Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 8/2009 (23.02.2009)
Co nowego w telewizorach HDTV? Dwie podstawowe technologie wykonana matryc wizyjnych (LCD i plazmowa) posiadają niezachwianą pozycję na rynku, a producenci prowadzą usilne prace nad ich udoskonaleniem. Najwięcej innowacji można zauważyć w dominujących na rynku panelach LCD. Technologia ta, od początku oszczędniejsza energetycznie od plazmowej, pozwala na dalszą redukcję zużycia energii poprzez zastąpienie podświetlania lampami fluorescencyjnymi CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp - lampa fluorescencyjna z zimną katodą) podświetlaniem diodami LED, które jednocześnie umożliwia dalszą poprawę kontrastu dynamicznego. Tę drogę obrał głównie Samsung. Pozostali producenci w większości swoich produktów zamierzają nadal stosować lampy CFCL, jednakże o poprawionej sprawności i szerszym zakresie widma (np. WCG-CCFL - Sony). Przykładem jest seria telewizorów Bravia KDL-52VE5, Bravia KDL-46VE5 i Bravia KDL-40VE5 firmy Sony z lampami o mniejszych rozmiarach i poborze mocy zredukowanym o 40%. Ogólny pobór energii redukuje też klasyczna już zasada zerowego poboru mocy na czuwaniu i czujnik aktywności widza, wyłączający telewizor przy dłuższym bezruchu przed ekranem (czuły detektor ruchu).

Firma Sony należy również do liderów w przyspieszaniu prędkości przetwarzania obrazu w panelach LCD w celu wyeliminowania różnicy w odtwarzaniu dynamicznych scen pomiędzy LCD i „plazmą”. Obok stosowania popularnej już technologii 100/120 Hz, firma ta wprowadziła rodzinę telewizorów LCD z odświeżaniem 200/240 Hz Motionflow. Tą samą drogą podąża Samsung. Jednakże prawdziwym demonem prędkości jest produkt firmy LG z odświeżaniem 480 Hz.

Niektóre firmy (m.in. Sharp) wbudowują już do telewizorów odtwarzacze BluRay, wiele modeli różnych firm posiada porty USB i czytniki kart pamięci. Producenci docenili potęgę Internetu - odpowiednie interfejsy można znaleźć w nowych odbiornikach m.in. firm Sony, Panasonic, Samsung i LG. W przypadku tej ostatniej firmy, funkcja NetCast umożliwia (na rynku amerykańskim) dostęp do subskrypcji filmów z serwisów Netflix i Youtube. Dzięki współpracy z Yahoo możliwe jest również korzystanie z aplikacji Yahoo Widgets, które uzupełniają oglądane programy telewizyjne o informacje pobierane z Internetu i umożliwiające działania interaktywne, np. zakup w sklepie internetowym produktów prezentowanych w reklamie telewizyjnej.

LG, podobnie jak inne firmy, uruchamia nowe produkty, które pozwalają na bezprzewodową transmisję sygnałów 1080p z set-top-box'ów lub odtwarzaczy BluRay, bez dodatkowego kompresowania sygnału. W styczniu tego roku LG dołączyła do grupy największych producentów elektroniki o nazwie WHDI SIG (WHDI - Wireless Home Digital Interface), dążącej do wdrożenia jednolitego standardu bezprzewodowego przekazu multimediów wysokiej rozdzielczości pomiędzy dowolnym źródłem sygnału i dowolnym urządzeniem odtwarzającym, znajdującym się w obrębie całego domu.

Praktycznie ukształtował się już podział telewizorów LCD ze względu na rozdzielczość - od 32 cali wzwyż całkowicie dominują ekrany Full HD (standard 1080p, 1920 x 1080 pikseli), pojawiają się również panele LCD o prawdziwie kinowym formacie, jak Philips Cinema 21:9 (proporcja szerokości i wysokości obrazu 21:9 zamiast typowej 16:9, eliminująca czarne marginesy przy odtwarzaniu panoramicznych filmów kinowych).

Trochę obok tego głównego nurtu powstają konstrukcje telewizorów plazmowych o zmniejszonym poborze energii (z certyfikatem Energy Star 3.0), czy też o ekstremalnych osiągach (Xcanvas PDP TV 50PQ60D oraz 42PQ60D firmy LG - kontrast 1000 000 000 : 1 i czas odpowiedzi odpowiadający pasmu 600 MHz).
Telewizor OLED firmy Samsung.
Wyświetlacze OLED to technologia przyszłości, posiadają większą skale barw, jasności i kontrastu niż LCD. Można je bez zniekształceń koloru oglądać pod kątem bliskim 90 stopni. Posiadają znacznie krótszy czas reakcji w porównaniu do monitora LCD. LCD to kilka milisekund, natomiast OLED to nawet 0,01 milisekundy. Mają mniejszy pobór energii, są ekologiczne, ponieważ przy ich produkcji nie jest wykorzystywana rtęć. Największym problemem technologii OLED jest ograniczona żywotność materiałów organicznych.
Życie wraca do blokowisk. Budowane w Europie Wschodniej od lat 60 ubiegłego wieku duże osiedla mieszkaniowe były jedynie sypialniami dla mieszkańców. Brak infrastruktury kulturalnej i handlowej powodował, że mieszkańcy wracali na swoje osiedla i do mieszkań jedynie aby się przespać. Sąsiedzi często nie znali się wzajemnie, tak działo się... do powstania Internetu. Brak odpowiedniej infrastruktury i upadek ustroju komunistycznego spowodował, że z nową technologią trzeba było wprowadzać wspólnie z sąsiadami. Ktoś, kto posiadał stałe łącze udostępniał je znajomym, powstawały małe firmy oferujące sąsiedzki Internet. Materialnym znakiem więzi międzyludzkich stały się kable biegnące po klatkach, elewacjach, a także miedzy blokami.

"Proletariusze wszystkich bloków... połączyli się"
Jedno z moskiewskich blokowisk - kable łączą ludzi (zdjęcie można powiększyć)
Zdalne sterowanie stacją MMH-3000. Hotele goszczące zorganizowane grupy często stoją przed problemem zmiany listy dostępnych kanałów w instalacji zbiorowej. Zdarza się, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia kanału telewizyjnego, tylko na jedną lub dwie doby.
Problemu tego nie mają użytkownicy stacji czołowej MMH-3000. Stacja może być zarządzana poprzez sieć LAN lub Internet. Zmiana kanałów odbywa się z poziomu przeglądarki. Dodatkowo jest możliwy zdalny podgląd na samą stację poprzez monitoring IP.
Aby mieć możliwość ustawienia parametrów poprzez Internet należy zakupić panel PCS-200 R81716.

Poradnik projektanta stacji czołowej MMH-3000 TERRA
Zdalne zarządzanie stacją czołową MMH-3000
ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - rozszerzenia wejść alarmowych. Oprogramowanie ULTISYSTEM może współpracować z systemami alarmowymi, centralką pożarową, kontrolą dostępu.
Ideą integracji wejść alarmowych z ULTISYSTEM-em jest możliwość przekazania do operatora Centrum Monitoringu CCTV informacji o stanie innych instalacji.
W zależności od możliwości systemu alarmowego lub centrali pożarowej, jego konfiguracji ULTISYSTEM może służyć jako medium do przekazywania informacji o:
 • włamaniu,
 • napadzie,
 • pożarze,
 • sabotażu systemu,
 • włączonym/wyłączonym systemie,
 • gotowość systemu do włączenia,
 • innych funkcjonalnościach, w zależności od modelu i typu systemu.
Do zintegrowanych wejść alarmowych ULTISYSTEM-u można połączyć bezpośrednio elementy systemu pożarowego i alarmowego, np.:
 • czujnik ruchu,
 • kontaktron,
 • czujnik zbicia szyby,
 • czujnik wibracyjny,
 • bariery ruchu,
 • czujnik przeciwpożarowy.
W przypadku kontroli dostępu, możliwa jest informacja o udostępnieniu pomieszczenia, otwarciu drzwi itd.
W panelu informacyjnym wejść alarmowych i E-mapie można skonfigurować reakcje zintegrowanych z ULTISYSTEM-em wejść alarmowych:
 • włączenie nagrywania dowolnej kamery, na dowolny ustawiony czas,
 • wywołanie alarmu:
  • dźwiękowego,
  • wyświetlenia tekstu,
 • pokazania dowolnej kamery na pierwszym planie ekranu,
 • przejście kamery obrotowej na wyznaczony preset kamery,
 • wyłączenie alarmu ULTISYSTEM-u.
Wymienione wyżej funkcjonalności ustawia się w panelu konfiguracyjnym wejść alarmowych.
(TJ)
Wejścia alarmowe - Alarmy
Podłączenie kamery obrotowej do serwera wideo. Analogowe kamery obrotowe (np. M1224) podłącza się do serwerów wideo w dwóch sytuacjach: istniejący system analogowy jest rozbudowywany do systemu cyfrowego lub w nowo powstającym systemie IP wykorzystywany jest sprawdzony model kamery.
W obydwu przypadkach należy podłączyć kamerę analogową do serwera wideo w taki sposób, aby transmitowane były przez niego zarówno sygnał wideo, jak i sygnały sterujące.
W praktyce sprawia to wiele problemów. Wynika to z faktu, że oprócz sygnału wideo skonfigurowany musi zostać port sterowania. Podstawowymi parametrami, które muszą zostać tak samo ustawione są: szybkość bodowa (np. 9600), ID kamery (np. 001), protokół sterowania (np. Pelco-P).
Dopiero po odpowiednim podłączeniu i skonfigurowaniu wspomnianych wyżej pozycji, otrzymamy możliwość sterowania kamerą i korzystania z wszystkich jej możliwości.
Warto również wspomnieć, że niektóre modele nie korzystają z popularnego w kamerach portu RS-485, ale z RS-232. W takim przypadku, na przykładzie serwera ACTi ACD-2100 K2113, wystarczy przełączyć odpowiednie dip-switche.
(MW)
Serwer wideo MPEG-4 ACD-2100 ACTi
Serwer wideo PiXORD P1401
Serwer wideo ULTINET-701 H.264
Serwer wideo ACTi ACD-2100 K2113
Serwer wideo Pixord P1401 K2131
Serwer wideo ULTINET-701 K2140
Reklama - obraz z kamery na stronie www. Firma BITNET z Ożarowa, dostawca Internetu i instalator systemów CCTV udostępnił przyszłym klientom obraz z kamery analogowej za pośrednictwem serwera wideo ACD-2100 K2113 firmy ACTi. Każdy użytkownik Internetu może wyświetlić na swoim komputerze obraz jaki on generuje. Dzięki serwerowi wideo ACD-2100 K2113 firmy ACTi, który umożliwia kodowanie sygnału analogowego do cyfrowego strumienia IP z kompresją MPEG-4 SP, uzyskano bardzo dobry efekt końcowy. W sieciach lokalnych serwer ACD-2100 umożliwia transmisję 25/30 klatek na sekundę w rozdzielczości D1 (720 x 576). Jedynym ograniczeniem jest ilość podpiętych klientów, bo każdy z nich podbiera własny strumień. Oglądanie obrazu możliwe jest tylko na przeglądarce Internet Explorer.

Dodatkową zaletą użytego serwera wideo jest współpraca z oprogramowaniem ULTISYSTEM, pozwalającym na integrowanie lokalnych systemów CCTV z monitoringiem miejskim.
(MK)

Autora nagradzamy: "Kameleonowym kubkiem".
Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Obraz ze strony firmy BITNET
Rejestracja obrazu ruchu drogowego przy wykorzystaniu urządzeń ULTIAIR oraz kamer CCTV IP firmy ACTi. Wymuszenia pierwszeństwa oraz przejazd na czerwonym świetle przez skrzyżowanie są jednym z najczęstszych przyczyn kolizji drogowej w dużych miastach. Często określenie winy kierowcy jest trudne, zwłaszcza, gdy brakuje bezpośrednich świadków zdarzenia. Z pomocą przychodzi monitoring CCTV z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej oraz CCTV IP, co umożliwia umieszczenie kamery w dowolnym miejscu w mieście.
Instalacja oparta na urządzeniach ULTIAIR charakteryzuje się możliwością szybkiego stworzenia profesjonalnego szkieletu sieci.
Rodzina urządzeń ULTIAIR to zewnętrzne, profesjonalne Access Pointy zaprojektowane do budowy wydajnych sieci dostępu do Internetu, a także sieci monitoringu IP. Dzięki integracji elektroniki z anteną w obudowie IP 66, odpornej na warunki atmosferyczne problemy instalacyjne zostały zmniejszone do minimum. ULTIAIR pracują w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz, dzięki czemu nie ma potrzeby uzyskiwania zgody na instalację takich urządzeń.
Kamery CCTV IP firmy ACTi należą do światowej czołówki. W ofercie znajdują się stacjonarne kamery IP, szybkoobrotowe kamery IP, kamery megapikselowe, serwery wideo, transkodery.
Kamery IP kompresują wygenerowany sygnał wideo do strumienia MJPEG/MPEG-4, który można transmitować i odbierać w całej sieci IP, przez co otrzymuje się dostęp do obrazu z dowolnego miejsca przy użyciu komputera klasy PC wyposażonego w odpowiednie oprogramowanie. Nie ma znaczenia, czy jest to sieć lokalna, rozległa, czy nawet Internet, dopóki spełnione są wymagania dotyczące pasma. Oferta kamer firmy ACTi pozwala znaleźć idealne rozwiązanie dla praktycznie dowolnej instalacji.
Monitoring oparty na profesjonalnych punktach dostępowych ULTIAIR oraz kamerach firmy ACTi jest profesjonalnym rozwiązaniem, pozwalającym na dowolną modyfikację oraz rozbudowę.
(ŁS)
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 319KCKamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Rejestracja ruchu drogowego na dużym rondzie, przy wykorzystaniu urządzeń ULTIAIR oraz kamer ACTi
Internet z gniazdka elektrycznego? - Tak, to możliwe! Firma TP-LINK produkuje transmitery sieciowe TP-LINK TL-PA201 N3355 oraz TP-LINK TL-PA101 N3350, które służą do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej. Transmitery są idealnym rozwiązaniem przy braku okablowania.
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA101 do 85Mb/s
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/s
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA101 do 85Mb/s N3350
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/s N3355
Cechy wyróżniające
 • transfer danych z prędkością 200 Mb/s dla TP-LINK TL-PA201 N3355, 85 Mb/s dla TP-LINK TL-PA101 N3350,
 • konfiguracja Plug and Play,
 • wbudowany QoS,
 • możliwość zabezpieczania sieci,
 • brak potrzeby kładzenia kabli ethernetowych.
Do nawiązania połączenia potrzeba tylu transmiterów sieciowych, w ilu miejscach domowej sieci AC 230V chcemy mieć dostęp do sieci IP.
UWAGA! Do tworzenia sieci należy wykorzystać takie same modele transmitera, tzn. TP-LINK TL-PA201 N3355 lub TP-LINK TL-PA101 N3350.
Instalacja transmitera sieciowego TP-LINK TL-PA201 jest bardzo prosta. Należy podłączyć jeden adapter do routera, a następnie podłączyć go do gniazdka elektrycznego oraz w innym pomieszczeniu podłączyć drugi adapter do komputera i następnie do gniazdka elektrycznego. Maksymalna droga, jaką może pokonać sygnał po przewodach elektrycznych, to 200 m. Aby transmisja była możliwa, gniazdka muszą być podpięte pod tę samą fazę.
Dodatkową zaletą jest możliwość tworzenia kilku odrębnych sieci, które będą zabezpieczone szyfrowaniem AES.
(ŁK)
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 port. switchemTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/s
Połączenie punkt-punkt.
Transmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sRouter TP-Link TL-R460 posiadający zintegrowany 4 portowy switchTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/sKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsTransmiter sieciowy TP-LINK TL-PA201 do 200 Mb/s
Połączenie punkt-wielopunkt.
Kursy dla instalatorów. W pierwszy półroczu 2009 roku, w największych miastach Polski odbędą się kursy szkoleniowe. Kursy są przeznaczone dla instalatorów i są bezpłatne. Zapisy i terminarz tutaj.

Tematy kursów:
 • Zbiorowe instalacje antenowe - Projektowanie i wykonanie dużych instalacji zbiorowych RTV-SAT w budynkach wielorodzinnych i hotelach, na przykładzie stacji czołowej MMH-3000 i multiswichy firmy TERRA.
 • ULTISYSTEM - integracja w jednym systemie kamer analogowych, IP, megapikselowych - nowoczesny monitoring miejski. Rejestratory ULTIMAX.
 • ULTIAIR - budowa wydajnych łączy w sieciach CCTV IP w oparciu o ULTIAIR - projektowanie sieci i programowanie urządzeń.
Pisaliśmy w Informatorze:

ULTISYSTEM - zaawansowane oprogramowanie NVR. Profesjonalne oprogramowanie NVR (Network Video Recorder - Sieciowy Rejestrator Wideo) ULTISYSTEM służy do integracji systemów monitoringów IP opartych na transmisji strumienia po sieci Ethernetowej. System oparty o to oprogramowanie potrafi zintegrować urządzenia monitoringu IP (kamery IP, serwery wideo, rejestratory DVR). Poprzez serwery wideo i rejestrator ULTIMAX w systemie mogą pracować dowolne kamery analogowe. Oprogramowanie to wyróżnia obsługa megapikselowych kamer IP. ..
- Biblioteka

Instrukcja poprawnego uszczelnienia złącza taśmą samowulkanizującą. Taśma samowulkanizująca 2501 firmy SCAPA wyprodukowana na bazie kauczuku poliizobutylowego znajduje szerokie zastosowanie przy uszczelnianiu połączeń kablowych zarówno w w instalacjach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Prawidłowe ułożenie taśmy zapewnia całkowitą wodoodporność na wodę słodką i morską w bardzo szerokim zakresie temperatur.....
- Biblioteka

ULTIAIR - wydajna i bezpieczna transmisja danych za pomocą technologii bezprzewodowej. ULTIAIR, to rodzina zewnętrznych, profesjonalnych, wydajnych Access Pointów. Integracja z anteną w jednej obudowie, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż...
- Biblioteka

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Megapikselowy przewrót - DIPOL na targach PRAGOALARM, 24-26 lutego 2009