Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 20/2008 (26.05.2008)
Telewizyjne trendy w roku olimpijskim - Anga 2008. W dniach 27-29 maja odbędą sie w Kolonii targi Anga Cable - wystawa i kongres poświęcony telewizji kablowej, sieciom szerokopasmowym oraz przekazom satelitarnym. Udział weźmie 369 wystawców z 28 krajów. Organizatorzy spodziewają się około 10 000 zwiedzających.
Targi są najważniejszym na rynku europejskim spotkaniem dostawców sprzętu do odbioru i transmisji sygnałów telewizyjnych.

Wielkie wydarzenia sportowe są bardzo ważne dla rynku telewizyjnego, generują popyt na nowe usługi, stanowią przełomowy moment we wprowadzaniu nowych technologii.
W tym roku technologią, która powinna się znacząco rozpowszechnić poprzez sportowe wydarzenia jest HDTV.
Uruchomienie w maju bezpłatnych transmisji HDTV na brytyjskiej platformie Freesat jest pierwszym krokiem do szerokiej popularyzacji odbiorników, tunerów, a częściowo również do zmian w instalacjach antenowych i dalszej popularyzacji instalacji multiswitchowych.
Szczególnie ciekawa może być oferta urządzeń do odbioru DVB-T w MPEG-4. Generalnie wszystkie kraje europejskie zapowiadają przejście na system umożliwiający transmisję naziemnej telewizji w jakości HD, jednak niewiele przyjęło standard, stąd producenci nie mogą podjąć masowej produkcji urządzeń.
W ubiegłym roku Motorola pokazała system dostarczania sygnału TV kablowej do domu poprzez światłowód FTTH (fiber to the home). Budowa sieci światłowodowych doprowadzonych do mieszkania abonenta rozwiąże problem ograniczonej przepustowości sieci kablowych.
Nie należy ukrywać kamer CCTV. Kamera widoczna na zdjęciu poniżej znajduje się na jednym z najbardziej prestiżowych budynków świata. Codziennie oglądają ją tysiące turystów. Jednak projektant świadomie umieścił ją w widoczny sposób, dodatkowo tak dobrał jej kolor, że znacząco odbiega od elewacji, by była jeszcze łatwiej zauważalna.
Kamera jest zainstalowana w kraju o dużych tradycjach i doświadczeniu w wykonywaniu instalacji CCTV, stąd warto skorzystać z tej nauki.
Podstawową funkcją instalacji CCTV nie jest nagrywanie zdarzeń lecz odstraszenie osób mających zamiar naruszyć prawo. Jednym z elementów jest przekonanie potencjalnych agresorów o tym, ze ich wizerunek i działanie będzie nagrane, do tego właśnie służą łatwo zauważalne kamery CCTV.
Kamera widoczna na zdjęciu znajduje sie na jednym z najbardziej prestiżowych budynków świata - gdzie to jest? Odpowiedź na końcu Informatora.
Euro 2008 w TV-Sat. Najlepszą niespodziankę dla kibiców (niestety tylko angielskich) szykuje nowo uruchomiona platforma Freesat, zapowiadając niekodowane transmisje w rozdzielczości HD. Ponieważ programy są kierowane do widzów brytyjskich, odbiór w Europie Wschodniej będzie wymagał anten o większej średnicy, dodatkowo planowane jest zabezpieczenie sprzętowe przed odbiorem na zwykłych tunerach FTA. Jednak z zapowiedzi na grupach dyskusyjnych wynika, ze nie powinno być problemów z przystosowaniem instalacji do odbioru tego pakietu.
Niemieckie ZDF oraz ARD będą transmitowały wszystkie spotkania Euro 2008. Wszystkie transmisje podzieliły między sobą obie te stacje.
Aby odbierać ARD lub ZDF wystarczy zakupić dowolny tuner satelitarny, oraz mieć dostęp do sygnału z satelity Astra.
Plan transmisji z podziałem na ZDF i ARD podany jest na stronie stacji ZDF.
Na terenie Polski transmisje w jakości HD będą dostępne na płatnej platformie Polsatu.
Wzmacnianie sygnałów satelitarnych. Małe instalacje multiswichowe nie wymagają zwykle stosowania wzmacniaczy magistrali z konwertera QUATRO. Problem może wystąpić w przypadku, kiedy gniazdo oddalone jest od konwertera o więcej niż 80 m. Wówczas tłumienie kabla wynosi około 25 dB. Wartość ta zwiększy się jeszcze o tłumienie gniazda, złącz i multiswitcha. Okaże się wówczas, że sygnał na wejściu tunera nie osiąga 45 dBuV, czyli progu czułości głowicy.
Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie wzmacniacza AI-414. Wzmacniacz należy zamontować pomiędzy multiswichem a tunerem. Wzmacnia on zarówno pasmo TV naziemnej, jak i satelitarnej, przepuszcza sygnały sterujące dla multiswitcha. (MO)
Wzmacniacz AI-414 mieszkaniowy do multiswitchy Alcad
Wzmacniacz AI-414 R904075 mieszkaniowy do multiswitchy
Obiektywy megapikselowe. W systemach CCTV kluczowym parametrem jest szczegółowość obrazu. Źródłem tego parametru jest rozdzielczość kamer. W przypadku kamer megapikselowych rozdzielczość jest na tyle duża, że można dokonać cyfrowego powiększenia obrazu bez utraty jakości. Kamera megapikselowa (1 Mpix – 1.000 000 pikseli) ma rozdzielczość ponad dwa razy większą niż standardowa kamera pracująca w systemie PAL (704 x 576 = 405 504 pikseli).
Kamery 5 Mpix oferują rozdzielczość 2592 x 1944 (12,5 razy większą niż w systemie PAL i 2,5 razy większą niż w HDTV).
Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Słaba jakość obiektywu nie pozwoli wykorzystać atutów kamery megapikselowej.
Do kamer wysokiej rozdzielczości należy stosować specjalnie oznaczone obiektywy - megapikselowe. Są to obiektywy wyższej jakości, o mniejszych zniekształceniach geometrycznych, a przede wszystkim o mniejszej deformacji fali świetlnej przechodzącej przez soczewki. Deformacja mierzona parametrem MTF – (Modulation Transfer Function) wpływa na ostrość rejestrowanych obrazów. Powiększanie nieostrych, rozmazanych obrazów nie pozwoli na skuteczną identyfikację. Wybierając obiektyw należy sprawdzić, czy nadaje się on do danej grupy kamer. Na przykład, do kamer 3 MPix nie można stosować obiektywów pracujących skutecznie do 2 MPix.
Obiektyw Megapikselowy 4-8 mm F1,4 - M2233.
Uruchomienie produkcji wysokiej jakości obiektywów nadal należy do dużych wyzwań technologicznych. Początkowo renomą cieszyły się obiektywy niemieckie i szwedzkie. Obecnie dołączyły do nich obiektywy producentów japońskich. Na zdjęciu rozłożony na cżęści obiektyw CCTV japońskiej firmy Spacecom.
Trend w transmisji sygnałów CCTV. Podstawowymi problemami w transmisji sygnałów wideo jest wielkość plików oraz wrażliwość sygnału na opóźnienia. Przyszłością w urządzeniach CCTV jest stosowanie kompresji H.264, która przy tej samej jakości obrazu zajmuje 30% mniejsze pasmo niż kompresja MPEG-4 ASP. Obecnie ten rodzaj kompresji wprowadzany jest przez najbardziej zaawansowane firmy, głównie w oparciu o procesory Texas Instruments (program DaVinci).
Prognozy rynkowe wskazują, że w 2011 roku popularność H.264 zrówna się z popularnością MPEG-4, a następnie zdecydowanie ten format wyprzedzi.
Tendencje rynkowe w CCTV IP były tematem wykładu firmy ACTi na targach IFSEC w Birmingham.
Czas pobierania pliku w sieci w zależnosci od rodzaju kompresji
Wykres obrazujący prognozy zmian popularności poszczególnych rodzajów kompresji stosowanych w CCTV
Serwer wideo ULTINET-701 H.264. Na rynku pojawił się serwer wideo ULTINET-701 K2140. Serwer należy do najnowszej generacji urządzeń IP - kompresja obrazu wideo oparta jest na kodeku H.264. Pasmo wykorzystywane przez strumień danych jest mniejsze niż w MPEG-4 ASP, przy tej samej jakości obrazu (4CIF z szybkością 25 kl./s dla PAL).
Konfiguracja urządzenia odbywa się poprzez przeglądarkę internetową lub za pomocą dołączonego oprogramowania ULTIMAX Klient. Oprogramowanie to także umożliwia sterowanie analogowymi kamerami PTZ wyposażonymi w obrotnicę i zoom, a także współpracę z innymi urządzeniami z rodziny ULTISYSTEM - rejestratorami ULTIMAX, kamerami IP ULTICAM, serwerami wideo ULTINET. (TJ)
Serwer wideo ULTINET-701 H.264
Serwer wideo ULTINET-701 K2140
Wymagania użytkowe dla systemów CCTV cz.2. Kolejnym problemem, z którym należy się zmierzyć przy projektowaniu instalacji CCTV, po zdefiniowaniu odpowiedniej jakości obrazu, jest jego archiwizacja. Tu należy odpowiedzieć na pytanie co archiwizować i w jaki sposób, a następnie określić zakres działań mających na celu spełnienie następujących wymagań:
 • urządzenie archiwizujące musi być zabezpieczone fizycznie przed dostępem osób niepowołanych,
 • system powinien posiadać zabezpieczenia elektroniczne (hasła) umożliwiające dostęp do konfigurowania systemu i odczytu danych z archiwum,
 • system ma być przeznaczony do pracy ciągłej i powinien posiadać zabezpieczenia na wypadek zaniku napięcia,
 • pojemność nośników pamięci systemu należy dobrać na podstawie założonego czasu przechowywania nagrań.
(MW)
Nowy firmware do urządzeń Aphelion - więcej funkcji oraz stabilniejsza praca. Do budowy sieci szkieletowych w paśmie nielicencjonowanym wykorzystuje się najczęściej urządzenia pracujące w standardzie IEEE802.11a w paśmie 5 GHz.
Stosunkowo dużo możliwości daje rodzina urządzeń Aphelion składająca się z modeli: 500AG N2411 (jedno radio w obudowie), 600AG N2412 (dwa radia) i 3300AG N2413 (trzy radia).
Urządzenia pracują w nielicencjonowanych pasmach częstotliwości 2,4 i 5 GHz, dzięki czemu mogą być używane bez ograniczeń, i jako niezależne jednostki, mogą tworzyć bazy dostępowe dla dowolnych urządzeń klienckich.
W najnowszej wersji oznaczonej V0_992 dodano kilka pożytecznych funkcji. Jedną z nich jest możliwość włączenia izolacji klientów, pozwala to na blokadę połączeń pomiędzy użytkownikami sieci WLAN.
Możliwe jest obecnie również ustawienie maksymalnej ilości klientów, którzy mogą się podłączyć do Access Pointa, co pozwala chronić urządzenie przed przeciążeniem.
Nowy firmware można ściągnąć z działu download DIPOL-a.
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 500AG
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 600AG wyposażony w dwa niezależne radia
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 3300AG wyposażony w trzy niezależne radia
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 500AG wyposażony w jeden moduł radiowy
N2411
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 600AG wyposażony w dwa niezależne moduły radiowe
N2412
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 3300AG wyposażony w trzy niezależne moduły radiowe
N2413
Najważniejsze zmiany w nowym oprogramowaniu to:
 • poprawienie funkcjonalności zarządzania pasmem - Bandwidth Control,
 • usprawnienie działania połączeń typu TRUNK, przez co uzyskano większą stabilność pracy urządzenia,
 • dodanie funkcji izolacji klientów (opcja dostępna spod linii komend - menu 45),
 • dodanie możliwości ustawienia maksymalnej ilości użytkowników łączących się do Access Pointa,
 • wyposażenie protokółu SNMP w nowe opcje, jedną z nich jest możliwość eksportu do pliku MIB,
 • wzbogacenie linii komend o nowe funkcje.
Pełny opis zmian oraz usprawnień w nowym firmwarze dostępny jest tutaj.
(ŁS)
Targi SAT KRAK 2008. W dniach 16-18.10.2008 r. odbędą się w Krakowie Targi Techniki Satelitarnej, Kablowej i Transmisji Szerokopasmowej. W zamierzaniach organizatorów powinny się one stać największymi targami tego typu w Europie Wschodniej. Już obecnie na witrynie SAT KRAK znajdują się zwiastuny tegorocznych targów. Można się też zapoznać z produktami uznanymi za najlepsze w minionych edycjach plebiscytu na najlepszy produkt.
Kamera na budynku Parlamentu w Londynie Wielka Brytania jest liderem w wykorzystaniu kamer CCTV w zabezpieczeniu miast i obiektów. Kamery są umieszczane w widoczny sposób, mając priorytet nad estetyką nawet na najbardziej prestiżowych elewacjach. Dodatkowo o działającej instalacji CCTV informuje szereg tablic. O zasadach instalacji kamer więcej w reportażu Monitoring w Londynie.
Budynek National Galery w Londynie - również tutaj kamery montowane są w sposób widoczny dla publicznosci
Pisaliśmy w Informatorze:

Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami. W skład zestawu POE N9205 wchodzą dwa pasywne urządzenia widoczne na poniższym zdjęciu...
- numer archiwalny z 17.09.2007

Bezpośrednie podłączenie do linii telefonicznej i podział łącza. Podział łącza internetowego doprowadzonego w technologii xDSL (np. Neostrada) jest coraz popularniejszy w instalacjach domowych...
- numer archiwalny z 27.08.2007

Nowoczesna antenowa instalacja zbiorcza - wskazówki dla projektantów. Wymiana urządzeń w instalacjach wymaga podjęcia decyzji i zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych. Wymiana okablowania wymaga także czasu i cierpliwości lokatorów. Dlatego należy...
- numer archiwalny z 1.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.