Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 5/2009 (2.02.2009)

Megapikselowy przewrót w Pradze - targi Pragoalarm.

W dniach 24 - 26 lutego 2009 r. odbędą się po raz siedemnasty Targi Zabezpieczeń i Techniki Przeciwpożarowej. Zapowiada się, że będą największą imprezą wystawienniczą tej branży w Europie Środkowo - Wschodniej, ponieważ w tym roku nie odbywają się Targi Securex w Poznaniu, mające cykl dwuletni.
Rynek czeski należy do najbardziej rozwiniętych i wymagający w Europie, więc na Targach zaprezentuje się czołówka firm (spis wystawców).

W Targach weźmie udział firma DIPOL Czechy i DIPOL Słowacja, prezentując swoje produkty pod hasłem "Megapikselowy przewrót".
Do nagrody targów zgłoszone zostało oprogramowanie ULTISYSTEM, unikalne w skali światowej rozwiązanie pozwalające na współpracę lokalnych systemów CCTV z monitoringiem miejskim.
Rejestrator sieciowy NUUO dopełni ofertę w zakresie zapisu obrazu z kamer megapikselowych. DIPOL przedstawi kamery megapikselowe czterech czołowych światowych producentów (ACTi, IQinVision, Pixord, ULTICAM), w tym nowość na rynku - kamery z kompresją H.264.
Organizatorzy przewidzieli darmowe bilety wstępu dla wszystkich profesjonalistów, którzy zarejestrują się tutaj do 8 lutego br.

Tych, którzy nie będą mogli dojechać do Pragi zapraszamy na wirtualne stoisko firmy DIPOL.

Gdzie ta wieża? - miasto nietypowego wina.

Nazwa miasta, w którym znajduje się widoczna na zdjęciu wieża telewizyjna, to jednocześnie znana marka wina.
Wino, od którego pochodzi nazwa miasta, powstaje w sposób nietypowy dla tego gatunku alkoholu. Po procesie fermentacji, w którym poziom alkoholu osiąga około 7%, dodawany jest spirytus winny, przez co zawartość alkoholu wzrasta do 20%. Większa zawartość alkoholu ułatwia przechowywanie wina i pozwala lepiej znosić długi transport, co było ważne w dawniejszych czasach, kiedy podstawowym środkiem transportu do głównych rynków konsumpcji (Anglia, kraje skandynawskie) były statki.
Na zdjęciu, na pierwszym planie, widoczne są długie budynki z czerwonymi dachami - w nich przechowywane jest wino.
W jakim mieście znajduje się widoczna na zdjęciu wieża telewizyjna? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Nazwa znanej marki wina pochodzi od nazwy miasta
z widoczną na zdjęciu wieżą telewizyjną

HOTEL CENTURIA - WELLNESS & SPA - stacja czołowa ALCAD.

Hotel jest położony na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Centurią, której wody należą do I klasy czystości.
Piękne, zalesione wzniesienia i wąwozy zachwycają swym urokiem. Można tu spotkać liczne jaskinie oraz ciągnące się przez wiele kilometrów fantastyczne skalne formacje, którym towarzyszą ruiny średniowiecznych zamków. Największy z nich znajduje się w pobliżu Hotelu w miejscowości Ogrodzieniec-Podzamcze. Piękno tutejszych osobliwości przyrody potrafi zachwycić każdego, kto odwiedzi to miejsce. W bezpośrednim sąsiedztwie Hotelu znajdują się tereny rekreacyjne z atrakcyjnie położonymi ścieżkami rowerowymi oraz szlaki turystyczne, które cieszą się dużym zainteresowaniem o każdej porze roku.

Inwestor, planując budowę sieci zbiorowej TV, chciał, aby była ona wykonana w oparciu o sprzęt najwyższej jakości. Założył dostępność minimum 10 kanałów TV naziemnej i satelitarnej o najwyższej możliwej jakości obrazu i dźwięku.
Do odbioru programów satelitarnych wykonawca, firma RTVPROJEKT, zaproponował stację czołową ALCAD z panelami TP-559 i TP-569. Panele TP-5XX posiadają niskoszumne modulatory jednowstęgowe, które pozwalają na pracę sąsiedniokanałową (oszczędność pasma).
Dystrybucję sygnału od stacji czołowej do gniazd zrealizowano w oparciu o najwyższej jakości kabel TRISET-113. Kable z rodziny TRISET charakteryzują się znakomitym ekranowaniem (powyżej 100 dB), co jest szczególnie ważne w przypadku dużych instalacji, gdzie wiele kabli jest położonych obok siebie. Słabe ekranowanie groziłoby przesłuchami skutkującymi pojawieniem się zakłóceń sygnału.

Inwestor jest bardzo zadowolony z efektów wykonanych prac.
(MD)
HOTEL CENTURIA - WELLNESS & SPA
oferuje usługi najwyższej jakości

Monitoring kolei w Tybecie - rejestratory ULTIMAX-516.

Kontrola i zapewnienie bezpieczeństwa na szlaku kolejowym wymaga dużego nakładu pracy i doposażenia w najnowocześniejszy sprzęt, a co za tym idzie ogromnych środków finansowych.
Ze szczególną starannością dobrano sprzęt dla najwyżej położonej linii kolejowej (średnio 4500 m nad poziomem morza), przebiegającej przez obszar pokryty roślinnością tundrową. Urządzenia tam zamontowane narażone są na ekstremalne warunki klimatyczne, takie jak: mróz, burze śnieżne, piasek itp.
Szlak kolejowy w prowincji Qinghai i Autonomicznym Regionie Tybetu w Chinach monitorowany jest za pomocą 200 rejestratorów ULTIMAX-516 M75160. Informacje z poszczególnych odcinków przekazywane są na bieżąco do Centrum, dzięki czemu możliwe jest podejmowanie szybkich działań w przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji.
Producentem rejestratorów tych jest Hikvision - światowy lider w produkcji DVR-ów wyposażonych w kompresję H.264. Na rynku polskim rejestratory tej firmy dostępne są pod marką - ULTIMAX.

ULTIMAX to rodzina rejestratorów 3Generacji wyposażonych w najbardziej wydajny rodzaj kompresji H.264. Zastosowany nowoczesny procesor i własny system operacyjny (RTOS) umożliwiają implementację najbardziej zaawansowanych technik informatycznych. Dzięki możliwości zainstalowania wewnątrz rejestratora ośmiu dysków o pojemności 2000 GB każdy, rejestrator może zapisać 16 TB danych.
Unikalna cechą rejestratorów cyfrowych ULTIMAX jest współpraca z urządzeniami CCTV IP. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu oprogramowania ULTISYSTEM, które pozwala na integrację lokalnych systemów monitoringu z systemami miejskimi.

Rejestratory serii ULTIMAX zostały nagrodzone Złotym Medalem na targach Intertelecom 2008.
(MD)
Monitoring szlaku kolejowego w Tybecie.

ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - Archiwum - cz. 2.

ULTISYSTEM jest unikalnym w skali światowej oprogramowaniem pozwalającym na współpracę lokalnych systemów CCTV wyposażonych w rejestratory ULTIMAX z monitoringiem miejskim.
Oprogramowanie posiada rozbudowaną funkcję "Archiwum" umożliwiającą łatwy dostęp do zapisanych materiałów.
W górnej części okna "Archiwum" znajduje się przebieg czasowy nagrań. Zielone paski reprezentują nagrania obrazu z kamer. Czerwone paski oznaczają utratę sygnału z kamery. Pionowa żółta kreska oznacza moment włączenia lub wyłączenia systemu. Najechanie kursorem myszki na pasek nagrań danej kamery powoduje wyświetlenie nazwy kamery, daty oraz godziny nagrania. Pozostawienie kursora nad przebiegiem czasowym zapisu danej kamery powoduje wyświetlenie się dodatkowego okna z obrazem z kamery. W tym momencie możliwe jest poruszanie się kursorem myszki wzdłuż osi paska kamery i przeglądanie nagrań. Klikając prawym przyciskiem myszy możemy wstawiać w danych miejscach znaczniki lub je usuwać . Znaczniki można używać do oznaczania ważnych zdarzeń, np. nietypowe sytuacje, alarmy itp.
(TJ)
Pasek czasowy nagrań
Zrzut ekranowy z ULTISYSTEM-u
- wyświetlanie się dodatkowego okna z obrazem wybranym z czasowego paska nagrań

Monitoring CCTV procesów przemysłowych.

Bardzo istotną rolę na etapie produkcji ma zarządzanie jakością. Ważnym elementem kontroli jakości może być monitorowanie wizualne wykonanych produktów.
W procesie technologicznym nie ma możliwości bezpośredniego obserwowania wszystkich etapów produkcji, dlatego jedynym rozwiązaniem jest monitoring CCTV, który pozwala na scentralizowanie podglądu wielu etapów jednocześnie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości kontroler może natychmiast zareagować wstrzymując dany proces, co minimalizuje liczbę wadliwych sztuk.
System taki stawia jednak wysokie wymagania co do jakości rejestrowanych materiałów. Kamera K1513 umożliwia rejestrację 8 klatek na sekundę przy rozdzielczości 1,3 Mpix (1280 x 1024 pikseli), co w zupełności wystarczy, by stwierdzić ewentualną wadliwość produktu. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedni dobór obiektywu. Musi to być model megapikselowy, ponieważ zwykłe obiektywy mogą dobrze współpracować jedynie z kamerami standardowej rozdzielczości. Idealnym rozwiązaniem do takich zastosowań jest obiektyw Tokina M2235 oraz Computar M2233.
System wizualnej kontroli produkcji pozwala jednemu kontrolerowi na nadzór nad kilkunastoma etapami procesu, można go stosować we wszystkich gałęziach przemysłu, począwszy od elektroniki, na przemyśle spożywczym kończąc.
(MW)
Dzięki obrazowi z kamer można na bieżąco kontrolować jakość montażu elektronicznego

ULTIAIR w miejskiej sieci bezprzewodowej.

Wymaganiem inwestora, krakowskiego dostawcy Internetu, była wysoka wydajność i niezawodność linków radiowych, przekładająca się na dużą przepustowość całości szkieletu sieci. Głównym założeniem instalacji było doprowadzenie głównego sygnału do jednostki centralnej dużym i stabilnym transferem 30 Mb/s w obie strony i centralizacja zakończeń radiolinii rozproszonych po Nowej Hucie - dzielnicy Krakowa.

Do wykonania inwestycji firma Zax.pl zdecydowała się na użycie urządzeń ULTIAIR. Jest to rodzina zewnętrznych, profesjonalnych, wydajnych Access Pointów, charakteryzująca się niewielkim opóźnieniem i wysoką przepustowością. Zostały one zaprojektowane do budowy wydajnych sieci dostępu do Internetu, a także sieci monitoringu IP.
Urządzenia pracują w nielicencjonowanych paśmie 5 GHz. Integracja elektroniki RouterBoard z anteną w obudowie IP 66, odpornej na warunki atmosferyczne, zapewnia szybki i pewny montaż. Tak odporna konstrukcja umożliwia również użytkowanie urządzenia w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również w warunkach przemysłowych.

Instalacja pozwoliła na centralizację strategicznych końcówek radiolinii, jednocześnie zapewniając dalszą możliwość rozwoju istniejącej już infrastruktury sieci. Eksploatacja sieci potwierdza przyjęte założenia: wysoki transfer oraz stabilną i pewną pracę łącza radiowego.
(ŁS)
Urządzenia ULTIAIR w miejskiej instalacji sieci bezprzewodowej
ULTIAIRBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KN - WYPRZEDAŻBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KN - WYPRZEDAŻBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KC
Zarys struktury sieci zbudowanej na urządzeniach ULTIAIR

Serwer DHCP w urządzeniach marki TP-LINK.

DHCP (ang. Dynamic Host Configuration Protocol - protokół dynamicznego konfigurowania węzłów) to protokół komunikacyjny umożliwiający komputerom uzyskanie danych konfiguracyjnych od serwera, np. adresu IP hosta, adresu IP bramy sieciowej, adresu serwera DNS, maski sieci.
W celu skonfigurowania serwera DHCP w urządzeniach marki TP-LINK należy wejść w zakładkę DHCP/DHCP Settings.
Widok zakładki DHCP Settings w urządzeniu marki TP-LINK
Tłumaczenie najważniejszych okien do konfiguracji:
  • DHCP Server - włączenie (Enable) lub wyłączenie (Disable) serwera DHCP. Jeżeli serwer DHCP jest wyłączony, w sieci musi znajdować się inny serwer DHCP. W przeciwnym przypadku, wszystkie komputery należy skonfigurować ręcznie,
  • Start IP Address - określa się pierwszy adres z puli adresów IP,
  • End IP Address - określa się ostatni adres z puli adresów IP,
  • Address Lease Time - czas, przez który użytkownik będzie mógł łączyć się z routerem używając aktualnych dynamicznych ustawień IP,
  • Default Gateway - brama domyślna. Należy wprowadzić adres IP portu LAN routera,
  • Default Domain - można wpisać nazwę domeny Twojej sieci,
  • Primary DNS - należy wpisać adres IP DNS dostarczony przez usługodawcę internetowego. W razie wątpliwości, należy skonsultować się z usługodawcą internetowym bądź wpisać adres IP portu LAN routera,
  • Secondary DNS - Jeżeli usługodawca internetowy oferuje dwa serwery DNS, można wpisać adres drugiego serwera.
Uwaga! Aby używać w routerze funkcji serwera DHCP, należy skonfigurować wszystkie komputery w sieci LAN do pracy w trybie automatycznego uzyskiwania adresu IP. Ta funkcja zacznie działać po ponownym uruchomieniu routera.
Aby zobaczyć którzy użytkownicy aktualnie pobrali adresy IP automatycznie, należy przejść do zakładki DHCP/DHCP Clients List.
Widok zakładki DHCP Clients List w urządzeniu marki TP-LINK
Tłumaczenie najważniejszych okien:
  • ID - lista klientów DHCP,
  • Client Name - nazwa klienta DHCP,
  • MAC Address - adres MAC klienta DHCP,
  • Assigned IP - adres IP, który został przypisany przez router klientowi DHCP,
  • Lease Time - czas „dzierżawy” klienta DHCP. Przed upływem tego czasu klient DHCP automatycznie zażąda odnowienia „dzierżawy”.
Urządzenia marki TP-LINK umożliwiają rezerwacje konkretnego adresu IP dla danego komputera. Ma to zastosowanie, jeżeli konieczne jest przekierowanie portów dla konkretnego hosta (np. komputera). Aby ustawić rezerwację adresów IP należy wejść do DHCP/Address Reservation.
Widok zakładki Address Reservation w urządzeniu marki TP-LINK
Tłumaczenie najważniejszych okien:
  • MAC Address - adres MAC komputera, dla którego ma być zarezerwowany adres IP,
  • Assigned IP Address - adres IP zarezerwowanego komputera,
  • Status - status danego wpisu - Enabled (aktywny) lub Disabled (nieaktywny).
Aby zarezerwować adres IP należy:
  • kliknąć na przycisk Add New,
  • wpisać adres MAC (format adresu MAC to XX-XX-XX-XX-XX-XX.) oraz adres IP (w formacie "kropkowo-cyfrowym") komputera,
  • po zakończeniu należy kliknąć przycisk Save.
(ŁK)

Kursy dla instalatorów.

W pierwszy półroczu 2009 w największych miastach Polski odbędą się kursy szkoleniowe. Kursy są przeznaczone dla instalatorów i są bezpłatne. Zapisy i terminarz tutaj.

Tematy kursów:
  • Zbiorowe instalacje antenowe - Projektowanie i wykonanie dużych instalacji zbiorowych RTV-SAT w budynkach wielorodzinnych i hotelach na przykładzie stacji czołowej MMH-3000 i multiswichy firmy TERRA.
  • ULTISYSTEM - integracja w jednym systemie kamer analogowych, IP, megapikselowych - nowoczesny monitoring miejski. Rejestratory ULTIMAX.
  • ULTIAIR - budowa wydajnych łączy w sieciach CCTV IP w oparciu o ULTIAIR - projektowanie sieci i programowanie urządzeń.

Porto.

Drugie co do wielkości miasto Portugalii. Najstarsze informacje o mieście pochodzą z V wieku. W XVII wieku angielscy kupcy odkryli produkowane w tym regionie wino. Przypadło im do gustu tak bardzo, że podpisano porozumienie handlowe między oboma państwami, a portugalskie wino trafiło na angielski rynek. Dzięki angielskim kupcom region Porto zaczął szybko się rozwijać, a wkrótce wino stało się sławne na cały świat, nosząc nazwę jego stolicy.
Coimbra - miasto najstarszego portugalskiego uniwersytetu.
Nawet anarchizująca młodzież nie odcina się od telewizyjnej indoktrynacji - anteny na budynku komuny w Coimbrze. Oddające klimat "malunki" na ścianach.
Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z Portugalii.

Pisaliśmy w Informatorze:

Jaki wzmacniacz wybrać do domku jednorodzinnego? Pod względem jakości sygnału lepiej wykonać instalację w oparciu o wzmacniacz masztowy, np. AM-417 R903717, AM-316 R903052 lub AWS-1021 B11551, ponieważ zyskujemy na parametrach szumowych. Dzieje się tak dlatego...
- numer archiwalny z 7.01.2008

Najczęstsze błędy w monitoringu miejskim. Źle zaprojektowany system monitoringu miejskiego, nie tylko nie przynosi zakładanego wzrostu bezpieczeństwa, ale dodatkowo naraża na niepotrzebne koszty. Oto kilka często spotykanych błędów:...
- numer archiwalny z 12.11.2007

Jakość rejestratorów cyfrowych - rozdzielczość. Pomiędzy rejestratorem o parametrze 400 kl/s CIF i rejestratorem o parametrze 400 kl/s D1 jest zasadnicza różnica...
- numer archiwalny z 1.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA