Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 6/2009 (9.02.2009)
Nagrody targów IIPSEC 2009 rozdane. W dniach 27 - 29 stycznia 2009 r. odbyły się po raz kolejny targi IIPSEC w Coventry w Anglii. Targi zgromadziły 53 wystawców, charakterystyczny był brak potentatów branży IP: ACTi, Hikvision, Milestone, Sony, Vivotek. Trudno określić, na ile do tego przyczynił się kryzys, a na ile odbywające się w pobliskim Birmingham majowe targi IFSEC - największa impreza branży CCTV na świecie.
Jak co roku, prezentowano najnowsze osiągnięcia z dziedziny systemów zabezpieczeń opartych na transmisji IP.
Dominujące trendy rozpoznać można na podstawie przyznanych nagród.
Zwycięzcą konkursu w kategorii innowacyjnych rozwiązań oraz najlepszego sprzętu została przenośna kamera firmy Sesys. Umożliwia ona szybki montaż dzięki uniwersalnej zewnętrznej obudowie z wbudowanym akumulatorem oraz transmisję bezprzewodową 3G/GPRS.
Jej głównym zastosowaniem może być monitoring masowych imprez plenerowych.
Produktem roku została sufitowa kamera megapikselowa Mobotix, umożliwiająca obserwację w obrębie 360o.
Warto zwrócić uwagę na ten produkt, ponieważ jest on zwiastunem tendencji polegającej na zastępowaniu kamer obrotowych megapikselowymi kamerami IP z obiektywami szerokokątnymi.
Za najlepsze oprogramowanie uznano system powiadamiania oparty na sprzęcie NetVu firmy Dedicated Micros, a w kategorii aplikacji doceniono również instalację systemu kontroli dostępu na lotnisku Heathrow, zawierającą 1000 czytników IP.
(MW)
Przenośna kamera SeSys
Kamera 360o Q22 firmy Mobotix
Kalkulacja doboru wzmacniacza dla zbiorowych instalacji antenowych. Projektowanie dużych sieci zbiorowych wymaga skomplikowanych obliczeń. Jednak na etapie kosztorysowania można się pokusić o pewne uproszczenia. Poniżej, w tabeli, przedstawiona została kalkulacja możliwości stosowania wzmacniaczy, w zależności od wielkości sieci. Do celu analizy przyjęto następujące założenia:
  • maksymalna różnica poziomów sygnałów w poszczególnych kanałach odbieranych z anten wynosi 10 dB,
  • maksymalna odległość kablowa gniazda od wzmacniacza wynosi 30 m, co daje 5,4 dB tłumienia w górnym UHF,
  • zastosowano najlepszy na rynku kabel TRISET-113 E1015, E1017,
  • minimalny poziom na gnieździe abonenckim 62 dBuV,
  • maksymalny poziom na gnieździe abonenckim 80 dBuV,
  • w sieci dystrybuowanych ma być 7 kanałów TV naziemnej,
  • separacja pomiędzy gniazdami wynosi 44 dB (do podłączania gniazd zastosowano odgałęźniki).
Poniższa tabela koresponduje ze schematami. Poziomy sygnału w gniazdach uzyskujemy poprzez odjęcie od maksymalnego poziomu wyjściowego wzmacniacza antenowego poszczególnych składowych tłumień.
Różnica pomiędzy poziomem minimalnym a maksymalnym wynika z faktu, że wzmacniacze pasmowe (w przeciwieństwie do kanałowych) nie wyrównują poziomów sygnałów odebranych z anteny, dlatego też w takich przypadkach należy przeprowadzić analizę dla najsłabszego i najsilniejszego sygnału.
Minimalna ilość elementów biernych dla 32 gniazd
Minimalna ilość elementów biernych dla 48 gniazd
Minimalna ilość elementów biernych dla 256 gniazd

Ilość gniazd

32

48

256

Wzmacniacz

CA-310

CA-310

ZG-401

Kod

R904014

R904014

R90517

Maksymalny poziom wyjściowy

110dBuV

110dBuV

2x123dBuV

Redukcja maksymalnego poziomu wyjściowego ze względu na ilość nośnych

5,5dB

5,5dB

0dB

Tłumienie od kabla E1015 + złącza 1dB

6,4dB

6,4dB

6,4dB

Tłumienie od rozgałęźników

3,7dB

7dB

14,7dB

Tłumienie od odgłęźnika O-8-18 R602818

18dB

18dB

18dB

Tłumienie od gniazda Signal R694100

2,8 dB

2,8dB

2,8dB

Poziom sygnału w gnieździe dla kanału o największym poziomie wejściowym

73,6dBuV

70,3dBuV

81,1dBuV

Poziom sygnału w gnieździe dla kanału o najmniejszym poziomie wejściowym

63,6dBuV

60,3dBuV

81,1dBuV

kolor zielony - wzmacniacz dobrze dobrany
kolor czerwony - wzmacniacz nie nadaje się dla danej sieci

Jak widać z kalkulacji przedstawionej powyżej, stosowanie wzmacniaczy pasmowych CA - 310 ma sens tylko dla instalacji do 30-45 gniazd. Dla większej ilości gniazd poziom najsłabszego kanału będzie poniżej normy 62 dB. Do trochę większych sieci, spośród wzmacniaczy pasmowych, zaleca się wybranie modelu o większym poziomie wyjściowym, np. MA-113 R82313 119 dBuV.
Duże sieci należy projektować w oparciu o wzmacniacze kanałowe ZG, które posiadają wysoki poziom wyjściowy, nie wymagają redukcji poziomu oraz pozwalają wyrównać poziomy sygnałów na wszystkich kanałach, a regulując wzmocnienie można obniżyć poziom na gniazdkach do zalecanych 80 dB.
Więcej na temat teorii budowy sieci zbiorowych można przeczytać w bibliotece:
Podstawy projektowania instalacji zbiorczych TV.
Megapikselowy monitoring stacji benzynowej. Monitoring stacji benzynowych wymaga stosowania kamer wysokiej rozdzielczości. Przy obserwacji samochodów podjeżdżających pod dystrybutory ogromną rolę odgrywa możliwość powiększenia obrazu w celu identyfikacji tablic rejestracyjnych.
Coraz popularniejszy w tych zastosowaniach staje się megapixelowy monitoring IP. W ogólnej kalkulacji nie jest on dużo droższy, ponieważ stosując mniejszą liczbę kamer możemy monitorować ten sam obszar. Zaletą monitoringu magapikselowego jest kilkukrotna poprawa rozdzielczości w stosunku do kamer analogowych.
Rozwiązanie oparte na kamerach megapikselowych pozwala na zastosowanie jednej kamery do obserwacji pojazdów po obu stronach dystrybutora. W standardowym rozwiązaniu (przy kamerach analogowych), aby możliwy był odczyt tablic rejestracyjnych, były potrzebne dwie kamery.
Najpopularniejsze, spośród kamer megapikselowych, są modele od 1,3 Mpix (1280 x 1024) do 5 Mpix (2560 x 1920).
Niekwestionowanym liderem na rynku, jeśli chodzi o kryterium jakościowo - cenowe, jest kamera 2 Mipx (1600 x 1200) DS-852MF-E K1441. Producentem tej kamery jest firma HIKVISION, znana na rynku z niezawodnych rejestratorów ULTIMAX.
Kamera może pracować w oparciu o darmowe oprogramowanie producenckie, a także o profesjonalne systemy, takie jak: ULTISYSTEM, czy oprogramowanie NetStation firmy Alnet.
(MD)
Kamera dzień/noc IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-852MF-EObiektyw megapikselowy Computar M3Z1228C-MP 12-36mm F2,8
Monitoring stacji benzynowej z wykorzystaniem kamer megapikselowych
ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - dźwięk. ULTISYSTEM jest unikalnym w skali światowej oprogramowaniem pozwalającym na współpracę lokalnych systemów CCTV wyposażonych w rejestratory ULTIMAX z monitoringiem miejskim.
Jeżeli urządzenie monitoringu IP posiada mikrofon lub wejście mikrofonowe, to można rejestrować kanał dźwiękowy w oprogramowaniu ULTISYSTEM, który pozwala na rejestrację nawet 18 kanałów dźwiękowych.
Graficzny panel, zintegrowany z oprogramowaniem, umożliwia zadeklarowanie jakości nagrywania, poziomów głośności oraz sposobu reakcji systemu na wykrycie dźwięku dla każdego kanału z osobna. Można zdefiniować harmonogram detekcji dźwięku i wykorzystać go do generacji alarmów lub sterowania kamerami obrotowymi (ustawienie kamery na zadany preset).
Jeśli urządzenie monitoringu IP posiada wyjście liniowe (głośnikowe), istnieje możliwość przesyłania dźwięku od operatora do kamery.
(TJ)
Konfiguracja dźwięku w oprogramowaniu ULTISYSTEM
Megapikselowy monitoring szpitala. Japoński szpital w Chubu zdecydował się na budowę systemu monitoringu na bazie IP. Ze względu na rozmiary systemu (54 kamery na 10 piętrach plus parking) oraz wymogi wysokiej rozdzielczości, jedynym rozwiązaniem okazała się technika IP. Aby zadbać o najwyższą jakość obrazu zdecydowano się na instalację kamer megapikselowych firmy ACTi ACM5611 K1512 oraz ACM3411 K1314 w wersji dzień/noc.
Obrazy z kamer rejestrowane są na sześciu serwerach NVR ACTi, a dostęp odbywa się za pośrednictwem pięciu stacji klienckich. Umożliwia to pracę każdej stacji niezależnie od innych, przez co każdy operator może się skupić na innej części systemu.
Wybór ACTi spowodowany był wysoką jakością obrazu o rozdzielczości 1,3 Mpix i oprogramowaniem zarządzającym NVR, umożliwiającym pracę wieloserwerową i z wieloma stacjami klienckimi. Takie rozwiązanie ma też inne zalety: prosta instalacja, możliwość zdalnego połączenia do systemu przez Internet.
(MW)
Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-3401
Schemat systemu monitoringu IP szpitala
HotSpot na urządzeniach ULTIAIR - dostęp do Internetu w miejscu publicznym. Dzięki HotSpot'om użytkownicy przenośnych urządzeń, wyposażonych w kartę bezprzewodową standardu 802.11, mogą korzystać z dostępu do Internetu w miejscu publicznym. Takie rozwiązanie jest powszechnie wykorzystywane na dworcach, w centrach handlowych, centrach miast itp.
Głównym elementem tworzącym HotSpot jest Access Point - urządzenie, które łączy sieć bezprzewodową z siecią przewodową. Do instalacji tego typu znakomicie nadaje się urządzenie z serii ULTIAIR - 417SB N2330. Jest to zewnętrzny, profesjonalny Access Point zaprojektowany do budowy wydajnych sieci dostępu do Internetu, a także sieci monitoringu IP. Urządzenie pracuje w nielicencjonowanym paśmie 5 GHz. Integracja elektroniki RouterBoard z anteną w obudowie IP 66, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż. Tak odporna konstrukcja umożliwia użytkowanie urządzenia w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również w warunkach przemysłowych.

Zalety HotSpot'a opartego na urządzeniu ULTIAIR-417SB N2330:
  • możliwość płynnej obsługi do 64 użytkowników na stację bazową,
  • dynamiczna regulacja prędkości dla podłączonych użytkowników,
  • możliwość ustawiania limitów prędkości,
  • możliwość ustawienia czasu podłączenia jednego klienta, po tym czasie następuje automatyczne rozłączenie,
  • wyświetlanie reklam w określonym odstępie czasu,
  • możliwość ustawienia strony startowej (np. sponsora danego miejsca dostępu do Internetu),
  • dostęp do usługi o określonych porach dnia oraz godzinach,
  • wybór domen, do których podłączony użytkownik ma dostęp,
  • możliwość włączenia autoryzacji: użytkownik/hasło, mac (w przypadku płatnych HotSpot- ów),
  • wyświetlanie informacji na ekranie logowania.
(ŁS)
Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SB
Przykład dostępu do Internetu typu HotSpot zbudowanego na urządzeniach ULTIAIR
na tle Rynku Głównego w Krakowie
Jak drukować na drukarce z portem USB w sieci WLAN? Print Serwer firmy TP-LINK TL-WPS510U N3310 doskonale nadaje się do firm oraz domów, gdzie istotnym problemem są kable, które za każdym razem trzeba doprowadzać z drukarki do przenośnego komputera. Umożliwia on także wydruk z wielu komputerów na jednej drukarce.
Najważniejsze cechy bezprzewodowego Print Serwera TP-LINK TL-WPS510U N3310:
  • brak potrzeby kładzenia dodatkowego okablowania,
  • możliwość korzystania z drukarki przez wiele komputerów,
  • możliwość drukowania z dowolnego miejsca, gdzie dostępna jest sieć bezprzewodowa, do której podłączony jest print serwer,
  • monitorowanie przez oprogramowanie stanu pracy urządzenia, jak i połączenia z siecią WLAN.
Print Serwer potrafi pracować w dwóch trybach:
- W pierwszym z trybów pracy (Ad-hoc), bezprzewodowy Print Serwer TL-WPS510U N3310 jest urządzeniem umożliwiającym bezpośredni wydruk z komputera wyposażonego w kartę bezprzewodową (np. z laptopa) na zwykłej drukarce z portem USB.
Bezprzewodowy Print Serwer TP-Link TL-WPS510UKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551G
Praca urządzenia w trybie Ad-hoc
- W drugim trybie pracy (Infrastructure) można wykonywać wydruki z dowolnego komputera sieci lokalnej, wyposażonej w punkt dostępowy, np. N2940, na zwykłej drukarce z portem USB.
Bezprzewodowy Print Serwer TP-Link TL-WPS510URouter TP-Link TL-R860 posiadający zintegrowany 8 portowy switchPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100Mbps
Praca urządzenia w trybie Infrastructure
Urządzenie współpracuje z wieloma modelami drukarek, pełna lista tych modeli dostępna jest tutaj.
(ŁK)
Bezprzewodowy Print Serwer TP-Link TL-WPS510U
Bezprzewodowy Print Serwer TP-LINK TL-WPS510U
N3310
Pisaliśmy w Informatorze:

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której na każdym piętrze za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Pożyteczne urządzenie dla instalatora CCTV - monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29. Monitor serwisowy MIG-29 M3104 jest urządzeniem w znacznym stopniu ułatwiającym konfigurację systemów CCTV...
- numer archiwalny z 10.12.2007

Rozmiar obiektu na ekranie monitora. Według normy EN 50132-7 wielkość obrazu powinna pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola obecności...
- numer archiwalny z 26.11.2007


Spis tematów zawartych w Informatorach.
Megapikselowy przewrót - DIPOL na targach PRAGOALARM, 24-26 lutego 2009