Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 43/2008 (22.12.2008)
Renesans okablowania - G.hn. Rozpowszechnienie infrastruktury kablowej zachęca do wykorzystania jej przy użyciu najnowszych technologii. Budynki mieszkalne posiadają instalację elektryczną, którą można adaptować do transmisji sygnałów, podobnie jest z instalacją telefoniczną, a w ośrodkach miejskich do wykorzystania jest sieć telewizji kablowych. Nowe budynki standardowo wyposażane są w instalacje zbiorowego odbioru FM/TV/SAT, gdzie regułą jest przynajmniej jedno gniazdo sygnałowe w każdym pokoju.
Wszystkie te kable postanowili wykorzystać twórcy koncepcji sieci domowej „następnej generacji” -
G.hn "next Generation" home network.
Ta spójna platforma oferująca przepływności do 1G bit/s (w obrębie mieszkania) uzyskała (12.12.2008) postać rekomendacji, opracowanej w ramach ITU (ITU-T G.9960) i specyfikującej warstwę fizyczną, w tym parametry transmisji, środki zabezpieczające jej jakość (QoS) i oszczędne zużycie energii.
Trwają prace nad warstwą aplikacyjną - Media Access Control (MAC).
Za rozwijanym standardem stoi grupa przemysłowa HomeGrid Forum skupiająca m.in. takich potentatów jak Intel, Infineon, Panasonic, Texas Instruments.
Nowa platforma ma zunifikować wykorzystanie istniejących instalacji domowych do celów szybkiej i stabilnej transmisji video i audio pomiędzy domowymi urządzeniami multimedialnymi. Nie wykluczy jednak stosowania urządzeń bezprzewodowych. Według przewidywań pierwsze przemysłowe serie procesorów przygotowanych dla G.hn mają być wyprodukowane w drugiej połowie 2010, a gotowe urządzenia finalne w 2011 roku.
Czy warto wracać do kabla?
Telewizja na Węgrzech. 1 grudnia rozpoczęto nadawanie cyfrowej telewizji naziemnej na Węgrzech. Po testowych emisjach z użyciem kompresji MPEG-2 rozpoczęto nadawanie w MPEG-4 AVC (H.264).
MinDig TV, bo tak nazywa się usługa DVB-T, jest dostępna dla 60% obywateli Węgier. Program jest przekazywany za pomocą trzech nadajników: Budapeszt, Szentes i Kab-hegy.
W jednym multiplexie dostępne są bez opłat dwa programy: Duna TV w standardzie HD i Duna II Autonomia w SD (te same programy nadawane są drogą satelitarną).
W drugim multiplexie nadawane są programy płatne: ATV i Hír TV kodowane w Conax. Karty do tych programów będą dostępne jednak dopiero w styczniu.
Jak do tej pory naziemna telewizja cyfrowa nie odniosła sukcesu komercyjnego, odbiorniki DVB-T zalegają w sklepach. Najważniejszymi problemami powstrzymującymi klientów przed zakupem jest brak w ofercie DVB-T najpopularniejszych programów, nadawanych w dalszym ciągu analogowo (M1, RTL, TV2), drogie set-top-boxy i rozbudowana oferta programowa dostępna z satelity. Drogą satelitarną oprócz darmowych programów Duna HD i Duna Autonomia są dostępne trzy płatne platformy UPC Direct, DigiTV i T-Home. Wprowadzona ostatnio na rynek T-Home spotkała się z dużym zainteresowaniem, natomiast spada popyt na usługi DigiTV.
Od połowy grudnia w Budapeszcie i okolicach jest dostępna telewizja DVB-H (telewizja mobilna), nadawane są dwa programy, które mogą być odbierane na palmtopach i telefonach komórkowych, np. Nokia (N96).
Wieża telewizyjna w Pécs (Pecs) - Węgry
Dlaczego wzmacniacz centralny? - duże instalacje zbiorowe. W budynkach wieloklatkowych można zbudować instalację zbiorową w oparciu o wzmacniacze budynkowe instalowane w każdej klatce lub jeden centralny zestaw wzmacniaczy kanałowych.
W przypadku zastosowania zespołu wzmacniaczy kanałowych ZG-401/421/601 można zasilić z jednej instalacji antenowej do dwustu gniazd, bez konieczności stosowania dodatkowych wzmacniaczy budynkowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy sieć podłączoną do jednego zespołu anten (większa niezawodność). Dodatkowo uruchomienie instalacji na wzmacniaczach kanałowych jest łatwiejsze niż w przypadku wzmacniaczy pasmowych, ponieważ poziomy sygnału na poszczególnych kanałach można wyrównać do zadanej wartości.
Wygodniejsze jest również dołączenie do instalacji sygnału z monitoringu (bloku, parkingu itd) - użycie wzmacniaczy kanałowych pozwala wzmacniać bardzo selektywnie konkretne częstotliwości tłumiąc tym samym o ponad 40 dB szumy powstające w modulatorach.

Uwaga! W e-Sklepie firmy DIPOL został wprowadzony nowy, łatwiejszy sposób zamawiania. Wzmacniacze ZG-401 i ZG-601 są podzielone na grupy, wewnątrz których można wybrać żądany kanał mając pewność, że jest on dostępny w magazynie.
Stacja czołowa Terra - w osiedlowej telewizji kablowej. Operator telewizji kablowej w Warszawie dostarcza sygnał do 500 mieszkań. Do tej pory w jego ofercie były to 32 programy satelitarne. Inwestor zdecydował się na rozszerzenie oferty o następne 6 kanałów. Instalator zaproponował rozbudowę instalacji w oparciu o stację czołową TERRA, choć instalacja była wyposażona w stację czołową innego producenta. Przekonał inwestora, że stacja MMH-3000 zapewnia najwyższą jakość sygnału, bardzo szerokie możliwości konfiguracyjne i niskie koszty eksploatacji za dużo niższą cenę niż podobne urządzenia innych producentów.

Stacja MMH-3000 jest wyposażona w modulatory jednowstęgowe, co pozwala bezproblemowo rozbudowywać instalację o dalsze programy (modulatory jednowstęgowe pozwalają na oszczędną gospodarkę pasmem). W rozbudowywanej instalacji zainstalowano 4 panele RD-313C R81710, co pozwoliło na transmodualcję z QPSK na PAL, oraz 2 panele DM-313 R81712, które realizują funkcję dekompresorów (sygnał MPEG otrzymują od wybranego RDC-313 (Technika Master - Slave)). Taka konfiguracja zmniejszyła ilość modułów CI i kart warunkowego dostępu o 2 sztuki. Ponieważ instalacja jest rozległa, w budynkach zastosowano wzmacniacze firmy TERRA HA-123 R82301, które kompensują tłumienie linii dosyłowej zgodnie z charakterystyką przewodu.

Dużą zaletą stacji jest funkcja powiadamiania o awarii przez SMS, pozwalająca na szybką reakcję instalatora. Wyposażając stację w moduł PCS-200 R81716 - zdalny kontroler, uzyskuje się możliwość programowania i testowania z podłączonego komputera lokalnie lub zdalnie przez Internet. Pozwala to na elastyczne sterowanie i dobór kanałów.
O projektowaniu stacji czołowej MMH-3000 składającego się jedynie z pięciu kroków można przeczytać w Bibliotece.

Autora nagradzamy: "Kameleonowym kubkiem".
Jak dostać "Kameleonowy kubek"?
Stacja czołowa TERRA
dostarcza sygnał do 500 mieszkań
ULTISYSTEM - unikalny i wyróżniony - obsługa kamer megapikselowych. ULTISYSTEM to uniwersalne oprogramowanie do kamer CCTV IP, pozwala na współpracę lokalnych analogowych systemów CCTV z monitoringiem miejskim.
ULTISYSTEM jest idealnym oprogramowanie do obsługi kamer megapikselowych. Oprogramowanie pozwala cyfrowo powiększyć obraz z dowolnej kamery i z dowolnej ich liczby. Mimo, że na ekranie widać tylko powiększony fragment, cały obraz z kamery jest nagrywany. Podczas odtwarzania nagrań, również istnieje możliwość powiększenia dowolnego fragmentu obrazu. Oprogramowanie ULTISYSTEM obsługuje kamery megapikselowe IQinVision, ACTi, ULTICAM oraz innych popularnych firm.
Zaznaczenie fragmentu, który chcemy powiększyć celem obejrzenia detali
Powiększony fragment obrazu
Profesjonalny monitoring magazynu, marketu, dworca. Kamera obrotowa ACTi ACM-8511 K1217 idealnie nadaje się do monitorowania dużych przestrzeni wewnętrznych dzięki możliwości sterowania PTZ oraz optycznego zbliżania obrazu. Znajduje zastosowanie w magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych, dworcach itp.
Dzięki dziesięciokrotnemu zbliżeniu można uzyskać zarówno ogólny pogląd na wybrany obszar, jak i dostrzec najdrobniejsze szczegóły. Funkcja dzień / noc z systemem Sense Up (czułość 0,009 lx) pozwala na pracę w każdych warunkach oświetleniowych. Kamera dodatkowo wyposażona jest w szereg ustawień dotyczących kompensacji światła wstecznego, sterowania przysłoną czy balansu bieli, co jest wyjątkiem w tej klasie urządzeń.
Wykorzystując wbudowane kompresje MPEG-4 i MJPEG można dostosować parametry strumienia wideo do wymagań systemu. Kamera generuje obrazy w trybie multistream (różna liczba klatek dla oddzielnych strumieni) przy maksymalnie 25 kl./s w rozdzielczości D1.
Ponadto kamera wyposażona jest w dwukierunkowy strumień audio, sprzętową detekcję ruchu oraz wejście i wyjście alarmowe. Do zarządzania dodawany jest program NVR współpracujący z wszystkimi urządzeniami firmy ACTi. Poza tym urządzenie obsługiwane jest przez oprogramowanie ULTISYSTEM oraz NUUO.
Doskonałym sposobem monitorowania przestrzeni zewnętrznych jest kamera megapikselowa dzień / noc w zewnętrznej obudowie ACTi ACM-1231 K1511. Oferuje ona bardzo dobrą jakość obrazu o rozdzielczości 1280 x 1024 nawet przy niewielkim oświetleniu. Zastosowany przetwornik CMOS wraz z wmontowanym reflektorem podczerwieni umożliwia poprawne działanie nawet przy braku oświetlenia (0 lx).
(MW)
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera obrotowa IP ACTi ACM-8511Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Oprogramowanie ULTISYSTEM 8 kanałów
Schemat monitoringu magazynów bazujący na kamerach ACTi
ULTIAIR - monitoring dróg w technologii CCTV IP z wykorzystaniem transmisji bezprzewodowej. Profesjonalne punkty dostępowe ULTIAIR służą do budowy sieci szkieletowej i dostępowej. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest elastyczność. Dzięki zaimplementowanemu w urządzeniu oprogramowaniu Linux, można tworzyć bardzo rozbudowane systemy transmisji danych, jak i najprostsze połączenia punkt-punkt. ULTIAIR-y doskonale nadają się do tworzenia wydajnego systemu monitoringu miejskiego.
Najważniejsze cechy urządzeń ULTIAIR:
  • elastyczna konfiguracja,
  • możliwość tworzenia zaawansowanych systemów sieciowych,
  • wydajna transmisja danych (nawet do 40 Mbit/s w obie strony w przypadku Nstreme dla N2320),
  • konstrukcja odporna na warunki atmosferyczne (IP 66),
  • szybka konfiguracja trybu Access Point, Bridge oraz HotSpot,
  • łatwy montaż urządzenia.
Rodzina profesjonalnych urządzeń WLAN, które zostały zaprojektowane do budowy sieci monitoringu IP oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu.
Na poniższym schemacie pokazano rozwiązanie bazujące na oprogramowaniu ULTISYSTEM z wykorzystaniem punktów dostępowych ULTIAIR i kamer sieciowych IP firmy ACTi. System można rozbudowywać wykorzystując różne tryby pracy urządzeń ULTIAIR (zostaną one omówione w kolejnych wydaniach Informatora). Do tego systemu można też podpinać wytypowane kamery lokalnych monitoringów opartych o rejestratory ULTIMAX i kamery analogowe.
(ŁS)
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6630 Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431Bezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 423KCBezprzewodowy punkt dostępowy ULTIAIR 417SBULTISYSTEM
Bezprzewodowy monitoring drogi wykonany na elementach ULTISYSTEM-u
Dostępne licencje ULTIAIR. W rodzinie punktów dostępowych ULTIAIR występują dwa poziomy licencji: 3 oraz 4. Różnica między nimi polega przede wszystkim na ilości obsługiwanych trybów pracy oraz ilości obsługiwanych użytkowników HotSpot-a. Szczegółowe porównanie tych dwóch licencji pokazuje tabelka poniżej.
(ŁK)

Poziom licencji

3 (WISPCPE)

4 (WISP)

Możliwość upgrade'u

ROS v3.x

ROS v3.x

Wstępne wsparcie konfiguracji

-

15 dni

Bezprzewodowy punkt dostępowy (AP)

-

tak

Klient i most bezprzewodowy

tak

tak

Protokoły RIP, OSPF, BGP

tak (v3 x86 = RIP)

tak (v3 x86 = RIP, OSPF)

Tunele EoIP

bez limitu (V3 = 1)

bez limitu

Tunele PPPoE

200 (v3 = 1)

200

Tunele PPTP

200 (v3 = 1)

200

Tunele L2TP

200 (v3 = 1)

200

Interfejsy VLAN

bez limitu (v3 = 1)

bez limitu

Reguły firewalla P2P

bez limitu (v3 = 1)

bez limitu

Reguły NAT

bez limitu

bez limitu

Maks. ilość akt. użytkownikow HotSpot

1

200

Klient RADIUS'a

tak

tak

Kolejki

bez limitu

bez limitu

Web proxy

tak

tak

Synchroniczne interfejsy

-

tak

Aktywne sesje (User manager active sessions)

10

10 (v3 = 20)

(v3.x - wersja oprogramowania)
Na rodzinę punktów dostępowych ULTIAIR składają się następujące urządzenia:
  • ULTIAIR 419KC N2300 Punkt dostępowy z anteną Technologic 19 dBi 5G-19D, RB411A, Mikrotik lv.4,
  • ULTIAIR 423KC N2301 Punkt dostępowy z anteną Technologic 23 dBi 5G-23D, RB411A, Mikrotik lv.4,
  • ULTIAIR 319KC N2310 Punkt dostępowy z anteną Technologic 19 dBi 5G-19D, RB411, Mikrotik lv.3,
  • ULTIAIR 323KC N2311 Punkt dostępowy z anteną Technologic 23 dBi 5G-23D, RB411, Mikrotik lv.3,
  • ULTIAIR 423KN N2320 Punkt dostępowy z anteną Technologic Dual Panel 23 dBi 5G-23D, RB433 Mikrotik lv.4,
  • ULTIAIR 417SB N2330 Stacja bazowa sektorowa z anteną Technologic Sektor 17 dBi 5G-17S, RB411A, Mikrotik lv.4.
Przetargi na portalu 4safe.pl. Portal 4safe.pl jest największym serwisem branży zabezpieczeń, informującym o wydarzeniach i nowościach z kraju i ze świata. W ciągu kilkuletniej działalności, dzięki profesjonalizmowi i opiniotwórczemu charakterowi, stał się silną i rozpoznawaną marką. Pokaźna baza artykułów (również technicznych) oraz rozbudowany dział z przetargami zapewniają portalowi dynamiczny wzrost liczby czytelników. 4safe aktywnie uczestniczy też w życiu branży promując się na targach, konferencjach oraz w czołowych czasopismach branżowych.
Przetargi i oferty handlowe na 4safe.pl
Pisaliśmy w Informatorze:

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Prezentujemy rozwiązania w oparciu o sprzęt TP-LINK
- numer archiwalny z 08.09.2008

Jak działa DDNS? Klienci przyłączeni do sieci za pomocą Neostrady nie posiadają stałego adresu IP, lecz zmienia się on co pewien czas. Nie jest możliwe uruchomienie na takim łączu serwera, gdyż nie wiadomo by było jaki aktualnie adres posiada ów serwer...
- numer archiwalny z 17.12.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.