Nr 2/2009 (12.01.2009)
"Klucz do wszystkich zamków" - czyli jeden odbiornik do wielu systemów.
Radiodyfuzja - nadawanie przekazów radiowych i telewizyjnych - jest najstarszą i wciąż popularną formą komunikacji elektronicznej, mimo rosnącego udziału innych form transmisji, jak Internet czy przekazy strumieniowe (stosowane m.in. w telefonii komórkowej).Podstawową zaletą radiodyfuzji jest efektywność przekazu - możliwość równoczesnego dotarcia do praktycznie nieograniczonej liczby odbiorców. Wciąż jednak dominuje „specjalizacja” urządzeń odbiorczych (są to głównie radioodbiorniki i telewizory przeznaczone na określony rynek, rzadziej tunery FM/TV w komputerach i laptopach, stosunkowo rzadko telefony komórkowe z możliwością odbioru mobilnej telewizji w jednym ze standardów).
Pokonanie barier wynikających z różnych zakresów używanych częstotliwości (od fal długich do mikrofal), rodzajów przekazu (radiofonia analogowa i cyfrowa, telewizja naziemna, telewizja mobilna), standardów i technologii (różne modulacje, systemy kodowania koloru, technika analogowa i cyfrowa w wielu niekompatybilnych odmianach) staje się możliwe dzięki osiągnięciom współczesnego przemysłu półprzewodnikowego i rozwojowi oprogramowania działającego na wydajnych platformach sprzętowych.
Szczególne zasługi na tym polu ma angielska firma Mirics Semiconductor, opracowująca projekty układów scalonych oraz rozwiązania softwarowe uniwersalnych odbiorników, z wizją odbioru „wszystkiego i wszędzie”, przy zapewnieniu niskich kosztów pozwalających na implementację w wielu urządzeniach, potencjalnie przygotowanych do takiej funkcji (laptopy, mini-notebooki, PDA, urządzenia do nawigacji satelitarnej, telefony komórkowe, przenośne odtwarzacze multimedialne, odbiorniki „globalne” itp).
Mirics opracował dwie platformy - sprzętową (FlexiRF) i sprzętowo-programową (Mirics FlexiTV):

W pierwszym przypadku są to scalone rozwiązania (Mirics Msi001, Msi002) wielopasmowego tunera (z wejściami AM 1, AM 2, VHF, Band3, Band4/5, L-band - 1,9 GHz), umożliwiające m.in. odbiór radia AM, FM, radia cyfrowego (DAB, DRM, HD), cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T, ISDB-T, DTMB), telewizji mobilnej (DVB-H, CMMB, T-DMB, T-MMB). Tunery te przeznaczone są do „wbudowania” w wymienione powyżej urządzenia, nie wymagając określonych zasobów sprzętowych (procesora, pamięci itp.).

Druga platforma, urzeczywistniona w postaci miniaturowego tunera wpinanego do gniazda USB 2.0 (Msi3101 SmartTuner) i dodatkowo umożliwiająca odbiór analogowej telewizji, poprzez dedykowane oprogramowanie wykorzystuje potencjał sprzętowy urządzenia macierzystego (komputer, laptop, notebook, PDA, zaawansowane urządzenie nawigacji satelitarnej lub nowoczesny odtwarzacz multimedialny).
źródło schematów: www.mirics.com
Mirics Semiconductor została zakwalifikowana przez organizację UK Trade and Investment jako jedna z dziewięciu firm reprezentujących brytyjski przemysł elektroniczny na amerykańskiej wystawie CES 2009 (Las Vegas, 8-11 stycznia). Więcej o tej wystawie elektroniki użytkowej o światowym wymiarze i ogromnym wpływie na rozwój rynku - w następnym numerze Informatora.
Łatwiej zbudować niż utrzymać nowoczesność.
Zmieniają się wymagania dotyczące wyposażenia mieszkań i biur, a nowe technologie często trudno jest zaadoptować w starej strukturze budowlanej. Budynki wznoszone w najwyższych standardach kilkadziesiąt lat temu trzeba dostosowywać do nowych wymagań związanych z telekomunikacją. Wprowadzenie sieci do budynków nie może czekać na generalne remonty, więc czasem trzeba iść na skróty - zwłaszcza z okablowaniem.Dlatego tak ważnym jest projektowanie przepustów kablowych ze znacznym nadmiarem wolnego miejsca, aby można było w przyszłości położyć instalacje, o których w momencie budowy nikt jeszcze nie myśli.
Nawet najbardziej prestiżowe budynki tracą swoją funkcjonalność...,
a wtedy trzeba wykorzystywać tzw. "fasadowe systemy okablowania"
(zdjęcie fasady można i warto powiększyć)
Przesłanie jednym kablem dwóch sygnałów SAT - TWINSENDER.
Częstym błędem popełnianym przy kablowaniu domów i mieszkań jest kładzenie dokładnie tylu kabli ile w danym momencie jest potrzebnych. Najczęściej od konwertera satelitarnego do tunera prowadzi się jeden kabel. W sytuacji, gdy jest potrzeba zastosowania tunera dwugłowicowego (z PVR) lub dołożenia drugiego tunera, pojawia się kłopot: jak w jednym kablu transmitować dwa niezależne sygnały satelitarne? Ratunkiem jest TWINSENDER R85260.Urządzenie pozwala na transmisję jednym przewodem koncentrycznym dwóch niezależnych sygnałów satelitarnych i sygnału TV naziemnej. Jest więc najlepszym rozwiązaniem dla tych wszystkich, którzy nie mogą dołożyć kolejnego kabla, a chcą zastąpić jednogłowicowy tuner SAT tunerem PVR lub dodać drugi tuner z niezależnym odbiorem dostępnych programów.
TWINSENDER R85260 znajduje zastosowanie w następujących przypadkach:
- podłączenie do jednego przewodu od anteny satelitarnej tunera satelitarnego PVR (z twardym dyskiem),
- podłączenie do jednego przewodu od anteny satelitarnej dwóch niezależnych tunerów satelitarnych,
- podłączenie do jednego przewodu od anteny satelitarnej i anteny do odbioru TV naziemnej tunera(ów), jak w przypadku powyżej, oraz telewizora,
- podłączenie do jednego przewodu od multiswicha tunera satelitarnego PVR (z twardym dyskiem) i telewizora,
- podłączenie do jednego przewodu od multiswicha dwóch niezależnych tunerów satelitarnych i telewizora,
- podłączenie do jednego przewodu po sumatorze TV/SAT ( np. R85300) tunera PVR lub dwóch niezależnych tunerów SAT i telewizora.
UWAGA!
- W przypadku korzystania z sygnału z czaszy SAT należy wymienić konwerter typu fullband na konwerter typu TWIN.
- W przypadku transmisji sygnałów z multiswicha konieczne jest wykorzystanie dwóch wyjść multiswicha.
- Pomiędzy sumatorem a odbiornikiem TWINSENDER-a nie można stosować żadnych innych urządzeń, np. wzmacniaczy, zwrotnic, rozdzielaczy.
TWINSENDER R85260 - dwa sygnały SAT w jednym kablu

Doprowadzenie jednym kablem sygnału z jednego bądź dwóch satelitow do dwugłowicowego tunera PVR
Sterowanie kamerami obrotowymi (PTZ) - za pomocą nowoczesnych rejestratorów.
Zaletą serii rejestratorów ULTIMAX jest zaimplementowanie większości najbardziej popularnych protokołów kamer PTZ, pozwala to na wybór protokołu konkretnego modelu głowicy, co daje możliwość sterowania wszystkimi funkcjami kamery, bez konieczności wchodzenia w jej menu.Kolejną zaletą ULTIMAX-ów jest możliwość sterowania kamerą za pomocą przeglądarki oraz, co najważniejsze, z ULTISYSTEMU - unikalnego w skali światowej rozwiązania softwarowego, pozwalającego na integrację lokalnych systemów analogowych z miejskimi systemami CCTV.
Oprogramowanie CCTV - ULTISYSTEM pozwala na sterowanie funkcjami dostępnymi w urządzeniach różnych producentów. Dla przykładu, można sterować wycieraczką w zintegrowanej z obudową głowicy Pelco, w której zamontowana jest kamera firmy Bosch.
Klient sieciowy ULTIMAX nie realizuje wszystkich funkcji sterowania kamerą. Dlatego jest możliwe, po wywołaniu odpowiedniego presetu, bezpośrednie wejście do menu kamery obrotowej. W przypadku kamery obrotowej M1224, jest to preset 95. Mając na ekranie menu kamery, możemy zmienić wszystkie parametry oraz ustawić trasę po jakiej będzie się ona poruszać.
Kamera w domowej instalacji antenowej.
Stosunkowo najtańszym i najprostszym sposobem na uzyskanie obrazu z kamery CCTV na ekranie telewizora jest użycie modulatora Signal R95175 (fonia 5,5 MHz) lub R95176 (fonia 6,5 MHz).Modulator przeznaczony jest do domowych zastosowań (dystrybucja sygnału z kamery, DVD, tunera SAT). Modulator posiada cyfrowy wybór kanału pracy od 21 do 69 (numer kanału jest wyświetlany na wyświetlaczu). Signal Digital Classic posiada przelot zarówno dla sygnału niskiej częstotliwości (2 x Eurozłącza), jak i wysokiej częstotliwości (2 x IEC).
Modulatory w ofercie

Schemat instalacji umożliwiającej ogladanie obrazu z kamery CCTV na ekranie telewizora

Instalację według poprzedniego schematu można rozbudować dodając
przed modulatorem rejestrator cyfrowy, pozwalający na zapis obrazu z kamer
przed modulatorem rejestrator cyfrowy, pozwalający na zapis obrazu z kamer
Serwer wideo PiXORD P4504 K2132 z możliwością lokalnego nagrywania na dysku twardym.
Serwer wideo PiXORD P4504 K2132 jest urządzeniem, które oprócz wysyłania obrazu w kompresji MPEG-4 ASP do sieci Ethernet, pozwala nagrywać lokalnie, dzięki możliwości zamontowania w nim twardego dysku.Urządzenie ma głównie zastosowanie w małych rozproszonych i rozległych systemach monitoringu. Zastosowanie serwera wideo PiXORD P4504 K2132 pozwoli na lokalną rejestrację i wysyłanie strumienia obrazu do sieci. W Centrum Monitoringu można zastosować serwer NVR oparty na oprogramowaniu NUUO. W ten sposób można uzyskać bezpieczny system monitoringu: z lokalną rejestracją na dysku twardym i zdalnym nadzorem operatora systemu. Jest to bardzo ważne, jeśli komunikacja systemu jest oparta na sieci Internet. W razie problemów z przesyłem danych, serwer będzie nagrywał obraz, natomiast zdalny dostęp do nagrań będzie możliwy po powrocie połączenia.
Serwer wideo PiXORD P4504 K2132 obsługuje protokół RTSP, dzięki czemu możliwe jest oglądanie obrazu za pomocą odtwarzacza VLC lub QuickTime.
(TJ)

Rozproszony system umożliwiający podgląd w Centrum Monitoringu
oraz lokalną rejestrację w oddziałach lub sklepach
oraz lokalną rejestrację w oddziałach lub sklepach
Mega kamery w mini obudowie.
Firma IQinVision - lider wśród producentów kamer megapikselowych - wprowadziła na rynek nowe modele kamer. Charakteryzują się znaną z profesjonalnych rozwiązań wysoką jakością obrazu przy jednoczesnym uproszczeniu funkcji. Modele IQ041 K1414 oraz IQ042 K1424 generują obrazy o rozdzielczości odpowiednio 1,3 oraz 2,0 Mpix, co przy niewielkich rozmiarach tych kamer jest rzadkością. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość zasilania kamer jedynie przez PoE. Tak jak w przypadku innych modeli IQinVision, można dowolnie ustawiać rozmiar obrazu (co jeden piksel). Ta funkcja sprawdza się szczególnie w prezentacji na stronie www, gdzie można udostępnić obraz dokładnie w zadanej rozdzielczości. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie środowiska Java do odtwarzania obrazu, co umożliwia podgląd w dowolnej przeglądarce internetowej. Stosunkowo duża czułość przetwornika (0,2 lx) w połączeniu z funkcją WDR (Wide Dynamic Range) umożliwia pracę nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych.(MW)
Rodzina kamer IP ACTi o rozdzielczości 3 razy większej od kamer analogowych.
Najważniejszą cechą, świadczącą o jakości systemu monitoringu, jest jakość rejestrowanego obrazu. O jakości obrazu decyduje rozdzielczość, czyli liczba punktów składająca się na obszar widziany przez kamerę.Kamery megapikselowe oferują znacznie większą rozdzielczość, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. Dla porównania, kamera analogowa o standardowej rozdzielczości D1 (720 x 576) generuje obrazy o rozdzielczości 0,4 Mpix, natomiast kamery megapikselowe ACTi pracują z rozdzielczością 1,3 Mpix (1280 x 1024) czyli ponad trzykrotnie większą.
Firma ACTi oferuje pełną gamę kamer w różnych obudowach do różnych zastosowań.
Przewodnik po rodzinie kamer ACTi

- Box - Kamera o bardzo szerokich zastosowaniach. Posiada możliwość wymiany obiektywu, przez co można dowolnie ustawić kąt widzenia kamery. Kształt urządzenia pozwala na zastosowania wewnętrzne, a także zewnętrzne, przy wykorzystaniu obudowy wyposażonej w grzałkę oraz wiatrak. Dostępne modele: K1512 (dzień/noc), K1513.
- Bullet - Bardzo popularny model dzięki obudowie zewnętrznej o szczelności IP66 oraz podświetlaczowi IR. Doskonale nadaje się w systemach, w których potrzebne są niewielkich rozmiarów i wysokiej jakości zewnętrzne urządzenia. Dostępne modele: K1511.
- PTZ - Ciekawe rozwiązanie łączące w sobie kamerę megapikselową z kamerą PTZ, przez co otrzymujemy podgląd większego obszaru wewnętrznego o wysokiej rozdzielczości. Znajduje zastosowanie np. w magazynach.
- Cube - Najprostszy model kamery megapikselowej o niewielkich rozmiarach i zgrabnym wyglądzie. Idealnie nadaje się do monitoringu wszelkiego rodzaju biur czy sklepów. Dostępne modele: K1510.
Back-up łącza w instalacji CCTV IP - kamery ACTi.
W szczególnie odpowiedzialnych systemach monitoringu zalecane jest wykonanie awaryjnego zasilania, zapasowego systemu rejestracji, a w przypadku transmisji bezprzewodowej, także dodatkowego łącza, na wypadek awarii transmisji. Wszystkie kamery IP i wideoserwery ACTi wyposażone są w dwa porty RJ-45: WAN i LAN, które poza ich oczywistymi funkcjami, mogą zostać użyte do stworzenia zapasowego łącza. Transmisja odbywa się wówczas przez port WAN, natomiast kiedy połączenie zostanie zerwane, wysyłanie danych przełączy się na port LAN. Aby wykorzystać tą funkcje należy uaktywnić opcję "Failover" w ustawieniach kamery.Większość kamer IP dostępnych na rynku jest wyposażona tylko w jeden port Ethernet. Uniemożliwia to stworzenie łącza zapasowego.
- Przykładowe zastosowanie łącza back-up.
Zdalny monitoring CCTV jest niezbędny dla samoobsługowej stacji benzynowej. W przypadku uszkodzenia jedynego łącza, operator monitoringu zostaje pozbawiony obrazu. Dlatego ważnym elementem instalacji jest zapewnienie niezawodności ważnym punktom kamerowym. Można to zrobić za pomocą łączy backup-owych, które w razie awarii podstawowego łącza, przejmą jego rolę do czasu usunięcia awarii.
Do transmisji bezprzewodowej polecamy Access Point-y ULTIAIR.
(ŁK)
Zdalny monitoring CCTV jest niezbędny dla samoobsługowej stacji benzynowej. W przypadku uszkodzenia jedynego łącza, operator monitoringu zostaje pozbawiony obrazu. Dlatego ważnym elementem instalacji jest zapewnienie niezawodności ważnym punktom kamerowym. Można to zrobić za pomocą łączy backup-owych, które w razie awarii podstawowego łącza, przejmą jego rolę do czasu usunięcia awarii.
Do transmisji bezprzewodowej polecamy Access Point-y ULTIAIR.
(ŁK)

Normalna praca.

Automatyczne przełączanie się systemu na łącze buckupowe
Możliwości transmisyjne w bezprzewodowych systemach CCTV IP w zależności od architektury sieci.
W celu uzyskania jak najlepszej wydajności sieci, która przekładać się będzie na jakość obrazu, należy zbudować odpowiednią infrastrukturę sieciową. Poniższe schematy przedstawiają dwie, znacząco różniące się infrastruktury sieciowe.1. Efektywny szkielet sieci bezprzewodowej do transmisji CCTV IP
Zastosowanie 4 anten sektorowych pozwala uzyskać pełne pokrycie terenu (360o). Dzięki temu tworzymy oddzielne sektory, łatwe do zarządzania. Każdy z nich pracuje na optymalnie dobranym kanale. Można ustawiać niezależne pochylenia anten sektorowych w zależności od położenia anten obsługujących kamery.
Wydajność takiej stacji bazowej może wynieść nawet do 216 Mb/s (do 54 Mb/s na jedną stację sektorową), co przekłada się na możliwości transmisyjne wizji CCTV IP. Taka infrastruktura pozwala na podłączenie znacznie większej ilości kamer, niż w przypadku jednej anteny dookolnej.
Zastosowanie 4 anten sektorowych pozwala uzyskać pełne pokrycie terenu (360o). Dzięki temu tworzymy oddzielne sektory, łatwe do zarządzania. Każdy z nich pracuje na optymalnie dobranym kanale. Można ustawiać niezależne pochylenia anten sektorowych w zależności od położenia anten obsługujących kamery.
Wydajność takiej stacji bazowej może wynieść nawet do 216 Mb/s (do 54 Mb/s na jedną stację sektorową), co przekłada się na możliwości transmisyjne wizji CCTV IP. Taka infrastruktura pozwala na podłączenie znacznie większej ilości kamer, niż w przypadku jednej anteny dookolnej.

Monitoring miejski CCTV IP zbudowany na urządzeniach ULTIAIR, w oparciu o anteny sektorowe
2. Nieefektywny szkielet sieci bezprzewodowej do transmisji CCTV IP
Zastosowanie jednej dookolnej anteny pozwala, podobnie jak w powyższym schemacie, na pokrycie terenu 360 o. Jednak jedyną zaletą takiego rozwiązania jest minimalizacja kosztów. Dla profesjonalnych rozwiązań znacznie ważniejsze są wady takiej instalacji:
- maksymalna przepustowość takiej stacji bezprzewodowej to 54 Mb/s (dla anten sektorowych można ją zwielokrotniać np. do 432 Mb/s - dla 8 anten),
- praca całej jednostki na jednym kanale znacznie zwiększa możliwość zakłócenia jej pracy przez inne nadajniki (dla anten sektorowych należy zróżnicować kanały),
- brak możliwości pochylenia wiązki promieniowania anteny - dostosowania do lokalnych warunków terenowych, obniżenia wpływu obcych stacji bazowych (anteny sektorowe można pochylać).

Transmisja oparta o antenę dookolną
Pisaliśmy w Informatorze:
Kabel TRISET-11 PE Total Cu - odporny na wilgoć. W rodzinie TRISET pojawił się nowy kabel TRISET-11 PE Total Cu E1029. Żyła wewnętrzna, folia i oplot wykonane są z miedzi, w związku z tym kabel może pracować w warunkach dużej wilgotności - nie występuje w nim, charakterystyczna dla aluminium, korozja pod wpływem wody. Przewód posiada płaszcz polietylenowy...
- numer archiwalny z 3.12.2007
ULTISYSTEM dla szkół. Monitoring przy użyciu kamer zewnętrznych w szkołach, szczególnie w godzinach nocnych, jest pasywny, tzn. nikt na bieżąco nie nadzoruje obrazów z kamer....
- numer archiwalny z 24.11.2008
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA Czym jest stacja czołowa? Stacja czołowa to zespół tunerów satelitarnych wyposażonych w modulatory z których każdy odbiera inny program. Zamodulowane programy są następnie dystrybiowane w sieci RTV, w taki sposób, że do odbioru ich wystarczy zwykły telewizor....
- Biblioteka
Spis tematów zawartych w Informatorach.
Kabel TRISET-11 PE Total Cu - odporny na wilgoć. W rodzinie TRISET pojawił się nowy kabel TRISET-11 PE Total Cu E1029. Żyła wewnętrzna, folia i oplot wykonane są z miedzi, w związku z tym kabel może pracować w warunkach dużej wilgotności - nie występuje w nim, charakterystyczna dla aluminium, korozja pod wpływem wody. Przewód posiada płaszcz polietylenowy...
- numer archiwalny z 3.12.2007
ULTISYSTEM dla szkół. Monitoring przy użyciu kamer zewnętrznych w szkołach, szczególnie w godzinach nocnych, jest pasywny, tzn. nikt na bieżąco nie nadzoruje obrazów z kamer....
- numer archiwalny z 24.11.2008
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA Czym jest stacja czołowa? Stacja czołowa to zespół tunerów satelitarnych wyposażonych w modulatory z których każdy odbiera inny program. Zamodulowane programy są następnie dystrybiowane w sieci RTV, w taki sposób, że do odbioru ich wystarczy zwykły telewizor....
- Biblioteka
Spis tematów zawartych w Informatorach.