Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 4/2009 (26.01.2009)
CMOS - przetworniki przyszłości w CCTV. W ciągu kilku ostatnich lat zaszła istotna zmiana w zakresie stosowania przetworników obrazu wykonanych w „klasycznej” technologii CCD i nowszej CMOS.
Potencjał rozwojowy przetworników CMOS okazał się tak duży, że ze sprzętu „drugiej kategorii” przeszły one do najbardziej zaawansowanych technicznie kamer używanych w profesjonalnych systemach monitoringu wizyjnego, z kamerami megapikselowymi na czele.
Udało się zasadniczo poprawić słabe punkty tych przetworników, przede wszystkim: czułość, poziom szumów, zakres dynamiki i mechanizm elektronicznej migawki.
Inne cechy przetworników CMOS od razu stawiały je w roli faworyta - możliwość scalenia wszystkich funkcji przetwarzania obrazu w jednej strukturze półprzewodnikowej przy daleko posuniętej miniaturyzacji, możność stosowania większych częstotliwości odświeżania obrazu, naturalna odporność sąsiednich pikseli na lokalne prześwietlenia, łatwość cyfrowej obróbki sygnału.
Najnowsze przetworniki WDR (Wide Dynamic Range) CMOS pozwalają uzyskać zakres dynamiki przewyższający rozwiązania CCD. Przykładem może być przetwornik 1/3” o oznaczeniu TC922 opracowany przez Texas Instruments. Ten przetwornik o rozdzielczości SVGA (dokładnie 804 x 604 pikseli) posiada zakres dynamiki 94 dB, przy wysokiej czułości i niskim poziomie szumów. Wysoka dynamika została osiągnięta dzięki zastosowaniu dla każdego piksela (o rozmiarze 5,6 x 5,6 μm) kondensatora akumulującego ładunek do 200 000 elektronów wygenerowanych przez elementarną fotodiodę (technologia LOFIC). Pozwala to przy jednokrotnej ekspozycji poprawnie przetworzyć obraz zawierający jednocześnie bardzo ciemne i bardzo jasne fragmenty. Przetwornik umożliwia uzyskanie 50 lub 60 klatek na sekundę (PAL/NTSC), w trybie skanowania progresywnego (bez przeplotu).
Ciekawy pomysł na uzyskanie wysokiej czułości i małego rozmiaru piksela zastosowała firma OmniVision Technologies, Inc. Technologia OmniBSI (BSI - Back-Side Illumination) polega na odwróceniu matrycy CMOS, tzn. wystawieniu na działanie światła jej struktury od strony podłoża. W przeciwieństwie do konwencjonalnej technologii FSI (Front-Side Illumination), rozwiązanie to pozwala wyeliminować maskujące działanie metalowych i tlenkowych elementów struktury, niezbędnych do jej funkcjonowania. Dzięki temu czułość przetworników BSI o rozmiarze piksela 1,4 x 1,4 μm jest znacznie lepsza niż odpowiedników FSI o tym samym rastrze, a nawet wielu z rastrem 1,7 x 1,7 μm. Świeżym produktem tej firmy jest bardzo czuły przetwornik OV7740 o rozmiarze 1/5 cala, dedykowany do zastosowań w webkamerach wbudowywanych do laptopów i netbooków, które często stosowane są w warunkach słabego oświetlenia.
Przetwornik CMOS, opracowany przez Samsunga,
ma znacznie lepsze parametry niż inne dostępne na rynku.
Dzięki specjalnemu kształtowi i małym rozmiarom piksela (5.0 μm)
uzyskano znakomitą rozdzielczość i czułość.
Konkurs ACTi na najlepszy film!!! Firma ACTi, światowy lider w dziedzinie CCTV IP, ogłosiła konkurs na najlepszy film z monitoringu CCTV zarejestrowany za pomocą urządzeń ACTi.
Do wygrania, w każdej kategorii, jest dowolnie wybrany model kamery megapikselowej firmy ACTi. Nagrody będą rozdane w następujących kategoriach:
Najwyższa jakość obrazu Liczą się ustawienia obrazu
Znany lokalny obiekt

Prezentowany charakterystyczny obiekt dla danego obszaru,
np.: Sukiennice w Krakowie, Big Ben w Londynie

Najlepsza integracja Integracja z zewnętrzną aplikacją, np. analiza obrazu, czy bankomat
Najlepsza praca dzień/noc Liczą się jakość obrazu w dzień i w nocy
Specjalne wydarzenie Zdarzenie zarejestrowane przez kamerę
Najwięcej wejść Największa liczba wejść na dany film
Punktacja:
Punkty wideo - 80% za jakość obrazu i prezentację wyjątkowych funkcji systemu.
Punkty opisowe - 20% za opis instalacji w 50 do 100 słowach.
Zasady:
  • Długość każdego materiału: 30 do 60 sekund
  • Obraz musi zawierać ruchome obiekty
  • Materiały zarejestrowane przez ACTi NVR - plik RAW, inne oprogramowanie - plik AVI
  • Materiał należy wysyłać na ten adres
  • Termin nadsyłania materiałów - do 20 lutego br.
  • Ogłoszenie wyników w pierwszych pięciu kategoriach - 2 marca br.
  • Kategoria najwięcej wejść - ACTi monitoruje ilość wejść na filmy między 2 marca, a 31 maja br.
  • Ogłoszenie zwycięzcy za najwięcej wejść - 1 czerwca br.
Przykładowy materiał z obrotowej kamery ACTi:
Zapraszamy do wspólnej zabawy z cennymi nagrodami!
Wzmacniacz budynkowy z kanałem zwrotnym HA-204R65 TERRA. Rozwój instalacji oferujących dostęp Internetu poprzez telewizję kablową spowodował konieczność powszechnego budowania instalacji z kanałem zwrotnym.
Do tej pory podstawowym problemem były drogie wzmacniacze z kanałem zwrotnym. Przełomem na rynku jest wzmacniacz HA-204R65 R82308, który posiada aktywny tor sygnału zarówno dosyłowego, jak i zwrotnego. Dodatkowo daje możliwość korekcji charakterystyki kabla w obydwu kierunkach. Kształtowanie charakterystyki jest konieczne z uwagi na różnorodność kabli stosowanych w instalacjach telewizyjnych.
Kolejną cechą wyróżniającą wzmacniacza HA-204R65 jest przedostatni stopień wzmocnienia, gdzie zastosowano układ scalony krzemowo - germanowy (SiGe). Takie rozwiązanie pozwala znacznie zredukować zniekształcenia nieliniowe, zwłaszcza jeśli chodzi o zniekształcenia drugiego rzędu. Stopień wyjściowy push - pull jest wykonany z arsenku galu (GaAs).
Parametry wzmacniacza:
- kanał dosyłowy: maksymalny poziom wyjściowy przy 42 kanałach - 105 dBuV, wzmocnienie - 37 dB,
- kanał zwrotny: maksymalny poziom wyjściowy -115 dBuV, wzmocnienie - 27 dB.
Wzmacniacz jest zalecany do wszystkich instalacji antenowych, ponieważ pozwala oferować, bez modernizacji, dostęp do nowoczesnych usług (telefonia, Internet, VoD).

Produkty firmy TERRA
Wzmacniacz budynkowy HA-204R65 Terra
Wzmacniacz budynkowy z kanałem zwrotnym HA-204R65 R82308 firmy TERRA
Wzmacniacz budynkowy HA-204R65 Terra
Profesjonalizm projektu i wykonania - wzmacniacz HA-204R65 R82308 firmy TERRA po zdjęciu obudowy
Monitoring CCTV dla osiedli mieszkaniowych. Budowa takiego systemu w oparciu o rejestratory ULTIMAX jest idealnym rozwiązaniem. System składa się z kilku rejestratorów umieszczonych w wybranych budynkach, do których podłączone są kamery. Podział dużego systemu na mniejsze podsystemy znacznie upraszcza okablowanie. Sygnał z lokalnego rejestratora można przekazać do Centrum Monitoringu za pomocą sieci przewodowej lub przy użyciu dedykowanych punktów dostępowych do transmisji CCTV ULTIAIR.
Rejestratory ULTIMAX znakomicie nadają się do transmisji sygnałów w sieci, w tym również w Internecie, ze względu na zastosowaną w nich wydajną kompresję H.264.
Rejestratory mają możliwość wprowadzenia kilkunastu kont użytkowników i nadania im indywidualnych praw dostępu do podglądu obrazów z poszczególnych kamer i dostępu do większości funkcji rejestratora. W ten sposób można zbudować profesjonalny system ochrony, gdzie strażnik (z poziomu oprogramowania klienckiego) będzie miał dostęp do podglądu i sterowania kamerami obrotowymi, natomiast mieszkańcy będą widzieli tylko obrazy z kamer w obrębie ich miejsca zamieszkania, okolic bramy wjazdowej, przedszkola, czy placu zabaw.
W przypadku budowy dużych systemów CCTV, które będą zawierały większą liczbę rejestratorów i dodatkowo kamery megapikselowe, zalecane jest oprogramowanie ULTISYSTEM.
W oparciu o przedstawioną powyżej koncepcję została zbudowana instalacja monitoringu CCTV w sieci hurtowni motoryzacyjnych, oparta na 50 rejestratorach ULTIMAX, z których obraz transmitowany jest przez Internet do Centrum Monitoringu.
Kamera kolorowa Dzień/Noc SN-FX580 z filtrem odsuwanym mechanicznie w sufitowej obudowie wandaloodpornejCyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-504 H.264Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-468C/W z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznieObiektyw dzień/noc 2,8-12mm DC F1,3 - COMPUTAR TG4Z2813FCS-IRZewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Uchwyt Marathon MH-610 do obudów zewnętrznychKamera szybkoobrotowa T2-SB36
Monitoring osiedla - użycie rejestratorów lokalnych upraszcza okablowanie.
Istnieje możliwość rezerwowego zapisywania i zarządzania rejestratorami z Centrum Monitoringu
ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - Archiwum - cz. 1. ULTISYSTEM jest unikalnym w skali światowej oprogramowaniem, pozwalającym na współpracę lokalnych systemów CCTV z monitoringiem miejskim.
Jedną z zalet tego oprogramowania jest proste w obsłudze i jednocześnie zaawansowane Archiwum, które jest narzędziem umożliwiającym zarządzanie zarejestrowanymi materiałami.
Archiwum pozwala odtworzyć jednocześnie obraz z wszystkich kamer (do 32 kanałów), co nie jest możliwe dla większości rejestratorów oraz oprogramowań NVR.
Dla każdego źródła sygnału tworzona jest lista czasowa, dzięki której można odnaleźć interesujący moment. Ponadto przeszukania można dokonywać na podstawie ruchu w wybranym polu obrazu kamery.
Wybrane nagrania można w prosty sposób eksportować do zdjęć w formacie JPG lub krótkich filmików w formacie AVI. Istnieje możliwość cyfrowego skorygowania parametrów (jasność, kontrast, ostrość, nasycenie) zgrywanego obrazu zainstalowanymi w oprogramowaniu narzędziami.
(TJ)
Zrzut ekranowy z Archiwum
- oprogramowanie CCTV ULTISYSTEM
Jak umieścić obraz z kamery IQeye na stronie www? Dużym ograniczeniem kamer IP jest wykorzystywanie ActiveX do podglądu na stronie www. Jest to bardzo uciążliwe jeśli chcemy zaprezentować coś w Internecie w taki sposób, aby każdy odwiedzający (niezależnie od systemu operacyjnego i używanej przeglądarki) mógł oglądnać obraz z kamery. Rozwiązaniem są modele firmy IqinVision. Szczególnie polecane są K1414 oraz K1424 o rozdzielczościach 1,3 oraz 2,0 Mpix.
(MW)
Kamera megapikselowa IQinvision IQ042 2,0 Mpix
Kamera IQinVision IQ042
K1424
Jak to zrobić

Należy mieć tak skonfigurowaną kamerę, aby można się z nią było połączyć. Teraz wystarczy wykorzystać poniższy kod i zapisać go w pliku .htm lub .html za pomocą dowolnego edytora tekstu, lub dodać go do istniejącej już strony. Poniżej przedstawiono kompletny kod napisany w Notatniku:
Obraz na stronę zostanie pobrany z adresu IP 192.168.0.135,
rozdzielczość zostanie zmniejszona czterokrotnie i dopasowana do okienka o wymiarach 320 x 256
Antena do CDMA 450 MHz - Orange Freedom Pro. Głównym celem usługi Orange Freedom Pro jest zwiększanie dostępności usług telekomunikacyjnych na terenach o niskiej ich dostępności, w szczególności na obszarach „białych plam” dostępu do Internetu. Zastosowanie technologii CDMA w paśmie 450 MHz pozwala na zaoferowanie szerszego wachlarza usług, np. szerokopasmowej transmisji danych, czy telefonii internetowej VoIP.
Usługa wykorzystująca technologię CDMA została już wdrożona przez operatorów sieciowych w takich krajach Europejskich jak: Czechy, Portugalia, Rumunia oraz Litwa i Estonia.

Aby korzystać z Orange Freedom Pro nie trzeba posiadać łącza telefonicznego. Dzięki bezprzewodowemu routerowi WiFi (model: MV410 firmy Axesstel) oferowanemu przez Orange, można swobodnie korzystać z zasobów Internetu z prędkością do 1 Mb/s. W przypadku obszarów ze słabszym sygnałem, istnieje konieczność dodatkowego zastosowania anten, specjalnie przeznaczonych do technologii CDMA.

Firma DIPOL wychodzi naprzeciw tej potrzebie oferując gotowy zestaw antenowy wraz z dołączonym przewodem odpowiedniej długości i wtykiem TNC nadającym się do bezpośredniego połączenia z routerem MV410 firmy Axesstel:
  • A6905- Antena FREEDOM CDMA-5 400-470 MHz z 5-cio metrowym przewodem zakończonym złączem TNC
  • A6910- Antena FREEDOM CDMA-10 400-470 MHz z 10-cio metrowym przewodem zakończonym złączem TNC
Karta USB jako Access Point? - Tak, przy użyciu TP-LINK TL-WN422G N2921. W poprzednim Informatorze wspomnieliśmy o funkcji "Access Point", dostępnej w karcie TP-LINK TL-WN422G. Jest ona przydatna podczas konferencji, spotkań biznesowych itp. Transmisję danych można zaszyfrować oraz dodatkowo utworzyć listę adresów MAC dopuszczonych do połączenia.
Proces instalacji kart TP-LINK został przedstawiony w Bibliotece DIPOL-a pod tytułem:
Procedura instalacji karty bezprzewodowej na przykładzie urządzenia TP-LINK PCI TL-WN551G.

W celu skorzystania z funkcji Access Point należy, po wcześniejszej instalacji karty, otworzyć w zasobniku systemowym program do zarządzania połączeniami kart.
Widok zasobnika systemowego
Następnie, w głównym oknie konfiguracyjnym należy w zakładce "Mode" wybrać tryb Access Point. W tym momencie karta TP-LINK TL-WN422G automatycznie stanie się Access Point'em. Aby dokonać konfiguracji urządzenia należy kliknąć na opcję "More Settings..."
W głównym oknie konfiguracyjnym należy w zakładce "Mode" wybrać tryb Access Point
W tym miejscu można dokonać całej konfiguracji wcześniej wybranego trybu Access Point. Można wybrać: obsługiwaną prędkość, kanał pracy, nazwę rozgłaszanej sieci itp.

Tłumaczenie najważniejszych okien do konfiguracji:
  • Wireless Mode - tryb pracy
    • 11/54 Mb/s Mixed Mode -802.11b oraz 802.11g
    • 11 Mb/s - tylko 802.11b
    • 54 Mb/s - tylko 802.11g
  • Channel - Kanał pracy. Mamy do wyboru 13 kanałów
  • SSID - Identyfikator Sieci. Maksymalna ilość znaków to 32
  • Hide SSID - ukrycie identyfikatora sieci
  • WEP - włączenie/wyłączenie szyfrowania
  • Mac Address Filter - w tym miejscu tworzy się listę dopuszczonych kart lub listę kart blokowanych
  • Bridge Adapter - w tym miejscu można zmostkować kartę TP-LINK TL-WN422G z inną dowolną w naszym systemie, w celu przesłania informacji/dostępu do Internetu. Przypuśćmy, że na porcie LAN w komputerze, na którym zainstalowana jest karta TL-WN422G jest dostęp do sieci lokalnej oraz Internet. Wykorzystując tą opcję użytkownicy podpięci do stworzonego Access Pointa na karcie USB, będą się łączyli do tej sieci za pomocą naszego komputera.
(ŁS)
Menu konfiguracji karty USB TP-LINK TL-WN422G jako Access Point
Blokowanie stron www. TP-LINK wprowadził w swoich urządzeniach usługę o nazwie: filtracja domen, dzięki której można zablokować dowolną stronę www na podstawie nazwy jej domeny.
Strony mogą być blokowane w wybranych fragmentach dnia. Ważną rzeczą jest możliwość zablokowania dostępu do wszystkich stron www o określonych porach.
Poniżej została pokazana konfiguracja filtracji domen w punkcie dostępowym TP-LINK TL-WR542G N2950.
Na początku należy włączyć firewall-a oraz filtrację domen, w tym celu należy wejść do zakładki Security/Firewall i zaznaczyć Enable Firewall (the general firewall switch) oraz Enable Domain Filtering. Następnie przejść do zakładki Security/Domain Filtering, gdzie za pomocą przycisku Add new należy dodać te strony, które mają być zablokowane. W celu zablokowania wszystkich stron należy zostawić puste pole Domain Name.
W tym przypadku:
1. Domena xxxxxxxxxyyyyyyyyy.com zostaje całkowicie zablokowana.
2. Wszystkie strony www są zablokowane od godziny 15:00 do 19:00.
Powiem przewrotnie: kryzys nam sprzyja. - wywiad z Tomasem Sehnálkiem, dyrektorem firmy DIPOL w Czechach.

Nadchodzi kryzys, a Wy otwieracie nowy punkt sprzedaży - czy to nie ryzykowne posunięcie?

W kryzysie ludzie staranniej analizują zakupy, wybierają produkty wysokiej jakości i tanie. Powiem więc przewrotnie, że kryzys nam sprzyja...

Wywiad z Tomasem Sehnálkiem
DIPOL - Brno Olomouvká 2, 61800 Brno Černovice
brno@t-cz.com
tel.: +420 588 883 444
Pisaliśmy w Informatorze:

Obiektywy megapikselowe. Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Słaba jakość obiektywu nie pozwoli wykorzystać atutów kamery megapikselowej...
- numer archiwalny z 20.08.2008

Poradnik instalatora WLAN. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu wielu osób tematem budowy sieci WLAN, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu niezbędną teorię i kilka informacji praktycznych jak szybko i sprawnie wdrożyć sieć bezprzewodową standardu 802.11 w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz....
- Biblioteka

Jakość rejestratorów cyfrowych - rozdzielczość. Pomiędzy rejestratorem o parametrze 400 kl/s CIF i rejestratorem o parametrze 400 kl/s D1 jest zasadnicza różnica...
- numer archiwalny z 1.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT / RJ-45 / RJ-11