Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 35/2008 (27.10.2008)
Reportaż z targów SAT Krak 2008. Przedstawiamy Państwu krótką prezentację stoiska firmy DIPOL na tegorocznych targach SAT Krak 2008, które odbyły się w dniach 16-18.10.2008 r. w Krakowie.
Perspektywy naziemnej telewizji cyfrowej w Europie. Docelowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Europie jest DVB-T2. W czerwcu bieżącego roku zatwierdzono wymagania techniczne dla tego systemu. Jego formalne zatwierdzenie nastąpi jednak w przyszłym roku.
Opracowany standard pozwoli na rozwój telewizji HD. Równocześnie nadal będzie możliwy odbiór obecnego DVB-T, ponieważ planowane jest przez okres przejściowy równoległe nadawanie w starym i nowym systemie.
W założeniu DVB-T2 ma służyć również do nadawania i odbioru na urządzeniach mobilnych, jednak w pierwszej wersji nie będzie to możliwe. System DVB-H2 zostanie opracowany dopiero w przyszłości.
Jest to poważna wada, ponieważ możliwość odbioru naziemnych sygnałów cyfrowych na urządzeniach mobilnych będzie bardzo ważna dla inwestorów planujących budowę nowej sieci. Warto przypomnieć, że nowy standard chiński DMB-T/H pozwala już teraz na odbiór na urządzeniach mobilnych, jego drugą zaletą jest to, że został już praktycznie wdrożony na lokalnym rynku i kilku producentów dostarcza już sprzęt.
Krajem najbardziej zaawansowanym we wdrażaniu DVB-T2 jest Wielka Brytania. Sukcesem zakończyły się przeprowadzone w czerwcu testy nowej technologii.
W przyszłym roku na Grenadzie, zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii, ma zacząć się stałe nadawanie w technologii DVB-T2. Mistrzostwa Świata w 2010 roku w piłce nożnej mają być pierwszą dużą imprezą transmitowaną na terenie Wielkiej Brytanii w DVB-T2. Proces przechodzenia na nowy system nadawania cyfrowego na wyspach ma się zakończyć w 2012 roku.
Firma Pace przedstawiła na Konferencji IBC 2008 w Amsterdamie pierwszy na świecie tuner DVB-T2 w wersji produkcyjnej.
DVB-T2 ma docelowo umożliwiać odbiór programów
telewizyjnych na telefonach komórkowych
Budujemy mosty - gdzie ta wieża? Powiększając zdjęcie wieży telewizyjnej widocznej poniżej zobaczymy, że została posadowiona ponad ulicą, tak jak buduje sie most ponad rzeką.
Zważywszy, że wieża znajduje się w mieście zwanym Wenecją Wschodu, jednym z najpiękniejszych w Azji, nie dziwi upodobanie mieszkańców do budowy konstrukcji w formie mostowej.
W jakim mieście znajduje sie widoczna poniżej wieża telewizyjna? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Wieża telewizyjna w Wenecji Wschodu - gdzie to jest? Odpowiedź na końcu Informatora.
Monitoring w bloku. Wzrasta popularność osiedlowego monitoringu CCTV, dostępnego dla wszystkich mieszkańców. Sygnał z kamer transmitowany jest w instalacji antenowej wraz z sygnałem telewizyjnym i jest dostępny na wszystkich odbiornikach TV. Zwykle, jeśli wykorzystywana jest sieć telewizji kablowej, obraz z kamer jest zapisywany na rejestratorach cyfrowych.
Typowe rozwiązanie to wzmacniacz MA-113 R82313, do którego podłączamy bezpośrednio antenę VHF oraz dwie anteny UHF. Kolejną antenę można dołączyć poprzez przelot w modulatorach MT-30A. Zastosowanie modulatora MT-30 R871731 pozwala na osiągnięcie bardzo dobrej jakości obrazu (możliwość wyboru kanału wyjściowego w pełnym paśmie, zmiana standardu, włączenie/wyłączenie generatora tekstowego, dostrojenie nośnej wideo, ustawienie odstępu wizja - fonia, ustawienie dewiacji fonii oraz regulacja poziomu wyjściowego). Jednowstęgowa modulacja umożliwia pracę sąsiedniokanałową, a więc nawet, gdy widmo jest zapełnione, łatwo można dodać kolejne kanały. Możemy wtedy rozprowadzić obrazy z więcej niż 20 kamer. Należy pamiętać, by prawidłowo ustawić poziom modulatorów, tak by nie przesterować wzmacniacza.
Antena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna VHF 11-elementowa Dipol 11/6-12Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TAntena telewizyjna UHF ATX-91Antena telewizyjna UHF Polaris 60/21-60Modulator MT-30A Terra jednowstęgowy kanały 1-69 i S1-S38 D/K
Monitoring w bloku z wykorzystaniem modulatorów MT-30A
Dyski SATA - problemy z rejestratorami CCTV. Jeszcze do niedawna w rejestratorach cyfrowych CCTV powszechnie stosowano dyski IDE.
Są one obecnie znacznie droższe i coraz trudniej dostępne, dlatego kupując rejestrator warto sprawdzić, czy będzie dostępny na rynku odpowiedni HDD.
Producenci rejestratorów coraz częściej wprowadzają na rynek rejestratory, które obsługują dyski w wersji SATA. Jeśli jednak DVR jest wyposażony w złącze IDE, a w danym momencie dysk z takim złączem nie jest dostępny na rynku, polecamy specjalne przejściówki M8541.
Konwerter SATA- ATA do rejestratorów CPD, KPD
Konwerter SATA- ATA do rejestratorów CPD, KPD
M8541
Kamera PiXORD P400 K1131 teraz z PoE. Firma PiXORD dodała do swojej kamery P400 K1131 moduł PoE w standardzie IEEE 802.11af. Dzięki temu kamerę można zasilać po skrętce.
Kamera P400 K1131 charakteryzuje się rewelacyjnym obrazem wysyłanym po sieci w kompresji MPEG-4 i jest najchętniej wybieraną do monitoringu firm i domów, a także do prezentacji obrazu z kamery "na żywo" na różnych stronach internetowych.
(TJ)
Kamera IP PiXORD P400PoE
Kamera PiXORD P400PoE K1131
Monitoring w podziemnym parkingu. Pod ratuszem w Taipei znajduje się największy parking na wyspie Tajwan. Mieści on 3000 pojazdów. Ponieważ dotychczasowy system monitoringu był już przestarzały, zdecydowano się wymienić go na nowy. W tym celu zastosowano kamery firmy ACTi ACM1431 K1118 oraz obrotowe kamery K1214 w wersji wewnętrznej. Cały system został związany oprogramowaniem NVR firmy ACTi, dodawanym darmowo do urządzeń. W ten sposób z analogowego systemu rejestrującego 5 kl./s w CIF (320 x 240), zbudowano system rejestrujący w D1 (720 x 480) 15 kl./s. Mimo że możliwe jest rejestrowanie z szybkością 30 kl./s z wszystkich urządzeń ACTi, w praktyce nie jest to często wykorzystywane.
Ratusz w Taipei
Schemat systemu monitoringu w parkingu podziemnym
Multicast w instalacji CCTV IP. Wzrastające zainteresowanie transmisją wizji stawia przed Internetem wysokie wymagania, zarówno co do przepustowości sieci, jak i efektywności sieciowych aplikacji. Multicast może być podstawą budowy wydajnych, rozproszonych aplikacji, w których transmisja przebiega od jednego nadawcy do wielu odbiorców. Polega to na wysyłaniu pakietu IP (zawierającego np. dane o obrazie) do wydzielonej grupy odbiorców i powielanie go tylko wtedy, gdy wymaga tego topologia sieci. Pozwala to na wysłanie pojedynczego strumienia danych do grupy odbiorców, bez konieczności wysyłania osobnego strumienia dla każdego adresata wiadomości. Dzięki temu, nawet przy wzrastającej liczbie klientów, zajmowana szerokość pasma jest niezmienna. Warunkiem poprawnego działania multicastu jest, aby nadawca (np. kamera IP) oraz pośredniczące switche i routery obsługiwały protokół routingu IGMP. Taką funkcję posiadają na przykład kamery IP firmy ACTi, które są przygotowane do obsługi zaawansowanego routingu w sieciach IP.
Różnica w przesyłaniu sygnału w formule Unicast i Multicast
Połączenie bezprzewodowe z innym komputerem bez wykorzystania Access Pointa. Większość obecnie sprzedawanych komputerów przenośnych posiada zintegrowaną kartę WiFi. Użytkownik może również wyposażyć swój komputer w zewnętrzną kartę typu PCMCIA lub USB. Karty te można wykorzystać do bezpośredniego połączenia z innymi komputerami. W tym celu należy użyć trybu Ad-Hoc. Służy on do tworzenia topologii „każdy z każdym”. Wystarczy, że karty WLAN znajdą się w swoim zasięgu i sieć jest zestawiona. Trzeba pamiętać, że anteny będące na wyposażeniu kart WLAN zwykle mają nieduży zysk, więc zasięg takiej sieci będzie znacznie ograniczony.
Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/s
Połączenie Ad-Hoc przy wykorzystaniu urządzeń TP-LINK
Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie sieci LAN - cz. 3. W czasie wyładowań atmosferycznych w kablach sygnałowych mogą powstawać przepięcia, które mogą być powodem uszkodzeń urządzeń elektronicznych. Przepięcia powstają w promieniu nawet 1,5 km od miejsca uderzenia pioruna.
LH Protector J2820 obniża napięcie do bezpiecznego poziomu, zgodnego z europejskimi normami dla tego typu sprzętu, zmniejszając ilość awarii. Nie wymaga zasilania i nie powoduje zakłóceń transmisji danych. Więcej o zabezpieczeniach przed wyładowaniami atmosferycznymi można przeczytać w poprzednich Informatorach, w artykułach pt. Wyładowania atmosferyczne - cz.. oraz Wyładowania atmosferyczne - cz.2.
(ŁK)
Zabezpieczenie instalacji komputerowej LH protector
Zabezpieczenie instalacji komputerowej LH protector J2820
Prezentacja firmy DIPOL w najnowszym numerze SAT Kuriera. W wywiadzie udzielonym przez Panią Magdalenę Stachulę została przedstawiona krótka historia firmy, pozycja firmy DIPOL na rynku polskim, jak i na rynkach zagranicznych, oraz plany na przyszłość. Oto wybrane fragmenty wywiadu:

W jaki sposób chcecie rozwijać sieć dystrybucji?
Jesteśmy dostawcami sprzętu dla dużych projektów inwestycyjnych, ale większość naszych klientów to małe firmy instalacyjne, chcielibyśmy rozwijać się wspólnie z nimi. W naszej ofercie łączymy urządzenia TV SAT, WLAN i CCTV, inwestorzy coraz częściej oczekują kompleksowej usługi. Chcąc sprostać tym wymaganiom, przystępujemy do etapu wyboru firm instalatorskich, które uczestnicząc w szkoleniach, dysponując naszym wsparciem będą regionalnymi partnerami w zakresie instalacji.

Jak wygląda Wasza konkurencyjność na rynkach zagranicznych?
Prowadzimy eksport do 37 państw, w tym prawie do wszystkich europejskich. Do najbardziej egzotycznych kierunków eksportu możemy zaliczyć Indie, gdzie sprzedajemy produkowane przez nas anteny radiowe. Eksportujemy też do dalekiej Zambii. Wysyłamy tam nasze anteny do GSM. (...) Kolejnym ciekawym projektem było zamontowanie naszych kamer w przedszkolach na Cyprze i cypryjskich statkach turystycznych.

Artykuł: "Przedstawiamy firmę DIPOL"
Suzhou - Chiny. Miasto położone kilkadziesiąt kilometrów od Szanghaju nad Wielkim Kanałem - najdłuższym na świecie sztucznym kanałem transportowym, budowanym w Chinach od V wieku. Zaczyna się w Hangzhou i dociera do Pekinu. Liczy ok. 1800 km długości i 20 - 350 m szerokości. Przecina pięć większych rzek : Jangcy, Rzekę Żółtą, Hai He, Huai He i Qiantang Jiang. Na kanale są 24 śluzy.
Suzhou to miasto kanałów i pięknych ogrodów. Już w XII wieku było w nim: 14 kanałów, 359 mostów, 12 pagód i 50 świątyń.
Miasto było centrum chińskiego jedwabnictwa.
Mimo, że kanały są wykorzystywane gospodarczo, nie brakuje w nich ryb.
Kobieta sprzedaje smakołyki z lotosu wprost z łódki na kanale.
Pisaliśmy w Informatorze:

Złącza w instalacjach multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych złącza mają bardzo znaczący wpływ na jakość sygnału i pracochłonność montażu, a niewielki na koszty budowy instalacji...
- numer archiwalny z 28.01.2008.

Zastosowanie aktywnych transformatorów video. Często podczas wykonywania instalacji CCTV zależy nam na prowadzeniu przewodów wiązką o jak najmniejszym przekroju lub osiągnięciu zasięgu przekraczających 150 metrów...
- numer archiwalny z 21.01.2008.

Rola złączy w instalacjach CCTV. Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym, należy unikać nadmiaru połączeń w kanale transmisyjnym. Dobry producent złączy podaje dwa istotne parametry określające straty sygnału.
- numer archiwalny z 06.10.2008.

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Targi ALARM - Kielce 6-8.11.2008. Zapraszamy na targi poświęcenie monitoringowi CCTV. Firma DIPOL zaprasza na prezentację unikalnego w skali światowej oprogramowania ULTISYSTEM pozwalającego na pracę w jednej sieci kamer IP, analogowych i rejestratorów cyfrowych.
Więcej: Stoisko firmy DIPOL na targach ALARM.
ULTISYSTEM - mocne uderzenie - DIPOL na targach ALARM Kielce 5-6.11.2008