Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2008 (6.10.2008)
Uznanie dla witryny firmy DIPOL. Miło nam poinformować Państwa, że portal Gwiazdor.pl uznał witrynę firmy DIPOL za wartościową i godną przyznania aż trzech gwiazd, umieszczając ją tym samym na wysokim miejscu wśród nagrodzonych tym wyróżnieniem witryn.
Celem serwisu Gwiazdor jest pozytywne wpływanie na rozwój polskiego Internetu poprzez promocję wartościowych polskich witryn.
VII Konkurs - "Ciekawie o antenach" rozstrzygnięty. "Ćwiczenia z wyobraźni" dobiegły końca i po raz kolejny autorzy udowodnili, że z pozoru nieciekawe obiekty, jakimi są anteny, mogą stać się niezwykle inspirujące.
W nadesłanych pracach antena często występuje jako element styku różnych światów:
 • technika - przyroda, wytwory techniki często zastępują naturalne miejsca odpoczynku dla ptaków; "Nam tu dobrze, może nie polecimy dalej?" - Marek Niedoba,
 • współczesność - historia, anteny łączące świat zaawansowanej techniki ze światem o kulturze i osiągnięciach technicznych sprzed kilku wieków; "Mongolski step" - Piotr Szydłowski,
 • bezludne obszary - centra naukowe; "Zasięg globalny" Grzegorz Kupis,
 • bieda - konsumpcja, anteny na rozsypujących się domostwach jako symbol konsumpcji biedaków; "Kair" - Katarzyna Zwolska,
 • spokój przyrody - medialny hałas, anteny wkraczające w mateczniki przyrody; Dobranocka, kolacja i spać - Paweł Skonieczny,
 • niebo - ziemia; "Poranne wiadomości" - Weronika Zielińska, "Z okna" - Mariusz Krasoń,
 • izolacja - wspólnota; "Samotność w bloku"- Wojciech Pigla.
Jak co roku prace starannie obejrzał i ocenił krakowski fotografik, pan Paweł Zechenter, przyznając I i II miejsce w konkursie. Swoją nagrodę przyznał również Dział Techniczny firmy DIPOL.
I miejsce
- przyznano panu Dariuszowi Mączyńskiemu za wartości estetyczne cyklu zdjęć "W krzywym zwierciadle".
II miejsce
- przyznano panu Andrzejowi Draganowi za wartości artystyczne i oszczędność środków w pracy "Anten i Antena".
Nagroda Działu Technicznego firmy DIPOL
- przypadła w udziale panu Filipowi Wyporskiemu za zdjęcie "Z miłości do anteny", dokumentujące priorytet techniki telekomunikacyjnej nad budowlaną.
Jury konkursu przyznało dodatkowo wyróżnienie pani Annie Wojnicz za wartości socjologiczne pracy "Zycie jest piękne", a także podkreśliło urok zdjęć z udziałem naszych skrzydlatych przyjaciół ("Samotne spojrzenie na świat" pani Weroniki Zielińskiej, "Ten trzeci" pana Janusza Pirzańskiego, "W blasku fleszy" pani Agnieszki Wolickiej, "Wieczorne rozmowy" pana Jarka Matli i "Nam tu dobrze, może nie polecimy dalej?" pana Marka Niedoby).
Na konkurs nadesłano 221 zdjęć.
Szczelność obudów konwerterów satelitarnych. Konwertery satelitarne zazwyczaj mają dwie obudowy: zewnętrzną plastikową - osłonę zapewniającą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i bezpośrednimi strugami wody, wyposażoną w szczeliny, którymi woda może swobodnie spływać, oraz wewnętrzną hermetyczną - osłonę, która zabezpiecza układ elektroniczny konwertera przed wodą. Dlatego szczeliny w obudowie plastikowej są rzeczą normalną.
Szczeliny w zewnętrznej obudowie konwertera i widok na otwory odpływowe w obudowie konwertera
Zakłócenia przy pracy modulatorów i wzmacniaczy szerokopasmowych. “Zamontowałem modulator 6-kanałowy Mixpol R95167 do instalacji antenowej z rozległym okablowaniem. Po zsumowaniu sygnału z kolejnych wyjść modulatora i anten naziemnych okazało się, że obraz jest zaśnieżony. Po wzmocnieniu na wzmacniaczu pasmowym okazało się, że obraz jest jeszcze gorszy. Dlaczego?”
Przy dużej ilości kanałów należy dokonać redukcji maksymalnego poziomu wyjściowego wzmacniacza. I tak w przypadku transmisji 16 kanałów, poziom należy zredukować o 9,5 dB. Czyli dla wzmacniacza o maksymalnym poziomie wyjściowym 100 dBuV w praktyce można ustawić 90 dBuV. Tymczasem sygnały z modulatora po zsumowaniu mają poziom 60 dBuV, a niektóre programy naziemne 75 dBuV, tak więc maksymalnie na wzmacniaczu można ustawić wzmocnienie 15 dB, co może się okazać niewystarczające dla danej sieci. W związku z powyższym należy wybierać wzmacniacze o dużym maksymalnym poziomie wyjściowym oraz o niezależnych wejściach, tak by anteny można było podłączyć do jednego wejścia o regulowanym wzmocnieniu, a modulatory do drugiego (np. wzmacniacze CA-310 R904014, MA-113 R82313), lub też stosować wzmacniacze kanałowe bądź ZG-401/601, na których wzmocnienie każdego kanału można ustawić oddzielnie.
Monitoring zabytkowych obiektów. Montaż urządzeń monitoringu w obiektach zabytkowych wiąże się z ryzykiem uszkodzenia elementów budynku. Często też nie ma zgody konserwatora zabytków na przeprowadzenie okablowania.
Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie bezprzewodowego systemu monitoringu.
Do instalacji bezprzewodowej można polecić kamery bezprzewodowe PiXORD P400W K1132 z wbudowanym interfejsem radiowym WLAN. Kamery te współpracują z punktami dostępowymi, np. Linksys WAP54G N2780. Połączenie bezprzewodowe kamer z punktem dostępowym tworzy jedną komórkę. W budynku można zainstalować dowolną liczbę takich komórek łącząc punkty dostępowe za pomocą switcha.
Elementem centralnym takiej instalacji jest komputer z oprogramowaniem NUUO do podglądu, rejestrowania i zarządzania systemem monitoringu IP.
(TJ)
Bezprzewodowa kamera IP PiXORD P400WPunkt dostępowy Linksys WAP54G 54 Mbit/s 802.11gKamera IP PiXORD P400PoE
Przykładowy schemat połączeń bezprzewodowego monitoringu IP
ULTIMAX - rejestrator dla wymagających - podgląd na telefonach komórkowych i palmtopach. Użyteczną nowością systemu CCTV jest możliwość podglądu obrazów na telefonach komórkowych oraz palmtopach.
Takie rozwiązanie to najwygodniejszy sposób szybkiego dostępu do systemu z każdego miejsca na świecie, gdzie działa telefon.
Działanie tej funkcji w rejestratorach ULTIMAX producent przetestował na telefonach Nokia 7610, N72, N73, N75, N95 i Samsungu E848. W dziale Download, w zakładce ULTIMAX znajdują się dwie aplikacje: „Mobile Surveillance Client” i „Windows CE &Windows Mobile JVM”, pozwalające na podgląd poprzez telefony komórkowe.
(MD)
Podgląd obrazu z rejestratora ULTIMAX na palmtopie
CCD vs. CMOS. Jednym z podstawowych elementów składowych każdej kamery jest jej przetwornik, w którym wpadające przez obiektyw światło jest zamieniane na impulsy elektryczne.
Na rynku znaleźć można kamery wyposażone w przetworniki CCD (Charged Coupled Device) oraz CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Czym w praktyce różnią się te przetworniki?
Przetworniki CCD stosowane są w większości kamer standardowej rozdzielczości. Są one najdroższym elementem składowym tych kamer, ponieważ technologia wytwarzania jest bardzo skomplikowana i kosztowna.
Z kolei CMOS, technologia nowsza, posiada wiele zalet, jak np. niższa cena, większe rozdzielczości, większe możliwości sterowania czasem naświetlania, możliwość ekspozycji fragmentu przetwornika, mniejszy pobór prądu oraz progresywne skanowanie. Dodatkowo rozwój tego typu układów jest bardzo szybki. Stosowane są w telefonach komórkowych, PDA itd., dlatego można się spodziewać coraz lepszej jakości tego rodzaju przetworników.
Na dzień dzisiejszy przetworniki CCD mogą pochwalić się większą czułością niż przetworniki CMOS i funkcją WDR (Wide Dynamic Range), dzięki którym są szeroko stosowane w każdych warunkach.
(MW)
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-586C/B WDR(Pixim) z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie
Kamera IP IQ755 5,0 Mpix dzień/noc PoE
Kamera Sunell M11208
z przetwornikiem Pixim, WDR
Kamera IQinvision K1433
z przetwornikiem CMOS 5,0 Mpix
Rola złączy w instalacjach CCTV. Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym, należy unikać nadmiaru połączeń w kanale transmisyjnym. Dobry producent złączy podaje dwa istotne parametry określające straty sygnału. Pierwszy z nich, tzw. Współczynnik Fali Stojącej (ang. Voltage Standing Wave Ratio), określa jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika. Typowa wartość nie powinna przekraczać 1,5 dB, co odpowiada odbiciom ok. 4% mocy sygnału. Drugi z nich to tzw. straty wtrąceniowe (ang. Insertion Loss), czyli tłumienie złącza, którego wartość nie powinna być większa niż 0,2 dB, co odpowiada ok. 0,5 % mocy sygnału.
Złącza stosowane do anten montowanych na zewnątrz budynków powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenie przez wodą. Ma to fundamentalne znaczenie, gdyż odrobina wody, która wniknie w złącze spowoduje, że znaczna część mocy (nawet kilkadziesiąt procent) zostanie odprowadzona do ekranu, a więc zamieniona w ciepło.
Na rynku dostępne są złącza kompresyjne BNC E8293 o VSWR <1.03 i tłumieniu <0.1 dB (w paśmie użytecznym CCTV), dodatkowo zastosowane materiały i konstrukcja czynią je odporne na działanie wody.
Dodatkową zaletą złączy jest ich szybki montaż - dla doświadczonych instalatorów przygotowanie kabla i zarobienie złącza zajmuje 20 s.

Instrukcja poprawnego przygotowania przewodu CAMSET i zaciśnięcia złącza kompresyjnego BNC
Instrukcja poprawnego przygotowania przewodu CAMSET i zaciśnięcia złącza kompresyjnego BNC
Zaciskanie złącza BNC E8293
Technologic - nowa rodzina anten w ofercie firmy DIPOL. Anteny firmy Technologic służą do tworzenia wydajnych i niezawodnych sieci WLAN w częstotliwości 5 GHz. Produkty te są wykonane z najwyższej jakości komponentów oraz podzespołów, dzięki czemu uzyskują znakomite parametry. W ofercie znalazły się anteny panelowe 23 dB A73502, 19 dB w obudowie A73551 oraz sektorowe 17 dB A73513. Nowością rynkową są anteny ARKA Dual: panelowa 19 dB A73521 oraz sektorowa 17 dB A73523. W każdym modelu ARKA Dual w jednej obudowie zamontowane są dwie anteny.
Cechy wyróżniające:
 • produkty z certyfikatem CE1471,
 • wysokiej jakości tworzywo sztuczne pokrywy z filtrem UV,
 • złącze antenowe z poprawionym ekranowaniem toru sygnałowego (teflon + złoto),
 • specjalnie zaprojektowane uchwyty i podzespoły montażowe wykonane z elementów nierdzewnych, pozwalające na pewny i trwały montaż,
 • elementy aktywne zabezpieczone przed starzeniem i utlenianiem odpowiednimi powłokami przemysłowymi.
Rodzina anten Technologic w ofercie firmy DIPOL
Antena panelowa 5G-23D Technologic 5GHz 23dB
Antena sektorowa 5G-17SV Technologic 5GHz 17dB polaryzacja pionowa
Antena panelowa ARKA Dual 5G-19D Technologic 5GHz 19dB WYPRZEDAŻ
Antena sektorowa ARKA Dual 5G-17S Technologic 5GHz 17dB
Antena panelowa 5G-19D Technologic 5GHz 19dB w obudowie
A73502
Antena panelowa 5G-23D Technologic 5GHz 23dB
A73513
Antena sektorowa 5G-17S Technologic 5GHz 17dB
A73521
Antena panelowa ARKA Dual 5G-19D Technologic 5GHz 19dB
A73523
Antena sektorowa ARKA Dual 5G-17S Technologic 5GHz 17dB
A73551
Antena panelowa 5G-19D Technologic 5GHz 19dB w obudowie
Problem z zasięgiem sieci WLAN. Rozwiązaniem braku zasięgu może być zastosowanie odpowiedniej anteny.
W domowych rozwiązaniach szczególnie popularne są:
 • antena dookolna, np. TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHz A72713,
 • antena kierunkowa wewnętrzna mikropaskowa panelowa ATK-P1/2,4GHz A71290.
Antena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHz
Antena wewnętrzna mikropaskowa panelowa ATK-P1/2,4GHz + 2 m przewodu + wtyk SMA R/P 8 dB biala
Antena wewnętrzna
dookolna TP-LINK
TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHz
A72713
Antena wewnętrzna mikropaskowa
panelowa ATK-P1/2,4GHz
z przewodem 2 m i wtykiem SMA R/P 8 dB
A71290
W praktyce, by zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej można podłączyć do Access Point-a antenę TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHz A72713, a do karty bezprzewodowej antenę ATK-P1/2,4GHz 8 dBi A71290.
(ŁK)
Pisaliśmy w Informatorze:

Kłopoty z budową LAN? - Zbuduj WLAN. Brak okablowania LAN znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu...
- numer archiwalny z 17.09.2007

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - mapy obiektów w programie klienta sieciowego. Nadzór obiektów rozproszonych lub nadzór obiektów, w których zamontowana jest większa liczba kamer wymaga dodatkowej funkcjonalności pozwalającej na szybką lokalizację kamery, z której pochodzi sygnał lub wyświetlania obrazów z kolejnych kamer znajdujących się na drodze przemieszczającego się obiektu...
- numer archiwalny z 16.06.2007

Telewizja kablowa na kilku odbiornikach. Warto zwrócić uwagę, że większość wzmacniaczy antenowych nie nadaje się do wzmacniania sygnałów telewizji kablowej...
- numer archiwalny z 15.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.