Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 33/2008 (13.10.2008)
Nie ma kryzysu w zabezpieczeniach - targi Security Essen 2008. W dniach 7-10 października odbyły się w Essen Targi Zabezpieczeń i Ochrony Przeciwpożarowej. Udział w nich wzięło blisko 1000 firm, z czego około 600 z Niemiec. W dobie kryzysu wystawiennictwa i zawirowań finansowo-gospodarczych jest to liczba imponująca.
Targi w Essen są drugą pod względem prestiżu imprezą europejską w branży zabezpieczeń - przodują targi w Birmingham odbywające się wiosną.
Targi w Essen potwierdziły trendy z Birmingham: silna rozbudowa oferty kamer megapikselowych, wprowadzanie do systemów kodeka H.264 oraz szeroka oferta oprogramowania do analizy obrazu.
Nowością jest pojawienie się kamer IP z kodekiem H.264 - Arecont, Hikvision (do tej pory producenci koncentrowali się głównie na rejestratorach).
Do nowości należy również zaliczyć rejestratory hybrydowe; analogowo-cyfrowe w wersji nawet 16+16.
Pojawiły się także rejestratory NVR (Network Video Recorder) jako niezależne, ale w pełni funkcjonalne urządzenia, jest więc szansa, że dedykowane urządzenia wyprą w przyszłości komputery PC z instalacji CCTV IP.
Silnie zwiększyła się liczba wystawców oprogramowania. Zróżnicowanie potrzeb klientów, a także brak standardów w CCTV IP powoduje konieczność pisania oprogramowania nawet do poszczególnych produktów.
Sytuacja ta jednak może ulec zmianie. Podjęta na wiosnę tego roku przez firmy Axis, Bosch i Sony inicjatywa Open Network Video Interface Forum (ONVIF) ma na celu koordynację prac nad stworzeniem standardów w monitoringu sieciowym.
Organizacja ta prezentując w Essen swoje założenia na stoisku, zachęcała producentów do przyłączenia się do tej inicjatywy.
Kamery megapikselowe IP firmy ACTi
z kodekiem H.264
Technologia NAS (Network-attached storage)
na usługach rejestracji obrazu
Miasto 100 000 posągów - gdzie ta wieża? Miasto, w którym znajduje się wieża telewizyjna widoczna na zdjęciu zostało założone w XI wieku przed nasza erą. Po raz pierwszy stolicą kraju stało się w 770 roku p.n.e. i pozostało nią z krótkimi przerwami prawie 500 lat. W 68 roku naszej ery została w nim zbudowana pierwsza na terenie Chin świątynia buddyjska - Świątynia Białego Konia (White Horse Temple).
Po ponad 200 latach przerwy, miasto ponownie stało się stolicą Chin w 493 roku. Wtedy też rozpoczęto budowę grot Longmen, w których znajduje się ponad 100 000 posągów Buddy.
W jakim mieście znajduje się widoczna poniżej wieża? - odpowiedź na końcu Informatora.
Miasto 100 000 posągów - gdzie ta wieża?
Wymagania dotyczące sygnału wejściowego instalacji z multiswitchami. W przypadku dużych instalacji z multiswitchami wymagane jest stosowanie wielu stopni wzmacniania, co wprowadza do instalacji szum. Wzrost poziomu szumu wiąże się z pogorszeniem odstępu sygnału od szumu, co bezpośrednio przekłada się na BER. Wzrost BER powyżej 10-4 na gniazdku spowoduje utratę możliwości odbioru, ponieważ dekoder nie będzie w stanie przywrócić oryginalnego sygnału, mimo zastosowaniu kodowania nadmiarowego.
Wynika z tego, że aby mieć poprawny odbiór, należy zapewnić bardzo mały BER, rzędu 10-8, na wyjściu z konwertera. Sygnał z odpowiednio małym BER jest możliwy do uzyskania dzięki zastosowaniu dużej anteny, np. 110 cm A9658. Warto stosować duże anteny - ponieważ na całą instalację przypada tylko jeden zespół antenowy, więc dodatkowy koszt przypadający na pojedyncze gniazdo jest znikomy.
Odseparowanie galwaniczne domowych odbiorników od sieci kablowej. Często pojawia się problem niepożądanego wpływu sieci kablowej na odbiorniki - powstają przydźwięki w odbiornikach radiowych, następuje nagłe wyłączenie zasilania spowodowane zadziałaniem wyłącznika różnicowo-prądowego. Przyczyną tego typu zjawisk jest różnica potencjałów pomiędzy ekranem kabla koncentrycznego a "0" w gniazdku elektrycznym. Takie zjawisko powstaje w sieciach rozległych. Sposobem rozwiązania problemu jest separacja galwaniczna za pomocą R48605. Izolatory te posiadają bardzo małe tłumienie - 1,5 dB.
Izolator galwaniczny (5-2400MHz) Signal
Izolator galwaniczny
R48605
Koncepcje okablowania RTV-SAT w budynkach wielorodzinnych. Okablowanie to najtrudniej wymienialna część instalacji zbiorowej. W praktyce nie da się wymienić nawet kabli ułożonych w rurkach. Przed położeniem tynków warto położyć okablowanie w taki sposób, aby była możliwa elastyczna rozbudowa instalacji.
Jeżeli ze względów oszczędnościowych wykonuje się, w pierwszym etapie, jedynie instalację TV naziemnej, to okablowanie powinno pozwolić w przyszłości na rozbudowę instalacji i dostosowanie do transmisji sygnałów satelitarnych.
Najbardziej elastyczną koncepcją okablowania jest rozwiązanie magistralne. Poniżej przedstawiono przykład wykorzystania takiego okablowania do budowy instalacji multiswitchowej.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby początkowo wykonać tylko instalację RTV, bez multiswitchy. W tej sytuacji montuje się jedynie rozgałąźniki i odgałęźniki Signal, wykorzystując tylko jeden z dziewięciu kabli. Należy stosować kable najwyższej jakości o bardzo dobrym ekranowaniu (klasa A) i dopasowaniu. Zalecamy stosowanie kabli z rodziny TRISET.
Odgałęźnik TV/Sat SS-510 Terra
Okablowania magistralne do dużych instalacji
- należy stosować kable klasy TRISET-11 E1027
CCTV w instalacji antenowej i telewizji kablowej. W przypadku użycia modulatorów dwuwstęgowych, np. MT-21P R871721, trzeba dysponować czterema sąsiednimi wolnymi kanałami. Dwa zewnętrzne kanały na potrzeby odstępu sygnału CCTV od sygnału telewizyjnego i dodatkowy kanał na potrzeby sygnału lustrzanego.
Poniżej przedstawiono schemat obrazujący rozkład kanałów.
Transmisja sygnału odbywa się w kanale oznaczonym na rysunku "sygnał z modulatora".
Odstęp sygnału CCTV od sygnału telewizyjnego jest konieczny i należy go stosować, aby mieć pewność, że sieć będzie działać prawidłowo. Przyczyna tkwi w tym, że filtr wejściowy telewizora nie jest idealny i oprócz sygnałów pożądanych, do głowicy mogą dostać się także sygnały z sąsiednich kanałów, powodując zakłócenia. Będzie się tak działo wtedy, gdy sygnał z kanału sąsiedniego jest większy od użytecznego o więcej niż 3 dB.
W przypadku modulatorów jednowstęgowych MT-30A R871731, MT-30B R871732 i MT-30C R871733, do transmisji wystarczą tylko trzy kanały, ponieważ częstotliwości lustrzane są tutaj wytłumione.
Transmisja sygnału CCTV odbywa się w kanale oznaczonym "sygnał z modulatora"
Transmisja sygnału telewizyjnego na odległość do 400 m. Do przesyłania sygnału wideo i audio za pomocą skrętki komputerowej służy transformator TR2P+2AU M1662. Można go również zastosować do transmisji sygnału sterowania oraz transmisji sygnału AV z magnetowidu do telewizora między odległymi od siebie pomieszczeniami.
Do transformatora podłączamy przewodowy przedłużacz pilotów Signal-Link R93109 zgodnie z załączonym schematem. Odległość między urządzeniami może wynosić nawet 400 m, bez ryzyka utraty jakości sygnałów. Połączenie wymaga wykorzystania dwóch transformatorów połączonych ze sobą za pomocą skrętki oraz jednego kompletu Signal-Link. Sygnały wideo i audio idą w jednym kierunku a sygnał z przedłużacza w drugim.
Transformator audio - video TR-2P+2AU na skrętkę UTPTransformator audio - video TR-2P+2AU na skrętkę UTPSignal-Link - Przedłużacz pilota wykorzystujący istniejącą instalację antenowąSignal-Link - Przedłużacz pilota wykorzystujący istniejącą instalację antenową
Transmisja sygnału telewizyjnego i sterowania na odległość do 400 m
Co warto wiedzieć o podczerwieni. Reflektory podczerwieni stosowane są w systemach CCTV, w których konieczny jest monitoring obiektów w całkowitych ciemnościach. Reflektory podczerwieni, podobnie jak inne źródła światła widzialnego, mają różną moc i kąty promieniowania. Od mocy reflektora zależy zasięg jego pracy.
Długość fal podczerwieni mieści się w granicach 700-1000 nm. Wraz ze wzrostem długości fali, światło żarzącego się reflektora jest mniej widoczne dla ludzkiego oka, jednak również spada czułość kamery. Reflektory podczerwieni posiadają wbudowane filtry: 750 nm (widoczne żarzenie reflektora), 830 nm ("efekt matowy" - prawie niewidoczny dla oka), 950 nm (całkowicie niewidoczny dla oka ludzkiego). Reflektory występują w wykonaniu lamp LED lub lamp halogenowych. Te pierwsze są bardziej żywotne, jednak mają mniejszą moc.
Dodatkowo należy wiedzieć, że istnieją specjalne obiektywy, które lepiej radzą sobie z pracą z reflektorami podczerwieni. Są to obiektywy z korekcją w zakresie podczerwieni (np.: M2136, M2137, M2139, M2157). Warto wybierać obiektywy o jak największej jasności (parametr F o jak najmniejszej wartości).
Reflektor podczerwieni IR-150
Reflektor podczerwieni IR-150 M1650
długość fali 850 nm, zasięg 100-150 m
Monitoring rozproszonych hal przemysłowych. Monitorowanie hal przemysłowych z wykorzystaniem instalacji kablowej może być bardzo utrudnione ze względu na rozległość terenu i trudności położenia instalacji w już funkcjonujących obiektach.
Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie kamer IP, które umożliwiają tworzenie rozproszonych systemów monitoringu. W przypadku monitoringu hal w strefie przemysłowej, szkieletem połączeń monitorowanych stref może być bezprzewodowa sieć WLAN pracująca w paśmie 5 GHz. Do utworzenia bezprzewodowych sieci mogą posłużyć wysoko wydajne urządzenia Aphelion i/lub Raptor. Do obserwowania w ciężkich warunkach środowiskowych mogą posłużyć kamery P412 K1331, P428 K1136, P463DW K1236, natomiast do miejsc biurowych i obiektów o małym zanieczyszczeniu, może posłużyć kamera P400 K1131. (TJ)
Szybkoobrotowa kamera IP PiXORD P463DWBezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 3300AG wyposażony w trzy niezależne radiaWandaloodporna sufitowa kamera IP PiXORD P412Antena panelowa TetraAnt WLAN 5 GHz 23 dBiKamera IP PiXORD P400PoEZewnętrzna kamera IP PiXORD P428Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 500AGPunkt dostępowy Linksys WAP54G 54 Mbit/s 802.11gBezprzewodowa kamera IP PiXORD P400W
Przykładowy schemat monitoringu rozproszonych hal w strefie przemysłowej
Kąt połowy mocy anteny. Kąt połowy mocy oznacza taki kąt, przy którym zysk anteny spada o 3 dB względem głównej osi promieniowania anteny.
Częstym błędem jest przyjmowanie, że poza kątem połowy mocy antena nic nie promieniuje. Dlatego, jeśli np. dwie stacje klienckie położone są w odległości kątowej 30 stopni, to instalator szuka anten, których kąt połowy mocy wynosi co najmniej 30 stopni - podczas, gdy wystarczy szukać anteny, której kąt połowy mocy jest zbliżony do żądanej wartości.
W praktyce dopiero oglądnięcie charakterystyki anteny pozwala określić jaka jest moc promieniowana poza kątem połowy mocy. Można wtedy zobaczyć, iż choć dwie anteny maja identyczny kąt połowy mocy (np. 28 stopni), to zachowują się inaczej. W naszym przykładzie pierwsza antena przy spadku mocy o 6 dB ma kąt 64 stopnie, a druga 36 stopni. Oznacza to, iż ta pierwsza pokrywa większy obszar. Czasem może to być korzystne, np. gdy używamy jej jako anteny w stacji bazowej; czasem niekorzystne, np. gdy stosowana jest jako antena kliencka - gdyż wtedy jest bardziej podatna na zakłócenia.
Zaawansowane ustawienia Access Pointa w urządzeniu TP-LINK TD-W8910G N2901. W celu skonfigurowania optymalnych ustawień pracy Access Pointa w zakładce Wireless >> Advanced można:
 • Zmienić standard pracy Access Pointa,
 • Zmienić kanał pracy Access Pointa,
 • Włączyć QoS dla interfejsu WLAN,
 • Zmienić zaawansowane parametry Access Pointa. Niewielkie zmiany dozwolone są w przypadku wykrycia niezgodności w przesyłaniu danych.
Zakładka zaawansowanych ustawień Access Pointa.
Tłumaczenie okien do wypełnienia:
 • Mode - Wybór standardu
  • 11 Mbps (802.11b)
  • 54 Mbps (802.11g),
 • Channel - Kanał. Do wyboru 13 kanałów,
 • Fragmentation Threshold - Próg fragmentacji. Określa on, kiedy pakiety będą fragmentowane. Przy ustawieniu 2346 bajtów, pakiety dłuższe będą dzielone przed transmisją.,
 • RTS Threshold - Wartość domyślna 2347 powinna pozostać niezmieniona. Niewielkie zmiany dozwolone są w przypadku wykrycia niezgodności w przesyłaniu danych.,
 • DTIM Interval - Czas, w którym pakiety DTIM będą rozsyłane do komputerów klienckich, informując o pojawieniu się danych, które będą do nich przesłane.,
 • Beacon Interval - Pakiety wysyłane przez Access Point w celu synchronizacji sieci,
 • Enable QoS - Włączenie obsługi QoS na interfejsie WLAN.
(ŁS)
Wyładowania atmosferyczne - zabezpieczanie toru radiowego - cz.1. Wiele anten może pełnić rolę zabezpieczenia przed wyładowaniami atmosferycznymi urządzeń nadawczych, np. punktów dostępowych. Są to anteny, których elementy promieniujące są zwarte dla innych częstotliwości niż częstotliwość pracy. Jednakże, nie jest to idealne zabezpieczenie, gdyż nie chroni przed skutkami bezpośredniego wyładowania.
Dobrym rozwiązaniem jest montaż anteny na maszcie, którego podstawę podłączamy do instalacji odgromowej, i dodatkowo przedłużamy maszt tak, by przewyższał on zamontowaną na nim antenę. W razie wyładowania, jest ono odprowadzane poprzez maszt do instalacji odgromowej.
Między AP a anteną warto zamontować odgromnik:
 • Dla instalacji 2,4 GHz może to być N6015 pracujący w paśmie od 2,3 do 2,6 GHz,
 • Dla instalacji 5 GHz może to być N6016 pracujący w paśmie od 5,4 do 5,8 GHz.
Zdjęcie zrobione za pomocą kamery IQinVision
Należy bezwzględnie uziemić odgromnik przewodem miedzianym poprzez zacisk uziemiający.
(ŁK)
Odgromnik 2.4 GHz
Odgromnik 5,4 - 5,8 GHz
Odgromnik 5,4 - 5,8 GHz
N6015
Odgromnik 5,4 - 5,8 GHz
N6016
Luoyang. Formalnie miasto było stolicą Chin do około X wieku, jednak już w VII wieku zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz Chang'an stając się mniej znaczącym spośród dwóch stolic.
Longmen Grottoes - to wyrzeźbione w skałach nisze wraz z posągami Buddy. Nisze rozciągają się na przestrzeni ponad kilometra. Kompleks został wpisany na listę UNESCO w 2000 roku.
Posągi Buddy w grotach Longmen koło Luoyang
Pisaliśmy w Informatorze:

Pomiary sygnału w instalacjach antenowych. Znajomość parametrów sygnałów, czyli między innymi: różnic poziomów sygnałów użytecznych, poziomów użytecznych na wyjściach abonenckich, BER, zakłóceń szumowych pozwala na...
- numer archiwalny z 19.11.2007

Sieć Wi-Fi w domowym zastosowaniu przy użyciu urządzeń TP-LINK. Jeśli internet dostarczany jest drogą bezprzewodową, potrzebujemy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP...
- Biblioteka

Monitoring rozproszonych obiektów - obniżyć koszty okablowania. Transmisja sygnałów w CCTV z wykorzystaniem skrętki. W przypadku dużych odległości pomiędzy kamerą a centrum monitoringu decydujące znaczenie w kosztach instalacji odgrywa okablowanie. Dla porównania, transmisja z 4 kamer na odległość 300 m to koszt...
- numer archiwalny z 10.09.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT / RJ-45 / RJ-11