Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 27/2008 (1.09.2008)
Naziemna telewizja cyfowa na świecie. Podstawowe standardy naziemnej telewizji cyfrowej to DVB-T, ATSC, ISDB-T i DVB-T/H.
Obecnie najbardziej rozpowszechniony jest europejski standard DVB-T. W większości przypadków wykorzystywany jest on do nadawania programów w standardowej rozdzielczości. Niedawno zakończyły się prace nad projektem DVB-T2, który jest planowany jako przyszłościowy standard do nadawania programów HD. Standard DVB-T2 ma zostać przyjęty w przyszłym roku i spora grupa krajów europejskich już zatwierdziła go do nadawania (Wielka Brytania planuje transmisję Igrzysk w 2012 roku w tym standardzie).
Amerykański standard ATSC musi zostać unowocześniony, jego podstawowy problem to niemożność wykorzystania tego standardu w transmisjach mobilnych.
Standard ISDB-T wykorzystywany jest w Japonii i Brazylii.
Chiński, dualny standard cyfrowej telewizji naziemnej DMB-TH (Digital Multimedia Broadcasting - Terrestrial / Handheld) jest uznawany obecnie za najnowocześniejszy. Bazuje on na technice modulacji TDS-OFDM (Time Domain Synchronous - Orthogonal Frequency Division Multiplexing), która jest bardziej zaawansowana niż OFDM, stosowana w standardzie DVB -T, nie mówiąc już o stosowanej w ATSC - 8VSB.
DMB-TH wykorzystywany jest do transmisji HD i mobilnej w Chinach, a testy wdrożeniowe prowadzone są w Ameryce Południowej (Wenezuela) i w krajach arabskich (Syria, Jordania).
Rozpowszechnienie standardów naziemnej telewizji cyfrowej - zródło Wikipedia
Telekomunikacja w Portugalii. Portugalia liczy 10,6 miliona mieszkańców. Telefonia stacjonarna jest dostępna dla 4,2 miliona abonentów. Używanych jest 12,2 miliona telefonów komórkowych.
Liczba użytkowników Internetu jest szacowana na 3,2 miliona (2006 r.). Liczba hostów (komputery ze stałym adresem IP) wynosi około 836 000 (2007 r.).
Według European Competitive Telecommunications Association około 12,3% społeczeństwa portugalskiego miało na początku 2006 r. dostęp do szerokopasmowego Internetu.
W tym samym czasie liderem europejskim była Dania, gdzie odsetek ten wynosił 29%, w Czechach szacowano dostęp do szerokopasmowego Internetu na poziomie 4,4%, w Polsce 3,3%, w USA zaś 75%.
Liderem rynku telewizji kablowej w zakresie ilości abonentów i nowoczesnej technologii w Portugalii jest TV Cabo. W 1999 r. TV Cabo była wraz z Motorolą pionierem wprowadzania szerokopasmowego Internetu w telewizjach kablowych. Była również pierwszą telewizją na świecie, która w oparciu o Microsoft TV Platform uruchomiła interaktywną telewizję (VoD, home banking, zakupy).
Portugalia należy do grupy kilku krajów europejskich, w których nie uruchomiono naziemnych przekazów cyfrowych. Wprowadzenie DVB-T planowane jest na 2013 r., podobnie jak uruchomienie naziemnych transmisji HD.

Telekomunikacja w Portugalii

Telekomunikacja w Portugalii
Telekomunikacja w Portugalii
Portugalia - znakomici piłkarze, rewelacyjna kawa i wiśniówka oraz...
...telekomunikacja na średnim europejskim poziomie
Sieć hoteli Focus modernizuje instalację do odbioru programów telewizyjnych. Ważne wydarzenia sportowe mobilizują do poprawy jakości odbioru programów telewizyjnych. Ze względu na komfort klientów, sieć hoteli Focus zdecydowała się przed Olimpiadą w Pekinie na poprawę jakości i ilości odbieranych programów.
Jednym z wymienianych elementów była stacja czołowa w hotelu w Szczecinie.
Firma INNEX, do której zwrócił sie inwestor zaproponowała wymianę stacji czołowej na MMH-3000 TERRA.
Cyfrowa stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA jest przeznaczona do instalacji w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, gdzie wymagany jest odbiór programów satelitarnych na zwykłych odbiornikach TV. Posiada modulatory jednowstęgowe, co daje możliwość pracy sąsiedniokanałowej (oszczędność pasma). Stacja MMH-3000 jest przystosowana do montowania w szafie RACK 19". Jednostka centralna UC-380 zawiera zasilacz oraz złącza umożliwiające zamontowanie ośmiu paneli.
Podstawowe funkcjonalności i cechy stacji to:
 • dekodowanie kilku kanałów z jednej karty,
 • parametry ustawiane z komputera,
 • zarządzanie przez Internet,
 • technologia Master - Slave,
 • odczytywanie historii zdarzeń (logów) z panelu stacji,
 • możliwość wysyłania alarmów SMS przez PC GSM terminal,
 • graficzne zobrazowanie ustawianych parametrów,
 • zastosowane modulatory jednowstęgowe,
 • 2 lata gwarancji.
Stacja pozwala na demodulację i wyodrębnienie kompletnego (cały transponder) strumienia MPEG-2 TS (Terra Standard) na panelu RD-313C R81710. Sygnał ten jest następnie przekazywany do paneli dekompresujących MPEG-2 DM-313 R81712. Funkcja szczególnie przydatna dla użytkowników dystrybuujących kilka kanałów z tego samego transpondera. Można bowiem ograniczyć ilość demodulatorów QPSK z modułami CI.
Do wzmocnienia sygnałów ze stacji czołowej użyto wzmacniaczy kanałowych firmy Alcad - ZG.
Po zakończeniu prac w hotelu w 128 gniazdach dostępne są 32 kanały telewizji (w tym 24 satelitarne).
Najnowsza technologia firmy TERRA w połączeniu z fachowością wykonawcy sprawiła, że instalacja spełniła wymagania inwestora.
Stacja czołowa Terra wraz z zestawem wzmacniaczy kanałowych ZG
zainstalowana w hotelu Focus
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - sterowanie myszką. Rejestratory ULTIMAX są w pełni zarządzane poprzez sieć. Za pomocą programu Klient, czy nawet zwykłej przeglądarki, zdalni użytkownicy mogą mieć dostęp do funkcji, które udostępnił im administrator systemu. Mogą oni tą drogą podglądać obraz z kamer, odtwarzać zarejestrowany materiałb, jak również sterować kamerami PTZ. Obsługa za pomocą myszki komputerowej niewątpliwie przyspiesza wybranie odpowiedniej opcji oraz funkcji. W większości dostępnych na rynku rejestratorów DVR myszka wykorzystywana jest tylko do obsługi menu. W rejestratorze ULTIMAX dla wygody operatora można nią dodatkowo wybierać i sterować najczęściej używanymi funkcjami:
 • zmieniać ilość pokazywanych kamer,
 • dokonać wyboru w menu konkretnego parametru do zmiany (szybsza obsługa),
 • jednoklawiszowy wybór,
  • ręcznego nagrywania,
  • ręcznego odtwarzania,
  • wejścia w tryb obsługi PTZ.
(JP)
Rejestrator ULTIMAX został nagrodzony Złotym Medalem
na Targach Intertelecom 2008 w Łodzi
Zdalny dostęp do serwera NVR. W systemach monitoringu coraz ważniejszy staje się zdalny dostęp do obrazu z dowolnego miejsca na świecie. Warunkiem uzyskania zadowalającego efektu jest nie tylko dostęp do Internetu z odpowiednią szerokością pasma, ale także odpowiednie oprogramowanie systemu. W zależności od funkcjonalności oprogramowania możliwe jest: oglądanie obrazów na żywo i przeglądanie zapisów archiwalnych, sterowanie i konfiguracja sytemu.
Przykładem tego typu oprogramowania jest NUUO oraz Netstation. Oba dają możliwość podłączenia zdalnego, a co za tym idzie podglądu na żywo obrazu z kamer.
Umożliwiają także sterowanie kamerami obrotowymi w czasie rzeczywistym oraz odtwarzanie nagrań z serwera NVR. Najważniejszą cechą wymienionego oprogramowania jest możliwość zdalnego administrowania całym systemem.
Warunkiem zdalnego dostępu do systemu jest stałe połączenie z Internetem. Jeżeli dla systemu nie można wydzielić adresu IP, należy skonfigurować przekierowania odpowiednich portów na routerze.
Dostęp zdalny do systemu może się odbywać za pomocą oprogramowania klienckiego lub przeglądarki internetowej. Możliwe jest nadawanie użytkownikom różnych uprawnień dostępu do systemu. (TJ)
Oprogramowanie
NUUO
Oprogramowanie
Netstation
Porównanie działania kamer megapikselowych w trudnych warunkach oświetlenia. Większość kamer megapikselowych budowanych jest na przetwornikach typu CMOS. Charakteryzują się one przeważnie gorszą czułością niż przetworniki CCD, montowane w większości profesjonalnych kamer o standardowej rozdzielczości. Jednak umiejętne ustawienie parametrów obrazu pozwala uzyskać jego dobrą jakość nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Poniżej przedstawiono porównanie zrzutów obrazów uzyskanych z kamery ACTi ACM-5611 K1511 oraz jej konkurenta - kamery czołowego producenta, niewyposażonej w tryb nocny. Warto na koniec nadmienić, że uzyskanie takiej jakości obrazu możliwe jest przy odpowiednim ustawieniu wzmocnienia (AGC) oraz czasu otwarcia migawki (shutter speed).
(MW)
Obraz z megapikselowej kamery
ACTi ACM-5611 K1511
Obraz z konkurencyjnej kamery
megapikselowej bez trybu dzień/ noc
Nowy router ADSL TP-Link TD-W8901G. TP-Link TD-W8901G N2902 jest urządzeniem przeznaczonym do współdzielenia łącza internetowego dostarczanego za pomocą technologii ADSL Annex A (np. Neostrada tp).
Posiada wbudowany modem ADSL kompatybilny z ADSL/ADSL2/ADSL2+, Access Point w standardzie IEEE802.11b/g oraz switch 4-portowy.
Port WAN jest w postaci złącza RJ11, do bezpośredniego podłączenia linii telefonicznej. Ważną zaletą TP-Link TD-W8901G jest możliwość kształtowania ruchu QoS.
TP-Link TD-W8901G posiada szerokie możliwości zabezpieczenia sieci WLAN:
 • wyłączenie rozgłaszania SSID, dzięki czemu tylko stacje, które go znają będą mogły się połączyć,
 • szyfrowanie 64/128/152-bitowe WEP, WPA/WPA2 oraz WPA-PSK/WPA2-PSK i TKIP/AES.
Routerem TD-W8901G możemy zarządzać w bardzo prosty sposób, używając dowolnej przeglądarki internetowej. Urządzenie wykazuje się bardzo dobrą stabilnością pracy oraz prostą konfiguracją. (ŁS)
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-W8901G zintegrowany z 4 portowym switchem oraz Access Pointem
Router TP-Link ADSL2+ TD-W8901G
N2902 zintegrowany z 4-portowym switchem
oraz Access Pointem
Funkcja QSS (Quick Secure Setup). Funkcja ta umożliwia łatwe podłączanie (konfigurację) urządzeń sieciowych do Access Pointa.
Zasadę działania QSS można wyjaśnić na przykładzie TP-LINK TL-WR841N N3251. Za pomocą naciśnięcia przycisku QSS, znajdującego się na obudowie punktu dostępowego, oraz włączenia odpowiedniego programu sterującego kartą bezprzewodową (również obsługującą funkcję QSS), doprowadza się do automatycznej konfiguracji AP i bezprzewodowej karty. Cały proces trwa około 10 sekund.
Urządzenia TP-link wyposażone w funkcję QSS:
 • Punkt dostępowy 802.11n (draft 2.0) TP-Link TL-WR841N z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem - 300 Mbit/s N3251,
 • Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/s N3271,
 • Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link miniPCI TL-WN861N, 300Mbit/s N3261,
 • Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCMCIA TL-WN910N, 300Mbit/s N3231,
 • Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/s N3221.
Dzięki diodzie sygnalizacyjnej, umieszczonej na przednim panelu punktu dostępowego obok symbolu QSS, można dowiedzieć się o trwającym procesie konfiguracji, oraz o jej wyniku.
Gdy dioda miga na zielono, oznacza to poprawne podłączanie urządzenia za pomocą funkcji QSS
Gdy dioda świeci na zielono, oznacza to poprawne dodanie urządzenia za pomocą funkcji QSS
Gdy dioda miga na czerwono, oznacza to niepoprawne dodanie urządzenia za pomocą funkcji QSS
Funkcja QSS znacznie przyspiesza proces konfiguracji nowego urządzenia w sieci, a więc doskonale sprawdza się w domach oraz małych firmach. (ŁK)
Pisaliśmy w Informatorze:

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której na każdym piętrze za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Zdalny podgląd obiektów przez Internet. Swobodny dostęp do Internetu umożliwił udostępnienie w globalnej sieci rejestrowanych na żywo, jak i archiwalnych materiałów wideo. Znaczna część użytkowników korzysta z dostępu do sieci poprzez ADSL bez stałego adresu IP...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Jak działa DDNS? Klienci przyłączeni do sieci za pomocą Neostrady nie posiadają stałego adresu IP, adres zmienia się co pewien czas. Nie jest możliwe uruchomienie na takim łączu serwera, gdyż nie wiadomo by było, jaki aktualnie adres posiada ów serwer...
- numer archiwalny z 17.12.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA