach na sekundę zapewnia wysoką płynność i szczegółowość materiałów rejestrowanych, a technika transmisji IP umożliwia zarządzanie systemem z dowolnego miejsca (np. przez Internet).
Do zapisu obrazu użyto oprogramowania ACTI NVR Enterprise.
(MW)

Oferta kamer megapikselowych
Megapikselowy przewrót na targach Intertelecom Łódź - 17-19 marca 2009
Schemat systemu monitoringu sklepu wykonanego w technologii CCTV IP
Diagnostyka uszkodzeń sieci LAN wielofunkcyjnym testerem N7058. Wielofunkcyjny tester okablowania sieciowego z wyświetlaczem LCD N7058 jest urządzeniem do wykrywania uszkodzeń w instalacji komputerowej wykonanej skrętką kategorii 5e, 6e oraz instalacji telefonicznej. Tester służy do wykrywania błędnych połączeń, zwarć i przerw w okablowaniu, mierzenia długości kabla, dokładnej lokalizacji miejsca uszkodzenia. Tester N7058 potrafi wskazać dokładną odległość liczoną w metrach do miejsca, gdzie przewód jest uszkodzony, tzn. wystąpiło zwarcie lub przerwa.
Urządzenie jest w stanie pracować do 50 godzin na jednych komplecie baterii, a duży i czytelny wyświetlacz LCD ułatwia obsługę. Dzięki temu wielofunkcyjny tester charakteryzuje się długim okresem użytkowania oraz prostą i łatwą konfiguracją. Posiada szczegółową instrukcję obsługi w języku polskim oraz angielskim.
(ŁS)
Wielofunkcyjny tester okablowania sieciowego z wyświetlaczem LCD
Widok ogólny urządzenia wraz z przystawką
Transmisja obrazu z rejestratora ULTIMAX za pomocą urządzeń ULTIAIR. Rejestrator ULTIMAX posiada funkcję klienta sieciowego. Dzięki temu można za pośrednictwem Internetu oglądać obraz z kamer na żywo, jak i mieć dostęp do archiwum rejestratora. Istnieje również możliwość włączenia rejestratora do sieci lokalnej i za pomocą łącza radiowego transmitowania obrazu do klienta sieciowego, który jest uruchomiony w innym budynku.
Aby połączyć dwa budynki łączem bezprzewodowym, należy na jednym zamontować urządzenie ULTIAIR N2300 lub N2301, a na drugim ULTIAIR N2310 lub N2311. Pierwsze urządzenie należny skonfigurować jako AP, a drugie jako Client.
Cechy wyróżniające punktów dostępowych ULTIAIR:
 • elastyczna konfiguracja,
 • możliwość tworzenia zaawansowanych systemów sieciowych,
 • wydajna transmisja danych,
 • konstrukcja odporna na warunki atmosferyczne (IP 66),
 • łatwy montaż urządzenia.
Transfer pomiędzy tymi urządzeniami w jedną stronę może wynosić nawet do 25 Mb/s. Jeden klient ULTIMAX-a wykorzystuje prędkość 5 Mb/s.
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 323KCULTIMAXULTIMAX Klient <br /> Podręcznik użytkownika oprogramowania zdalnego klientaULTIAIR
Przykład transmisji danych z ULTIMAX-a przy pomocy urządzeń marki ULTIAIR
Kraków, Wawel - kamera on-line. Firma DIPOL zainstalowała w Krakowie kamerę 2 Mpx K1441 ULTICAM DS-852MF-E pracującą on-line w Internecie. Transmisja on-line wykorzystuje wbudowany w kamerę protokół RTSP pozwalający na wysyłanie w czasie rzeczywistym obrazu i dźwięku. Przesyłane dane są zamieniane na zewnętrznym serwerze na strumień FLV, który może zostać odtworzony we wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Strumień FLV jest popularnym formatem udostępniania video i dźwięku stosowanym na przykład przez serwis YouTube.
W prezentowanym systemie obraz może być udostępniony jednocześnie nawet 100 internautom.

Kamera megapikselowa ULTICAM DS-852MF-E K1441 posiada przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 1600 x 1200 (UXGA). Kamera potrafi przesłać obraz w kompresji MPEG-4 z szybkością 12,5 kl./s, posiada możliwość zdefiniowania 15 rodzajów uprawnień użytkowników. Jej wysoka czułość 0,5 lx i najwyższa jakość przetwornika sprawia, że nawet przy bardzo słabym oświetleniu obraz nie jest zaśnieżony.
Kamera ULTICAM on-line - Wawel Kraków
Chang Ling - Chiny. W grobowcach Chang Ling (Długie Mauzoleum) ok. 45 km na północny zachód od Pekinu spoczywają cesarze z dynastii Ming (1368 - 1644).
Na zdjęciu posąg cesarza Yongle (1403 - 1424), który przeniósł stolicę cesarstwa z Nankinu do Pekinu i rozpoczął budowę pałacu cesarskiego - Zakazanego Miasta. Ciało jego po śmierci w 1424 roku zostało spalone i pochowane w Chang Ling, a ów brązowy posąg znajduje się dziś w Pawilonie Najwyższej Przychylności.
Pisaliśmy w Informatorze:

Złącza w instalacjach multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych złącza mają bardzo znaczący wpływ na jakość sygnału i pracochłonność montażu, a niewielki na koszty budowy instalacji...
- numer archiwalny z 28.01.2008.

Zastosowanie aktywnych transformatorów video. Często podczas wykonywania instalacji CCTV zależy nam na prowadzeniu przewodów wiązką o jak najmniejszym przekroju lub osiągnięciu zasięgu przekraczających 150 metrów...
- numer archiwalny z 21.01.2008.

Rejestratory sieciowe NUUO - bezpieczna i wydajna rejestracja. NUUO - znany na całym świecie producent oprogramowania do obsługi CCTV IP wprowadził do sprzedaży sprzętowe sieciowe rejestratory kamer IP: czterokanałowy K4104 i ośmiokanałowy K4108. Są to urządzenia które zawierają w sobie zarówno część sprzętową jak i programową. Zostały zaprojektowane do rejestracji kamer IP zarówno standardowej jak i megapikselowej rozdzielczości.
- Biblioteka

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Megapikselowy przewrót na targach Intertelecom <br /> Łódź - 17-19 marca 2009