Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 39/2008 (24.11.2008)
FTTH - optyka dociera do domu. Sieci FTTH (Fibre To The Home - światłowód do domu) zaczynają być konkurencyjne wobec tradycyjnych serwisów szerokopasmowych opartych na technologii ADSL2+. W nowym (płatnym) raporcie Tariff Consultancy Ltd podaje dane dotyczące usług FFTH łącznie z ich cenami w 19 krajach europejskich. Ceny są już porównywalne z podobnymi serwisami ADSL i telewizji kablowych.
Rośnie liczba operatorów, którzy oferują pasmo 100 Mb/s. Japoński operator Biglobe, będący własnością NEC, oferuje taką przepływność za cenę około 30 Euro miesięcznie.
Na rynku amerykańskim najbardziej rozwiniętą usługą, opartą o FTTH, jest FIOS (Fiber Optic Service). Verizon, operator FIOS, ma 1,2 miliona abonentów telewizji i około 1,8 miliona użytkowników szerokopasmowego Internetu w tej technologii. Dostęp do Internetu z przepływnością 50 Mb/s (download) i 20 Mb/s (upload) kosztuje 140 USD, natomiast w przypadku telewizji, 348 kanałów SDTV i 55 kanałów HDTV kosztuje 58 USD miesięcznie.
Usługi FTTH zagrażają pozycji operatorów telewizji kablowych, choć ci mogą bronić się poprzez modernizację sieci - opartych na kablach koncentrycznych - do standardu DOCSIS 3.0, pozwalającego abonentowi kablowemu uzyskać transfer do 120 - 160 Mb/s.
Najsilniejsza konkurencja dostawców usług FFTH w Europie ma miejsce w krajach, gdzie infrastruktura światłowodowa (np. miejska) jest, na zasadzie komercyjnej, dostępna dla wszystkich chętnych operatorów (kraje skandynawskie, Holandia).
Podobnie, jak w przypadku ADSL, gdzie powszechne jest Triple Play, operatorzy sieci FFTH zdają sobie sprawę, że na konkurencyjnym rynku samo dostarczanie szerokopasmowego dostępu do Internetu nie zapewni im satysfakcjonujących zysków.
Potencjał FFTH pozwala oferować rozbudowanie usługi Triple Play (Internet, telefon i telewizja) o TV/Video/Music on Demand (telewizja/wideo/muzyka na żądanie), Symmetrical Bandwidth (wysyłanie danych - upload - z taką samą prędkością, jak odbieranie - download), Storage (usługi przechowywania danych).
Zasięg sieci światłowodowej w zakresie "ostatniej mili"
(źródło Wikipedia)

  • FTTX - Fiber to the X - ogólne określenie architektury sieciowej używającej światłowody do zastąpienia części (X) pętli lokalnej sieci telekomunikacyjnej
  • FTTN - Fiber to the node/neighborhood, FTTCab - Fiber to the cabinet - światłowód do lokalnego węzła sieci / lokalnej szafy rozdzielczej (abonenci w liczbie do kilkuset są z tego miejsca podłączeni skrętką lub kablem koncentrycznym, przy maksymalnej odległości 1,5 km)
  • FTTC- Fiber to the curb, FTTK - Fiber to the kerb (bryt.) - światłowód do lokalnego węzła sieci / lokalnej szafy rozdzielczej położonej w bezpośrednim sąsiedztwie budynku (abonenci w liczbie kilku-kilkudziesięciu są z tego miejsca podłączeni skrętką lub kablem koncentrycznym, przy maksymalnej odległości do 300 m)
  • FTTB - Fiber to the building - światłowód do budynku (abonenci w budynku są z tego miejsca podłączeni przy użyciu innej technologii)
  • FTTH - Fiber to the home - FTTH - światłowód do użytkownika końcowego (prywatnego lub komercyjnego)
Instalacja satelitarna w nowym kampusie uniwersyteckim. Wymaganiem inwestora - Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie było zaprojektowanie i wykonanie instalacji antenowej do rozprowadzania sygnałów telewizji satelitarnej i naziemnej. Życzeniem była możliwość rozbudowy instalacji, w razie uruchomienia naziemnej telewizji cyfrowej, bez konieczności wymiany wzmacniaczy i modyfikacji instalacji. Ważne było zapewnienie możliwości rozprowadzania sygnałów z odtwarzaczy DVD. W przypadku programów satelitarnych istotna była możliwość odbioru i rozprowadzania wybranych programów FTA, z możliwością uruchomienia, w razie potrzeby, odbioru programów kodowanych.

Przetarg na wykonanie instalacji wygrała firma ZSK, dostawca kompleksowych rozwiązań informatycznych, teleinformatycznych oraz rozwiązań związanych z automatyką budynkową, opartych na najnowocześniejszych technologiach. Wykonawca zdecydował się zaprojektować i i wykonać instalację w oparciu o satelitarną stację czołową ALCAD wraz ze wzmacniaczami kanałowymi ZG-401/601. Zastosowany sprzęt firmy ALCAD charakteryzuje się niskimi szumami własnymi (odstęp sygnał / szum - C/N > 60 dB) oraz wysoką niezawodnością. Wzmacniacze kanałowe pozwalają na bezproblemowe podłączanie modulatorów, aby spełnić wymagania inwestora możliwości dystrybucji programów edukacyjnych z odtwarzaczy DVD.

Obecni instalacja umożliwia odbiór ośmiu kanałów satelitarnych, zapewniając poziom sygnału wystarczający do zasilenia 200 gniazd TV. Korzystając ze stacji czołowej, zrealizowano dystrybucję kanałów niekodowanych FTA. Po zamontowaniu modułów warunkowego dostępu, np. A9944 i odpowiedniej karty, osiągalna jest także dystrybucja programów kodowanych (płatnych). Do wykonania instalacji użyto kabla TRISET-113 E1015 i osprzętu firmy Signal.
Inwestor znał już sprzęt firmy ALCAD, ponieważ został on wcześniej zainstalowany w innych budynkach kampusu. Bezawaryjna praca i wysokie parametry sygnału potwierdziły po raz kolejny jakość dostarczonego sprzętu.
Kampus UJ
Stacja czołowa ALCAD
ULTISYSTEM dla szkół. Monitoring przy użyciu kamer zewnętrznych w szkołach, szczególnie w godzinach nocnych, jest pasywny, tzn. nikt na bieżąco nie nadzoruje obrazów z kamer. W przypadku wybryków chuligańskich z udziałem nieznanych i trudnych do zidentyfikowania osób (zasłonięte twarze), szybkość interwencji decyduje o skuteczności monitoringu. Dlatego warto, aby obraz z tych kamer trafiał bezpośrednio do profesjonalnego miejskiego Centrum Monitoringu. Pozwoli to na szybką interwencję Policji lub Straży Miejskiej.
Dotychczas ujęcie w jeden, sprawnie działający system miejskich kamer IP i kamer analogowych lokalnych monitoringów było niemożliwe. Zastosowanie w szkołach rejestratorów ULTIMAX pozwala na integrację z monitoringiem miejskim. Oprogramowaniem, które integruje monitoringi lokalne z monitoringiem miejskim jest ULTISYSTEM, oparty na popularnym NETSTATION.
W przypadku instalacji miejskich wykorzystujących oprogramowanie NETSTATION, wystarczy upgrade do wersji ULTISYSTEM.
(MD)
ULTISYSTEM pozwala na podłączanie instalacji monitoringu szkół,
wykonanych w technologii analogowej, do monitoringu miejskiego IP
Monitoring CCTV dla domu lub małego sklepu. Cena systemu monitoringu w domu jednorodzinnym, czy też małym sklepie jest już porównywalna z ceną systemu alarmowego. Rejestrator cyfrowy M85039 wyposażony w dysk twardy M89230 wystarczy na kilkudniowy ciągły zapis obrazu i pozwala na udostępnienie obrazów z kamer na zewnątrz poprzez sieć Internet.
Spośród kamer zewnętrznych najczęściej wybierane są modele kompaktowe z wbudowanym reflektorem podczerwieni, np. M11234, M11278, zapewniające obserwację przez całą dobę i mogące pracować w każdych warunkach atmosferycznych.
Jako kamery wewnętrzne do ogólnej obserwacji pomieszczenia warto zastosować model M10730.
(MD)
Kamera kolorowa bez obiektywu u-cam 110Kamera kolorowa bez obiektywu u-cam 110Kamera kolorowa bez obiektywu u-cam 110Kamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieniCyfrowy rejestrator 4-kanałowy CPD-560 MPEG-4,SATA,LAN
Dekodery strumienia obrazu z sieci Ethernet. Często zdarza się, że analogowe systemy monitoringu, oparte o rejestrator cyfrowy, wymagają rozbudowy o kamerę obrotową w oddalonej o kilkaset metrów lokalizacji. Można zainstalować analogową kamerę obrotową, ale wiąże się to z koniecznością ciągnięcia kabla koncentrycznego i skrętki sterującej na zadaną odległość. W wielu przypadkach jest to wprost niemożliwe z powodu braku wydzielonych ciągów telekomunikacyjnych. Ratunkiem jest zainstalowanie kamery IP z wykorzystaniem transmisji bezprzewodowej. Przesłany bezprzewodowo strumień obrazu można zamienić na postać analogową wykorzystując dekoder firmy ACTi ACD-3100 K2413. Umożliwia on dekodowanie skompresowanego strumienia obrazu i dźwięku z różnych urządzeń firmy ACTi (kamery IP, serwery wideo) na sygnał analogowy.
Do sterowania kamerą można zastosować standardowy pulpit sterowniczy do kamer obrotowych analogowych, np. KB-2000-3A K9152, podłączając go poprzez interfejs RS-485 do dekodera.

Wszystkie wyżej wymienione urządzenia mogą stanowić integralną część ULTISYSTEM-u, unikalnego oprogramowania pozwalającego na współpracę lokalnych analogowych systemów z monitoringiem IP np. miejskim.
(TJ)
Transkoder ACTi ACD-3100
Pulpit sterowniczy KB-2000-3A
Dekoder ACTi ACD-3100
K2413
Pulpit sterowniczy KB-2000-3A
K9152
Organizacja Centrum Monitoringu - zapis obrazu. Dostęp do archiwum systemu powinien być pod stałą kontrolą uniemożliwiającą przeglądanie materiałów przez osoby niepowołane. Wszystkie próby dostępu do systemu powinny być zapisane w logach systemowych. Jednak wszelkie zabezpieczenia nie powinny utrudniać normalnej obsługi osobom autoryzowanym. Zaliczyć do nich można policję i inne służby.
Istotnym jest, aby materiały były przechowywane przez wiadomy z góry czasu, i aby były zabezpieczone przed przedwczesnym usunięciem.
Nowoczesne systemy CCTV IP wyposażone są w oprogramowanie posiadające pełną swobodę w konfiguracji praw dostępu dla wszystkich użytkowników. Ograniczyć można możliwość podglądu poszczególnych kamer, sterowania nimi (w przypadku kamer obrotowych), dostęp do archiwum z wybranych punktów. Ponadto ograniczyć można miejsca, z których można się połączyć z systemem, oraz wyspecyfikować kiedy to połączenie może nastąpić.
W szczególności należy zwrócić uwagę aby:
  • urządzenie archiwizujące było zabezpieczone fizycznie przed dostępem osób niepowołanych,
  • system posiadał zabezpieczenia elektroniczne (hasła) umożliwiające dostęp do konfigurowania systemu i odczytu danych z archiwum,
  • system był przeznaczony do pracy ciągłej i posiadał zabezpieczenia na wypadek zaniku napięcia,
  • pojemność nośników pamięci systemu była dobrana na podstawie założonego czasu przechowywania nagrań.
(MW)
Konfiguracja praw dostepu w oprogramowaniu ULTISYSTEM
Tryby pracy Access Pointa na przykładzie TP-LINK TL-WA501G N2940 - cz. 3. Access Point jest urządzeniem, które łączy sieć bezprzewodową z siecią przewodową. Z tego powodu wyposażony jest w minimum dwa interfejsy: interfejs bezprzewodowy WLAN pracujący w standardzie 802.11 oraz interfejs przewodowy LAN w standardzie 802.3.
W poprzednim numerze Informatora zostały omówione tryby pracy Access Point, Access Point Client oraz Repeater. Dziś przedstawimy kolejne tryby, a będą to Bridge (Point to Point) oraz Bridge (Point to Point) with AP mode.
Tryb pracy Bridge (Point to Point) - pozwala zbudować połączenie bezpośrednie Punkt - Punkt, czyli most bezprzewodowy. Działanie sieci odbywa się w oparciu o routing statyczny, bazujący na adresach MAC, łączących się Access Point'ów.
Dzięki temu trybowi możemy połączyć odległe segmenty sieci przewodowych. Przy czym należy pamiętać, że do instalacji nie można się podłączyć przy użyciu kart bezprzewodowych.
W celu zapewnienia odpowiedniej pracy w tym trybie zaleca się używanie urządzeń tego samego producenta, ponieważ ten tryb nie został w żaden sposób ustandaryzowany.
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHz
Praca urządzeń w trybie Bridge (Point to Point)
Tryb Bridge (Point to Point) with AP mode - jest po połączenie funkcjonalności trybu Bridge z trybem Access Point. Oprócz obsługi połączenia z innym Access Pointem pracującym w trybie Bridge, umożliwia obsługę podłączonych klientów za pomocą kart sieciowych.
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHz
Praca urządzeń w trybie Bridge (Point to Point) z obsługą trybu Access Point
W następnej części zostanie omówiony tryb pracy Bridge (Point to Multi-Point) oraz Bridge (Point to Multi-Point) with AP mode.
(ŁS)
Zabezpieczenie sieci WLAN - cz. 2. Kolejnym sposobem zabezpieczenia sieci bezprzewodowej jest filtrowanie adresów MAC. Konfigurację pokazujemy na przykładzie urządzania TP-LINK TL-WR542G N2950.
W celu skonfigurowania filtracji MAC adresów należy zalogować się na urządzenie i przejść do zakładki Wireless MAC/Filtering.
Poniżej zrzut ze strony konfiguracyjnej urządzenia TP-LINK TL-WR542G N2950. Karta sieciowa bezprzewodowa o adresie MAC 00-19-E0-88-C9-EE została dopuszczona do podłączenia się do sieci bezprzewodowej.
Widok ustawień filtracji adresu MAC w TP-LINK TL-WR542 N2950

W następnej części zostanie omówione zagadnienie zabezpieczania sieci poprzez filtrację adresów IP.
(ŁK)
Pisaliśmy w Informatorze:

Przewody do CCTV. W instalacjach CCTV często istnieje konieczność prowadzenia długich przewodów sygnału wizji, jak i zasilania. Z przesłaniam obrazu na większe odległości nie ma większego problemu. Z naszych doświadczeń wynika, że za pomocą przewodu CAMSET 50 75-0,59/3,7 M6050 można przesłać obraz na 300-400 metrów.
Natomiast z prawa Ohma wynika, że maksymalna odległość zasilania dla kamery o poborze prądu 245 mA i przewodu CAMSET 50 2x0,5 mm2 to ok. 60 m, a dla przewodu CAMSET 100 2x1,0 mm2 to ok. 120 m...
- numer archiwalny z 15.09.2008

Instrukcja poprawnego przygotowania przewodu CAMSET i zaciśnięcia złącza kompresyjnego BNC W artykule przedstawiono proces przygotowania najczęściej używanego w instalacjach telewizji CCTV przewodu CAMSET M6000 i profesjonalnego wtyku kompresyjnego BNC E8293...
- Biblioteka

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - mapy obiektów w programie klienta sieciowego. Nadzór obiektów rozproszonych lub nadzór obiektów, w których zamontowana jest większa liczba kamer wymaga dodatkowej funkcjonalności pozwalającej na szybką lokalizację kamery, z której pochodzi sygnał lub wyświetlania obrazów z kolejnych kamer znajdujących się na drodze przemieszczającego się obiektu. W takiej sytuacji sam opis widniejący przy kamerze nie jest wystarczający.>>
- numer archiwalny z 16.06.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTISYSTEM - integracja kamer analogowych i urządzeń IP w jeden system