Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2008 (17.11.2008)
Perspektywy rozwoju IPTV. IPTV (Internet Protocol Television) - to technologia umożliwiająca przesyłanie sygnału telewizyjnego w sieciach opartych o protokół IP. Jej popularność rośnie wraz ze wzrostem przepustowości sieci.
Przekaz IPTV stanowi obecnie około 3% w dystrybucji płatnej telewizji, prognozy mówią, że do 2013 roku będzie on stanowił około 14%. Obecnie telewizja poprzez sieć dociera do 15,5 miliona abonentów; do 2013 roku ich liczba powinna wzrosnąć od 90 do 120 mln.
Najwięcej użytkowników jest w USA - 2,5 miliona, w Europie jest ich ok. 1,74 miliona, w Chinach ok. 1,55 miliona (w Polsce - 57 tys.).
Największą popularność IPTV osiągnęła w Hongkongu, gdzie obecnie 46,7% płatnych przekazów telewizyjnych dociera poprzez sieć (41% poprzez sieci kablowe, 12,3% poprzez transmisje satelitarne).
Standardem kompresji w IPTV staje się MPEG-4 (H.264), do transmisji kanału w standardowej rozdzielczości w tej technologii wymagana jest przepustowość około 1,6 Mb/s, HDTV wymaga nawet do 6 Mb/s.
Ponieważ w gospodarstwie domowym coraz częściej używanych jest 2 - 3 odbiorników telewizyjnych, do tego sieć musi obsługiwać transmisję danych, a także coraz częściej transmisję głosu - to dla zapewnienia dobrego standardu odbioru wymagana jest przepływność sieci w kierunku do abonenta ok. 10-25 Mb/s.
Aby obsłużyć większą liczbę abonentów należy projektować sieci IPTV w oparciu o 10 Gigabit Ethernet. Staje się to motorem napędowym rozwoju techniki światłowodowej (FTTH - Fiber To The Home) instalacji klienckich.

Gdzie ta wieża? Wieża telewizyjna Perła Orientu, o wysokości 468 m., została zbudowana w 1994 r. Jest trzecią najwyższą wieżą świata po CN Tower w Toronto i moskiewskiej wieży Ostankino. Dwie duże kule o średnicy 50 i 45 m są połączone słupami o średnicy 9 m. Na wysokości 267 m znajduje się obrotowa platforma z restauracją. Najwyższy punkt widokowy znajduje się na wysokości 350 m. Pomiędzy dwiema dużymi kulami znajduje się 20 - pokojowy Space Hotel. W 1995 r. z wieży rozpoczęto nadawanie 9 programów telewizyjnych i 10 radiowych.
Gdzie ta wieża? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Wieża telewizyjna nie jest już najwyższym budynkiem miasta. Prawie 492 metry (101 pięter) wysokości liczy Światowe Centrum Finansowe oddane do użytku w bieżącym roku.
Instalacje multiswitchowe - topologie sieci. Najdogodniejsza topologia sieci multiswichowej to taka, która dostarcza do danego apartamentu nie konkretną ilość sygnałów SAT, ale odgałęzienie magistrali. W takim przypadku w mieszkaniu montuje się tylko odpowiedni multiswitch lub multiswiche. Dostarczenie magistrali do mieszkania pozwala pozostawić decyzję w sprawie ilości gniazd i odbieranych satelitów samemu użytkownikowi. Nowoczesne tunery posiadają dwie głowice: jedną przetwarzającą sygnał bezpośrednio do oglądania, a drugą, niezależną, przetwarzającą sygnał do nagrywania. Należy pamiętać, że każda głowica tunera satelitarnego wymaga niezależnego wyjścia z multiswitcha (niedopuszczalne jest stosowanie rozgałęźników satelitarnych lub gniazd przelotowych). Tak więc trzeba się liczyć z tym, że tuner będzie potrzebował dwa niezależne sygnały z multiswitcha.
Dodatkowo należy przewidzieć, że niedługo standardem stanie się używanie w mieszkaniach więcej niż jednego tunera SAT. Instalacja powinna być przygotowana na dostarczenie do abonenta dodatkowych sygnałów SAT.

Więcej o topologiach sieci w instalacjach multiswitchowych w artykule: "Profesjonalne instalacje multiswitchowe".
Odgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemną
Problemy z TVP1, TVP2 oraz TVN? Nowa "Telewizja na kartę" rozwiązuje problem dostępu do programów TVP1, TVP2 oraz TVN w miejscach, gdzie występowały trudności z uzyskaniem dobrego odbioru. Karta "pre-paid" pozwala na odbiór z satelity programów:
 • TVN24
 • nSPORT
 • TVN Turbo
 • TVN Style
 • TVN CNBC
 • TVN Meteo
 • TVP Info
 • TVP Sport
 • Disney Channel
 • TVP1
 • TVP2
 • religia.tv
 • TVN
Ostatnie cztery programy z listy będą działać pomimo braku doładowań karty. Kartę można z powodzeniem wykorzystać do dystrybucji programów w instalacji zbiorowej. Zaletą takiego rozwiązania jest gwarancja uzyskania idealnego sygnału bez jakichkolwiek odbić i innego typu zakłóceń.

Na poniższym schemacie przedstawiono przykład dystrybucji dwóch sygnałów TV w sieci zbiorowej RTV-SAT. Za pomocą tunera A99055 sygnał z satelity jest transmodulowany do systemu PAL, a następnie modulowany na modulatorze MT-21p R871721 i wzmacniany na wzmacniaczu kanałowym ZG-401 w celu uzyskania odpowiednio wysokiego poziomu wyjściowego. Tak przygotowany sygnał należy dystrybuować w sieci zbiorowej. W takim układzie bezpośrednio na telewizorze, bez użycia tunera SAT, będzie można wybrać dowolny kanał TV naziemnej lub jeden z dwóch kanałów satelitarnych.
Multiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze Gniazdo abonenckie BS-110 nieprzelotowe AlcadLico EM-202 do gniazd BS-100 AlcadRamka natynkowa SB-003 do gniazd abonenckich AlcadRozgałęźnik satelitarny 1>3F Signalkonwertery QuatroTuner DIGIT S2 z wbudowanym modułem Conax SIMModulator MT-21P Terra kanały 21-69ZG-
Schemat hybrydowej instalacji RTV-SAT opartej o multiswitchowe i nieprofesjonalną stację czołową do dystrybucji niektórych programów SAT
Kamery megapikselowe IP w jednej sieci z rejestratorami cyfrowymi. Standardem jest dostarczanie urządzeń CCTV IP wraz z darmowym oprogramowaniem sieciowym dla tych produktów. Oprogramowanie klienckie rejestratorów ULTIMAX daje możliwość zintegrowania w jeden system nie tylko ww. rejestratorów, ale także kamer cyfrowych i megapikselowych ULTICAM. Oprogramowanie umożliwia pełną konfigurację obsługiwanych urządzeń, podgląd i rejestrację obrazu na dysku komputera. Program kliencki daje możliwość powiększania cyfrowego obrazu z kamer megapikselowych przy jednoczesnym zapisie całego obrazu. Program posiada opcję synchronizacji zegarów rejestratorów z zewnętrznym serwerem czasu. Najnowsza wersja umożliwia wysłanie powiadomienia pocztą mailową w przypadku wystąpienia sytuacji alarmowej.
Najnowsze oprogramowanie Klienta sieciowego dodawane jest do rejestratorów ULTIMAX, np. M75160, kamer ULTICAM i wideoserwerów ULTINET. Można je także pobrać pod tym adersem. Urządzenia ULTIMAX, ULTICAM, ULTINET można zintegrować w jeden system z urządzeniami innych producentów oprogramowaniem ULTISYSTEM, uzyskując nowoczesny monitoring miejski zintegrowany z lokalnymi systemami CCTV.

Rejestratory ULTIMAX nagrodzone złotym medalem na targach Intertelecom 2008 współpracują również z oprogramowaniem ULTISYSTEM stosowanym w monitoringu miejskim.
(MD)

Szkolenie z rejestratorów ULTIMAX i oprogramowania ULTISYSTEM - Wrocław 21.11.2008.
Konfiguracja kamer
Konfiguracja głównych ustawień rejestratora
Kilka podstawowych zasad przy tworzeniu monitoringu w technologii transmisji po sieciach IP. Przy projektowaniu i wykonywaniu instalacji CCTV IP należy ściśle przestrzegać obowiązujących norm i zaleceń.

Efektem źle zaprojektowanej i źle wykonanej sieci LAN może być:
 • wolne odświeżanie obrazu, mniejsze niż odświeżanie ustawione w kamerze,
 • nieprawidłowa dekompresja obrazu na komputerze lub transkoderze,
 • utrata połączenia.

Warunkiem prawidłowego działania całego systemu jest zapewnienie optymalnego zasilania. Wiele awarii systemu w postaci: utraty transmisji, zawieszenia się kamer, utraty sterowania kamerami obrotowymi jest spowodowana nieprawidłowym zasilaniem (za niskie napięcie, skoki napięcia, przepięcia, itd.). Przed instalacją należy sprawdzić zasilanie, z którego będą korzystać urządzenia IP, np. za pomocą rejestratora napięcia umożliwiającego sprawdzenie charakterystyki napięcia w czasie całej doby. Dzięki temu można oszczędzić dodatkowych kosztów związanych ze serwisowaniem całej instalacji.
(TJ)
Kompresja wideo w CCTV. Rozwój metod kompresji obrazu dąży do tego, aby przy jak najmniejszym pogorszeniu jakości obrazu uzyskać jak najwęższe pasmo przesyłu.
Pierwszym standardem, o którym należy wspomnieć jest MJPEG (ruchomy JPEG). Jest to dość prosty sposób kompresji polegający na oddzielnym kompresowaniu kolejnych klatek jako zdjęcia JPEG. Kompresja ta stosowana jest zarówno w prostych kamerach (ze względu na prostotę kompresji), jak i kamerach megapikselowych (ze względu na jakość obrazu). Z tej kompresji korzystają kamery IQinVision K1412, K1422, K1433.
Drugim popularnym standardem jest MPEG-4. Występuje on w kilku odmianach: SP (Simple Profile) K1502, SH (Short Header) K1132, ASP (Advanced Simple Profile) K1115. Charakteryzuje się kompresją międzyklatkową, transmitowane są jedynie te elementy obrazu, które się zmieniły w stosunku do ostatnich klatek.
Najnowszym i najbardziej wydajnym standardem jest H.264 (MPEG-4 AVC). Główną jego cechą jest dzielenie obrazu na obszary różnych rozmiarów i kompresowanie ich zależnie od zmian między klatkami. Urządzenia pracujące w tej kompresji są nowością na rynku. Produkują je najbardziej zaawansowane technologicznie firmy. Wszystkie rejestratory ULTIMAX oraz kamera ULTICAM K1140 pracują z tą kompresją.
(MW)
Kamera IP H.264 ULTICAM DS-2CD892PF
Kamera ULTICAM K1140 wykorzystująca kompresję H.264
Tryby pracy Access Pointa na przykładzie TP-LINK TL-WA501G N2940 - cz. 2. Access Point jest urządzeniem, które łączy sieć bezprzewodową z siecią przewodową. Z tego powodu wyposażony jest w minimum dwa interfejsy: interfejs bezprzewodowy WLAN pracujący w standardzie 802.11 oraz interfejs przewodowy LAN w standardzie 802.3.
W poprzednim numerze Informatora został omówiony tryb pracy Access Point. Poniżej przedstawiono kolejne tryby: Access Point Client oraz Repeater.
Tryb Access Point Client - jest to tryb, w którym urządzenie pracuje podobnie jak karta bezprzewodowa stosowana u klienta, czyli służy do obierania sygnału drogą radiową. Użycie tego trybu jest niezastąpione w przypadku chęci podłączenia większej ilości użytkowników w jednym mieszkaniu bądź bloku. Za Access Pointem wystarczy tylko zainstalować switch sieciowy, umożliwiający podłączenia większej ilości użytkowników.
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHz
Schemat przedstawiający pracę urządzenia w trybie Access Point Client
Tryb pracy Repeater (regenerator) - Jest to tryb, w którym urządzenie ma za zadanie odbieranie wyznaczonego sygnału oraz przesyłanie go dalej. Funkcja ta jest wykorzystywana najczęściej w budynkach w celu zapewnienia lepszego pokrycia sygnałem całości budowli. W tym trybie Access Point może osiągnąć tylko 50% swojej maksymalnej wydajności.
Schemat przedstawiający pracę urządzenia w trybie Repeater
W następnej części zostanie omówiony tryb pracy Bridge (Point to Point) oraz Bridge (Point to Point) with AP mode.
(ŁS)
Zabezpieczenie sieci WLAN - cz. 1. W trakcie instalacji urządzeń należy bezwzględnie pamiętać o ich odpowiednim skonfigurowaniu, celem zabezpieczenia przed włamaniem do budowanej sieci WLAN.
Zabezpieczyć sieć możemy poprzez:
 • ukrywanie SSID
 • filtrowanie adresów MAC
 • filtrowanie adresów IP
 • zabezpieczenie sieci hasłem (najlepiej protokołem WPA2)
Poniższy zrzut ekranowy pokazuje jak ukryć nazwę sieci (SSID) w urządzeniu TP-LINK TL-WR542G N2950.
Widok konfiguracji interfejsu radiowego w TP-Link TL-WR542G N2955
W następnej części zostanie pokazane zabezpieczanie sieci poprzez filtracje adresów MAC.
Szanghaj. Wieża telewizyjna "Perła Orientu" znajduje się w Szanghaju, największym pod względem ilości mieszkańców mieście Chin (około 9 milionów). Miasto to rywalizuje z Hongkongiem o miano ekonomicznej stolicy Chin.
Pisaliśmy w Informatorze:

Kłopoty z budową LAN? - Zbuduj WLAN. Brak okablowania LAN znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu...
- numer archiwalny z 17.09.2007

DiSEqC – przełączanie sygnału w urządzeniach TV Sat. Potrzeba przełączania tunera na sygnał z wybranego konwertera spowodowała konieczność...
- numer archiwalny z 20.08.2007

Telewizja kablowa na kilku odbiornikach. Warto zwrócić uwagę, że większość wzmacniaczy antenowych nie nadaje się do wzmacniania sygnałów telewizji kablowej...
- numer archiwalny z 15.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
ULTISYSTEM - integracja kamer analogowych i urządzeń IP w jeden system