Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 21/2008 (02.06.2008)
Targi ANGA - Kolonia 27.05. - 29.05.2008. Tegoroczne targi należy zaliczyć do udanych: więcej wystawców oraz więcej odwiedzających, porządek i sprawna organizacja.
W targach uczestniczyły głównie firmy od dawna kojarzone z branżą: TELEVES, TERRA, ALCAD, Kathrein, ale pojawiły się również firmy kojarzone z technologią sieciową, np. Cisco.
Targi ANGA - Kolonia 27.05. - 29.05.2008
Targi ANGA 2008
Targi ANGA - Kolonia 27.05. - 29.05.2008
Stoisko polskiej firmy Telmor budziło zainteresowanie nie tylko z powodu wystawianego sprzętu... Stylowe stoisko Telmora było dobrą wizytówką firmy.
Tradycyjnie ciekawa i szeroka była oferta stacji czołowych. Wśród nich wyróżniała się prezentacja firmy TERRA, która konsekwentnie rozwija ofertę sprzętu do odbioru programów satelitarnych.
Wystawca pokazał dwie nowatorskie stacje czołowe. Stacje wyposażono w zdalne zarządzanie - kamera umieszczona w siedzibie firmy pokazywała reakcje stacji na zdalne polecenia wykonywane ze stoiska. Bardzo dobre parametry szumowe jednej stacji pozwalają na realizację transmisji optycznej (również w ofercie). Druga ze stacji jest przeznaczona do hoteli i pensjonatów.
Targi ANGA - Kolonia 27.05. - 29.05.2008
Targi ANGA - Kolonia 27.05. - 29.05.2008
Nowatorskie stacje czołowe TERRY
Już można przysyłać zdjęcia - konkurs "Ciekawie o antenach" 2008 - nagroda tuner HDTV. Zapraszamy do udziału w VII konkursie "Ciekawie o antenach".

Prace należy nadsyłać od 1 czerwca do 30 września 2008 roku.
"Anteny w świetle burzy" Tomasz Bartkowiak - zdjęcie nadesłane na konkurs w 2007 roku
Instalacja multiswitchowa w domu jednorodzinnym. Instalacja multiswitchowa staje się standardem w domach jednorodzinnych. Jej ważną zaletą jest to, że będzie skuteczna również po zmianie standardu nadawania sygnałów satelitarnych na DVB-S2, co jest związane z przejściem na telewizję wysokiej rozdzielczości HDTV.
Instalacja multiswitchowa umożliwia niezależne oglądanie programów satelitarnych na kilku tunerach, przy korzystaniu z jednej anteny satelitarnej. Jej zaletą, docenianą przez użytkowników, jest łatwość modyfikacji, co pozwala na budowę rozwiązań dla wymagających klientów. Budując nowe instalacje należy pamiętać o coraz popularniejszych tunerach z PVR (możliwość oglądania jednego kanału i nagrywania drugiego) - wymagają one dwóch sygnałów satelitarnych. Oznacza to, że do pokoju, w którym przewidywany jest taki odbiornik należy doprowadzić dwa przewody.
Na poniższym rysunkach widoczny jest schemat instalacji z wykorzystaniem multiswitchy kaskadowych i radialnych.
Instalacja z użyciem multiswitchy przelotowych jest łatwiejsza do rozbudowy niż oparta na multiswitchach radialnych (centralnych). Jednak znając docelową liczbę gniazdek (lub projektując nadmiarowo) prościej jest zbudować instalację używając multiswitchy radialnych, np. serii MSR - z aktywnym torem naziemnym i serii MSV - z biernym torem naziemnym.
Konwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarE1015Multiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyAntena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Wzmacniacz antenowy AP-107M 21/23 dB ekranowanyAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Wzmacniacz HS-013 (12V)Terra VHF/UHF 1we/2wyGniazdo końcowe Signal RTV-SATZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze
Instalacja multiswitchowa w domu jednorodzinnym zbudowana z wykorzystaniem multiswitchy kaskadowych
Antena radiowa Dipol 1RUZ BAntena telewizyjna VHF 11-elementowa Dipol 11/6-12Antena telewizyjna UHF ATX-91Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Wzmacniacz antenowy AM-417 BI/BIII-UHF-UHF na złączach F ALCADMSR-5xxkonwertery Quatro
Schemat ideowy instalacji w domu jednorodzinnym wykonanej z użyciem multiswitcha radialnego.
Bezhalogenowe kable TRISET. W rodzinie kabli TRISET pojawiła się grupa nowych kabli bezhalogenowych: TRISET-113 HF E1019 i TRISET-11HF E1029.
Kable są wykonane w technologii HF (halogen free) - nie wydzielają toksycznych gazów podczas spalania. W związku z powyższym obydwa kable mogą być stosowane do instalacji w budynkach użyteczności publicznej (szpitale, szkoły, kina). W budynkach, gdzie przebywa jednorazowo wiele osób, wymaga się, aby kable na wypadek pożaru nie generowały dodatkowego zagrożenia dla życia i zdrowia tych osób.
Jeśli do produkcji zostają użyte związki chloru, fluoru, bromu i jodu, w przypadku pożaru powstają bardzo szkodliwe dla zdrowia (zawierające czynniki rakotwórcze) związki halogenowe. Kable w oponie PVC (zawierające chlor) oraz wykonane na bazie polietylenu i polipropylenu z domieszką bromu też są kablami halogenowymi, natomiast z domieszką droższych związków aluminium, stają się kablami bezhalogenowymi.
Kable TRISET należą do grupy typu NC/LSOH, czyli, że nie generują dymów korodujących - NC (Non Corrosive), wytwarzają mało dymu - LS (Low Smoke), są bezhalogenowe - OH (oznacza się również ZH - Zero Halogen).
Obydwa kable spełniają normy: EN 50268-1,2 - (mało dymny), EN 50267-2-2 (niekorodujący), EN 50267-2-2 (nieemitujący gazów halogenowych).
Rodzina kabli TRISET została wyróżniona jako produkt roku na targach techniki satelitarnej SatKrak 2007.
Kable TRISET, ze względu na niską tłumienność, skuteczność ekranowania i znakomite dopasowanie, są szczególnie polecane w instalacjach multiswitchowych i rozległych instalacjach zbiorowych.

Kable TRISET HF spełniają wysokie rygory bezpieczeństwa i posiadają bardzo dobre parametry techniczne:
  • wysokie ekranowanie (klasa A; powyżej 100 dB),
  • niskie tłumienie, np. przy częstotliwości 2150 MHz: TRISET-113HF - 27,7 dB, TRISET-11 HF - 21,0 dB.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 HF 1,13/4,8/6,8 [100m]
Przewód koncentryczny 75 Ω TRISET-113 HF 1,13/4,8/6,8 - halogen free E1019
Kamera czy "rejestrator"? PiXORD P500 K1137 jest kamerą, która umożliwia lokalną rejestrację na dysku USB. Kamera posiada 2 złącza USB, do których możemy podłączyć PenDrive lub dysk twardy z interfejsem USB. Przy najlepszych parametrach obrazu nagranie godzinne zapełnia 1 GB pamięci.
Dzięki wbudowanemu oprogramowaniu kamera potrafi nagrywać wg harmonogramu, po detekcji ruchu oraz w sposób ciągły. Kamera IP P500 obsługuje kompresję M-JPEG lub MPEG-4, albo obie jednocześnie w trybie "dual steram". Transmisja w czasie rzeczywistym może się odbywać z szybkością 25 klatek na sekundę przy rozdzielczości D1 (720 x 576) w PAL. Kamerę można zasilać po PoE. Konfiguracja kamery odbywa się przez przeglądarkę internetową, za pomocą której można uzyskać podgląd obrazu i odsłuch dźwięku, oraz odtworzyć nagrania z dysku zewnętrznego.
Kamera IP PiXORD P500PoE
Kamera IP PiXORD P500PoE
Kamera IP MJPEG/MPEG4 z PoE Pixord P500 "dual streaming" K1137.
Widoczne gniazda USB do podłączenia pamięci zewnętrznych.
Kamera wysokiej rozdzielczości z funkcją audio. Kamera SN-580CA M11215 jest wyposażona w przetwornik 1/3” SONY CCD. Liczba linii - 540TVL i wysoka czułość 0,3 lx sprawia, że kamera może pracować nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.
Innym parametrem mówiącym o jakości generowanego przez kamerę sygnału wideo jest S/N (Signal to Noise ratio). Im większy jest parametr S/N, tym większe możliwości kamery do tworzenia ostrych i czystych obrazów w każdych warunkach. Dobre kamery powinny mieć S/N większy niż 48 dB., wówczas sygnał użyteczny jest większy 256 razy od zakłóceń. W przypadku kamery SN-580CA M11215 S/N przekracza 50 dB, czyli poziom sygnału użytecznego jest większy od zakłóceń 316 razy.
Jako jedna z nielicznych kamer dostępnych na rynku posiada wbudowany moduł fonii. Jest on zamontowany w przedniej, dolnej części kamery, wewnątrz obudowy. Umożliwia to bardzo dobry odsłuch pomieszczenia. W przypadku obudów wewnętrznych należy stosować zewnętrzne mikrofony.
Kamera kolorowa bez obiektywu SN-580CA high resolution z audio
Kamera kolorowa bez obiektywu SN-580CA high resolution z audio
Widoczny wbudowany moduł audio
(w dolnej części kamery)
Tylna strona wysokiej rozdzielczości kamery M11215, widoczne m.in. wyjście sygnału audio
Monitoring placu budowy. To co dzieje się na terenie budowanego obiektu jest ciekawe zarówno dla wykonawcy, jak i inwestora.
Wykonawca, stosując monitoring CCTV IP, podnosi poziom bezpieczeństwa, dokumentuje przebieg prac, nadzoruje podwykonawców, ma możliwość analizowania częstotliwości przestojów. Inwestor z kolei może śledzić tempo prac, sprawdzać w jaki sposób i jakimi siłami ludzkimi wykonawca realizuje zlecone prace.
Ze względu na zmiany monitorowanych placów budów, konieczna jest instalacja umożliwiająca prostą zmianę miejsca montażu kamer monitorujących. Dlatego stosuje się w takich wypadkach transmisję bezprzewodową o zasięgu nawet do kilkunastu kilometrów. Aby to osiągnąć tworzy się zestawy z kamer stacjonarnych IP, obrotowych IP lub megapikselowych, uzyskując obrazy o dużej rozdzielczości.
Do transmisji obrazu, dźwięku i sygnałów sterujących zaleca się stosowanie punktów dostępowych Wi-Fi o dużych przepustowościach. Zdecydowanie zaleca się stosowanie urządzeń marki Aphelion, o których piszemy w kolejnym artykule.
Możliwość stosowania bezprzewodowej transmisji sygnałów cyfrowych
spopularyzowała stosowanie kamer CCTV do monitoringu budowy dróg
Wymagania użytkowe dla systemów CCTV - cz. 3. Bardzo ważnym punktem systemu CCTV świadczącym o jego efektywności jest możliwość eksportowania zarejestrowanych materiałów. Dlatego należy zadać sobie następujące pytanie - Ile materiałów i w jakim formacie można wyeksportować z systemu?
  • Operator systemu, oprócz prostej obsługi, powinien mieć wiedzę na temat eksportowania materiałów - powinna być dostarczona instrukcja na temat eksportowania nagranych plików.
  • Operator powinien znać ilość archiwizowanych materiałów oraz czas potrzebny do wyeksportowania danego fragmentu.
  • System powinien umożliwiać szybkie eksportowanie filmów i zdjęć do zewnętrznych nośników, wraz z dodaniem czasu ich wykonania.
  • Wraz z eksportowanym urywkiem archiwum należy udostępnić oprogramowanie niezbędne do poprawnego odtwarzania materiałów.
  • Sposób eksportowania materiałów powinien nie mieć wpływu na działanie innych funkcji systemu.
  • Elementy wyeksportowane powinny być w takiej samej jakości jak oryginały.
(MW)
Podział łącza stałego DSL lub sieci lokalnej. Jeśli Internet dostarczany jest poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę (ISP) za pomocą kabla ethernetowego lub modemu kablowego (z wyjściem ethernetowym), można w oparciu o taki sygnał zbudować własną sieć lokalną.

W tym celu:
  • używamy routera TL-WR542G N2950 podłączając go bezpośrednio do modemu DSL bądź lokalnej sieci przez złącze RJ45,
  • jako kart klienckich do komputerów stacjonarnych użyjemy kart PCI TL-WN551G N2970,
  • do komputerów przenośnych proponujemy użyć karty PCMCIA TL-WN510G N2930 lub USB TL-WN321G N2920,
  • do wzmocnienia odbieranego sygnału możemy użyć wewnętrzneych anten TL-ANT2405C A72713.
Polecamy również zapoznać się z urządzeniami o przepustowości 108 Mbit/s:
  • Router zintegrowany z Access Pointem TL-WR642G N2953,
  • Karta USB TL-WN620G N2923,
  • Karta PCMCIA TL-WN610G N2933,
  • Karta PCI TL-WN651G N2973.
Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GAntena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHzKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchemKarta TP-Link USB TL-WN321G 2,4GHz 54Mbit/sKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/s
TP-Link TL-WR542G 54 Mbps N2950 jest routerem bezprzewodowym, czyli integruje router, firewall i punkt dostępowy. Główny obszar zastosowań tego urządzenia to małe i średnie biura oraz domy jednorodzinne i mieszkania. TP-Link TL-WR542G pozwala na łatwe i szybkie stworzenie sieci bezprzewodowej, podzielenie łącza internetowego na wiele komputerów oraz dzięki firewallowi na ich dodatkowe zabezpieczenie.
Aphelion 600AG N2412 - ciągłość transmisji danych. Tworzenie połączeń bezprzewodowych wysokiej klasy wiąże się nie tylko z utrzymaniem odpowiedniej wydajności, ale także zapewnieniem ciągłości transmisji. W przypadku uszkodzenia modułu radiowego standardowego punktu dostępowego radiolinia przestaje działać.

Urządzenie Aphelion 600AG N2412 nadaje się znakomicie na strategiczne połączenia. Unikalna funkcja Fail-over pozwala na zapewnienie ciągłości transmisji w przypadku utraty połączenia. Aphelion 600AG N2412 w tym trybie automatycznie przełącza się na transmisję przy pomocy drugiego radia, w przypadku zerwania połączenia na podstawowym linku. Czas aktywacji połączenia zapasowego Back-Up jest praktycznie niezauważalny dla użytkownika.
(ŁS)
W trybie pracy Fail-over jedno radio jednostki 600AG jest aktywne, drugie nie pracuje. W razie problemów z łączem na pierwszej antenie, druga jednostka przejmuje transmisję, co zapewnia dużą niezawodność tak utworzonego łącza.
Pisaliśmy w Informatorze:

Jaki wzmacniacz wybrać do domku jednorodzinnego? Pod względem jakości sygnału lepiej wykonać instalację w oparciu o wzmacniacz masztowy, np. AM-417 R903717, AM-316 R903052 lub AWS-1021 B11551, ponieważ zyskujemy na parametrach szumowych. Dzieje się tak dlatego...
- numer archiwalny z 07.01.2008

Najczęstsze błędy w monitoringu miejskim. Źle zaprojektowany system monitoringu miejskiego, nie tylko nie przynosi zakładanego wzrostu bezpieczeństwa, ale dodatkowo naraża na niepotrzebne koszty. Oto kilka często spotykanych błędów:...
- numer archiwalny z 12.11.2007

Jakość rejestratorów cyfrowych - rozdzielczość. Pomiędzy rejestratorem o parametrze 400 kl/s CIF i rejestratorem o parametrze 400 kl/s D1 jest zasadnicza różnica...
- numer archiwalny z 1.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.