Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 28/2008 (8.09.2008)
LTE - prace przyśpieszają. LTE (Long Term Evolution) jest zapowiadany jako standard bezprzewodowych sieci 4G, czyli osiągających przepływność ponad 100 Mbit/s. LTE to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS, opartej na protokole TCP/IP.
LTE wykorzystuje do downlinku technikę wielodostępu OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), umożliwiającą uzyskanie wysokich szybkości transmisji poprzez zastosowanie wielu podnośnych, zaś do uplinku SC-FDMA (Single-Carrier Frequency Division Multiple Access). W technologii wykorzystywane są modulacje: QPSK, 16QAM i 4QAM, zastosowano również technikę MIMO - wieloantenowej transmisji.
W czasie, gdy w fazie budowy jest jeszcze system UMTS, wykorzystujący technologię HSDPA, określany jako GSM 3,5 G - oferujący przepływność teoretyczną 14,4 Mbit/s, a praktyczną około 7 Mbit/s - prowadzone są testy nowej technologii, której komercyjny debiut planowany jest na 2009 r.
Nokia Siemens Networks oraz Heinrich Hertz Institut zademonstrowały LTE pracujące z prędkością 100 Mbit/s.
W kwietniu 2008 roku LG i Nortel przeprowadziły test LTE w wersji mobilnej, uzyskując szybkości przesyłania danych do 50 Mbit /s podczas podróży z prędkością 110 km/godz.
Wszystko wskazuje na to, że zaangażowanie operatorów sieci komórkowych w technikę LTE wyprze z szerokiego rynku potencjalnego konkurenta, czyli technologię WiMAX.
"Mobilna Generacja" - przepływności oferowane w systemach 4G
pozwolą na transmisję telewizji HD do urządzeń mobilnych -
- nadchodzi nowa era w telekomunikacji
Plebiscyt na okładkę papierowego katalogu DIPOL - 2009. Jaka będzie okładka naszego katalogu w roku 2009? Krakowski artysta plastyk, Łukasza Kozak, przygotował pięć projektów, z których musimy wybrać jeden. Jak co roku, przygotowaliśmy internetowy plebiscyt. Zapraszamy do udziału.

Plebiscyt na okładkę katalogu
Kiedyś była najwyższą na świecie - gdzie ta wieża? Przez osiem lat, do roku 1975, kiedy powstała CN Tower (553 m), wieża widoczna na zdjęciu (540 m) była najwyższą budowlą na świecie. W 1994 roku były plany podwyższenia wieży do 561 m, jednak z projektu zrezygnowano ze względów bezpieczeństwa. Wieża wciąż jest najwyższą budowlą w Europie.
W mieście, w którym stoi wieża telewizyjna, w 2007 roku ruszyła budowa znacznie wyższego obiektu. Budynek z funkcjami mieszkalnymi będzie liczył 612 m i zostanie ukończony w 2011 roku.
Nowy obiekt został zaprojektowany przez znaną pracownię architektoniczną Foster and Partners.
Wizualizację imponującej wieży można zobaczyć tutaj.
Do 1975 r. wieża widoczna na zdjęciu była najwyższą na świecie.
W jakim mieście się znajduje? - Odpowiedź na końcu Informatora.
Modernizacja instalacji hotelowej. Właściciele hotelów muszą nieustannie dbać o podnoszenie standardów telewizji satelitarnej. Do niedawna profesjonalne stacje czołowe były bardzo drogie, zatem opłacalne wydawało się ciągłe inwestowanie w wymianę uszkodzonych tunerów.
Obecnie na rynku pojawiła się stacja czołowa TERRA MMH-3000, której panel kosztuje około 40% mniej niż dotychczasowe propozycje innych producentów. Dodatkowo zaimplementowano tutaj technologię Master - Slave (odbiór kilku programów z tego samego transpondera za pomocą jednej karty warunkowego dostępu). Stacja jest zarządzalna z komputera zarówno lokalnie jak i zdalnie. (MO)

Więcej:
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA
Poradnik projektanta stacji czołowej MMH-3000 TERRA
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA
CAMSET, NETSET - nowoczesne medium transmisyjne - 6 lat gwarancji. Wprowadzone do sprzedaży w ostatnim czasie nowoczesne, analogowe kamery CCTV wymagają medium transmisyjnego o najwyższych parametrach. Wysokiej jakości obraz jaki potrafią generować może zostać znacznie pogorszony przez szybko starzejący się kabel o niskich parametrach. Przewody CAMSET o znakomitych parametrach i perfekcyjnym wykonaniu zapewnią wzorcową, niezmienną w czasie transmisję sygnału wideo w instalacjach CCTV. Opracowane przez inżynierów renomowanego europejskiego producenta, wg wymogów postawionych przez firmę DIPOL, znanego dystrybutora sprzętu CCTV.
Precyzyjnie wykonane kable gwarantują wysoką jakość transmisji, 92% oplot z drutów miedzianych zapewnia wysoką odporność na zakłócenia, a 6-letnia gwarancja producenta umożliwia komfortową eksploatację okablowania.

Kable zapewniają transmisję:
  • sygnału wideo - CAMSET solo M6000,
  • sygnału wideo i prądu zasilania do 230 V - CAMSET 50 M6050 z żyłami zasilającymi o przekroju 0,5 mm2,
  • sygnału wideo i prądu zasilania do 230 V - CAMSET 100 o przedłużonym zasięgu zasilania M6100 z żyłami zasilającymi o przekroju 1,0 mm2.
CAMSET - 92% pokrycia miedzianym oplotem, 6 lat gwarancji
- spełniający wysokie wymagania jakościowe
Równocześnie z przewodami CAMSET DIPOL wprowadził na rynek skrętkę UTP NETSET kategorii 5e z gwarantowanymi parametrami transmisyjnymi i 6-letnią gwarancją.

Skrętka NETSET występuje w dwóch wersjach:
Przewód NETSET UTP 5e<br />skrętka wewnętrzna [500m]
Przewód NETSET UTPw 5e żelowany, czarny<br />skrętka zewnętrzna [1m]
Wewnętrznej
NETSET UTP 5e E1408
Zewnętrznej żelowanej
NETSET UTPw 5e E1410
Skrętki NETSET mają wszystkie atuty dobrych przewodów - konkurencyjną cenę, znakomite parametry, 6-letnią gwarancję.
Zarówno przewody CAMSET, jak i NETSET są bardzo skrupulatnie badane w toku produkcji i po jej zakończeniu. Osiąga się dzięki temu pewność spełniania parametrów technicznych.
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - przeglądanie archiwum. Podstawową zaletą rejestratorów ULTIMAX jest niezawodna praca w sieci. Sposób kompresji - H.264 i znakomite oprogramowanie pozwalają efektywnie prowadzić zdalny monitoring.
Konfiguracja, zarządzanie i przeglądanie obrazów wideo (również archiwalnych) odbywa się z programu „Klienta sieciowego”. Producent umożliwił również dostęp do większości funkcji z przeglądarki Internet Explorer.
Dodatkowo w dziale Download dostępny jest zestaw filtrów, po instalacji których możliwe jest odtwarzanie plików wideo w programie Windows Media Player.
Można również pobrać program „player”, który przeznaczony jest do odtwarzania plików archiwalnych i wyposażony w kilka dodatkowych funkcji, np.: konwersję plików wideo do plików AVI, przeglądanie materiałów z rożnymi prędkościami (również klatka po klatce), zapis obrazu w formacie bmp lub jpg.
Przypomnijmy, że do zgrania materiałów archiwalnych z rejestratora można użyć połączenia sieciowego lub dowolnego nośnika danych, tj. pamięci flash (pen-drive), dysku twardego lub nagrywarki podłączanych do złącza USB lub SATA. (MD)
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych
Kamera nad zalewem. Firma instalatorska Mifon z Tarnobrzegu podjęła się zadania pokazania obrazu z kamery obrotowej na stronie www.
Kamera jest zainstalowana nad zalewem w Machowie. Jeszcze do 1993 roku była tam kopalnia siarki, eksploatowanej metodą odkrywkową. Decyzją Ministra Przemysłu wyrobisko ma teraz zostać przekształcone w zbiornik wodny, służący przede wszystkim celom rekreacyjnym. Likwidacja wyrobiska i utworzenie na jego miejscu zbiornika wodnego jest szansą rekultywacji terenu.
Firma Mifon postawiła na pewne rozwiązanie wybierając serwer wideo Pixord P1401 K2131. Obraz z kamery dostępny jest w Internecie za pośrednictwem firmy Flash Net i można zobaczyć go tutaj. Ze względu na oszczędność pasma, obraz przekazywany jest w rozdzielczości D1 przy 0,5 kl/s.
(MK z SD)
Serwer wideo PiXORD P1401
Serwer wideo Pixord P1401
K2131
Test kamery w trudnych warunkach. Producent kamer IP - firma ACTi poddała testom nową kamerę megapikselową ACM-1231 K1511.
Można prezentować obraz z kamery w pełnym słońcu, lecz dopiero trudne warunki pracy pokazują różnicę między kamerą wysokiej i niskiej jakości. Materiały zarejestrowane prezentowanym modelem można znaleźć klikając na napis: deszcz i noc (pliki około 30 MB).
Wysoka czułość kamery oraz 8 klatek na sekundę pozwala dostrzec szczegóły nawet w trudnych warunkach. (MW)
Kamera zewnętrzna IP 1,3 Mpix ACTi ACM-1231
Kamera megapikselowa ACTi ACM-1231
K1511
Konfiguracja routera z modemem ADSL pod usługę Neostrada+. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, pozwalających na korzystanie z dostępu do Internetu, jest bezpośrednie podłączenie do asymetrycznych linii zwanych ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line - ang. asymetryczna cyfrowa linia abonencka).
Po zawarciu umowy z usługodawcą można otrzymać w dzierżawę podstawowy modem lub router, który umożliwia jedynie połączenie pomiędzy linią telefoniczną a komputerem. W celu podzielenia łącza, doprowadzanego w ten sposób, potrzebny jest router zintegrowany z modemem ADSL, który należy podłączyć bezpośrednio do linii telefonicznej przez złącze RJ-11 - np. N2901. To pozwoli doprowadzić Internet do większej ilości komputerów.
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-W8910G zintegrowany z 4 portowym switchem oraz Access Pointem w technologii eXtended RangeKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/s
Schemat przedstawiający typową instalację w domu jednorodzinnym
Zastosowanie sieci bezprzewodowej do rozbudowy instalacji w domu lub biurze. Sieć bezprzewodowa umożliwia proste podłączenie wielu użytkowników do Internetu. Jeśli sygnał dostarczany jest poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę ISP (czyli za pośrednictwem modemu kablowego z wyjściem ethernetowym lub kabla ethernetowego), powinniśmy się zaopatrzyć w router, np. TL-WR542G N2950 (54 Mbit/s) lub N2953 (108 Mbit/s), podłączając jego prt WAN bezpośrednio do modemu kablowego lub do lokalnej sieci przy pomocy skrętki ze złączem RJ45.
Aby dodać nowego użytkownika należy jedynie wyposażyć go w kartę bezprzewodową (do stacjonarnego komputera PC np. karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551G 54 Mbit/s N2970, a do laptopa np. karta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54 Mbit/s N2930) oraz podać mu hasło dostępu do sieci lokalnej. (ŁK)
Zalety sieci bezprzewodowej to:
  • 54 Mb/s transferu w standardzie b/g, do 108 Mb/s dzięki technologii Super G, a nawet do 300 Mb/s dzięki standardowi "n",
  • większy zasięg urządzeń bezprzewodowych dzięki technologii eXtended Range,
  • łatwy dostęp do Internetu oraz prosta wymiana danych w lokalnej sieci,
  • zaawansowany firewall, uPnP, DDNS, 802.1X,
  • prosta i szybka konfiguracja.
Karta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR642G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem, 108 Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchemKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN610G 108Mbit/sKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sKarta TP-Link PCI w technologii eXtended Range TL-WN651G 108 Mb/sKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta TP-Link USB w technologii eXtended Range TL-WN620G 108Mbit/s WYPRZEDAŻKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/s
Używając routera N2950 (54 Mbit/s) lub N2953 (108 Mbit/s) można w prosty sposób rozbudować sieć
Moskwa. Wieża telewizyjna Ostankino znajduje się w Moskwie. Została zbudowana w latach 1963-1967 dla uczczenia pięćdziesiątej rocznicy rewolucji październikowej. Zaprojektował ją Nikołaj Nikitin.
Obecnie nadawanych jest z niej 19 analogowych programów telewizyjnych i cztery w standardzie DVB-T.
Pisaliśmy w Informatorze:

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Zdalny podgląd obiektów przez Internet. Swobodny dostęp do Internetu umożliwił udostępnienie w globalnej sieci rejestrowanych na żywo, jak i archiwalnych materiałów wideo. Znaczna część użytkowników korzysta z dostępu do sieci poprzez ADSL bez stałego adresu IP...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Jak działa DDNS? Klienci przyłączeni do sieci za pomocą Neostrady nie posiadają stałego adresu IP, lecz zmienia się on co pewien czas. Nie jest możliwe uruchomienie na takim łączu serwera, gdyż nie wiadomo by było jaki aktualnie adres posiada ów serwer...
- numer archiwalny z 17.12.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Kwietny Bieg 2008. Już po raz piąty odbyła sie najdłuższa i najliczniejsza sztafeta świata. W biegu organizowanym w dniach od 26 maja do 10 czerwca wzięło udział kilkanaście tysięcy biegaczy. W ciągu 15 dni nieprzerwanego biegu, przekazując pałeczkę przedstawicielom sąsiednich gmin, sztafeta obiegła dookoła Polskę pokonując dystans 3530 km.
Na takim samym dystansie odbył sie bieg na Krakowskich Błoniach. Uczestniczyli w nim długodystansowcy z DIPOL-a - 25 biegaczy w 24-godzinnym biegu sztafetowym pokonało dystans 236 km. Na jednego biegacza przypadło średnio 9,5 km.
DIPOL był sponsorem konkursu na najlepsze zdjęcie i relację z Biegu.
Laureatem I miejsca w konkursie fotograficznym został Aleksander Gucwa za zdjęcie - "Kwietny Bieg Sękowa". W konkursie na najlepszą relację z biegu I miejsce zajęli Tomasz Dobosz i Bogdan Łabędzki za pracę pt.: "Danina w pocie".
Migawki z Kwietnego Biegu na Krakowskich Błoniach.
Oprócz sztafety DIPOL-a, 21 sztafet firmowych, uczelnianych i klubowych z Krakowa uczestniczyło w Kwietnym Biegu: Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Pedagogiczna, Intersport S.A., Biuro Maklerskie Penetrator, Philip Moris - Polska, Duszpasterstwo Akademickie na Miasteczku.