Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2008 (29.09.2008)

Megapikselowy przewrót w CCTV.

Technologia CCTV IP rozwijała się do tej pory stosunkowo powoli. Działo się tak, ponieważ rejestratory z funkcjami sieciowymi (niekiedy bardziej rozbudowanymi niż niektóre kamery IP) wsparte tanimi kamerami analogowymi stanowiły atrakcyjną alternatywę dla systemów CCTV IP.
Ograniczeniem telewizji analogowej (PAL, NTSC) jest rozdzielczość, która wynosi 720 x 576.
Takich ograniczeń nie ma w systemach CCTV IP wyposażonych w kamery megapikselowe.
Analizę zalet kamer megapikselowych można przeprowadzić zakładając, że w optymalnym monitoringu ok. 130 pikseli powinno rejestrować każdy metr obserwowanego obiektu.
Wynika z tego, że jeśli obiekt ma 50 metrów długości, a system jest analogowy (720 pikseli), potrzebnych jest 9 kamer. W przypadku kamer o rozdzielczości 1,3 Mpix (1280 x 1024) wystarczy 5, a dla kamer 2 Mpix - 4 kamery.
Mniejsza liczba kamer ma wiele zalet. Przede wszystkim obniża koszty i czas instalacji oraz konserwacji.
Również obsługa mniejszej liczby kamer jest znacznie tańsza.
Nie można zapominać o alternatywie dla kamer megapikselowych jaką stanowią bardzo popularne kamery obrotowe. Przy odpowiedniej optyce, możliwe jest objęcie wspomnianego wcześniej obiektu nawet jedną kamerą obrotową. Jednak takie rozwiązanie ma wiele wad. Przede wszystkim kamerę można ustawić tylko na jeden z dwóch sposobów.
Pierwszy z nich jest nastawiony na ogólny podgląd. Nie ma wtedy mowy o szczegółach, jak na przykład tablica rejestracyjna samochodu.
Drugi sposób, z wykorzystaniem zoomu optycznego, zwiększy możliwość rozpoznania szczegółów, ale odbywa się to kosztem utraty reszty obrazu.
Ponadto kamery obrotowe wymagają operatora, który musi ocenić co jest interesujące i skupić się na danym obszarze. W przypadku kamer stacjonarnych megapikselowych, zawsze obejmują ustalony teren, przez co wszystkie zdarzenia na pewno zostaną zarejestrowane, a powiększenia można dokonać wykorzystując zoom cyfrowy.

Monitoring megapikselowy w praktyce
Obraz z kamery megapikselowej z zastosowanym obiektywem Tokina 185o M2236. Kamery megapikselowe z obiektywami panoramicznymi to przyszłość w monitoringu miejskim.

Multiswitch - co jest w środku?

Multiswitch to elektroniczne urządzenie, pozwalające na niezależne połączenie dowolnego wyjścia sygnału satelitarnego z dowolnym jego wejściem. Inaczej, jest to przełącznik działający w zakresie od 950 do 2150 MHz.
Dodatkowo umożliwia on podłączenie sygnału telewizji naziemnej (46 do 862 MHz) lub sygnału z sieci kablowej. Rozdzielenie obu sygnałów jest dokonywany w gnieździe u abonenta.
Dla tunera, multiswitch jest widziany jak konwerter satelitarny, czyli zapewnia dostęp abonentom do sygnału z dowolnej polaryzacji oraz pasma.
Oznacza to, iż multiswitch musi zapewnić równoczesny i niezależny dostęp do pasm i polaryzacji. Ponieważ mamy 2 pasma (Low 10700 - 11700 MHz oraz High 11700 - 12750 MHz) i 2 polaryzacje (Vertical oraz Horizontal), to multiswitch musi posiadać 4 wejścia. Zwykle dochodzi jeszcze sygnał naziemny, więc multiswitch do odbioru z jednego satelity ma 5 wejść, a z dwóch satelitów - 9 wejść. Układ sterowania multiswitcha odbiera sygnały sterujące 14/18 V i 0/22 kHz (takie same, na jakie reaguje konwerter fullband) i łączy odpowiednie wejście multiswitcha, skojarzone z danym sygnałem sterującym (14/18 V - polaryzacja pionowa i pozioma oraz 0/22 kHz - pasmo), z odpowiednim wyjściem.
Konwerter satelitarny QUATRO 0,1 dB Golden Media
1 - rozgałęźnik 4-wyjściowy
2 - zwrotnica TV sat
3 - tunery sateltarne
4 - układ sterowania
5 - odgalęźnik

Pasma i polaryzacje w konwerterach i multiswitchach.

Typowe oznaczenia pozwalające prawidłowo połączyć wyjścia konwertera Ouatro z wejściami multiswitcha są następujące:
  • pasmo niskie (Low 10 700 MHz - 11 700 MHz):
  • - polaryzacja pionowa - V/L
    - polaryzacja pozioma - H/L
  • pasmo wysokie (High 11 700 - 12 750 MHz):
  • - polaryzacja pionowa - V/H
    - polaryzacja pozioma - H/H
  • pasmo niskie (Low 10 700 MHz - 11 700 MHz):
  • - polaryzacja pionowa - V/Lo albo 14V/0kHz
    - polaryzacja pozioma - H/Lo albo 18V/0kHz
  • pasmo wysokie (High 11 700 - 12 750 MHz):
  • - polaryzacja pionowa - V/Hi albo 14V/22kHz
    - polaryzacja pozioma - H/Hi albo 18V/22kHz
Najczęściej spotykane nazewnictwo złączy w konwerterach quatro i multiswitchach

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - aktualizacja oprogramowania.

Wybierając rejestrator cyfrowy należy zwrócić uwagę na możliwość aktualizacji oprogramowania. Zmiana firmware to wprowadzenie nowych funkcji, dodanie kolejnych wersji językowych itd. Upgrade często też umożliwia usunięcie błędów z poprzednich wersji.
Duża liczba rejestratorów posiada możliwość takiej aktualizacji jedynie przez złącze USB, czy też przez podłączenie DVD. Jednak w obydwu przypadkach konieczna jest wizyta instalatora w miejscu zamontowania urządzenia. Dobre rejestratory umożliwiają aktualizację softu poprzez sieć. Takie rozwiązanie eliminuje koszty związane z dojazdem i oszczędza czas.
W rejestratorach ULTIMAX oprócz aktualizacji firmware możemy również przesyłać i pobierać aktualne ustawienia systemowe. (MD)
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających
Aktualizacja firmware w rejestratorach ULTIMAX

Monitoring sieci małych sklepów.

W systemach rozproszonych ważny jest stały dostęp do obrazu, przy jednoczesnej niezawodności w nagrywaniu zdarzeń. Instalacje rozproszone powinny mieć możliwość lokalnego nagrywania obrazu z kamer oraz wysyłania w globalną sieć strumienia obrazu.
Urządzeniem spełniającym powyższe warunki jest PiXORDP4504 K2132, który jest serwerem wideo mającym możliwość nagrywania obrazu na dysku twardym.
Do urządzenia można podłączyć cztery kamery analogowe. Sygnał skompresowany w formacie MPEG-4 można wysłać do centrum monitoringu i udostepniać przez Internet. Natomiast lokalna rejestracja pozwala zabezpieczyć się przed problemami z utratą łącza.
W centrum monitoringu można oglądać obraz na serwerze z oprogramowaniem NUUO. Oprogramowanie to umożliwia dodatkowo zdalną rejestrację obrazu z kamer podłączonych do serwerów wideo oraz sterowanie kamer obrotowych, w przypadku podłączenia ich do serwerów wideo. (TJ)

Urządzenia CCTV IP firmy PIXORD
Schemat połączeń w przypadku jednego obiektu.
Rozproszony system umożliwiający podgląd zdalny w jednym miejscu oraz lokalną rejestrację w oddziałach lub sieciach sklepów.

Szczegółowość obrazu w monitoringu CCTV.

Wśród osób zajmujących się monitoringiem często pojawia się pytanie: Jak duży obszar mogę monitorować jedną kamerą i jak dużo szczegółów zobaczę?
Przede wszystkim zależy to od rozdzielczości kamery. Wartość ta mówi z ilu oddzielnych punktów (pikseli) składa się cały obraz. Spośród kamer CCTV IP wyróżnić możemy: kamery standardowej rozdzielczości, np. K1132, kamery o rozdzielczości 1,3 Mpix, np. K1512, a także kamery o większych rozdzielczościach, np. K1412, K1422, K1433.
Drugim decydującym elementem jest obiektyw. On to wyznacza nie tylko jak szeroki obraz uzyskamy, ale decyduje o jakości i zniekształceniach obrazu. Najlepszą jakość mają obiektywy megapikselowe, np. M2236 o ogniskowej 1,4 mm (kąt widzenia 185o) oraz M2235 o ogniskowej od 4,5 do 13 mm.
Poniżej przedstawiono wycinki obrazu monitorowanego z różną szczegółowością. Wyróżniono tu trzy rodzaje:
  • ogólna (66 pikseli/metr) - ruch uliczny, miasto, centra handlowe;
  • optymalna (131 pikseli/metr) - szkoły, lotniska, banki;
  • szczegółowa (262 pikseli/metr) - kasyna, kasy.
Porównanie szczegółowości obrazów: a) ogólnego, b) optymalnego, c)szczegółowego
Poniższa tabela prezentuje szerokość obszaru monitorowanego z zadaną szczegółowością za pomocą kamer megapikselowych.

Kamery megapikselowe

 

Rozdzielczość [Mpix]

Piksele

Rozległość obszaru monitorowanego (m)

poziom

pion

ogólne

optymalne

szczegółowe

0,4

720

576

12

6

3

1,3

1280

1024

19

10

5

2

1600

1200

24

12

6

3

2048

1536

31

15

8

5

2560

1920

39

19

10

 
Rozległość (w poziomie) obszaru monitorowanego w zależności od rozdzielczości kamery

Jakie anteny stosować w budynkach?

Rozmieszczenie anten i punktów dostępowych (AP) w budynkach najlepiej dobrać doświadczalnie, instalując AP w punkcie umiejscowionym możliwie w środku budynku.
Ze względu na konieczność pokrycia zasięgiem całego budynku, należy stosować anteny promieniujące możliwie we wszystkie strony. Najbardziej zbliżoną do tego charakterystykę mają anteny prętowe montowane bezpośrednio do AP (zazwyczaj są one w komplecie z AP).
Bardzo często, jeżeli budynek jest duży i taka antena nie zapewnia objęciem zasięgiem całego budynku, użytkownicy próbują zastosować anteny o większym zysku. Problem w tym, iż efekt bywa kiepski. Antena o większym zysku ma charakterystykę bardziej kierunkową, czego efektem jest poprawa odbioru w kierunku jej promieniowania i pogorszenie w pozostałych kierunkach. Dlatego jedynymi antenami, które mają sens w budynkach, gdy chcemy zwiększyć zasięg, są anteny dookolne. Anteny dookolne mogą być stosowane do pokrycia siecią WLAN jednego piętra. Przy zastosowaniu anteny dookolnej uzyskamy dobre pokrycie piętra, na którym jest ona zainstalowana, lecz będą kłopoty na piętrach powyżej i poniżej. Dlatego należy na każdym piętrze zastosować AP, przy czym należy postarać się by AP były jak najbardziej od siebie oddalone.
Do takich instalacji zalecamy antenę dookolną wewnętrzną firmy TP-Link TL-ANT2405C A72713, która pracuje w paśmie 2,4 GHz i jej zysk to 5 dBi. W przypadku grubszych ścian oraz większych pomieszczeń należy użyć anteny ProEter A72621, która pracuje w paśmie 2,4 GHz, jej zysk to 10 dB, a kąt połowy mocy w płaszczyźnie pionowej to 23 stopnie. Obie anteny pracują w polaryzacji pionowej.
Przykład rozmieszczenia AP w dużym budynku o żelbetowych stropach wraz ze schematem doboru anten o odpowiednich charakterystykach

Resetowanie Access Pointa TP-LINK.

Występuje czasem konieczność przywrócenia urządzenia do ustawień początkowych. Najprostszym rozwiązaniem jest naciśnięcie odpowiedniego przycisku znajdującego się zwykle na tylnym panelu Access Pointa.
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHz
Aby zresetować urządzenie należy:
  • Odłączyć urządzenie od zasilania,
  • Nacisnąć i trzymać wciśnięty przycisk RESET,
  • Podłączyć zasilanie do urządzenia,
  • Zwolnić przycisk RESET po 10 sekundach od momentu podłączenia zasilania.
Po wykonaniu tych czynności urządzenie zostanie zrestartowane. Po restarcie, urządzenie będzie działało na fabrycznych ustawieniach.(ŁK)

SAT Krak, 16-18.10.2008 - targi zmieniają oblicze.

Jeszcze kilka lat temu wyjazd na targi był najszybszą formą kontaktu z nowościami. Firmy na dużych imprezach targowych robiły promocje nowych produktów. Dzisiaj ta funkcja prawie zanikła. Większego znaczenia nabiera możliwość personalnego kontaktu w jednym miejscu z czołowymi dostawcami i możliwość negocjacji handlowych. Coraz ważniejsza staje się możliwość udziału w szkoleniach i konferencjach organizowanych w trakcie targów.

W czasie trwania targów SAT Krak będą obecni pracownicy Działu Marketingu firmy DIPOL, będzie można porozmawiać o współpracy, negocjować ceny, uczestniczyć w szkoleniach. Motywem przewodnim wystawy firmy DIPOL będzie "Multimedialny dom" - skupimy się na przedstawieniu elementów instalacji satelitarnych.

Szkolenia i konferencje na SAT Krak-u
Stoisko DIPOL-a

e-Sklep DIPOL-a - nowoczesna platforma biznesu.

Współczesny biznes wymaga szybkich reakcji, dlatego firmy cenią sobie nowoczesne rozwiązania w e-Sklepie DIPOL-a: potwierdzanie on-line dostępności towaru, wgląd po zalogowaniu do cen hurtowych, generację faktury pro-forma z kosztami transportu, przekazywanie złożonych zamówień bezpośrednio do działu wysyłek.

Zapraszamy firmy z branży TV SAT, WLAN, CCTV do rejestracji w e-Sklepie.
Pisaliśmy w Informatorze:

Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami. W skład zestawu POE N9205 wchodzą dwa pasywne urządzenia widoczne na poniższym zdjęciu...
- numer archiwalny z 17.09.2007

Bezpośrednie podłączenie do linii telefonicznej i podział łącza. Podział łącza internetowego doprowadzonego w technologii xDSL (np. Neostrada) jest coraz popularniejszy w instalacjach domowych...
- numer archiwalny z 27.08.2007

Bezhalogenowe kable TRISET W rodzinie kabli TRISET pojawiła się grupa nowych kabli bezhalogenowych: TRISET-113 HF E1019 i TRISET-11HF E1029.
Kable są wykonane w technologii HF (halogen free) - nie wydzielają toksycznych gazów podczas spalania...
- numer archiwalny z 2.06.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.