Nr 7/2009 (16.02.2009)
Recesja, depresja, kryzys? - CeBIT 2009.
"Odkryj świat możliwości ICT" (Information and Communication Technology) to główny motyw tegorocznych Targów CeBIT, które odbędą się w Hanowerze w dniach 3-8 marca.Jak zwykle przygotowano przewodnie tematy targów - w tym roku będą to: Webciety (Web Society) i Green IT.
Webciety jest tematem numer 1, w ramach tego projektu promowane będą rozwiązania i firmy związane z: Enterprise 2.0, Open Source, tworzeniem blogów, stron typu wiki, konferencjami on-line i bankowością internetową.
Enterprise 2.0 to zmiana koncepcji w podejściu do Internetu biznesowego, sprowadza się do zwiększenia roli społeczności dotychczasowych odbiorców i umożliwienia im udziału w tworzeniu i obiegu informacji. Przykładowym i znanym narzędziem Enterprise 2.0 są blogi.
Drugi z przewodnich tematów CeBIT'u, Green IT, to europejska odpowiedź na rozwój technologii informatycznych i telekomunikacyjnych na rynku azjatyckim i amerykańskim (trzeba sobie jakoś radzić, rzekł baca wiążąc buta dżdżownicą).
W styczniu rozstrzygnięty został prestiżowy konkurs związany z wzornictwem przemysłowym - International Forum Design. Główną nagrodę otrzymała Motorola za radiotelefon APX 7000. IF Design Award przyznawana jest od 1953 roku przez International Forum Design. W tym roku zgłoszono do konkursu blisko 3000 najładniejszych produktów z 39 krajów.
Wyróżnione produkty można będzie obejrzeć w trakcie trwania targów CeBIT w pawilonie IF.
W ubiegłym roku swoje produkty wystawiało na CeBIT ponad 5900 wystawców, a obejrzało je ponad 400000 zwiedzających.
Recesja, depresja, kryzys? - w targowej reklamówce lekiem na te nieszczęścia jest udział w wydarzeniach na targach CeBIT. Zapraszamy więc na... kurację do Hanoweru.
Miło nam poinformować, że nasza relacja z targów CeBIT 2008 została zaakceptowana przez administratorów Wikipedii w wersji angielskiej, rosyjskiej i japońskiej, jako materiał ilustrujący wydarzenia tej imprezy.
Produkty wyróżnione przez IF Design w 2008.
W tym roku główną nagrodę otrzymała Motorola.
Państwo solidnych masztów antenowych.
Hiszpania wyróżnia się wysokimi masztami kratownicowymi, Holandia z kolei, to solidne konstrukcje rurowe - często wolno stojące, odporne na silne jesienne wiatry wiejące od morza.Jednak, aby trafić do kraju, w którym bardzo często można spotkać maszty o konstrukcji widocznej na zdjęciu poniżej, trzeba wyjechać z Europy. Dokąd? Odpowiedź na końcu Informatora.
Zaciskanie złączy na kablu TRISET-11.
Instalatorzy wykonujący duże sieci zbiorcze dobrze znają problem zarabiania złączy "F" na kablu TRISET-11. Z uwagi na gęsty oplot, montowanie złączy wyposażonych w tuleje wewnętrzne było do tej pory niewygodne i wymagało użycia dużej siły. Zastosowanie nowych złączy F E80360 amerykańskiej firmy PCT rozwiązuje ten problem, gwarantując komfort montażu.Proces zaciśnięcia złącza rozpoczyna się od przygotowania kabla za pomocą ściągacza izolacji E80035. Następnie zakłada się złącze i zaciska uniwersalnym narzędziem E80075. Cały proces zarabiania złącza zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Pamiętając, że na jedną instalację wchodzi kilkadziesiąt złączy na kabel, łatwo obliczyć, że stosując opisaną technikę zaciskania oszczędza się czas mierzony w godzinach.
Obecnie dostępne są następujące złącza PCT:
- E80320 złącze kompresyjne "F" na kabel CAMSET
- E8293 złącze kompresyjne BNC na kabel CAMSET (najczęściej wybierane przez instalatorów CCTV złącze BNC)
- E80340 złącze kompresyjne "F" na kabel TRISET-113
- E80360 złącze kompresyjne "F" na kabel TRISET-11
Wszystkie złącza PCT spełniają rygorystyczne normy SCETE (The Society of Cable Telecommunications Engineers).
(MO)
(MO)
Różne wersje popularnego rejestratora CPD560.
Często klient wybiera sprzęt posługując się nazwą pewnej grupy urządzeń, nie mając pojęcia, że istnieją w niej modele znacznie różniące się między sobą. Porównując ceny u różnych dostawców najczęściej wybiera urządzenie najtańsze, a co za tym idzie najsłabiej wyposażone lub z przestarzałymi akcesoriami.Przykładem może być rejestrator cyfrowy CPD560 (AVC760) M85039, który różne firmy oferują w różnych wykonaniach. Dostępne są m.in. modele różniące się sposobem kompresji obrazu, rodzajem obsługiwanego dysku i dołączonym konwerterem:
- CPD560 - MJPEG, ATA,
- CPD560 - MJPEG, ATA + konwerter SATA,
- CPD560 - MPEG-4, ATA,
- CPD560 - MPEG-4, ATA + konwerter SATA,
- CPD560 - MPEG-4, SATA.
Najtańszy jest rejestrator z kompresją MJPEG i możliwością zamontowania dysku ze złączem ATA. Przy kompresji MJPEG ten sam materiał wideo z kamer zajmuje dwa razy więcej miejsca na dysku, niż w kompresji MPEG-4 - oznacza to, że zapis będzie znacznie krótszy.
Kompresja MPEG-4 to również mniejsze wymagane pasmo, a co za tym idzie lepsza jakość transmitowanego obrazu. Dodatkowo, dyski ze złączem ATA są dużo droższe od dysków SATA i coraz trudniej dostępne na rynku ze względu na kończenie produkcji.
W ofercie firmy DIPOL jest najbardziej zaawansowany model CPD560 - MPEG4, SATA M85039.
(MD)
Kompresja MPEG-4 to również mniejsze wymagane pasmo, a co za tym idzie lepsza jakość transmitowanego obrazu. Dodatkowo, dyski ze złączem ATA są dużo droższe od dysków SATA i coraz trudniej dostępne na rynku ze względu na kończenie produkcji.
W ofercie firmy DIPOL jest najbardziej zaawansowany model CPD560 - MPEG4, SATA M85039.
(MD)
Rejestrator CPD560 (AVC760) M85039 to bardzo popularne urządzenie do monitoringu małych sklepów.
Przy kupnie warto zwrócić uwagę na wyposażenie modelu.
Przy kupnie warto zwrócić uwagę na wyposażenie modelu.
ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - rozszerzenia wejść alarmowych i wyjść przekaźnikowych.
Oprogramowanie ULTISYSTEM umożliwia współpracę z urządzeniami posiadającymi moduły I/O (Input/Output device). Większość urządzeń monitoringu IP posiada tego typu moduły - są to popularne wejścia alarmowe i/lub przekaźnikowe.ULTISYSTEM umożliwia zarządzanie wszystkimi tego typu urządzeniami z Centrum Monitoringu. Ma to bardzo duże znaczenie w inteligentnych budynkach. Zarządzanie wyjściami przekaźnikowymi i podgląd statusu wejść alarmowych umożliwia panel, który zawsze jest aktywny podczas podglądu obrazu z kamer.
Dzięki możliwości współpracy z innymi urządzeniami wyposażonymi w moduły I/O, ULTISYSTEM może przykładowo zarządzać:
- systemem alarmowym (SSWiN),
- systemem przeciwpożarowym (PPOŻ),
- systemem kontroli dostępu (ACC),
- obwodami zasilającymi i sterującymi innych urządzeń (napędu bramy, oświetlenia, domofonu, itd.)
Szerzej o tym zagadnieniu będzie można przeczytać w następnym numerze Informatora.
(TJ)
(TJ)
Przykładowy schemat połączeń z ULTISYSTEM-em innych systemów wyposażonych w moduły I/O
Monitoring CCTV z transmisją IP.
Główną zaletą monitoringu CCTV IP jest łatwość transmisji sygnałów techniką pakietową. Umożliwia ona łączenie wielu sygnałów i transmitowanie ich jednym kablem, oczywiście w granicach przepustowości danego łącza. Jest to bardzo duża przewaga nad systemami opartymi na sygnałach analogowych, w których każdy sygnał musi być transmitowany oddzielnym kablem. Istnieje możliwość łączenia zalet transmisyjnych IP i systemów opartych o rejestrator typu DVR. Rozwiązaniem jest urządzenie o nazwie transkoder, odbierające sygnał z sieci IP i dekodujące go do postaci analogowej. W systemach ACTi uniwersalnym transkoderem jest K2413. Urządzenie umożliwia dekodowanie ze strumienia IP sygnału wideo, dźwięku, sygnałów sterujących (RS485), a także sygnałów z wejść oraz wyjść alarmowych wszystkich urządzeń ACTi standardowej rozdzielczości. Nie ma znaczenia, czy jest to kamera stacjonarna K1117, szybkoobrotowa K1215, czy serwer wideo K2113.W ten sposób za pomocą transmisji IP można tworzyć hybrydowe systemy monitoringu CCTV.
(MW)
System monitoringu hybrydowego z transmisją IP
Konfiguracja funkcji DMZ na przykładzie urządzenia TP-LINK TL-WR542G N2950.
Funkcja hosta DMZ pozwala jednemu komputerowi sieci lokalnej na całkowite uwidocznienie się w sieci Internet, w ściśle określonym celu.Przykładowo, mogą to być: gry internetowe wymagające łączenia po ustalonych portach, czy wideokonferencje.
Jak wiadomo, router blokuje odgórnie wszystkie niestandardowe porty, dlatego skorzystanie z wcześniej wymienionych usług on-line nie jest możliwe. Host DMZ przekierowuje wszystkie porty jednocześnie, dzięki czemu nie znając parametrów połączenia zezwalamy na komunikację.
Każdy komputer, którego porty są przekierowywane, musi posiadać wyłączoną funkcję klienta DHCP oraz przypisany stały adres IP, ponieważ włączona funkcja DHCP może powodować zmianę adresu IP.
Urządzenie TP-LINK TL-WR542G N2950 jest routerem bezprzewodowym, czyli integruje w sobie router, firewall oraz punkt dostępowy. Głównym obszarem jego zastosowań są małe i średnie biura, oraz domy jednorodzinne i mieszkania. TP-LINK TL-WR542G N2950 pozwala na łatwe i szybkie stworzenie sieci bezprzewodowej, podzielenie łącza internetowego na wiele komputerów oraz dzięki firewallowi na ich dodatkowe zabezpieczenie.
Aby skonfigurować hosta DMZ w TL-WR542G N2950, należy wejść do zakładki Forwarding >> DMZ, a następnie:
- zaznaczyć okienko Enable,
- w polu DMZ Host IP Address wpisać adres IP komputera sieci lokalnej,
- kliknąć przycisk Save w celu zachowania wprowadzonych danych.
ULTIAIR- idealne urządzenie do transmisji obrazu.
Założenie klasycznego, przewodowego monitoringu CCTV na wcześniej zbudowanym parkingu jest kosztowne i czasochłonne, może też spowodować czasowe wyłączenie części powierzchni z użytkowania. Rozwiązaniem nowoczesnym i bezpiecznym jest transmisja bezprzewodowa. Wykorzystanie do tego celu urządzeń marki ULTIAIR stwarza możliwość szybkiego oddania inwestycji do użytku. Prócz tego dużą jego zaletą jest mobilność, można przesuwać punkty kamerowe w miejsca szczególnie w danym okresie zagrożone. Np. istnieje możliwość przeniesienia kamer podczas organizowania imprez na terenie otwartym, okresowych stoisk itp.ULTIAIR, to rodzina zewnętrznych, profesjonalnych, wydajnych Access Pointów. Integracja z anteną w jednej obudowie, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż.
(ŁK)
(ŁK)
Monitoring parkingu centrum handlowego.
Obraz z kamer ACTi jest transmitowany bezprzewodowo za pomocą urządzeń ULTIAIR do Centrum,
gdzie jest oglądany i nagrywany z wykorzystaniem ULTISYSTEM-u.
Obraz z kamer ACTi jest transmitowany bezprzewodowo za pomocą urządzeń ULTIAIR do Centrum,
gdzie jest oglądany i nagrywany z wykorzystaniem ULTISYSTEM-u.
Jordania.
Pierwsze państwa na terenie dzisiejszej Jordanii pojawiły się co najmniej w XIII wieku p.n.e.. Zamieszkiwały je semickie plemiona Ammonitów, Edomitów i Moabitów. W X wieku p.n.e. ziemie te podbiło królestwo izraelskie. Następnie wchodziły one w skład imperium asyryjskiego, Babilonii, Persji, imperium Seleucydów. Na południu kraju istniało od VI w. p.n.e. państwo Nabatejczyków, które podbite przez Rzymian w II w n.e., podobnie jak cała Jordania, przez krótki czas należało do Palmyry.Po podziale cesarstwa rzymskiego kraj stał się częścią Bizancjum. Od V wieku w Jordanii żyli chrześcijańscy Arabowie - Ghassanidzi, którzy byli sojusznikami Bizancjum. W pierwszej połowie VII wieku dzisiejszą Jordanię podbili muzułmanie i stała się ona częścią arabskiego kalifatu. W roku 1099 weszła na kilkadziesiąt lat w skład Królestwa Jerozolimy. Później była w rękach egipskich Mameluków. W latach 1517 - 1918 terenami tymi rządzili Turcy. (Wikipedia)
Jordańska turystyka opiera się głównie na sławie, jakie ma stare miasto Nabatejczyków - Petra
Pisaliśmy w Informatorze:
Obiektywy megapikselowe. Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Słaba jakość obiektywu nie pozwoli wykorzystać atutów kamery megapikselowej...
- numer archiwalny z 20.08.2007
Rola złączy w instalacjach CCTV. Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym, należy unikać nadmiaru połączeń w kanale transmisyjnym. Dobry producent złączy podaje dwa istotne parametry określające straty sygnału. Pierwszy z nich, tzw. Współczynnik Fali Stojącej (ang. Voltage Standing Wave Ratio), określa jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika....
- numer archiwalny z 06.10.2008
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - szybka konfiguracja. Duża ilość wbudowanych funkcji, a co za tym idzie także parametrów, które trzeba ustawić, powoduje, że konfiguracja DVR jest czasochłonna. Rejestratory wyższej klasy zostały wyposażone ...
- numer archiwalny z 18.09.2008
Spis tematów zawartych w Informatorach.
Obiektywy megapikselowe. Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Słaba jakość obiektywu nie pozwoli wykorzystać atutów kamery megapikselowej...
- numer archiwalny z 20.08.2007
Rola złączy w instalacjach CCTV. Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym, należy unikać nadmiaru połączeń w kanale transmisyjnym. Dobry producent złączy podaje dwa istotne parametry określające straty sygnału. Pierwszy z nich, tzw. Współczynnik Fali Stojącej (ang. Voltage Standing Wave Ratio), określa jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika....
- numer archiwalny z 06.10.2008
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - szybka konfiguracja. Duża ilość wbudowanych funkcji, a co za tym idzie także parametrów, które trzeba ustawić, powoduje, że konfiguracja DVR jest czasochłonna. Rejestratory wyższej klasy zostały wyposażone ...
- numer archiwalny z 18.09.2008
Spis tematów zawartych w Informatorach.