Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2008 (18.09.2008)
Europejski pat - cyfrowa telewizja naziemna. Zmienia się koncepcja rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej w Europie. Jeszcze do niedawna jako podstawowy europejski standard, wprowadzony niemal we wszystkich krajach, była uznawana telewizja standardowej rozdzielczości (SDTV) nadawana w kompresji DVB-T MPEG-2.
Oczekiwania rynku związane z nadawaniem programów HDTV spowodowały, że część operatorów zdecydowała się na zastosowanie do standardu DVB-T wydajniejszej kompresji, czyli MPEG-4. W ten sposób tuż przed rozpoczęciem Olimpiady rozpoczęto pilotażowe nadawanie programów wysokiej rozdzielczości w Polsce (Telewizja Polska) i na Węgrzech (Antenna).
DVB-T2 ma być docelowym standardem dla wszystkich krajów europejskich, jego zatwierdzenie planowane jest na przyszły rok. Wprowadzenie DVB-T2 będzie oznaczało wymianę dotychczas używanych tunerów. W krajach, w których spopularyzowało się nadawanie w DVB-T będzie to oznaczało spore koszty dla konsumentów (Niemcy, Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, kraje skandynawskie).
Wobec tych problemów ciekawe są tendencje na rynku amerykańskim. Do odbioru programów HDTV w większości korzysta się z przekazu satelitarnego i telewizji kablowej. Z nadajników naziemnych programy odbiera tylko około 20% amerykańskich abonentów, a w ostatnim roku z tej formy odbioru zrezygnowało aż 25% odbiorców.
Powstaje pytanie, czy po wprowadzeniu standardu i zbudowaniu sieci nadajników europejscy konsumenci również nie odwrócą się od przekazów naziemnych?
W Warszawie sygnał DVB-T MPEG-4 nadawany jest z Pałacu Kultury
Telekomunikacja na Kubie. Kuba jest największą z wysp karaibskich, na liście największych wysp świata zajmuje 15 miejsce. Liczy ponad 11,5 miliona mieszkańców. W Hawanie mieszka 2,2 miliona ludzi, drugim miastem co do wielkości z milionem mieszkańców jest Santiago de Cuba.
Kubańska Telephone Company (CUTELCO) została utworzona w 1881 roku przez Continental Telephone Company. Do rewolucji Kuba miała stosunkowo dobrze rozwinięty system sieci telefonicznych. Połączenia utworzono pomiędzy 220 miastami i miasteczkami kubańskimi, w użyciu było 19876 aparatów telefonicznych.
Załamanie rozwoju telefonii na Kubie zaczęło się z chwilą nałożenia embargo przez Stany Zjednoczone w 1962 roku. Problemem Kuby jest komunikacja ze światem - ze względu na embargo USA. Celem ominięcia tej przeszkody w czerwcu 2008 roku podpisano porozumienie o połączeniu drogą morską wenezuelskiego stanu Vargas z kubańską prowincją Santiago de Kuba, liczącym 1550 km światłowodem. Projekt ma być zrealizowany do końca 2010 roku.
Dla Kuby jest to duża szansa na wyjście z izolacji, przyśpieszy rozwój telefonii komórkowej i zwiększy wydajność łącz internetowych. Obecnie dostęp do Internetu jest możliwy w wielu hotelach, jednak bardzo drogi, ok. 6 CUC za godzinę (1 Euro = 1,36 CUC - peso).
Na Kubie telewizja jest najważniejszym medium komunikacyjnym oraz jedną z ulubionych form rozrywki Kubańczyków. Mimo, że większość odbiorników to amerykańskie relikty przywiezione na Kubę jeszcze przed rewolucją bądź radzieckie sprzed wielu lat, każdego wieczoru Kubańczycy gromadzą się całymi rodzinami, aby obejrzeć ulubione programy. Kubański rząd kontroluje wszystkie media informacyjne. Na Kubie dostępne są cztery krajowe kanały: Cubavisión - TVC, Tele Rebelde, Canal Educativo, Canal Educativo 2 oraz kilkanaście stacji lokalnych. Z Guantanamo nadaje wojskowa amerykańska stacja NBW 8. W hotelach dostępnych jest wiele stacji obcojęzycznych, a łączność satelitarną Kuba ma dzięki rosyjskiemu satelicie 1 Intersputnik. Kubańska telewizja osiągnęła 11,2 mln odbiorców.

Fotoreportaż Telekomunikacja na Kubie.
Telekomunikacja na Kubie
Anteny w Hawanie najczęście montowane są w sposób "niefrasobliwy" na elewacjach budynków
Zainteresowanie ofertą platform cyfrowych w Polsce. Według firm instalatorskich biorących udział w ankiecie firmy DIPOL, w stosunku do ubiegłego roku nieco zmniejszyło się zainteresowanie ofertą platform cyfrowych, zainteresowanie tunerami FTA pozostało na zbliżonym poziomie.
Podobnie jak w 2007 roku najpopularniejszą platformą okazał się Polsat - atut cenowy wygrywa.
Po dobrym ubiegłorocznym debiucie znacznie spadło zainteresowanie ofertą platformy "n". Szybkie wprowadzenie przez Cyfrę i Polsat programów HDTV osłabiło marketingowy atut "n-ki" i pozwoliło "starym" operatorom obronić osiągnięte pozycje. W stosunku do poprzedniego roku zmalało zainteresowanie ofertą Cyfry+.

Bieżący rok, według ocen instalatorów, przyniósł spadek zainteresowania budową instalacji antenowych w stosunku do roku poprzedniego. Czy to oznacza spowolnienie rozwoju rynku budowlanego?

Szczegółowe wyniki dotyczące zainteresowania ofertą platform cyfrowych.
Wyniki ankiety dotyczącej zainteresowania platformami cyfrowymi w Polsce
Popyt na budowę instalacji antenowych w Polsce
Integracja instalacji zbiorowej z multiswitchem. Instalatorzy często stoją przed zadaniem zintegrowania sygnału z instalacji zbiorowej z sygnałem z multiswitcha. Sygnał z instalacji zbiorowej to zwykle podstawowy pakiet programów naziemnych, a użytkownicy mają większe wymagania.
Na poniższym schemacie zaproponowano instalację dwukonwerterową z wykorzystaniem multiswitcha MSR-908 R70808. Sygnał naziemny dobrze jest podłączyć do separatora galwanicznego (odseparowanie mas instalacji zbiorowej od sieci domowej), przed przyłączeniem do wejścia naziemnego, a następnie wzmocnić na wzmacniaczu AI-223 R90452. Wzmocnienie jest zwykle konieczne, mimo aktywnego charakteru toru TV naziemnej.
W instalacji można także przesyłać zmodulowane sygnały z kamer CCTV. W tym celu stosuje się modulator MT-21p R871721. (MO)
Izolator galwaniczny (5-2400MHz) SignalRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalModulator MT-21P Terra kanały 21-69Kamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieniWzmacniacz AI-223  szerokopasmowy AlcadMultiswitch MSR-908 TERRA 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemnąGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Stacje klienckie w systemach CCTV IP. Stacje klienckie są punktami systemu, w których odbywa się sterowanie instalacją CCTV. Operatorzy mają prawo oglądać obrazy z kamer, sterować kamerami obrotowymi, mają dostęp do nagranych wcześniej materiałów, mogą eksportować wybrane fragmenty na przenośne nośniki danych, lecz nie mogą ani zatrzymać rejestracji, ani wyłączać kamer.
Tak więc przy pełnych możliwościach sterowania systemem, konfiguracja pozostaje bezpieczna. Wpływa to znacząco na stabilność pracy całego systemu.
W celu ułatwienia pracy stację kliencką można wyposażyć w pulpit sterowniczy, służący do precyzyjnego sterowania kamerami obrotowymi, drukarkę oraz nagrywarkę DVD.
Stacje klienckie muszą umożliwiać pełną obsługę, nie dopuszczając do ingerencji w pracę systemu. Takie podejście ogranicza możliwość jakiegokolwiek sabotażu.
System monitoringu z dwoma stacjami klienckimi
Mobilny system monitoringu. Obowiązkiem organizatorów imprez masowych jest zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestnikom. Aby było ono na zadowalającym poziomie można zaangażować duże siły osobowe lub skorzystać z możliwości, jakie daje technika CCTV.
Organizator Dni Myślenic (27 - 29 czerwca 2008 r.) zwrócił się do firmy Arndex o przygotowanie systemu CCTV do monitoringu imprezy.
System przygotowany przez Arndex składał się z trzech kamer ACTi CAM-6611 K1214 oraz komputera z oprogramowaniem Alnet NetStation K3204. Wybrano kamerę szybkoobrotową firmy ACTi ze względu na wysoką czułość i możliwość pracy w trybie dzień/ noc.
Do transmisji użyto urządzeń Aphelion.
Instalacja została wykonana bardzo sprawnie i szybko. Kamery zostały przymocowane do słupów, a mobilne centrum monitoringu zorganizowano w namiocie wojskowym. Konfigurację udało się przeprowadzić w ekspresowym tempie. Technika IP pozwala bardzo szybko budować oraz demontować tego typu instalacje, nie jest konieczne użycie rejestratora DVR.
W ciągu tych trzech dni trwania imprezy sprawna praca Straży Miejskiej wsparta monitoringiem zaowocowała brakiem niebezpiecznych incydentów. Sprzęt działał bez zarzutu.
Kamery szybkoobrotowe firmy ACTi podczas obchodów Dni Myślenic
Przekazy telewizyjne w sieci IP. Przesyłanie sygnału telewizyjnego po sieci komputerowej w czasie rzeczywistym stawia wysokie wymaganie całej infrastrukturze. Dźwięk i obraz muszą być ze sobą zsynchronizowane, wymagana jest też duża przepustowość sieci, aby umożliwić transfer obrazów wysokiej jakości.
W laboratorium firmy DIPOL przeprowadzono testy serwerów wideo ULTINET-701 K2140 oraz PiXORD P1401 K2131, używając sygnału z tunera satelitarnego.
Z przeprowadzonych prób wynika, że nie ma widocznej straty jakości obrazu ani dźwięku. Oba urządzenia nie powodują utraty synchronizacji obrazu i dźwięku. Posiadają standardowe wejścia wideo (BNC) i audio (jack), do którego można podłączyć sygnał z tunera satelitarnego, np. z wyjścia Eurozłącza. W przypadku serwera wideo PiXORD P1401 K2131 obraz i dźwięk można oglądać za pomocą przeglądarki Internet Explorer oraz za pomocą dołączonego oprogramowania P6032, a także oprogramowania komercyjnego (np. NUUO K3104).
Obraz i dźwięk z serwera wideo ULTINET-701 K2140 można oglądać za pomocą darmowego programu klienckiego. (TJ)
Serwer wideo ULTINET-701 H.264
Serwer wideo PiXORD P1401
ULTINET-701
K2140
PiXORD P1401
K2131
Monitoring CCTV w rezerwatach przyrody. Kamery IP znakomicie nadają się do obserwowania zachowań zwierząt. Możliwość transmisji obrazu bez przewodów i sterowania kamerami z wykorzystaniem sieci WLAN pozwala transmitować obraz i dźwięk na duże odległości.
System CCTV IP zastosowano do obserwacji orlego gniazda na jednej z wysp w zachodniej części Islandii (nazwy wyspy nie podano ze względu na bezpieczeństwo ostatnich przedstawicieli tego gatunku orła). Zainstalowano kamerę megapikselową IP firmy IQinvision K1431 zasilaną z paneli słonecznych. Obraz transmitowany jest radiowo z wykorzystaniem struktury punkt - punkt, a następnie poprzez Internet. Planowana jest rozbudowa systemu do kilku kamer, aby obserwować ptaki w innych miejscach wyspy. (MW)
Orzeł w gnieździe zarejestrowany kamerą IQinvision K1431
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - szybka konfiguracja. Duża ilość wbudowanych funkcji, a co za tym idzie także parametrów, które trzeba ustawić, powoduje, że konfiguracja DVR jest czasochłonna.
Rejestratory wyższej klasy zostały wyposażone w możliwość zgrywania ustawień z rejestratora na komputer. Zgrany plik można następnie wykorzystać do szybkiej konfiguracji innego rejestratora.
W rejestratorach ULTIMAX dostęp do tych opcji uzyskuje się po naciśnięciu prawego klawisza myszki na aktywnym serwerze. Do pobrania ustawień z rejestratora należy użyć funkcji "organizacja plików". Ustawienia wprowadza się, wybierając - "wprowadzenie organizacji plików".
Pliki z ustawieniami zapisywane są na dysku domyślnie w katalogu: C:SaveRemoteCfgFile.

Szczegółowy opis funkcji znajduje się w instrukcji na str. 23-25.
Import i eksport ustawień w rejestratorach ULTIMAX
Zestawienie wszystkich funkcji i parametrów tych rejestratorów można znaleźć w publikacji ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych.
Jedną z najważniejszych funkcji w tych rejestratorach jest bardzo dobra praca w sieci IP. Bliżej na ten temat można się dowiedzieć w artykule: "ULTIMAX Klient - Podręcznik użytkownika oprogramowania zdalnego klienta". Znajduje się tam plik oprogramowania i pełna instrukcja.
Nowy router TP-Link TL-WR340GD N2951. Urządzenie TL-WR340GD jest routerem bezprzewodowym, integrującym router, firewall i punkt dostępowy. Zastosowanie znajduje w: małych i średnich biurach oraz domach jednorodzinnych i mieszkaniach. TP-Link TL-WR340GD pozwala na łatwe i szybkie stworzenie sieci bezprzewodowej, podzielenie łącza internetowego na wiele komputerów oraz (dzięki firewall) na ich dodatkowe zabezpieczenie.
Najważniejsze cechy TL-WR340GD:
  • MAC address cloning,
  • firewall,
  • filtracja dostępu do internetu,
  • routing statyczny/ dynamiczny,
  • punkt dostępowy 802.11g/b 54 Mb/s,
  • router,
  • wbudowany switch 4-portowy.
TP-Link TL-WR340GD posiada szerokie możliwości zabezpieczenia sieci:
  • wyłączenie rozgłaszania SSID, dzięki czemu tylko stacje, które go znają będą mogły się połączyć,
  • szyfrowanie 64/128/152-bitowe WEP, WPA/WPA2 oraz WPA-PSK/WPA2-PSK i TKIP/AES.
Dodatkową zaletą tego urządzenia jest łatwa konfiguracja i zarządzanie. (ŁS)
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR340GD z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem  WYPRZEDAŻ
Punkt dostępowy TP-Link TL-WR340GD N2951 z wbudowanym routerem oraz 4-portowym switchem
Nowe oprogramowanie do WA-2204A N2657. Najnowsza wersja oprogramowania została oznaczona jako 1.4.6.I. Poprawia znacznie wydajność oraz stabilność urządzenia, dlatego zalecany jest upgrade do tej wersji. Można go ściągnąć bezpośrednio na dysk klikając na ten link.
Najnowszy firmware można zawsze pobrać z działu download.
W celu wgrania nowego oprogramowania należy:
  • zalogować się na urządzenie (domyślnie 192.168.1.254),
  • otworzyć zakładkę Management,
  • wybrać Upgrade Firmware ,
  • kliknąć na przycisk Przeglądaj i wyszukać ściągnięty i rozpakowany plik.

Następnie należy :
  • wgrać plik „config-vpn-ogf.bin”, akceptując przyciskiem Upload, i odczekać około 30 s,
  • wybrać plik „linux-1.4.bin” i zaakceptować przyciskiem Upload. Po załadowaniu pliku następuje restart urządzenia,
  • po ponownym uruchomieniu routera, wybrać ostatni plik „webpages-vpn.bin” i zaakceptować przyciskiem Upload.

Nastąpi restart urządzenia, po którym zakończony zostaje proces aktualizacji.
Po ostatnim restarcie można bezpiecznie korzystać z urządzenia, w którym znajduje się już wgrany firmware. (ŁK)
Widok menu Upgrade Firmware
Pisaliśmy w Informatorze:

Podłączamy sieci LAN do Internetu drogą radiową. Coraz częściej potrzebne jest bezprzewodowe połączenie kilku sieci LAN (na przykład biuro i kilka magazynów lub kilka domów jednorodzinnych) w jedną sieć z dostępem do Internetu....
- numer archiwalny z 21.01.2008

Zewnętrzna kamera IP Dzień/Noc P428, z reflektorem podczerwieni, w obudowie zgodnej ze standardem IP66. Kamera P428 K1136 jest pierwszą zewnętrzną, całoroczną kamerą IP firmy Pixord. Moduł kamery z wymiennym obiektywem został umieszczony w szczelnej (IP66), aluminiowej obudowie,
- numer archiwalny z 7.01.2008

Monitoring szkoły. Wykaz urządzeń wraz z opisem instalacji.

Spis tematów zawartych w Informatorach.