Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2008 (15.09.2008)
SAT KRAK 2008 - Kraków. W dniach 16-18 października odbędzie się wystawa SAT Krak 2008.
Zaprezentowane zostaną na niej nowe produkty i technologie, a także oferta platform cyfrowych. Po raz pierwszy wystawcy będę mogli zaprezentować swoje stoiska i towary także internautom, dzięki przeprowadzanym przez redakcję Magazynu SAT Kurier wywiadom i reportażom z wystawy i konferencji. Udział w wystawie zapowiedziały już liczące się firmy polskie oraz zagraniczne, m.in. z Korei, Chin, Czech, Portugalii, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wlk. Brytanii. Będzie można zapoznać się z ofertą producentów sprzętu odbiorczego dla telewizji cyfrowej przeznaczoną dla odbiorców indywidualnych, jak i dla sieci kablowych. Co roku wzrasta ilość wystawców, jak wskazują prognozy, SAT KRAK 2008 będzie rekordowy.

Stoisko firmy DIPOL na SAT Krak 2008
Kursy dla instalatorów prowadzone przez firmę DIPOL
Zderzenia cywilizacji - konkurs fotograficzny "Świat anten". Zaletą telekomunikacji bezprzewodowej jest możliwość docierania do miejsc, gdzie brakuje wszelkiej innej infrastruktury. Tam, gdzie widać anteny pośredniczące w kontakcie ze światem, często nie dotarła jeszcze sieć wodociągowa ani energetyczna. Dla zapewnienia łączności wystarczają baterie lub kolektory słoneczne. Dla sygnału, zwłaszcza tego transmitowanego z satelity, nie istnieją granice w postaci przeszkód naturalnych i administracyjnych.
Wiele zdjęć w konkursie "Świat anten" pokazuje "zderzenia cywilizacyjne" - autorzy wykonali zdjęcia w miejscach, gdzie telewizja satelitarna i łączność bezprzewodowa są właściwie jedynymi osiągnięciami technicznymi, które równocześnie docierają zarówno do tych miejsc, jak i do najbardziej rozwiniętych rejonów świata.

Zdjęcia nadesłane na konkurs "Świat anten 2008"
Mongolski step - tradycyjny, koczowniczy tryb życia, niezmienny od tysiącleci. Można obejść się bez wielu osiągnięć współczesnego świata ale... telewizja satelitarna musi być.
Zdalne konfigurowanie stacji czołowej. Przeprogramowanie stacji czołowej dotychczas wymagało wizyty instalatora, wiązało się to z wysokimi kosztami usługi. Konieczność takiej interwencji może wynikać nie tylko z chęci zmiany odbieranego programu, ale może zostać wymuszone np. przez zmianę transpondera dokonanego przez nadawcę satelitarnego. Nowoczesna stacja czołowa MMH-3000 R81716 wyprodukowana przez firmę Terra Electronics - lidera w dziedzinie RTV-SAT - nie posiada już tej wady. Można ją programować lokalnie z komputera przenośnego lub korzystając z panelu PCS-200 R81716. Panel ten umożliwia także łączność ze stacją za pośrednictwem wbudowanej karty sieciowej. Daje to możliwość zdalnego zarządzania stacją, zarówno z lokalnej sieci LAN, jak i z każdego komputera podłączonego do Internetu.
Tylko w przypadku konieczności podłączenia innego kabla z konwertera wymagana jest pomoc pracowników hotelu.

Nie ma obecnie na rynku stacji czołowej o tak dobrym stosunku możliwości do ceny, stąd duże zainteresowanie instalatorów i inwestorów. (MO)

Więcej o stacji można przeczytać w artykułach:
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA
Poradnik projektanta stacji czołowej MMH-3000 TERRA
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA
Przewody do CCTV. W instalacjach CCTV często istnieje konieczność prowadzenia długich przewodów sygnału wizji, jak i zasilania.
Z przesłaniam obrazu na większe odległości nie ma większego problemu. Z naszych doświadczeń wynika, że za pomocą przewodu CAMSET 50 75-0,59/3,7 M6050 można przesłać obraz na 300-400 metrów z niezauważalnym pogorszeniem jakości. Dopiero powyżej 400 m potrzebny jest wzmacniacz M1840.
Problemy związane z odległością pojawiają się przy zasilaniu. Przetestowaliśmy kilkanaście kamer różnych producentów pod względem minimalnego napięcia zasilania. Większość z nich przestawała działać przy napięciu w okolicach 10,5 V. Natomiast poniżej 11 V kamery gubiły kolor lub były kłopoty z ich włączeniem. W dalszych rozważaniach przyjęliśmy więc jako dopuszczalny, spadek napięcia na przewodzie o 1 V.
Z prawa Ohma wynika, że maksymalna odległość zasilania dla kamery o poborze prądu 245 mA i przewodu CAMSET 50 2x0,5 mm2 to ok. 60 m, a dla przewodu CAMSET 100 2x1,0 mm2 to ok. 120 m.
Dla zestawu zewnętrznego składającego się z kamery u-cam 110 M1128 i obudowy z grzałką Marathon MH-806/12 M5406 pobór prądu wynosi 900 mA. Dla takiego zestawu maksymalne odległości wynoszą: - dla przewodu CAMSET 50 M6050 17 metrów, - a dla przewodu CAMSET 100 M6100 to już 34 metry.
Przewód CCTV CAMSET 100 75-0.59/3.7+2x1.0<br />92% pokrycia oplotem, 2 przewody zasilające 230V [1m]
CAMSET 100 M6100 - pozwala na dwukrotne zwiększenie długości przewodów zasilających
w stosunku do przewodów o przekroju żyły zasilającej 0,5 mm2
Kamery kolorowe typu Dzień/Noc Sunell SN-486C/W M11206 - tryb "External". Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym przez firmę Sunell w kamerach Dzień/Noc jest możliwość wyboru czterech trybów pracy. Oprócz trybu: "Dziennego" (zawsze obraz kolorowy), "Nocnego" (zawsze obraz monochromatyczny) i "Auto" (kamera przełącza się, gdy poziom światła spadnie poniżej ustawionego poziomu), dodatkowego wprowadzono tryb „External”.
Tryb „External” należy wybierać, gdy zastosowano dodatkowe reflektory podczerwieni, włączane czujnikiem zmierzchowym. Kamera posiada specjalne wejście NO, po zwarciu którego przechodzi w tryb B/W.
Takie rozwiązanie zapewnia synchronizację przełączania kamery w tryb B/W i zapalania reflektora podczerwieni.
Czujniki zmierzchowe mają zazwyczaj płynną regulację chwili załączania i dużą histerezę, co chroni przed niestabilną pracą zestawu kamera-reflektor, w przypadku krótkotrwałych zmian oświetlenia (wyładowania atmosferyczne, reflektory przejeżdżających pojazdów). Konfiguracja kamery jest prosta i szybka ponieważ producent dodaje gotowe złącze z zarobionymi przewodami. (MD)
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-468C/W z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie
Sterowanie kamery Sunell i reflektora podczerwieni za pomocą czujnika zmierzchowego
Monitoring IP - podgląd i zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową Firefox. Do niedawna mankamentem urządzeń monitoringu IP było to, że podglądać, konfigurować, a w przypadku kamer PTZ, także sterować nimi można było tylko korzystając z przeglądarki Microsoft Internet Explorer.
Producenci urządzeń IP tworzą głównie oprogramowanie w technologii ActiveX, która działa tylko w przeglądarce IE. Niedawno pojawiła się wtyczka IE TAB do przeglądarki Mozilla Firefox w wersji 3.x, która umożliwia przeglądanie wszelkich stron internetowych działających tylko pod IE. Po zainstalowaniu wtyczki, można je uruchamiać także pod MF. Niestety barierą nie do przejścia jest system operacyjny, wtyczka nie działa pod Linuxem.
Dzięki wtyczce IE TAB można obecnie logować się do wszystkich urządzeń monitoringu IP, używając przeglądarki Mozilla Firefox.
Wtyczkę można pobrać korzystając z tego linku:: Wtyczka IE Tab. (TJ)
Konfiguracja kamery obrotowej. Interfejs szeregowy RS485 odpowiada za komunikację pulpitu sterowniczego lub rejestratora z kamerą PTZ. Aby zapewnić prawidłową pracę kamery należy ustawić parametry transmisyjne sterowania. W praktyce kamery obrotowe mają ustawione stałe parametry portu szeregowego, dlatego konfiguracja sprowadza się jedyne do ustawienia: protokołu (np. Pelco P), szybkości transmisji (np. 9600) i ID kamery (np. 1).
W przypadku, gdy mamy do czynienia z kamerą o bardziej rozbudowanym menu konfiguracyjnym, należy ustawić także parametry portu szeregowego: liczba bitów informacyjnych w pakiecie, bit parzystości (kontrola poprawności), bit stopu (zakończenie pakietu). Istotne jest też ustawienie szybkości transmisji wyrażonej w bodach. Sterowanie kamerą obrotową będzie funkcjonować prawidłowo jeżeli te same parametry zostaną ustawione w kamerze i urządzeniu, które nią steruje. (MW)
Kamera szybkoobrotowa T2-SB36
Pulpit sterowniczy KB-2000-3A
Kamera szybkoobrotowa
Eyeview
M1224
Pulpit sterowniczy
do kamer obrotowych
K9152
Podstawowe parametry połączenia ADSL polskich operatorów. Korzystanie z usługi jest możliwe jedynie przy prawidłowej konfiguracji wszystkich parametrów, takich jak: VPI/VCI (odpowiadają one za identyfikację połączenia oraz kanału), enkapsulacja oraz multiplexing.
Nawet, jeżeli wpiszemy domyślne hasła do rejestracji, możemy napotkać na problemy przy niepoprawnej konfiguracji połączenia. Poniższa tabela przedstawia prawidłowe parametry, jakie należy wprowadzić podczas konfiguracji połączenia ADSL. Każdy operator może mieć inne ustawienia, dlatego korzystając z usług innej firmy, nie wymienionej w tabeli, należy poprosić o parametry konfiguracyjne. (ŁS)

Parametry usługi ADSL Annex A
linie Telekomunikacji Polskiej

Operator

Usługa

Enkapsulacja

VPI

VCI

Multiplexing

TPSA

Neostrada

PPPoA

0

35

VC/MUX

GTS Energis

Multimo

PPPoE

0

35

LLC

Netia

Net24

PPPoA

0

35

VC/MUX

Dialog

DialNet

PPPoE

0

35

LLC

Tele2

Tele2

PPPoE

0

35

LLC

Parametry potrzebne do poprawnego ustawienia usługi popularnych operatorów Annex A.
Parametry usługi ADSL Annex B
linie operatorów Dialog oraz Netia

Operator

Usługa

Enkapsulacja

VPI

VCI

Multiplexing

Netia

Net24

RFC2516 PPPoE

8

35

LLC

Dialog

DialNet

RFC1483 Bridge

1

32

LLC

Parametry potrzebne do poprawnego ustawienia usługi popularnych operatorów Annex B
Zabezpieczenie sieci WLAN za pomocą protokołu WPA. Starszy protokół WEP nie gwarantuje bezpieczeństwa w sieci bezprzewodowej, ponieważ w prosty sposób można pokonać to zabezpieczenie używając łatwo dostępnych programów.
Protokół WPA stanowi dużo "silniejsze" zabezpieczenie. Jednakże skomplikowana konfiguracja tego protokołu stawała się barierą dla początkującego użytkownika domowej sieci Wi-Fi. TP-Link, by ułatwić konfigurację zabezpieczeń sieci przy zachowaniu wysokiej jakości zabezpieczeń, wprowadził do swych urządzeń protokół WPA-PSK (Pre Shared Key). Przez co konfiguracja zabezpieczeń w punktach dostępowych TP-Link-a jest prosta i szybka. (ŁK)
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR642G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem, 108 Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchemKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN610G 108Mbit/sKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/sKarta TP-Link PCI w technologii eXtended Range TL-WN651G 108 Mb/sKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta TP-Link USB w technologii eXtended Range TL-WN620G 108Mbit/s WYPRZEDAŻ
Schemat ilustrujący selektywność podłączenia użytkowników do sieci WLAN
e-Sklep DIPOL-a - nowoczesna platforma biznesu. Koncepcja i oprogramowanie internetowego sklepu DIPOL-a odbiega od rozwiązań tradycyjnych sklepów internetowych, ponieważ został on opracowany przede wszystkim do współpracy z odbiorcami hurtowymi.
Współczesny biznes wymaga szybkich reakcji, dlatego firmy cenią sobie nowoczesne rozwiązania w e-Sklepie DIPOL-a: potwierdzanie on-line dostępności towaru, wgląd po zalogowaniu do cen hurtowych, generację faktury pro-forma z kosztami transportu, przekazywanie złożonych zamówień bezpośrednio do działu wysyłek.
Ponadto zarejestrowane firmy z branż: TV SAT, WLAN, CCTV mogą brać udział w Programie Partnerskim zapewniającym: możliwość wypożyczania sprzętu, wsparcie techniczne, zniżki na szkolenia prowadzone przez firmę DIPOL, wsparcie marketingowe poprzez udostępnianie katalogów, plakatów, banerów, wspólne reklamy.

Zapraszamy firmy z branży TV SAT, WLAN, CCTV do rejestracji w e-Sklepie.
Pisaliśmy w Informatorze:

Dlaczego RTOS (Real Time Operating System)? Rejestracja sygnału z zadanymi parametrami (rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, ilość kanałów) jest priorytetowa przed innymi zadaniami. Niewykonanie rejestracji równa się utracie części danych (np. kilkunastu klatek nagrania)...
- numer archiwalny z 10.03.2008

Jak dobrać uchwyt do telewizora LCD? Standard MIS (Mounting Interface Standard) lub FDMI (Flat Display Mounting Interface) mocowania płaskich telewizorów, monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy został opracowany przez zrzeszenie producentów VESA (Video Electronics Standards Association)...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Zabezpieczanie urządzeń CCTV. Skutecznym zabezpieczeniem urządzeń CCTV przed wyładowaniem atmosferycznym jest zastosowanie ogranicznika przepięć, np. OPV-4 M17014. Ogranicznik przepięć zabezpiecza wszystkie cztery wejścia BNC...
- numer archiwalny z 17.03.2008

Spis tematów zawartych w Informatorach.