Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2008 (19.05.2008)
Birmingham - nowa rewolucja. Zakończone w ubiegłym tygodniu w Birmingham Międzynarodowe Targi Zabezpieczeń IFSEC 2008 potwierdziły zapowiedź rewolucyjnych zmian w koncepcji monitoringu CCTV.
Trzy główne motory tych zmian to: kamery megapikselowe, kompresja MPEG-4 z kodekiem H.264 oraz analiza obrazu.
Efektem zastosowania nowych technologii będzie przede wszystkim: zmniejszenie liczby pracowników obsługujących instalację, możliwość tworzenia profesjonalnego Centrum Monitoringu dla większej ilości obiektów oraz automatyzacja procedur związanych z sytuacjami alarmowymi.
Kończy się era kamer typu speed dome. Stosowanie tych kamer wymaga indywidualnej obsługi, trudne jest wprowadzanie do nich oprogramowania pozwalającego na analizę obrazu, a dodatkowo (co jest ich największą wadą), w przypadku wykorzystania funkcji zoom tracimy możliwość zapisu obrazu innego niż oglądany detal.
Tych wad nie mają kamery megapikselowe. Zastosowanie odpowiedniej architektury systemu, wykorzystanie funkcji dual streaming oraz poprawa parametrów transmisji, poprzez zastosowanie kompresji H.264, pozwoli na rozwiązanie problemu transmitowania generowanych przez te kamery dużych strumieni danych.
Popularyzacja kamer IP otworzyła nowe możliwości dla projektantów oprogramowania. Prowadzone są intensywne prace nad wprowadzeniem: odpornych na zakłócenia systemów detekcji pozostawionych przedmiotów, śledzenia poruszających się obiektów, rozpoznawania twarzy, rozpoznawania tablic rejestracyjnych, analizy zbyt długiego pozostawanie osoby lub obiektu w polu obserwacji, detekcji pożaru, liczenia ludzi, analizy natężenia ruchu drogowego, analizy zachowań (np. bójka), kontroli płynności ruchu (opuszczanie przez tłum obiektów sportowych itp.), badania zainteresowania (np. jak długo jest oglądany obiekt wystawowy).
Go Mega - hasło firmy Sony można uznać za motyw przewodni IFSEC 2008
Niektórzy obserwatorzy targów określają koniunkturę w branży na podstawie liczby hostess obsługujących imprezę. Przyjmując to kryterium trzeba przyznać, że branża zabezpieczeń kwitnie.
Przejściowy etap w dziejach telewizji. Telewizja cyfrowa wypiera systemy analogowe. W przekazach satelitarnych ten proces już się zakończył, obecnie etap migracji dotyka telewizję naziemną.
Trzeba zaznaczyć, że telewizja cyfrowa nie jest tożsama z telewizją wysokiej rozdzielczości HD. W przypadku telewizji satelitarnej, mamy ogromną ilość programów cyfrowych o rozdzielczości PAL oraz niewielką ilość programów HD. W przypadku telewizji naziemnej, tylko nieliczne kraje europejskie mają określoną strategię rozwoju HD, do liderów należy Francja, Wielka Brytania i Estonia. W Polsce plan przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy ogłosi w czerwcu tego roku polski regulator telekomunikacyjny, jakim jest UKE.
Co wnosi digitalizacja? Sygnał analogowy jest wrażliwy na rozmaite zakłócenia, których wpływ został wyeliminowany w rozwiązaniach cyfrowych. W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej, nie spotkamy charakterystycznych dla analogu przesunięć na ekranie, które biorą się z odbić sygnału od wzniesień lub budowli. Sygnały cyfrowe są praktycznie niewrażliwe na odbicia.
Transmisja cyfrowa to także odporność na błędy transmisji. Pewna ilość przekłamań jest możliwa do poprawy w odbiorniku, ponieważ stosuje się kodowanie nadmiarowe z kodami korekcyjnymi.
Aby przesłać sygnał audio-wideo, należy go skompresować. Pierwszym i jeszcze powszechnie dziś używanym kompresorem w cyfrowej transmisji satelitarnej był MPEG-2. Strumienie tego typu odbierane są na standardowych tunerach, np. FERGUSON 6600 A99235. Nowszy standard MPEG-4 stosowany jest jako podstawowy w transmisjach HD (np. platforma "n").
Kolejnym ważnym aspektem transmisji cyfrowej obrazu jest wybór modulacji. W przypadku przekazów satelitarnych stosuje się modulacje QPSK (większość obecnie nadawanych programów), 8PSK ("n"), a w przyszłości 16PS, które kolejno charakteryzują się coraz większą przepływnością. Zastosowanie bardziej sprawnej modulacji wiąże się z koniecznością uzyskania coraz lepszego odstępu C/N.

Zastosowanie sprawniejszych kodeków i wydajniejszej modulacji sprawiło, że w tym samym kanale można przesłać więcej informacji, można zatem zwiększać rozdzielczość. W ślad za tym powstaje przestrzeń dla HD. (MO)
W 2005 roku firma JVC zaprezentowała pierwszy telewizor w standardzie HDTV 1080p. W 2006 roku już kilkunastu producentów, w tym Samsung, miało w ofercie takie telewizory. Jednak nieprędko, zwłaszcza w Europie, doczekamy się nadawania sygnału w tym standardzie. 1080p (progressive scan) to technologia HDTV dająca obraz lepszy niż w trybie 1080i (interlaced - obraz z przeplotem - wyświetlane są na zmianę linie parzyste i nieparzyste).
SATakademy - kopalnia wiedzy o instalacjach satelitarnych.
Szybkoobrotowa kamera IP PiXORD P463DW do biur, sklepów i domów. Szybkoobrotowa kamera PiXORD P463DW K1236 jest idealnym rozwiązaniem do monitoringu biur, sklepów, galerii i obiektów przemysłowych.
P463DW jest kamerą do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. W zastosowaniach zewnętrznych, kamerę wraz z dołączonym zasilaczem można umieścić w solidnej obudowie o klasie szczelności IP68, z wbudowanym wiatrakiem i grzałką zapewniającymi bezawaryjną pracę w skrajnych pogodowo warunkach.
Obiektyw o sterowanej zdalnie zmiennej ogniskowej z automatyczną przysłoną, przetwornik ExView HAD CCD Dzień/Noc (570TVL czarno-biały, 480TVL kolor) firmy Sony z WDR i wbudowany filtr podczerwieni zapewniają wysokiej jakości obraz. Kamera wyposażona jest w obrotnicę PT umożliwiającą obrót z prędkością 3600/s oraz 25x optyczny (256x cyfrowy) zoom. Kamera wysyła do sieci IP obraz w kompresji M-JPEG i MPEG-4, dzięki czemu można rejestrować obraz w jakości DVD.
Transmisja w czasie rzeczywistym odbywa się z szybkością 25 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720 x 576 w PAL. Konfiguracja i podgląd obrazu z kamery oraz sterowanie PTZ odbywa się przez przeglądarkę internetową. Kamera współpracuje z komercyjnym oprogramowaniem producentów takich jak: Milestone, NUUO, D3Data, Griffid i wielu innych. (TJ)
Szybkoobrotowa kamera IP PiXORD P463DW
Szybkoobrotowa kamera IP PiXORD P463DW K1236
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - ustawianie detekcji ruchu za pomocą programu Client. Konfigurację detekcji ruchu w rejestratorach ULTIMAX można przeprowadzić bezpośrednio używając klawiatury rejestratora lub za pomocą programu zdalnego klienta, nabywanego wraz z rejestratorem. Program pracuje w oparciu o Windows XP. Z jego pomocą ,w prosty sposób można zdefiniować parametry detekcji:
 • wybrać kamerę dla której konfigurujemy detekcję,
 • oznaczyć obszar detekcji,
 • określić czułość,
 • określić kalendarz aktywności tego trybu nagrywania,
 • wyznaczyć kamery z których obraz będzie nagrywany,
 • oznaczyć które wyjścia alarmowe mają być aktywowane,
 • uaktywnić generowanie komunikatów OSD i powiadomień zdalnego klienta.
(MD)
Ustawienie maski detekcji.
Oprogramowanie klienckie rejestratorów ULTIMAX.
Ustawienie zakresu czasowego, w którym ma działać nagrywanie z detekcji.
Oprogramowanie klienckie rejestratorów ULTIMAX.
Zarządzanie sygnałami alarmowymi.
Oprogramowanie klienckie rejestratorów ULTIMAX.
Przewaga dysków SATA nad dyskami IDE. Większość rejestratorów cyfrowych dostępnych na rynku wyposażona jest w złącza IDE do dysków. Jednak w najnowszych modelach rejestratorów coraz popularniejsze stają się złącza SATA. Dyski SATA charakteryzują się:
 • większą szybkością przesyłu danych; SATA2 - 3000 Mb/s, IDE - 133 MB/s,
 • możliwością stosowania dysków Hot-Swap (można stosować takie dyski do wykonywania na nich backupu),
 • znacznie mniejszymi gabarytami przewodów transmisyjnych do dysków SATA (ułatwia to wymianę powietrza w obudowach rejestratorów, co zabezpiecza urządzenie przez przegrzaniem).
Dyski SATA mają większe możliwości detekcji i korekcji błędów.
Ponieważ dyski o większych pojemnościach produkowane są już wyłącznie ze złączem SATA, producenci najnowszej generacji rejestratorów wprowadzają nowe modele oparte na złączach SATA. Rejestratory ULTIMAX serii 700 i 500, a także model 316 wyposażone są w magistralę SATA2. W najbliższym czasie także modele 304 i 308 będą sprzedawane ze złączem SATA.
Wymagania użytkowe dla systemów CCTV cz.1. Na podstawie wieloletniego doświadczenia, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii opracowało zbiór wymagań dotyczących wykorzystywania materiałów z monitoringu systemów dozorowych przez Policję w różnego rodzaju dochodzeniach. Istotną grupę tych wymagań stanowią zasady doboru sprzętu.
Jakiej rozdzielczości mają być obrazy? W jakiej kompresji mają być przesyłane i składowane? Ile klatek na sekundę ma być zapisywane? Bazując na tych pytaniach stworzono listę zaleceń jakościowych:
 • Sprecyzuj wymagania - co ma być monitorowane i w jakiej rozdzielczości, a następnie wybierz system (kamery, obiektywy), który zrealizować.
 • Sprecyzuj wymagania dotyczące zapisu, podglądnij lub wydrukuj zarejestrowane stałe obrazy, aby sprawdzić czy jakość zapisu jest wystarczająca (dobór rejestratora).
 • Synchronizuj czas wszystkich elementów systemu.
 • Jakość obrazów nie może być dopasowywana do pojemności systemu. To system gromadzenia danych należy dopasować do jakości (dobór systemu archiwizacji).
 • Regularnie konserwuj i utrzymuj wszystkie elementy systemu.
Serwer DHCP służy do automatycznego przydzielania adresacji IP oraz jej parametrów dla sieci lokalnej. Dzięki temu takie dane jak: adres IP komputera, maska podsieci, brama domyślna oraz DNS zostają przydzielone bez ingerencji użytkownika w ustawienia karty sieciowej. Używanie serwera DHCP jest wygodnym rozwiązaniem w domu, biurze oraz dużych instalacjach sieciowych. Routery zwykle mają domyślnie włączoną usługę DHCP. Wystarczy wówczas w komputerach lokalnych ustawić automatyczne otrzymywanie adresacji (DHCP) i sieć powinna działać. Można też dodatkowo skonfigurować serwer DHCP pod własne wymagania:
 • zwiększyć lub zmniejszyć czas dzierżawy danego adresu IP przez użytkownika,
 • ustawić zadowalający nas zakres adresów IP do przydzielania,
 • wskazanym komputerom przydzielać zawsze te same adresy IP,
 • utworzyć listę dozwolonych bądź wykluczonych adresów MAC itd.

W urządzeniach marki TP-Link funkcja ta znajduje się w zakładce DHCP >> DHCP Settings.
Przykład skonfigurowanego serwera DHCP
Tłumaczenie okien do wypełnienia:
 • DHCP Server:
  • Enable - Włączony
  • Disable - Wyłączony
 • Start IP Address - Początek adresacji IP
 • End IP Address - Koniec adresacji IP
 • Address Lease Time - Czas dzierżawienia adresu IP
 • Default Gateway - Brama Domyślna
 • Default Domain - Domyślna Domena
 • Primary DNS - Preferowany serwer DNS
 • Secondary DNS - Alternatywny serwer DNS
(ŁS)
Pisaliśmy w Informatorze:

Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Zdalny podgląd obiektów przez Internet. Swobodny dostęp do Internetu umożliwił udostępnienie w globalnej sieci rejestrowanych na żywo, jak i archiwalnych materiałów wideo. Znaczna część użytkowników korzysta z dostępu do sieci poprzez ADSL bez stałego adresu IP...
- numer archiwalny z 14.01.2008

Jak działa DDNS? Klienci przyłączeni do sieci za pomocą Neostrady nie posiadają stałego adresu IP, lecz zmienia się on co pewien czas. Nie jest możliwe uruchomienie na takim łączu serwera, gdyż nie wiadomo by było jaki aktualnie adres posiada ów serwer...
- numer archiwalny z 17.12.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
24 - godzinna sztafeta. Podobnie jak w ubiegłym roku firma DIPOL weźmie udział w Kwietnym Biegu. Kwietny Bieg to sztafeta dla wszystkich chętnych, którzy chcą podjąć to wyzwanie, być może najdłuższa i najliczniejsza sztafeta świata. Odbywa sie co roku na przełomie maja i czerwca. Rozgrywa sie w dwóch biegach - dookoła Polski i wokół krakowskich Błoń.