Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 36/2008 (03.11.2008)
CCTV w Izraelu. Izrael należy do grupy państw najbardziej narażonych na ataki terrorystyczne. Zagadnienia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa należą do priorytetów państwa, jednak wiele z metod stosowanych dla zapobieżenia atakom budzi zastrzeżenia na całym świecie - budowa muru oddzielającego arabskie wioski na Zachodnim Brzegu, zamykanie dróg dojazdowych do arabskich miasteczek itp.
Nadzór wizyjny nie budzi kontrowersji i zarazem jest skuteczny.
Pod względem rozpowszechnienia CCTV Izrael należy do światowej czołówki. Nasycenie kamerami jest większe niż w wielu krajach europejskich i właściwie ustępuje jedynie Wielkiej Brytanii.
Izrael przoduje na świecie w najbardziej zaawansowanych technologiach monitoringu, zwłaszcza w oprogramowaniu związanym z analizą obrazu video i bezprzewodowymi transmisjami.
Jako potwierdzenie tej przodującej pozycji warto podać kilka osiągnięć izraelskich firm.

- Według IMS Research, agencji zajmującej się oceną rynku elektronicznego, izraelska firma Ioimage ma 37% udziału w światowym rynku oprogramowania związanego z zaawansowaną analizą obrazu VCA (Video Content Analysis).
- Firma Nice, oferująca miedzy innymi systemy kompleksowego zarządzania systemami monitoringu, podaje, że swoje rozwiązania dostarczyła 85 firmom z listy 100 największych światowych firm magazynu Fortune. Swoje rozwiązania dostarczyła ostatnio także chińskim kolejom.
- Inna izraelska firma, Vigilant, skutecznie konkuruje na brytyjskim rynku, dostarczając system monitorowania do kilku dzielnic Londynu.
- Verint Systems dostarczy swoje rozwiązania w zakresie monitoringu IP dla londyńskiego metra. Wcześniej systemy nadzoru Verint System zakupiło 57 lotnisk.
- Rozwiązania w zakresie bezprzewodowej transmisji wizji oferowane przez izraelskie firmy, między innymi Radwin, Alvarion, znane są z jakości i nowatorskich rozwiązań.

Fotoreportaż: CCTV w Izraelu
Monitoring CCTV w Izraelu
Monitoring CCTV w Izraelu
Wąskie uliczki starego miasta w Jerozolimie są pod szczególnym nadzorem kamer. Na zdjęciu po prawej - wejście do budynku charakterystycznie pomalowane, co oznacza, że właściciel, muzułmanin, odwiedził Mekkę (pod zadaszeniem widoczna kamera).
Sterowanie stacją MMH-3000 poprzez Internet. Do zdalnego sterowania stacją czołową stosuje się moduł PCS-200 R81716. Moduł pozwala na wprowadzenie wszelkich zmian w ustawieniach za pomocą przeglądarki Internetowej.
Często zdarza się, że hotel jest zainteresowany jednorazową zmianą listy dostępnych kanałów TV, np. gdy pojawia się zorganizowana grupa gości o konkretnych wymaganiach. Moduł PCS-200 operację tę bardzo ułatwia.
Dodatkowo moduł PCS posiada wbudowane gniazdo do podłączenia wideoserwera, który z kolei pozwala na podłączenie kamery CCTV. Dzięki temu instalator może, przy pomocy obsługi hotelu, zdalnie wykonać proste czynności serwisowe.

Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA
Poradnik projektanta stacji czołowej MMH-3000 TERRA
Zdalne sterowanie stacją czołową MMH-3000 - zrzut ekranowy z oprogramowania zarządzającego
Zdalny widok na stację czołową MMH-3000 Terra - wykorzystanie wejścia wideoserwera w module PCS-200 R81716 do transmisji widoku z kamery CCTV przez sieć
Kamery kompaktowe - coraz bardziej profesjonalne. Dobór i montaż punktu kamerowego składającego się z kamery, obiektywu, obudowy i uchwytu absorbuje dużą ilość czasu. Dodatkowo, konfiguracja takiego zestawu nie należy do najprostszych. Rozwiązaniem pozwalającym na szybki montaż są kamery kompaktowe.
Kamera taka gotowa jest do pracy po wyjęciu z pudełka i podłączeniu dwóch złączy - zasilania i wideo.
Kamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4 - 9 mm oraz reflektorem podczerwieni M11278 posiada bardzo wysoką rozdzielczość (550 linii), regulację kąta widzenia obiektywu i wbudowany silny reflektor podczerwieni, za sprawą którego możemy prowadzić obserwację również w całkowitych ciemnościach. Wyposażona jest w wysokiej jakości przetwornik Sony Super HAD.
(MD)
Kamera kolorowa VF-515 IR/B z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9mm oraz reflektorem podczerwieni
Kamera kolorowa VF-515 IR/B
z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9 mm
oraz reflektorem podczerwieni
M11278
ULTISYSTEM - nowa era w monitoringu. Firma DIPOL wprowadziła na rynek ULTISYSTEM, który jest unikalnym w skali światowej systemem pozwalającym na współpracę lokalnych systemów CCTV z monitoringiem miejskim, przy wykorzystaniu jednego oprogramowania zarządzającego
ULTISYSTEM to przede wszystkim oprogramowanie o niespotykanej do tej pory uniwersalności, pozwalające budować instalacje z wykorzystaniem kamer i urządzeń zarówno IP, jak i analogowych. Obsługuje wszystkie standardowe systemy kompresji: MJPEG, MPEG-4, H.264.
Współpracuje z kamerami standardowymi i kamerami wysokiej rozdzielczości. Obsługuje produkty większości renomowanych producentów CCTV (ACTi, Axis, IQinVision, Sony, Arecont, Sanyo).
Pozwala, w zależności od potrzeb klienta i warunków monitoringu, budować elastyczne systemy analogowo-cyfrowe, znacząco obniżając koszty i zwiększając efektywność.
Ze względu na kompleksowość oferty, obejmującej również sprzęt pracujący w najnowszym systemie kompresji H.264, wraz z kamerami megapikselowymi, rozwiązanie nie ma obecnie odpowiednika w skali światowej.
Na szczególną uwagę zasługuje współpraca z rejestratorami ULTIMAX. Rodzina rejestratorów ULTIMAX to grupa najnowszych rejestratorów cyfrowych nagrodzonych Złotym Medalem na targach Intertelecom 2008.
Rejestrator ULTIMAX należy do grupy rejestratorów 3Generacji. Jest zbudowany w oparciu o najnowsze procesory firmy Texas Instruments, z wykorzystaniem pionierskiego programu technologicznego DaVinci, dzięki czemu pozwala na zapis obrazu, spełniający kryteria rozporządzenia w sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych. Jednocześnie, zastosowana kompresja H.264 pozwala, w przeciwieństwie do większości popularnych rejestratorów, na efektywną pracę urządzenia w sieci.
Dostępne są najnowszej klasy urządzenia dedykowane do pracy z ULTISYSTEM-em: kamery IP ULTICAM D535 K1140 i ULTICAM 2.0 Mpix K1440, a także serwer wideo ULTINET-701 K2140. Kamera ULTICAM D535 umożliwia wyświetlanie obrazu w rozdzielczości PAL przy odświeżaniu 25 kl./s, natomiast kamera ULTICAM 2.0 Mpix wyświetla obraz w rozdzielczości UXGA przy odświeżaniu 12 kl./s. Serwer wideo umożliwia podłączenie dowolnych kamer analogowych w standardzie PAL przy odświeżaniu 25 kl./s.
(TJ)
ULTISYSTEM jest unikalnym w skali światowej systemem pozwalającym na współpracę lokalnych systemów CCTV z monitoringiem miejskim, przy wykorzystaniu jednego oprogramowania zarządzającego
Rozwiązania ułatwiające pracę w różnych warunkach oświetleniowych. Problem w pracy kamer stwarza zarówno słabe, jak i zbyt silne oświetlenie. Konstruktorzy wyposażają kamery w systemy pozwalające na redukcję wpływu ekstremalnych warunków na jakość obrazu.
Poniższy rysunek ilustruje zakresy stosowania poszczególnych rozwiązań technicznych służących poprawie jakości obrazu.
W zupełnych ciemnościach najskuteczniejszą metoda jest oświetlanie za pomocą reflektorów IR. Kamery z podświetlaniem IR stanowią sporą grupę urządzeń w ofercie dostawców sprzętu.
Z kolei funkcja "Sense Up", zwiększając czułość pozwala na pracę przy słabym oświetleniu nawet przy minimalnym oświetleniu 0,002 luksa.
Wraz ze wzrastającym oświetleniem pojawiają się problemy z prześwietleniem obrazu. Stosunkowo najskuteczniejszym rozwiązaniem, zwłaszcza przy pracy "pod światło", jest stosowanie przetworników WDR (Wide Dynamic Range) umożliwiających dostosowanie czasu naświetlania poszczególnych pikseli obrazu. Przykładem kamery wyposażonej w ten tryb jest M11208.
W prostszych kamerach stosowana jest funkcja BLC (Back Light Compensation), która włącza się w momencie kiedy powyżej 50% pikseli centralnej części przetwornika jest prześwietlonych.
(MW)
Mechanizmy dostępne przy różnym oświetleniu
Problem uziemienia w kamerach. Błędy w prowadzeniu masy mogą prowadzić do pogorszenia jakości, np. pojawienia się pasów pochodzących od przydźwięku sieci. Masy sygnałowe powinny łączyć się w urządzeniu typu zmieniacz. Nie należy łączyć ze sobą mas sygnałowych np. przy kamerach. Bardzo ważne jest także rozdzielenie masy zasilania od masy sygnałowej, czyli unikanie wykorzystywania w tym celu jednego przewodu.
Do eliminacji różnego rodzaju problemów związanych z zasilaniem wykorzystuje się separator SV-1000 M1711. Przeznaczony jest on, co prawda, do dodatkowego zabezpieczenia w instalacjach telewizji przemysłowej kamer i innych urządzeń, chroniąc je przed wyładowaniami atmosferycznymi, ale również chroni i eliminuje problemy z różnicą potencjałów pomiędzy urządzeniami oraz chroni przed prądami płynącymi masą sygnałową.
Osobnym tematem jest uziemianie metalowych obudów zewnętrznych, które jest obowiązkowe, jeśli kamera jest zasilana napięciem przemiennym 230 V. Ze względu na różnice faz, jest niedopuszczalne łączenie masy sygnałowej z obudową kamery, dlatego zalecane jest stosowanie obudów pozwalających na galwaniczną izolację mas sygnałowych (w tym obudowy kamery) od masy obudowy.
Przykład zastosowania seperatora SV-1000 M1711
Router ADSL - TP-LINK TD-8841 N2908. Router TP-LINK TD-8841 jest urządzeniem przeznaczonym do współdzielenia łącza internetowego dostarczanego za pomocą technologii ADSL Annex A (np. Neostrada tp). Posiada wbudowany modem ADSL kompatybilny z ADSL/ADSL2/ADSL2+, switch 4-portowy oraz port USB. Port WAN jest w postaci złącza RJ11 do podłączenia bezpośrednio do linii telefonicznej. Może pracować jako DHCP server.
(ŁS)
Schemat przedstawiający możliwości podłączenia routera TP-LINK ADSL (Annex A) TD-8841 N2908. Za jego pomocą dzielimy internet dostarczony za pomocą przewodu telefonicznego i tworzymy wewnętrzną sieć LAN.
Specyfikacja połączeń żył we wtykach RJ-45. Częstym błędem popełnianym podczas instalacji jest niewłaściwe zarobienie złącza RJ-45. Poniższy schemat pokazuje jak poprawnie powinny być umieszczone żyły w przewodzie ethernetowym .
Wyróżnia się dwa podstawowe standardy dla sieci 100Base-T:
  • T568B (powszechnie stosowany)
  • T568A
Standard
T568B
Standard
T568A
Zacisnąć złącze możemy przy pomocy zaciskacza NS-210 8P8C/RJ-45 E7905, a sprawdzić poprawność połączenia żył za pomocą testera okablowania RJ-45, RJ-11 N7055.
(ŁK)
Zaciskacz NS-210 do złączy modularnych 8P8C
Tester okablowania RJ-45, RJ-11
Zaciskacz NS-210 8P8C/RJ-45
metalowy E7905
Tester okablowania
RJ-45, RJ-11 N7055
DIPOL na Słowacji. 28 października 2008 r. - uruchomienie słowackiej witryny. Partnerem firmy DIPOL na Słowacji jest firma DVA2YA, s.r.o. z Twardoszyna. Słowacka strona serwisu, podobnie jak wszystkie inne strony językowe, dostępna jest z witryny www.dipol.com.pl poprzez wybranie języka słowackiego lub pod bezpośrednim adresem www.dipol.sk.
Pisaliśmy w Informatorze:

CAMSET, NETSET - nowoczesne medium transmisyjne - 6 lat gwarancji. Wprowadzone do sprzedaży w ostatnim czasie nowoczesne, analogowe kamery CCTV wymagają medium transmisyjnego o najwyższych parametrach. Wysokiej jakości obraz jaki potrafią generować może zostać znacznie pogorszony przez szybko starzejący się kabel o niskich parametrach. Przewody CAMSET...
- numer archiwalny z 8.09.2008

Rozmiar obiektu na ekranie monitora. Według normy EN 50132-7 wielkość obrazu powinna pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola obecności...
- numer archiwalny z 26.11.2007

Mobilny system monitoringu. Obowiązkiem organizatorów imprez masowych jest zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestnikom. Aby było ono na zadowalającym poziomie można zaangażować duże siły osobowe lub skorzystać z możliwości, jakie daje technika CCTV.
Organizator Dni Myślenic (27 - 29 czerwca 2008 r.) zwrócił się do firmy Arndex o przygotowanie systemu CCTV do monitoringu imprezy...
- numer archiwalny z 18.09.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.