Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2008 (23.06.2008)

Przerwa Wakacyjna
Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym. Następny numer ukaże się z datą 18 sierpnia. Życzymy wszystkim miłych wakacji.

Mistrzostwa Europy w fotografowaniu anten.

Jak co roku zapraszamy do udziału w konkursie "Ciekawie o antenach". Temat konkursu jest wyzwaniem, które w pierwszej chwili wydaje się niemożliwe do spełnienia. Co może być ciekawego w antenach? Zachęcamy do podjęcia zadania, które, oprócz poczucia estetyki, wymaga wyobraźni i dowcipu.
Konkurs został ogłoszony na witrynie angielskiej www.dipolnet.com oraz w newsletterach: Heti Hírmondó, Informator TV-SAT, CCTV, WLAN i DIPOL týdenní přehled.

Zdjęcia prosimy nadsyłać do 30 września 2008 roku. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca jest tuner HDTV marki Ferguson HF 8800 HD.
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
Kair - Katarzyna Zwolska

Najnowsze trendy w budowie instalacji multiswitchowych.

Grupa wiodących producentów multiswitchy wprowadziła do oferty specjalne odgałęźniki pozwalające na wykonywanie instalacji w zupełnie nowej formie.
W nowoczesnych, wielopiętrowych budynkach zalecane jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączane są multiswitche. Pozwala to na zaprojektowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.
Przykładowo: - Zgodnie z wytycznymi inwestora, do każdego mieszkania został dostarczony jeden sygnał satelitarny. Po roku większość mieszkańców wymieniła tunery satelitarne na dwugłowicowe z PVR i domaga się doprowadzenia kolejnych sygnałów. Wystarczy wtedy wymienić na wskazanych piętrach multiswiche na większe, a cała instalacja bez żadnej korekty będzie funkcjonowała poprawnie.
Dużą popularność, ze względu na niezawodność zyskał rozgałęźnik i odgałęźniki firmy Terra. Te ostatnie są dostępne w trzech wersjach z różnymi tłumiennościami przyłączenia, co pozwala na elastyczne budowanie dużych instalacji.
Z instalacjami wykonanymi w formie magistrali współpracują multiswitche radialne.
Nowa seria radialnych multiswitchy dziewięciowejściowych MSR-9XX Terra przeznaczona jest zarówno do instalacji domowych, jak i magistralnych, jako multiswitche piętrowe. Ich cechą wyróżniającą jest stopniowany poziom sygnału na poszczególnych wyjściach, co pozwala na podłączenie gniazd będących w różnej odległości od multiswitcha i zachowanie optymalnych i wyrównanych poziomów sygnału.
Dodatkowo multiswitch posiada prekorektor charakterystyki tłumienia kabla (kabel ma większą tłumienność dla wyższych częstotliwości).

Odgałęźniki i rozgałęźniki firmy Terra do multiswitchowych instalacji magistralnych.
Odgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemną
Zastosowanie odgałęźników i multiswitchy radialnych MSR w instalacjach magistralnych

Kamery z oświetlaczem IR - jak wybrać?


Kamery kompaktowe wewnętrzne. Wewnątrz budynków stosowane są zazwyczaj kamery w obudowach kopułowych. Kamery te mają słabsze reflektory podczerwieni (zasięg kilku metrów), co zapobiega efektowi prześwietlenia obiektu oraz oślepieniu samej kamery światłem odbitym od płaskiej powierzchni (ściany). Każdy z pokazanych modeli ma pewne cechy szczególne, które definiują ich obszar zastosowania, np. M10746 posiadają wandaloodporne obudowy, dlatego montowane w szkołach, zakładach karnych, parkingach podziemnych, windach i innych miejscach, gdzie mogą być narażone na celowe zniszczenie.
Zwykłe kamery kopułowe, np. M11252, M10747 są stosowane w sklepach, punktach usługowych. Ze względu na małe wymiary łatwo wkomponowują się w wystrój wnętrz.
Kolorowa kamera V-CAM 412 + IR w obudowie wandaloodpornej
Kamera kolorowa Cam-665 Roto z reflektorem podczerwieni w obudowie sufitowej
Kamera kolorowa sufitowa SN-IR141DC z reflektorem podczerwieni
M10746
VP-412+ IR
M11252
Cam-665 Roto
M10747
SN-IR141DC
Kamery kompaktowe zewnętrzne. Polecane są do większości systemów: od prostych - monitoringów domków i sklepów, poprzez monitoringi firm, parkingów, a kończąc na monitoringach osiedli mieszkaniowych. Swą popularność zawdzięczają bardzo dobremu stosunkowi jakości do ceny. Minusem jest niezbyt wierne odzwierciedlenie kolorów, gdyż modele te zwykle nie posiadają filtra podczerwieni. Wybierane są najczęściej modele z mocnymi reflektorami (zasięg 20-30 m), jednak montując je trzeba zwracać uwagę na przeszkody, od których może odbijać się światło reflektora zakłócając pracę kamery.
Kamera kolorowa zewnętrzna n-cam 115 z reflektorem podczerwieni
Kamera kolorowa kompaktowa V-CAM 315 + IR
Kamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieni
M11234
N-cam 115
M11277
V-CAM 315
M11279
VF-515
Kamera M11279 posiada regulację punktu przełączania w tryb B/W, co pozwala dobrać jej pracę do wymagań obserwatora. Dodatkowo model ten posiada przelotowy uchwyt pozwalający na ukrycie (zabezpieczenie) przewodu przed odcięciem.
Kamery kompaktowe z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie charakteryzują się najwyższą jakością obrazu, gdyż nie występuje problem odwzorowana kolorów opisany powyżej. Dodatkowo w modelach tych standardem jest już to, że po przełączeniu z trybu kolorowego w tryb monochromatyczny zwiększa się rozdzielczość.
W profesjonalnych instalacjach stosowane są kamery z indywidualnie dobieranymi elementami: obiektywami, obudowami, uchwytami i reflektorami. Stosowane są do monitoringu dróg, czy stacji benzynowych. Obraz w tych systemach poddawany jest analizie i jego jakość musi być zawsze najwyższa.
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-586C/B WDR(Pixim) z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie
Obiektyw dzień/noc 2,8-12mm DC F1,3 - COMPUTAR TG4Z2813FCS-IR
Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12
Uchwyt Marathon MH-610 do obudów zewnętrznych
Reflektor podczerwieni IR-150
M11208
Kamera
M2137
Obiektyw
M5406
Obudowa
M5142
Uchwyt
M1650
Reflektor
Profesjonalny zestaw kamerowy składa się z: kamery, obiektywu, obudowy, uchwytu i reflektora.
Uzyskana jakość obrazu jest na najwyższym poziomie, dlatego może być on poddawany analizie komputerowej: powiększeniom, detekcji ruchu itp. Zestawy takie są stosowane do monitoringu dróg, stacji benzynowych itp.

ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - zarządzanie archiwum.

Kluczowym zagadnieniem w monitoringu CCTV staje się problem zapisywania ogromnych ilości danych. Coraz większe systemy, chęć archiwizowania coraz dłuższego okresu, kamery o wyższych rozdzielczościach wymuszają zwiększenie pojemności dyskowej.
Jak podkreśla nowy raport ISP Research, do przechowywania obrazów wideo z instalacji CCTV będzie potrzebna w 2012 roku astronomiczna pojemność dyskowa rzędu 3,3 exabajtów (exa to 1018).
Mimo, że urządzenia rejestrujące posiadają możliwość instalacji coraz większej ilości dysków o coraz większych pojemnościach, kluczowym wydaje się stosowanie najnowszych metod kompresji obrazu. Najnowszy kodek H.264 pozwala na zmniejszenie o 1/3 zapotrzebowania na pasmo, przestrzeń dyskową i czas pobierania danych przez sieć.
Przykładem urządzenia, w którym znalazły zastosowanie wszystkie najnowocześniejsze technologie pozwalające na gromadzenie dużych ilości danych jest rejestrator ULTIMAX-716. Może on zostać wyposażony w osiem dysków, każdy o pojemności 2 TB (łączna pojemność to 16 TB). Pozwala to na zmagazynowanie archiwum 5000 godzin nagrań (42 doby) przy ciągłym nagrywaniu z 16-tu kamer, w jakości 4CIF, 25 kl./s.
Dzięki zastosowaniu 8 procesorów do obróbki sygnału wideo wszystkie operacje, zarówno nagrywania jak i odszukiwania oraz odtwarzania nagrań, odbywają się szybko i płynnie. Elastyczność rejestratora ULTIMAX przejawia się także w ogromnych możliwościach konfiguracyjnych pozwalających ustawić parametry zapisywanego strumienia (i wysyłanego do sieci IP - dual streaming) dla każdej kamery oddzielnie. Obsługa rejestratora przez sieć IP zwielokrotnia jego możliwości. Można jednocześnie śledzić lub odtwarzać obraz nawet z 15 takich rejestratorów na jednym ekranie w różnych kombinacjach. Dla jeszcze bardziej wymagających klientów istnieje możliwość skonfigurowania systemu z dyskami NAS i wykorzystaniem lokalnych dysków komputerów w sieci ULTISYSTEM w celu zwiększenia pojemności archiwum. (JP)
Rejestrator ULTIMAX-716 zdobył prestiżową nagrodę
- Złoty Medal Targów Intertelecom 2008 za najlepszy produkt targów

Wykorzystanie kamer IP do monitoringu domów i małych firm.

Do niedawna kamery IP były stosowane wyłącznie w profesjonalnych instalacjach CCTV. Spadające ceny czynią atrakcyjnym wykorzystanie tych kamer również w monitoringu małych obiektów. W ten sposób można wzbogacić system alarmowy o dodatkowy poziom zabezpieczeń. W przypadku aktywacji systemu alarmowego wyposażonego w powiadamianie o zdarzeniach, możemy z dowolnego miejsca, korzystając z laptopa, zweryfikować rodzaj zdarzenia, które było przyczyną włączenia alarmu.
Kompaktowa kamera IP PiXORD P405
Kompaktowa bezprzewodowa kamera IP PiXORD P405W
Kompaktowa megapikselowa kamera IP PiXORD P405M
Bezprzewodowa obrotowa kamera IP PiXORD P410W
K1133
P405
K1134
P405W
K1135
P405M
K1231
P410
Kamery IP zalecane w instalacjach domowych
Kamera IP PiXORD P400PoE
Bezprzewodowa kamera IP PiXORD P400W
Zewnętrzna kamera IP PiXORD P428
Szybkoobrotowa kamera IP PiXORD P463DW - WYPRZEDAŻ
Wandaloodporna sufitowa kamera IP PiXORD P412
K1131
P400
K1132
P400W
K1136
P428
K1236
P463DW
K1331
P412
Kamery IP zalecane w monitoringu firm
Do wszystkich wymienionych urządzeń IP dołączono darmowe oprogramowanie IP P6032 umożliwiające zarządzanie aż 32 urządzeniami IP firmy PIXORD. Instaluje się je na komputerze PC i to on pełni rolę rejestratora NVR. Warto jednak skorzystać z komercyjnego oprogramowania NUUO, które posiada dużo więcej ustawień i funkcji analizy obrazu.
Oprogramowanie NUUO

Oferta kamer CCTV IP - jak wybrać?

12 pytań do planującego wykonanie instalacji telewizji dozorowej to artykuł, który powinien przeczytać każdy, kto planuje instalację CCTV. Szczególny nacisk przy doborze sprzętu do budowanej instalacji należy położyć na dobór kamer. Poniżej wypunktowano rodzaje kamer IP ze względu na ich własności i zastosowania:
 • Kamera o rozdzielczości VGA do zastosowania np. w biurach. Niewielkie rozmiary, niska rozdzielczość predestynują ją do nadzoru niewielkich pomieszczeń. Na przykład K1501, K1312.
 • Kamera w obudowie wandaloodpornej, pracująca w trybie dzień / noc. Zastosownie znajduje w miejscach o podwyższonym ryzyku uszkodzenia przez osoby trzecie, jak szkoły, parkingi. Na przykład K1311, K1313.
 • Kamera szybkoobrotowa do zastosowań na dużych otwartych przestrzeniach, jak place itp. Ciągłe sterowanie przez obsługę systemu (monitoring miejski) zapewnić może efektywne wykorzystanie tego typu kamery. Na przykład K1214, K1215, K1216.
 • Kamera megapikselowa coraz częściej zastępująca kamery obrotowe. Stosuje się w zatłoczonych miejscach, gdzie nie można sobie pozwolić na utratę szczegółów. Zastosowanie znajduje w miastach, na stadionach, dworcach. Przykładem są tu K1412, K1422, K1431.
Kamera kopułowa 1,3 Mpix ACTi ACM-7411
Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4
Kamera IP z obiektywem 4,5-13mm 5,0 Mpix dzień/noc PoE
K1501
Kamera ACM-4100
ACTi
K1313
Kamera ACM-7411
ACTi
K1215
Kamera CAM-6620
ACTi
K1431
Kamera ACM-7411
ACTi

Funkcjonalność sieci mesh zbudowanej na bazie urządzeń Aphelion.

Urządzenia Aphelion posiadają nowatorską funkcję mesh. Zapobiega ona utracie komunikacji w bezprzewodowej sieci szkieletowej. W przypadku zerwania łączności lub przeciążenia fragmentu sieci, jednostka automatycznie wybiera łącze do innego węzła AP. Zapewnia to bezproblemową komunikację do wszystkich węzłów sieci.
Najważniejszymi parametrami jakie powinny być wspólne dla sieci mesh są: ESSID oraz wewnętrzne ustawienia mesh. W trybie DC-MESH, urządzenia Aphelion mogą w łatwy sposób tworzyć dynamiczną sieć szkieletową. W odróżnieniu od standardowego trybu WDS, mesh automatycznie uczy się najlepszej ścieżki do każdego punktu docelowego. Architekturę mesh wyróżnia skalowalność, autokonfiguracja, bezpieczeństwo i integralność. Zdolność do samoorganizowania się sieci mesh zmniejsza koszty wdrożenia i rozwoju infrastruktury.

Bezprzewodowy standard IEEE 802.11 zostanie uzupełniony o architekturę mesh (sieci kratowych). Standard mesh, czyli 802.11s, jest wciąż w fazie opracowań. Brak oficjalnego standardu odnośnie działania powoduje sytuację, w której punkty dostępowe różnych producentów mogą ze sobą nie współpracować. W styczniu 2008 roku zostało zakończone omawianie problemów związanych z publikacją draftu 1.0. Są szanse na przyjęcie finalnego draftu 2.0 w bieżącym roku.
(ŁS)
Standardowa instalacja sieci bezprzewodowej
Schemat przedstawia utratę połączenia z Internetem. Zerwanie komunikacji obrazują czerwone strzałki. Mimo tego, że końcowe Access Pointy mają pomiędzy sobą łączność, nie będą mogły udostępnić połączenia internetowego.
Sieć bezprzewodowa zbudowania na urządzeniach Aphelion w konfiguracji mesh
Schemat przedstawia możliwości konfiguracji mesh. Zerwanie komunikacji obrazuje czerwona strzałka. Mimo tego, że jest przerwa pomiędzy punktami dostępowymi, automatycznie zostaje nawiązana komunikacja z innym AP. Taki rodzaj połączenia obrazuje zielona strzałka. W tym przypadku dostęp do Internetu jest możliwy w całej strukturze sieci bezprzewodowej.
Zaawansowany schemat wdrożenia sieci mesh na urządzeniach firmy Aphelion
Przykład wdrożenia sieci szkieletowej mesh na bazie urządzeń Aphelion. Do budowy głównych węzłów użyto modelu 3300AG N2413, który jest wyposażony w trzy niezależne moduły radiowe. Za połączenie pojedynczych Access Pointów oraz klientów do głównego węzła użyto modelu 600AG N2412, który jest wyposażony w dwa niezależne moduły radiowe. Jednym radiem odbywa się komunikacja z głównymi węzłami radiolinii, a drugie jest odpowiedzialne za komunikację do klientów końcowych.

Tryby pracy Access Pointa na przykładzie TP-LINK TL-WR501G N2940.

Standardowy Access Point obsługuje następujące tryby pracy:

 • Access Point (punkt dostępu)
 • Access Point Client
 • Repeater
 • Bridge
  • Point to Point
  • Point to Multi-Point
Popularne urządzenia jednoradiowe mogą pracować tylko w jednym z wymienionych trybów. Urządzenia dwuradiowe N2412 lub trzyradiowe N2413 mogą pracować na każdym radiu w innym trybie. Są one wykorzystywane z reguły w profesjonalnych instalacjach radiowych.
Access Point - do urządzenia pracującego w tym trybie mogą dołączać się bezprzewodowo komputery użytkowników za pomocą karty bezprzewodowej np. N2920, N2930, N2966, N2970. Użytkownicy podłączeni jako klient mogą mieć dostęp do sieci lokalnej oraz Internetu poprzez połączenie bezprzewodowe.

Access Point Client - urządzenie pracujące w tym trybie łączy się bezprzewodowo z zewnętrzną siecią WLAN, czyli staje się klientem bezprzewodowym. Komputery użytkowników są podłączane do urządzenia przewodowo za pomocą portu LAN.
Tego trybu używa się najczęściej przy podłączaniu wielu komputerów do zewnętrznej sieci WLAN. Można też ten tryb wykorzystać do podłączenia jednego użytkownika instalując AP blisko anteny w celu redukcji tłumienia sygnału w częstotliwości 2,4 GHz.

Repeater - urządzenie wzmacnia sygnał radiowy innego Access Pointa i przesyła dalej. Ta funkcja ma zastosowanie np. w domach jednorodzinnych oraz biurach, gdzie sygnał na dalszych kondygnacjach może być za słaby do poprawnej komunikacji. W celu wzmocnienia tego sygnału możemy użyć właśnie tej funkcji.

Bridge (Point to Point) - umożliwia połączenie dwóch Access Point'ów. Do urządzeń pracujących w tym trybie, inne jednostki klienckie nie mogą się podłączyć. Funkcja ta często stosowana jest w łączeniu dwóch sieci LAN ze sobą.

Bridge (Point to Multi-Point) - umożliwia połączenie wielu Access Point'ów ze sobą, gdzie każdy będzie się łączył z każdym (według wprowadzonej listy MAC).
Zrzut zakładki konfiguracyjnej Wireless urządzenia TP-Link TL-WA501G N2940
Jest możliwe połączenie dwóch urządzeń pracujących w trybie Access Point i Access Point Client przez porty LAN. Można wówczas odebrany bezprzewodowo sygnał z zewnętrznej sieci WLAN rozesłać też bezprzewodowo do własnej sieci WLAN. Jedno z zastosowanych urządzeń musi posiadać funkcję routingu. Popularną parą urządzeń spełniającą to wymaganie są N2950 i N2955. (ŁK, ŁS)

5 x większy metraż, 10 x lepsza obsługa! - nowa siedziba firmy DIPOL w Częstochowie.

Oddział DIPOL-a w Częstochowie zmienia lokalizację. Zapraszamy klientów do nowego, większego sklepu przy ul. 1-go Maja 40. Uroczyste otwarcie 1 lipca.
Zapraszamy na demonstrację pracy rejestratora ULTIMAX wyróżnionego na Targach Intertelecom 2008 nagrodą dla najlepszego produktu.
Można będzie zapoznać się z pracą kamer megapikselowych amerykańskiej firmy IQinvision oraz kamer do monitoringu miejskiego.
Przedstawimy stację czołową Terry, hit w zakresie odbioru programów satelitarnych w instalacjach zbiorczych.

Plan dojazdu
Nowa siedziba firmy DIPOL w Częstochowie przy ul. 1 Maja 40. Uroczyste otwarcie 1 lipca.
Pisaliśmy w Informatorze:

Pożyteczne urządzenie dla instalatora CCTV - monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29. Monitor serwisowy MIG-29 M3104 jest urządzeniem w znacznym stopniu ułatwiającym konfigurację systemów CCTV...
- numer archiwalny z 10.12.2007

Rozmiar obiektu na ekranie monitora. Według normy EN 50132-7 wielkość obrazu powinna pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola obecności...
- numer archiwalny z 26.11.2007

Zasady projektowania instalacji antenowej TV naziemnej. Poniższy schemat przedstawia przykładową instalację w budynku. W tabeli dokonano zestawienia poziomu sygnału dla wybranych trzech gniazd...
- numer archiwalny z 29.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.