Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 26/2008 (25.08.2008)
"Ciekawie o antenach" - coraz więcej zdjęć w konkursie. Już kilkadziesiąt zdjęć spłynęło na fotograficzny konkurs o antenach. Na zdjęcia naszych Czytelników czekamy do 30 września.
Kończy się okres wakacji i coraz więcej nadsyłanych na konkurs zdjęć pochodzi z wojaży po całym świecie. Zapraszamy do zapoznania się z pracami. które spłynęły do tej pory.
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
Z miłości do anteny - Filip Wyporski

Rewelacyjna stacja czołowa MMH-3000 TERRA już w sprzedaży. Cyfrowa stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA jest przeznaczona do instalacji w hotelach, pensjonatach i innych obiektach, gdzie wymagany jest odbiór programów satelitarnych na zwykłych odbiornikach TV. Posiada modulatory jednowstęgowe, co daje możliwość pracy sąsiedniokanałowej (oszczędność pasma). Stacja MMH-3000 jest przystosowana do montowania w szafie RACK 19". Jednostka centralna UC-380 zawiera zasilacz oraz złącza umożliwiające zamontowanie ośmiu paneli.
Cechy wyróżniające:
 • dekodowanie kilku kanałów z jednej karty
 • parametry ustawiane z komputera
 • zarządzanie przez Internet
 • technologia Master - Slave
 • odczytanie historii zdarzeń (logów) z panelu stacji
 • możliwość wysyłania alarmów SMS przez PC GSM terminal
 • graficzne zobrazowanie ustawianych parametrów
 • zastosowane modulatory jednowstęgowe
 • pełna instrukcja montażu, programowania i diagnostyki dostępna w języku polskim, angielskim, litewskim
 • 2 lata gwarancji
 • konkurencyjna cena
Stacja czołowa MMH-3000 firmy TERRA
Odbiór HD z nadajników naziemnych. Coraz większa popularność telewizorów HD w połączeniu z rozpoczęciem nadawania cyfrowego wysokiej rozdzielczości z nadajników naziemnych generuje coraz większe zainteresowanie programami nadawanymi w tym standardzie.
Tuner cyfrowy HD DVB-T T-501 MPEG-4 A99078 umożliwia odbiór naziemnych programow wysokiej rozdzielczości nadawanych w kompresji MPEG-4.
Spis programów możliwych do odbioru oraz nadajników jest dostępny na stronie katalogowej tunera.
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - pulpit sterowniczy. Rejestratory ULTIMAX są w pełni zarządzalne poprzez sieć. Za pomocą programu Client, czy nawet zwykłej przeglądarki, zdalni użytkownicy mogą mieć dostęp do funkcji, które udostępnił im administrator systemu. Mogą oni tą drogą podglądać, odtwarzać, jak również sterować kamerami PTZ za pomocą myszki komputerowej.
Sterowanie głowicami za pomocą drążka sterowniczego jest jednak znacznie wygodniejsze. Dlatego producent wprowadził do oferty pulpit sterowniczy DS-1003 M77920. Został on specjalnie zaprojektowany do obsługi ULTIMAX-ów tak, że rozkład przycisków i dostępne funkcje na klawiaturze są identyczne, jak na panelu przednim rejestratora. Pozwala to na szybki i intuicyjny dostęp do pełnego menu rejestratora.
Pulpity sterownicze stosowane są w przypadku, gdy w systemie pracują głowice PTZ , jak również jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu rejestratora. Zamknięcie rejestratora w szafie pancernej lub innym, odpowiednio zabezpieczonym miejscu, i wystawienie na zewnątrz jedynie pulpitu jest dobrą ochroną. Łączna odległość pulpitu od urządzenia, którym steruje (rejestratora, kamery PTZ) może wynosić nawet 1200 m. Sygnał wideo z rejestratora na tak duże odległości można przesłać np. skrętką, stosując dodatkowe elementy pokazane na poniższym schemacie (M1678 i M16741). Więcej na temat pulpitu w karcie katalogowej.
(MD)
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-516 H.264Transformator video + audio ADT-1 aktywny nadajnikKamera szybkoobrotowa T2-SB36Monitor CCTV 19Transformator video + audio ADR-1 aktywny odbiornikPulpit sterowniczy DS-1003
Zastosowanie pulpitu sterowniczego DS-1003 M77920
do obsługi rejestratorów ULTIMAX serii 5xx i 7xx oraz kamer szybkoobrotowych
Modernizacja analogowego CCTV - monitoring hybrydowy z technologią transmisji po IP. Większa funkcjonalność systemów CCTV IP (nieograniczony zasięg, większe możliwości wspomagania operatora przez zaawansowane oprogramowanie) powodują, że istniejące monitoringi analogowe są zastępowane przez CCTV IP. Można rozbudować istniejące systemy analogowe wykorzystując transmisję wizji po IP i tworząc w ten sposób hybrydowy system monitoringu.
Za pomocą serwerów wideo można sygnał z kamery analogowej i sygnały sterujące PTZ zamienić na skompresowany strumień obrazu i dźwięku, uzupełniony o sygnały sterujące. W ofercie firmy DIPOL są dostępne serwery wideo firmy ACTi, PiXORD oraz wykorzystujące kompresję H.264 - ULTINET. Pozwalają one na tworzenie systemu monitoringu IP, umożliwiając równocześnie dalszą rozbudowę systemu o kamery IP. (TJ)
Serwer wideo MPEG-4 ACD-2100 ACTi
Serwer wideo SED-2140T ACTi
ACD-2100 ACTi
K2113
SED-2140T ACTi
K2114
Serwer wideo PiXORD P1401
Serwer wideo ULTINET-701 H.264
PiXORD P1401
K2131
ULTINET-701 H.264
K2140
CCTV w przedszkolu - udostępnianie obrazu przez Internet. Coraz więcej przedszkoli jest zainteresowanych udostępnianiem obrazu dla rodziców. Wykonanie takiej instalacji jest proste. Dla klasycznej sieci komputerowej zbudowanej w oparciu o router, podłączana kamera (lub kamery) jest jedynie kolejnym urządzeniami IP. Wystarczy jedynie połączyć kamerę i router kablem sieciowym.
Instalacja dodatkowo się upraszcza, gdy w router wbudowany jest punkt dostępowy i do monitoringu zostanie wykorzystana kamera bezprzewodowa, np. P400W K1132. W takim przypadku nie potrzebne jest żadne okablowanie. Zostaje tylko kwestia konfiguracji kamery i punktu dostępowego.
Jeśli w obiekcie nie ma sieci komputerowej, tylko bezpośrednie połączenie komputera z Internetem dostarczonym przez usługodawcę internetowego (ISP), należy zainstalować router, np. N2990 lub router z zintegrowanym punktem dostępowym, np. N2950 (w przypadku zastosowania kamery bezprzewodowej).
Router należy umieścić przed komputerem, podłączając skrętkę od ISP do portu WAN, natomiast komputer do jednego z portów LAN. Kamery IP należy podłączyć do pozostałych, wolnych portów LAN. W przypadku większej liczby kamer, należy skorzystać z dodatkowego switcha, np. 5-portowego N29915 lub 8-portowego N29918. Po zakończeniu instalacji pozostało jeszcze skonfigurowanie urządzeń sieciowych i kamer wg instrukcji obsługi tych urządzeń.

Budowa instalacji monitoringu rodzicielskiego
Kompaktowa kamera IP PiXORD P405Router TP-Link TL-R860 posiadający zintegrowany 8 portowy switch
Udostępnianie obrazu z przedszkola - prosta i tania instalacja
Obiektyw megapikselowy "rybie oko" - przełom w koncepcji monitoringu. Do tej pory mała rozdzielczość przetworników nie pozwalała na efektywne monitorowanie rozległych obszarów przy użyciu obiektywów szerokokątnych. Dlatego dużą popularność zyskały kamery obrotowe wyposażone w obiektywy o zmiennej ogniskowej.
Dopiero możliwość wielokrotnego cyfrowego powiększenia obrazu z kamery megapikselowej pozwala na obejrzenie szczegółów obrazu z kamery wyposażonej w obiektyw szerokokątny. W tej sytuacji można zapisywać i analizować obrazy z placów, ulic i skrzyżowań monitorowanych przez kamerę stacjonarną, mając pewność, że nie umknie nam żadne istotne zdarzenie, co mogłoby mieć miejsce przy zastosowaniu kamery obrotowej i skierowaniu jej w inną stronę niż centrum tego zdarzenia.
Przykładem nowej funkcjonalności jest zastosowanie obiektywu megapikselowego "rybie oko" M2236 japońskiej firmy Tokina w połączeniu z kamerami megapikselowymi. Jego ogniskowa wynosi f1,4 co pozwala na obserwację obszaru zawartego w kącie 185o. Oznacza to w praktyce, że obserwować można obiekty znajdujące się nawet za kamerą! (MW)
Obiektyw megapikselowy Tokina 1,4 mm F1,4
Obiektywmegapikselowy "rybie oko" firmy Tokina
M2236
Multimedialny dom w oparciu o sieć bezprzewodową - standard 802.11n. Standard 802.11n pozwala na transfer do 300 Mbit/s i znakomicie nadaje się do przesyłania dźwięku, obrazu i innych multimediów domowych. Urządzenia 802.11n są zgodne ze starszymi standardami 802.11b oraz 802.11g.
Dla kupującego ważne jest sprawdzenie, czy produkt jest zgodny z draft 2.0 (oznacza to kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami standardu "n", po ostatecznym jego zatwierdzeniu).
Wszystkie urządzenia firmy TP-Link pracujące w standardzie "n" są zgodne z draftem 2.0.

W ofercie dostępne są:
 • N3221 karta USB TL-WN821N
 • N3231 karta PCMCIA TL-WN910N
 • N3251 Punkt dostępowy TL-WR841N z wbudowanym routerem oraz 4-portowym switchem
 • N3261 karta miniPCI TL-WN861N
 • N3271 karta PCI TL-WN851N
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCMCIA TL-WN910N, 300Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCI TL-WN851N, 300Mbit/sPunkt dostępowy 802.11n (draft 2.0) TP-Link TL-WR941ND z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem - 300 Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link USB TL-WN821N, 300Mbit/sKarta 802.11n (draft 2.0) TP-Link miniPCI TL-WN861N, 300Mbit/s
Multimedialny dom zbudowany na bazie urządzeń TP-Link pracujących w standardzie 802.11n draft 2.0
"Security" - jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową? W trakcie instalacji urządzeń należy bezwzględnie pamiętać o ich odpowiednim skonfigurowaniu, celem zabezpieczenia przed włamaniem do budowanej sieci.
Zabezpieczyć sieć możemy poprzez:
 • ukrywanie SSID
 • filtrowanie adresów MAC
 • filtrowanie adresów IP
 • zabezpieczenie sieci hasłem (najlepiej protokołem WPA2)
W popularnym punkcie dostępowym TP-Link TL-WR542G N2950 z wbudowanym routerem oraz 4-portowym switchem wszystkie zabezpieczania można skonfigurować za pomocą przeglądarki, logując się do urządzenia, a następnie ustawiając odpowiednie zabezpieczenia w zakładce Wireless oraz Security.
Więcej o konfiguracji TL-WR542G możemy znaleźć w Bibliotece działu WLAN, LAN, w artykule pt. "Jak poprawnie skonfigurować router?"
Podobnie przebiega konfiguracja punktu dostępowego TP-Link TL-WR340GD N2951 z wbudowanym routerem oraz 4-portowym switchem. Poniżej zostały przedstawione zrzuty ekranowe z konfiguracji zabezpieczeń. (ŁK)
Okno filtracji adresu MAC
Okno filtracji IP
Okno ustawień sieci bezprzewodowej
Pisaliśmy w Informatorze:

Pomiary sygnału w instalacjach antenowych. Znajomość parametrów sygnałów, czyli między innymi: różnic poziomów sygnałów użytecznych, poziomów użytecznych na wyjściach abonenckich, BER, zakłóceń szumowych pozwala na...
- numer archiwalny z 19.11.2007

Sieć Wi-Fi w domowym zastosowaniu przy użyciu urządzeń TP-Link. Jeśli internet dostarczany jest drogą bezprzewodową, potrzebujemy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP...
- Biblioteka

Monitoring rozproszonych obiektów - obniżyć koszty okablowania. Transmisja sygnałów w CCTV z wykorzystaniem skrętki. W przypadku dużych odległości pomiędzy kamerą a centrum monitoringu decydujące znaczenie w kosztach instalacji odgrywa okablowanie. Dla porównania, transmisja z 4 kamer na odległość 300 m to koszt...
- numer archiwalny z 10.09.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.