Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 22/2008 (9.06.2008)
Konkurs "Ciekawie o antenach", czyli w wakacje patrzymy w niebo. Temat konkursu jest wyzwaniem, które w pierwszej chwili wydaje się niemożliwe do spełnienia. Co może być ciekawego w antenach?Zachęcamy do podjęcia zadania, które, oprócz poczucia estetyki, wymaga wyobraźni i dowcipu. Mamy nadzieję, że tak skromnie zdefiniowany temat uruchomi najgłębsze rezerwy talentu.

Anteny stanowią fragment naszego krajobrazu. Panorama miast i wsi znacznie zmieniła się wraz z ich powszechnym zastosowaniem. Zwróćmy uwagę, jak odchodzą powoli w przeszłość "lasy" anten telewizyjnych, a wkraczają "talerze" anten satelitarnych i "tuby" anten komunikacyjnych. Jedne anteny drażnią, psując piękne elewacje, inne kreują ciekawe kompozycje widokowe. W czasie wakacji będą Państwo mieli więcej możliwości obserwowania i fotografowania takich obiektów.

Przewidziano 3 nagrody:
  • I. Zestaw satelitarny - tuner marki Ferguson HF-8800 HD A99359, czasza 90 cm, uchwyt, 2 konwertery,
  • II. Zestaw satelitarny - tuner marki Ferguson 3100CK FTA A99231, czasza 90 cm, uchwyt, 2 konwertery.
  • Prace oceni krakowski fotograf, pan Paweł Zechenter,
  • III. nagrodę przyzna dział techniczny firmy DIPOL. Kryterium oceny będzie merytoryczny przekaz zdjęcia. Nagrodą będzie tuner satelitarny Ferguson 3100CK FTA A99231, czasza 90 cm, uchwyt, 2 konwertery.

Pierwsze nadesłane zdjęcia.
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
Ciekawie o antenach - VII konkurs wakacyjny DIPOL-a 2008
Na ogrodach BUW-u
Kamil Szpak
Królestwo anten satelitarnych
Zbigniew Langer
Gniazda antenowe do tunerów typu Twin (PVR) w instalacjach multiswichowych. Jeżeli tuner posiada dysk twardy (tuner typu twin), to do gniazda należy poprowadzić dwa kable (np. TRISET-113 E1015).
Gniazdo R694140 posiada możliwość doprowadzenia dwóch sygnałów satelitarnych. Na wejście pierwsze gniazdka można podać zespolony sygnał z multiswicha, który zostanie odfiltrowany na odpowiednie wyjścia SAT1, TV, R. Sygnał z wejścia drugiego jest wprost podawany na wyjście SAT2 gniazdka. Oczywiście w przypadku doprowadzenia dwóch kabli mamy zajęte dwa wyjścia w multiswitchu.
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + kanał zwrotny
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe odbiorników. Dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć wymiany tunera satelitarnego, multiswitcha, odbiornika TV, czy zestawu HiFi po wiosennej lub jesiennej burzy polecamy małe, niedrogie zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal R48602. Urządzenie działa w pełnym zakresie TV naziemnej i satelitarnej. Maksymalny prąd udarowy przed jakim może zabezpieczyć sprzęt to 8000 A, dopuszczalny czas narostu i trwania impulsu to 8 i 20 mikrosekund.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zalety monitoringu IP. Urządzenia monitoringu IP służą do przesyłania strumienia obrazu wideo i audio poprzez sieć komputerową. Głównym zastosowaniem urządzeń monitoringu IP są profesjonalne systemy monitoringu (miast, stadionów, firm, biur, sklepów, galerii, obiektów przemysłowych, obiektów rządowych, banków, osiedli oraz domów prywatnych) bazujące na sieci komputerowej (zastępującą analogową CCTV z kablami koncentrycznymi), a także amatorskie proste systemy na bazie kompaktowych urządzeń IP. Cyfrowy sposób transmisji poszerza możliwości monitoringu o dodatkowe funkcje, które nie występują w analogowych CCTV.
Taki najprostszy system składa się z urządzenia monitoringu IP (kamera IP), sieci komputerowej oraz komputera (serwera) z oprogramowaniem zarządzającym systemem monitoringu NVR (rejestrator sieciowy).

Najważniejsze zalety monitoringu IP:
  • możliwość budowania rozproszonych systemów monitoringu jako grup lub samych pojedynczych kamer (odległość nie gra tu żadnej roli),
  • wybór dowolnego medium do transmisji w zależności od odległości, zastosowania i wymagań transmisji (sieć IP po: skrętce komputerowej, światłowodzie, bezprzewodowo, przewodach telefonicznych, okablowaniu telewizji kablowej),
  • wybór dowolnego typu sieci komputerowej (LAN, DSL, itp),
  • możliwość dowolnej rozbudowy - pojemność systemu jest ograniczona tylko możliwościami systemu zarządzającego,
  • przesył kilku strumieni obrazów z kilku kamer tylko jednym przewodem (skrętka, światłowód) lub jednym linkiem bezprzewodowym,
  • zdalne zarządzanie kamerami, serwerami wideo z dowolnego miejsca na świecie,
  • podgląd obrazu z kamer oraz serwerów wideo poprzez przeglądarkę internetową z dowolnego miejsca na świecie (połączenie bezpośrednie z kamerą lub serwerem wideo),
  • bezpośrednie połączenie z serwerem z oprogramowaniem NVR poprzez oprogramowanie klienckie lub przeglądarkę internetową umożliwiające podgląd obrazu, odtwarzanie nagrań, sterowanie kamerami obrotowymi oraz konfigurowanie serwera NVR,
  • inne zalety, w zależności od modeli kamer IP, serwerów wideo oraz NVR.
DIPOL w swojej ofercie posiada urządzenia IP firm IQinVision, ACTi oraz PiXORD.
Budowa infrastruktury telekomunikacyjnej - instalacje CCTV IP. Błędnie zaprojektowana, źle wykonana bądź źle eksploatowana sieć IP uniemożliwi prawidłowe działanie całego systemu CCTV IP lub jego fragmentów.

Efektem źle zaprojektowanej i źle wykonanej sieci LAN może być:
  • wolne odświeżanie obrazu, mniejsze niż odświeżanie ustawione w kamerze - spowodowane jest to zapchaniem łącza,
  • nieprawidłowa dekompresja obrazu na komputerze lub transkoderze - spowodowana brakiem ciągłości przesyłu strumienia skompresowanego obrazu,
  • utrata połączenia.
Poprzez postępowanie zgodne z normami na każdym etapie tworzenia sieci, można zapewnić wysoką sprawność sieci LAN. Omówienie norm stosowanych przy budowie sieci IP jest dostępne w Bibliotece DIPOL-a w artykule Sieci LAN w monitoringach CCTV IP.
Wymagania użytkowe dla systemów CCTV - cz. 4. Na koniec należy opisać wymagania dotyczące odtwarzania i możliwości jakie daje oprogramowanie zarządzające.
Czy system pozwala w prosty i szybki sposób na odnalezienie i odtworzenie wybranych materiałów?

System powinien posiadać następujące funkcje:
  • różne szybkości odtwarzania wraz z poklatkowymi, zarówno do przodu, jak i wstecz,
  • jednoczesne odtwarzanie wybranej liczby kamer,
  • odtwarzanie obrazu w pełnej rozdzielczości,
  • możliwość odszukiwania materiałów z każdej kamery po dacie i czasie,
  • możliwość zapisywania i drukowania pojedynczych klatek,
  • odczyt czasu wykonania danej klatki,
  • możliwość bezpośredniego odczytu zawartości po zapisaniu na zewnętrznych nośnikach.
Przedstawione we wszystkich częściach punkty dotyczące wymagań profesjonalnego monitoringu wizyjnego są jedynie zasygnalizowaniem problemów. Więcej informacji można znaleźć na stronie The Home Office. (MW)
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - sterowanie kamerami szybkoobrotowymi. W rejestratorach ULTIMAX zostało zaimplementowanych ponad 80 protokołów sterowania kamerami PTZ. Dlatego możliwe jest sterowanie praktycznie każdej kamery PTZ dostępnej na rynku.
Przyłączenie kamer PTZ jest bardzo proste. Sprowadza się do podłączenia głowicy PTZ z rejestratorem przy pomocy przewodu dwu-żyłowego (komunikacja po RS485), wybraniu odpowiedniego protokołu i wpisaniu do ULTIMAX-a parametrów transmisji podanych przez producenta głowicy PTZ. Sterowanie kamerą (zoom, obrót) odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na rejestratorze lub też zdalnie z komputera podłączonego do sieci z zainstalowanym programem klienta sieciowego.
Konfiguracja kamer PTZ z programu klienta sieciowego.
Pulpit do sterowania kamerami obrotowymi PTZ - Klient sieciowy rejestratorów ULTIMAX
Skrętka jako medium transmisyjne w instalacji CCTV. Coraz częściej w instalacjach CCTV jako medium transmisyjne wykorzystywana jest skrętka komputerowa. Daje to możliwość przesyłu jednym przewodem jednocześnie sygnału wideo oraz napięcia zasilania. Na schemacie poniżej znajduje się przykład zastosowania transmiterów wideo umożliwiających przesyłanie wizji oraz zasilania do kamer oddalonych nawet o 400 m.
Sygnał z kamery, podany na wejście nadajnika TRN-1/400 M1668, zostaje przesłany do odbiornika TRO-4/400 M1670 za pomocą skrętki komputerowej. W nadajniku i odbiorniku następuje dopasowanie impedancji kabla koncentrycznego 75 Om do impedancji przewodu symetrycznego, co zapewnia przesył wizji do 400 metrów. Odbiornik TRO-4/400 M1670 wpuszcza do skrętki komputerowej napięcie stałe niestabilizowane (maksymalnie do 40 V), które w nadajniku TRN-1/400 M1668 jest stabilizowane do wartości 12 V, pozwalając na zasilenie kamery z termostatem.
Kamera kolorowa bez obiektywu u-cam 110Kamera kolorowa sufitowa SN-IR141DC z reflektorem podczerwieniKamera kolorowa zewnętrzna n-cam 115  z reflektorem podczerwieniKamera kolorowa zewnętrzna n-cam 220 IR z reflektorem podczerwieniTransformator video TRN-1/400 nadajnik do skrętki UTPTransformator video - odbiornik zasilający TRO 4/400 do skrętki UTPZasilacz ZK-40/6 30V/1A z transformatorem 220V/24VMonitor CCTV 19Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy ULTIMAX-304 H.264
Schemat przykładowego rozwiązania opartego o transmitery video
Prosty QoS dla użytkowników domowych. Urządzenie TP-Link TL-WR543G 54 Mbps N2955 jest routerem bezprzewodowym, czyli integruje router, firewall i punkt dostępowy.
Dodatkowo urządzenie może pracować w trybie WISP (klient od strony radiowej). Jest to bardzo przydatna funkcja w przypadku, gdy provider udostępnia internet za pomocą łącza bezprzewodowego.
Główny obszar zastosowań tego urządzenia to małe i średnie biura oraz domki jednorodzinne i mieszkania. TP-Link TL-WR543G pozwala na łatwe i szybkie stworzenie sieci bezprzewodowej, podzielenie łącza internetowego na wiele komputerów oraz, dzięki firewallowi, na ich dodatkowe zabezpieczenie.
W najnowszej wersji hardware'owej 2.0 oraz firmware'owej V2_071010 mamy możliwość przydzielania, w bardzo prosty sposób, priorytetów na łączu (QoS). Można go pobrać bezpośrednio ze strony producenta.
Dzięki temu możemy zapewnić odpowiedni podział pasma na portach w urządzeniu. Na przykład port nr 1 dla użytkownika o najwyższym priorytecie Highhest, a port nr 4 dla użytkownika o najniższym priorytecie Lowest.
Dzięki takiej konfiguracji użytkownik podłączony do portu nr 1 będzie miał zapewniony priorytet w dostępie do pasma.
Funkcja ta działa tylko, kiedy router TL-WR543G jest ustawiony w trybie AP Router. (ŁS)
Widok okna konfiguracyjnego QoS w routerze TL-WR543G
PiXORD umacnia swoją pozycję na rynku CCTV IP - wywiad z Rachel Lee i Jason Yu z firmy PiXORD. 26 maja 2008 przedstawiciele firmy PiXORD złożyli wizytę najważniejszemu dystrybutorowi Europy Wschodniej i Środkowej - firmie DIPOL.

Co jest najmocniejszą stroną produktów PiXORD?

PiXORD oferuje szeroką gamę sprzętu dla profesjonalistów, utrzymując jednocześnie konkurencyjny stosunek jakości do ceny. Dużym atutem jest bardzo dobre darmowe oprogramowanie, posiadające funkcje niezbędne dla projektów typu SOHO. Oprogramowanie pracuje stabilnie, jest proste i intuicyjne w obsłudze.
Ponadto kamery posiadają innowacyjne funkcje, np. model P500 ma możliwość rejestracji obrazu na dysku USB.
Rachel Lee i Jason Yu w krakowskiej siedzibie firmy DIPOL

Pisaliśmy w Informatorze:

Nowoczesna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche...
- numer archiwalny z 31.03.2008

Kamery z przetwornikiem Wide Dynamic Range. Kamery WDR (Wide Dynamic Range) wyposażone są w przetwornik najnowszej generacji amerykańskiej firmy Pixim. Każdy piksel kamery jest osobnym przetwornikiem analogowo - cyfrowym...
- numer archiwalny z 17.12.2007

Profesjonalny system monitoringu IP w MZK Kędzierzyn Koźle na bazie kamer PiXORD P400. Miejski Zakład Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu od kilku miesięcy posiada profesjonalny system monitoringu wyposażony w 16 kamer IP. System zamontowany jest w zajezdni i monitoruje cały plac oraz budynki MZK...
- numer archiwalny z 26.11.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.