Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 37/2008 (10.11.2008)

ULTISYSTEM wyróżniony.

Oprogramowanie ULTISYSTEM - pozwalające na współpracę lokalnych systemów monitoringu z monitoringiem miejskim uzyskało wyróżnienie podczas odbywającej się w Kielcach w dniach 5-6.11.2008 Konferencji i Wystawy "Monitoring Wizyjny".
ULTISYSTEM - mocne uderzenie - DIPOL na targach ALARM Kielce 5-6.11.2008
Wyróżnienie Konferencji i Wystawy Monitoringu Wizyjnego ALARM 2008 dla firmy DIPOL za ULTISYSTEM
Poniżej migawki z targów i z wręczania nagrody.
ULTISYSTEM pozwala na podłączanie do monitoringu miejskiego opartego o technologię IP:
  • obiektów sportowych i sal koncertowych,
  • szkół,
  • banków,
w których zainstalowano kamery analogowe z rejestratorem cyfrowym.

ULTISYSTEM doskonale sprawdza się zarówno w małych instalacjach, jak i w rozległych i zaawansowanych systemach CCTV. ULTISYSTEM daje możliwość podglądu i rejestracji obrazów, dźwięku z kamer miejskiej i lokalnych instalacji przez profesjonalne Centrum Monitoringu. Umożliwia prostą konfigurację Centrum Monitoringu kryzysowego, co jest szczególnie ważne przy zabezpieczaniu imprez masowych. System pozwala na redukcję kosztów instalacji oraz eksploatacji CCTV.

Lista zintegrowanych w oprogramowaniu ULTISYSTEM urządzeń obejmuje obecnie ponad 450 pozycji: kamer IP, kamer megapikselowych, rejestratorów DVR. Daje to podstawę do stwierdzenia, że rozwiązanie to nie ma obecnie odpowiednika w skali światowej.

Oprogramowanie ULTISYSTEM to efekt współpracy firm:
  • Alnet System - 35 000 sprzedanych licencji na oprogramowanie NVR,
  • HikVision - światowy lider produkcji i właściciel patentów z zakresu kompresji H.264,
  • DIPOL - europejski dystrybutor CCTV IP.
Szerzej o możliwościach tego systemu można przeczytać w artykule:
ULTISYSTEM - integracja kamer analogowych i urządzeń IP w jeden system.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.

Aby odbierać programy naziemne kompresowane w MPEG-4, należy zakupić odpowiedni dekoder.
Nowy odbiornik Fergusona FT-8200 A99080 spełnia te wymagania. Tuner posiada złącza HDMI, Component, S/PDIF. Istnieje także możliwość podłączenia telewizora poprzez złącze SCART. Jeżeli w przyszłości okaże się, że niektóre programy / multiplexy będą kodowane, to będzie możliwa rozbudowa FT-8200 o moduł warunkowego dostępu. To z kolei pozwoli zamontować kartę warunkowego dostępu. Tuner pozwala na odbiór programów HD dostępnych z niektórych nadajników.
Tutaj można znaleźć listę programów / multiplexów dostępnych w Polsce.
(MO)
Tuner DVB-T Ferguson FT 8200 HD MPEG-4
Tuner DVB-T Ferguson FT 8200 HD MPEG-4
A99080

Budowa konwertera fullband.

Ze względu na pracę w zakresie częstotliwości gigahercowych, całość konwertera jest wykonana z uwzględnieniem specyfiki projektowania układów wielkiej częstotliwości. Przy tak dużych częstotliwościach ścieżki na płytce stają się liniami długimi. Zazwyczaj linie długie są wykonywane jako mikropaskowe, zaś wszelkie filtry są wykonywane w postaci elementów o stałych rozłożonych. Zmiana polaryzacji jest realizowana przez przyłączanie do mieszacza jednego z dwóch zestawów wzmacniaczy wielkiej częstotliwości, z których każdy odbiera inną polaryzację. Pasmo jest zmieniane przez przełączanie heterodyn. Wybór polaryzacji następuje poprzez zmianę napięcia zasilania. 11-14 V jest skojarzone z polaryzacją V, a 16-18 V z polaryzacją H, natomiast brak sygnału 22 kHz jest identyfikowany jako wymuszenie odbioru pasma 10,7-11,7 GHz, natomiast jego obecność wymusza przejście w pasmo 11,7-12,75 GHz. To powoduje, że konwerter satelitarny służy do przesunięcia i wzmocnienia sygnałów z zakresów 10,7-12,75 GHz w zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej (950-2150 MHz).
Budowa konwertera fullband

Monitoring obiektów zabytkowych.

Zabytkowe ruiny, skanseny, zamki zwykle są oddalone od innych zabudowań, przez co są narażone na dewastację. Utrzymywanie silnej całodobowej ochrony jest kosztowne. Rozwiązaniem jest zastosowanie monitoringu wizyjnego. Stosując kamery IP łatwo wykonać bezprzewodową instalację, która nie będzie naruszała struktury obiektów, a jednocześnie pozwali przekazywać obrazy na dalekie odległości.
Wykorzystanie inteligentnego oprogramowania umożliwi zredukowanie ochrony osobowej. System może automatycznie powiadamiać o zaistniałych zdarzeniach, np: sygnalizować dźwiękiem pojawienie się intruzów w strefie ochronnej poszczególnych obiektów.

Inteligentne systemy monitoringu - artykuł pokazujący możliwości oprogramowania NUUO opartego o analizę obrazu.
Konfiguracja funkcji detekcji ruchu poprzez zaznaczenie obszarów zabronionych, pozwala na wszczęcie alarmu w razie pojawienia się ruchu w zabronionej strefie. W przeciwieństwie do alarmu opartego na czujkach podczerwieni, możliwa jest analiza zagrożenia.

Zabezpieczenie Chińskiego Muru jest do tej pory prowadzone głównie poprzez ochronę strażników, jednak mimo taniej siły roboczej również do ochrony tego zabytku coraz powszechniej wprowadzane są kamery.

ULTISYSTEM - oprogramowanie.

Jest to profesjonalne oprogramowanie NVR (Network Video Recorder - Sieciowy Rejestrator Wideo) służące do integracji systemów monitoringu IP opartych na transmisji strumienia obrazu i dźwięku po sieci Ethernetowej. System oparty o to oprogramowanie potrafi zintegrować urządzenia monitoringu IP (kamery IP, serwery wideo, rejestratory DVR). Poprzez serwery wideo i rejestrator ULTIMAX w systemie mogą pracować dowolne kamery analogowe.
Dodatkowo oprogramowanie to wyróżnia obsługa megapikselowych kamer IP.
Z ULTISYSTEMem współpracują urządzenia takich marek jak:
  • rodzina urządzeń ULTISYSTEM (rejestratory ULTIMAX, serwery wideo ULTINET, kamery IP ULTICAM w tym megapikselowe),
  • ACTi (kamery IP, w tym megapikselowe, serwery wideo, transkodery),
  • IQinVision (megapikselowe kamery IP),
  • urządzenia CCTV innych firm: (ALNET, ARECONT VISION, AXIS, BOSCH, DIGILAN, ETREVISION, ICANTEC, IQIMAGE, JVC, LILIN, UMENERA, MOBOTIX, PANASONIC, SAMSUNG, SANYO, SICURIT-WEB, SMARTEC, SONY, STARDOT, URMET, VIVOTEK).
Oprogramowanie pracuje na komputerze przeznaczonym do rejestracji sieciowej wideo z systemami operacyjnymi Windows XP lub Vista. ULTISYSTEM jest w stanie zarządzać do 32 kanałów na jednym serwerze. Liczba kanałów zależy od zakupionej licencji. Prócz serwera NVR, system składa się z oprogramowania klienckiego umożliwiającego łączenie się z 16 serwerami NVR jednocześnie i wyświetlenie 64 kanałów naraz. Oznacza to, że jednocześnie można zarządzać 512 kanałami. Serwer ULTISYSTEMu umożliwia także łączenie się z oprogramowaniem klienckim przeznaczonym dla większości komórek i PDA. Umożliwia także prezentację obrazu z kamer na dowolnej stronie internetowej w celach marketingowych. Serwer NVR umożliwia do 1000 połączeń jednocześnie (klient, klient mobile, prezentacja na dowolnej stronie).
(TJ)

Oprogramowanie ULTISYSTEM
ULTISYSTEM - oprogramowanie pozwalające na współpracę lokalnych systemów monitoringu z monitoringiem miejskim

Monitoring w fabryce paneli słonecznych.

SolarGate Technology Corp. założona w lipcu 2003 roku jest najbardziej znanym producentem paneli słonecznych na Tajwanie. W fabryce o powierzchni 5000 metrów kwadratowych wytwarzane są panele o łącznej mocy 30 milionów watów rocznie.
Lokalizacja fabryki (punkty kamerowe) i biura (centrum monitoringu) jest dość niekorzystna, ponieważ obszary monitorowane oddzielone są oceanem. Winika to z tego, że siedziba firmy znajduje się Los Angeles. Ze względu na dużą odległość, priorytetem było uzyskanie obrazu bardzo dobrej jakości przy niewielkiej szerokości pasma.
Do budowy systemu CCTV posłużyły urządzenia megapikselowe firmy ACTi. Umożliwiają one uzyskanie 8 klatek na sekundę w rozdzielczości 1,3 Mpix przy wykorzystaniu jedynie 2 Mbps. Zastosowano kamery ACM1231 K1511, ACM4200K1501 oraz ACM1311 K1117. Do rejestracji użyto wieloserwerowego oprogramowania ACTi NVRK3032.
(MW)
Schemat systemu monitoringu ACTi

Tryby pracy Access Pointa na przykładzie TP-LINK TL-WA501G N2940 - cz. 1.

Access Point jest urządzeniem, które łączy sieć bezprzewodową z siecią przewodową. Z tego powodu wyposażony jest w minimum dwa interfejsy: interfejs bezprzewodowy WLAN pracujący w standardzie 802.11 oraz interfejs przewodowy LAN w standardzie 802.3.
Każdy Access Point ma możliwość skonfigurowania go w różnych trybach pracy, pozwalających na realizację określonych funkcji w sieci. Niektóre mają możliwość łączenia kilku trybów pracy w jeden, przez co zwiększają się możliwości wykorzystania tego urządzenia. Należy jednak pamiętać, że zwiększona ilość wykonywanych zadań negatywnie wpływa na stabilność urządzenia.
Widok na tryby pracy, które można ustawić w urządzeniu TP-LINK TL-WA501G N2940
Tryb pracy Access Point - jest to podstawowy tryb, umożliwiający bezprzewodową komunikację klientów z lokalną siecią przewodową. Jedynym wymaganiem jest wyposażenie w bezprzewodową kartę WLAN, umożliwiającą taką komunikację. W tym trybie użytkownicy łączą się z urządzeniem jako klienci w trybie Infrastructure.
Karta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzKarta bezprzewodowa TP-Link Archer T2U USB AC600 2.4GHz, 5GHz
Schemat przedstawiający pracę urządzenia w trybie Access Point
W następnym Informatorze zostanie omówiony tryb pracy Access Point Client oraz Repeater.
(ŁS)

Ustawienie czasu w urządzeniach marki TP-LINK.

Aby wejść do ustawień czasu należy zalogować się na urządzanie i wybrać System Tools/Time. Poniższy zrzut ekranowy pokazuje prawidłową konfigurację czasu dla strefy środkowoeuropejskiej.
Ustawienia czasu dla strefy środkowoeuropejskiej na 2009 rok dla urządzeń marki TP-LINK.
Opis ustawień:
  • Time zone - strefa czasowa (Dla Polski GMT +01:00)
  • Date - Data (Miesiąc/Dzień/Rok)
  • Time - Czas (Godzina/Minuta/Sekunda)
  • DST begin - Czas letni - (Miesiąc/Dzień/Godzina)
  • DST end - Czas zimowy - (Miesiąc/Dzień/Godzina)
  • Preferable NTP Server - Preferowany serwer NTP, z którego można pobrać aktualny czas.
(ŁK)
Pisaliśmy w Informatorze:

Obiektywy megapikselowe. Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Słaba jakość obiektywu nie pozwoli wykorzystać atutów kamery megapikselowej...
- numer archiwalny z 20.08.2007

Rola złączy w instalacjach CCTV. Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym, należy unikać nadmiaru połączeń w kanale transmisyjnym. Dobry producent złączy podaje dwa istotne parametry określające straty sygnału. Pierwszy z nich, tzw. Współczynnik Fali Stojącej (ang. Voltage Standing Wave Ratio), określa jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika....
- numer archiwalny z 06.10.2008

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - szybka konfiguracja. Duża ilość wbudowanych funkcji, a co za tym idzie także parametrów, które trzeba ustawić, powoduje, że konfiguracja DVR jest czasochłonna.
Rejestratory wyższej klasy zostały wyposażone ...
- numer archiwalny z 18.09.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.