Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2009 (5.01.2009)
MHP - trudna droga do interaktywnej telewizji. Kilka lat temu prognozowano szybki rozwój telewizji interaktywnej, niestety plany okazały się znacznie przesadzone i popyt na usługi jest dalej niewielki. Jednak ostatnie miesiące zapowiadają szybszy rozwój technologii, jak i oferowanych usług.
Telewizja interaktywna polega na dostarczaniu, wraz ze strumieniem audio-video, aplikacji pozwalających na uruchomienie dodatkowych usług. Najczęściej są to: płatne usługi video (VoD, PPV), serwisy informacyjne, gry oraz systemy do głosowania, poczta elektroniczna i zdalne zakupy.
Ze swojej natury, te dodatkowe usługi wymagają kanału zwrotnego. Interaktywne tunery (urządzenia "set-top-box") mogą do tego celu korzystać z tradycyjnych technologii dostępu do Internetu, albo - jak np. w przypadku tunerów DVB-RCT (Return Channel Terrestrial) - mogą wysyłać dane zwrotne bezprzewodowo do infrastruktury DVB-T wspierającej taką opcję.
Interaktywna telewizja. Abonenci będą mieli możliwości
kształtowania programu łącznie z czasem emisji
– "moja telewizja, mój program, mój terminarz" - cieszy się pani z plakatu Alcatela.
Przyszłościową technologią w dziedzinie telewizji interaktywnej jest otwarta platforma MHP - Multimedia Home Platform - będąca składową projektu DVB.
MHP jest oprogramowaniem pośredniczącym (middleware), umożliwiającym komunikację odpowiednio napisanych aplikacji interaktywnych z systemem operacyjnym tunera.
Sygnał docierający do odbiornika jest przetwarzany przez zestaw oprogramowania zwany "interfejsem programu aplikacyjnego" (API - Application Programming Interface). Otwarta koncepcja systemu daje producentom sprzętu i operatorom dużą swobodę wyboru rodzaju aplikacji i sposobu ich realizacji.
Mimo zgody co do ważności otwartej technologii, bardziej popularnym dotychczas było komercyjne rozwiązanie - OpenTv wdrożone w około 100 mln tunerów.
Brak na rynku popularnych tunerów MHP hamował uruchomienie usług. Interaktywne odbiorniki cyfrowe, wyposażone w standard MHP są najbardziej rozpowszechnione we Włoszech, jest ich tam ponad 2 miliony. Popularność tych urządzeń wynikła z kontrowersyjnego programu dopłat. Zakup dekodera DVB-T umożliwiającego interaktywny odbiór i dostęp do kanału zwrotnego był dofinansowywany przez państwo. Dopłaty zmniejszały różnicę w cenie pomiędzy sprzętem MHP a tańszym sprzętem pozbawionym możliwości korzystania z interaktywnego odbioru.
Sprzęt wyposażony w platformę MHP produkują miedzy innymi - ADB, Philips, Strong, Humax. W Polsce MHP stosowany jest między innymi przez satelitarną platformę "n" oraz sieci kablowe Multimedia, Inea i Vectra.

Zmianę trendu zapowiada w najbliższym czasie rozwój MHP, który przebiega w dwóch kierunkach. Pierwszy, to uproszczenie tworzenia aplikacji - na tym polu działa firma Sun Microsystems, która opracowała nową platformę o nazwie JavaFX, znacznie upraszczającą pisanie aplikacji. Drugi kierunek, to postępująca uniwersalizacja MHP. Jej wyrazem jest opracowanie reguł Globally Executable MHP (GEM), co pozwoli na stosowanie aplikacji zarówno w nowych, obiecujących dziedzinach, np. Blu-ray, jak i kompatybilność z siostrzanymi do MHP rozwiązaniami, na przykład z OpenCable Application Platform (OCAP), będącą podstawą dla usługi "tru2way" - dostępnej obecnie w amerykańskich telewizjach kablowych. Uniwersalizacja MHP znacznie rozszerzy rynek i spopularyzuje tę technologię.
Interaktywne aplikacje to podstawa rozwoju IPTV
Drewniana wieża Eiffla. Wieża jest unikatem inżynieryjnym w skali światowej. Zbudowana w 1935 r. z drewna modrzewiowego jest prawdopodobnie najwyższą drewnianą konstrukcja telekomunikacyjną na świecie. Inne podobne obiekty albo uległy zniszczeniu w toku działań wojennych, albo zostały rozebrane i zastąpione nowszymi, stalowymi konstrukcjami.
Belki wieży zostały połączone śrubami mosiężnymi (ani jednego gwoździa z żelaza!). Ze względu na indukcyjne oddziaływanie anteny na wieży nie mogło być ani gra­ma materiału ferromagnetycznego. Wysokość - 111 metrów, podstawa - 20 x 20 metrów.
Na wieży zainstalowano pierwotnie nadawczą antenę średniofalową, od kilkunastu lat służy głównie do łączności radiotelefonicznej (telefony komórkowe, radio-taxi, i in.).
Gdzie znajduje się ta wieża? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Widok nocą na najwyższą drewnianą wieżę świata.
Ilumi­nowana ośmioma reflekto­rami wieża za­chwyca wszystkich.
(zródło: www.inzynierbudownictwa.pl)
Instalacja multiswitchowa w budynku wielorodzinnym. Największą funkcjonalność instalacji multiswitchowej uzyskuje się budując instalacje magistralne.
Podobną elastyczność można uzyskać dzięki instalacji opartej na multiswitchach przelotowych, która może być w razie potrzeb rozbudowana w sposób zbliżony do instalacji magistralnej.
Instalacja widoczna na schemacie poniżej umożliwia odbiór dowolnego programu naziemnego oraz programów satelitarnych w każdym gniazdku antenowym.
Multiswitche serii MS-952/951 (dwukonwerterowe) pozwalają na budowę rozległych sieci zbiorczych instalacji telewizji satelitarnej na sto i więcej gniazdek. Jednak do budowy dużych sieci konieczne jest zastosowanie wzmacniaczy. Oprócz oryginalnych wzmacniaczy TERRA, można stosować wzmacniacze Signal - dla instalacji jednokonwerterowych R694490 oraz R694491 dla dwukonwerterowych. Wzmacniacze posiadają regulację zarówno pasma TV, jak i SAT.
Warto zwrócić uwagę na zastosowanie wzmacniaczy kanałowych serii ZG pozwalających na budowę wysokiej jakości instalacji zbiorowych.
Antena satelitarna stalowa 110 cm  ocynkowana i malowana A-EAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Konwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarUniwersalny uchwyt drugiego konwerteraE1015Multiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SATMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyWzmacniacz Signal WDM do multiswitchy 9-wejściowychZG-Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Instalacja multiswitchowa w budynku wielorodzinnym
CCTV IP - 21 kamer u producenta artykułów gospodarstwa domowego. Firma KONEX, producent i dystrybutor plastikowych i drewnianych artykułów gospodarstwa domowego, zwróciła się do firmy DIPOL w Sandomierzu z prośbą o zaprojektowanie i uruchomienie systemu telewizji dozorowej.
Warunki jakie system musiał spełniać to możliwość obserwacji rozległego terenu z bardzo wysoką jakością oraz możliwość rozbudowy.
Zdecydowano się na użycie kamer IP ACTi ACM-1311 K1117 wyposażonych w oświetlacz podczerwieni. Przetwornik 1/3'' Sony SuperHAD CCD o rozdzielczości poziomej 420 TVL, w który wyposażone są kamery, umożliwia dokładną obserwację terenu nawet przy niewielkim oświetleniu. Kompresja MPEG-4 SP pozwala na transmisję i zapis wysokiej jakości materiałów przy jednoczesnej oszczędności pasma.
Do nagrywania obrazów i zarządzania instalacją użyto darmowego oprogramowania NVR ACTi (do 64 kanałów). Zainstalowano 21 identycznych kamer połączonych w sieć przewodową. Tak zaprojektowany i wdrożony system spełnił wymagania inwestora.
(MK)

Autora nagradzamy: "Kameleonowym kubkiem".
Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Kamery IP w wiacie magazynowej
Kamery na zewnątrz hali
CCTV IP i sieci VLAN. Zapewnienie bezpieczeństwa i dużej wydajności w sieciach CCTV IP jest ułatwione, gdy wykorzystujemy możliwości sieci wirtualnych VLAN (Virtual Local Area Network). VLAN to wydzielona logicznie sieć komputerowa w ramach innej, większej sieci fizycznej. Do tworzenia takich sieci wykorzystuje się switche zarządzalne, które pozwalają na grupowanie portów, pomiędzy którymi możliwa jest komunikacja. Można też budować sieci VLAN obejmujące kilka switchy. Dla przykładu kamery IP, serwer zapisu oraz komputer operatora grupujemy w jedną sieć VLAN, a pozostałe urządzenia przydzielamy do drugiej sieci VLAN. Wtedy użytkownicy sieci nie będą mieli możliwości przechwycenia obrazu z kamer IP.
Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1311
Monitoring CCTV IP z wykorzystaniem VLAN
ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - tablica synoptyczna (E-mapa). Oprogramowanie ULTISYSTEM posiada wbudowaną E-mapę.
E-mapa (tablica synoptyczna) jest to narzędzie dające możliwość zaprojektowania graficznego planu rozmieszczenia kamer, przekaźników, wejść alarmowych. Dodatkowo z poziomu E-mapy możliwe jest załączanie przekaźników, obserwacja aktywności wejść alarmowych, kamer, jak i kanałów dźwiękowych. Tłem do E-mapy mogą być pliki graficzne w formacie jpg, gif i png, na przykład zdjęcia satelitarne, plany, itp.
(TJ)
E-mapa
Rozbudowa systemu analogowego do IP. Częstym problemem jest rozbudowa istniejącego analogowego systemu CCTV. Głównymi powodami są: niewystarczająca jakość obrazu i brak możliwości rozbudowy na danym rejestratorze DVR.
Najprostszym rozwiązaniem jest zastąpienie rejestratora DVR sieciowym rejestratorem NVR. Oczywiście między kamerami a rejestratorem niezbędne jest jeszcze zastosowanie serwerów wideo. W zależności od potrzeb można skorzystać z serwera jednokanałowego K2113, czterokanałowego K2118, a także ośmiokanałowego K2119. Wszystkie wymienione serwery umożliwiają kodowanie do strumienia IP przy 25/30 klatkach na sekundę i w pełnej rozdzielczości D1 w MPEG-4.
(MW)
Serwer wideo ACTi ACD-2300 8 kan. + audio MPEG-4
Ośmiokanałowy serwer wideo ACTi ACD-2300
K2119
ULTIAIR - tryb pracy WISP. Jeśli internet dostarczany jest drogą bezprzewodową, należy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP (Wireless Internet Service Providers), za pomocą którego zroutujemy odebrany sygnał i stworzymy własną, wewnętrzną sieć.
Urządzenia z profesjonalnej serii ULTIAIR są idealnym rozwiązaniem nie tylko dla dużych providerów, ale również pojedynczych jednostek klienckich. Dzięki zintegrowaniu elektroniki z obudową straty powstałe na przewodzie łączącym te dwa elementy zostały zniwelowane do minimum. Szybki montaż, zasilanie typu PoE oraz odporna na warunki atmosferyczne konstrukcja to dodatkowe atuty przekładające się na komfort i długość pracy urządzenia.
(ŁS)
ULTIAIR
Tryb pracy WISP w urządzeniu ULTIAIR.
Użytkownik (1) łączy się ze stacją nadawczą (2), która umożliwia mu dostęp do Internetu. Zastosowanie switcha pozwala na podłączenie większej ilości użytkowników w stworzonej za ULTIAIR-em sieci.
Hasło dostępu do TP-LINK-a. W celu ochrony dostępu do urządzeń marki TP-LINK należy zmienić fabryczny login oraz hasło (domyślny login: admin oraz hasło: admin). W celu zmiany należy wejść w zakładkę System Tools/Password, kolejno wpisać stary login i hasło oraz podać nowy login oraz nowe hasło.
(ŁK)
Gliwice - wieża nadawcza radiostacji gliwickiej. Nad historią wieży zaciążył fatalny kwadrans z roku 1939 i wydarzenia, które rozegrały się w pobliskim budynku radiostacji nadawczej.
31 sierpnia 1939 o godz. 20:00 do budyn­ku niemieckiej radiostacji średniofalo­wej w Gliwicach wdarło się siedmiu esesma­nów, udających polskich powstańców (w ubraniach cywilnych). Ich celem było zawia­domienie, że Polska rozpo­częła wojnę z Niemcami, co zwalniało Francję i Anglię z obowiązku udzielenia Polsce zbrojnej pomocy. Wydarzenie znane jest jako "Prowokacja gliwicka".

Zwiedzanie Radiostacji po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu: 693-131-292.
Materiał zaczerpnięto z witryny www.inzynierbudownictwa.pl oraz strony Muzeum radiostacji Gliwice.
Panu Andrzejowi Jarczewskiemu dziękujemy za pomoc.
Pisaliśmy w Informatorze:

Pomiary sygnału w instalacjach antenowych. Znajomość parametrów sygnałów, czyli między innymi: różnic poziomów sygnałów użytecznych, poziomów użytecznych na wyjściach abonenckich, BER, zakłóceń szumowych pozwala na...
- numer archiwalny z 19.11.2007

Sieć Wi-Fi w domowym zastosowaniu przy użyciu urządzeń TP-LINK. Jeśli internet dostarczany jest drogą bezprzewodową, potrzebujemy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP...
- Biblioteka

Stacje benzynowe - dlaczego warto instalować CCTV IP? Obecnie prawie 100% stacji benzynowych pracuje w systemie samoobsługowym. Dlatego wymagany jest ścisły nadzór wizyjny stanowisk dystrybutorów paliwa, kas, części sklepowej, myjni, czy kompresora połączony z archiwizacją obrazu.
- numer archiwalny z 18.02.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych