Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 15/2008 (21.04.2008)
3D w HD - trójwymiarowa telewizja. Koreański koncern Hyundai wprowadził w kwietniu 2008 roku na rynek 46 calowy telewizor, umożliwiający oglądanie obrazów trójwymiarowych w rozdzielczości HD. Do oglądania obrazów wymagane są specjalne okulary. Odbiornik jest kolejnym na rynku wyświetlaczem umożliwiającym oglądanie obrazów trójwymiarowych, jednak o tyle ciekawym, że po raz pierwszy wprowadzenie telewizora skoordynowano z uruchomieniem nadawania sygnału. Japońska telewizja kablowa BS11 Digital nadaje kilkunastominutowe programy, które pozwalają na wyświetlanie obrazów 3D. Telewizor kosztuje około 4800 USD.
Technologia generowania ruchomych obrazów trójwymiarowych ma już ponad 100 lat.
Aby uzyskać wrażenie trójwymiarowości, należy dostarczyć do mózgu dwa obrazy, widziane z perspektywy lewego i prawego oka. W tym celu należy nagrać obrazy z dwóch odpowiednio ustawionych kamer lub wygenerować taki obraz używając technik komputerowych.
Wyświetlacze 3D dzielimy na takie, które wymagają użycia specjalnych okularów i "bezokularowe". Pionierem wyświetlaczy "bezokularowych" jest firma Sharp, która w 2002 r. opracowała technologię, wykorzystującą specjalny filtr umieszczony przed wyświetlaczem, zwany barierą paralaksy (parallax barrier), aby dostarczać różne obrazy do prawego i lewego oka. Do wygenerowania dwóch obrazów można również użyć techniki komputerowej, taka metoda została zastosowana w technologi WOWvx przez firmę Philips.
Również firmy Samsung i Mitsubishi użyły techniki komputerowej do generowania obrazów quasi trójwymiarowych. Do telewizorów DLP Samsunga dostępne jest specjalne oprogramowania i okulary pozwalające na generowanie ze zwykłych - obrazów 3D. Ta technika wykorzystana jest również w serii telewizorów LaserVue firmy Mitsubishi.

Sceną do prezentacji nowości w zakresie techniki telewizyjnej na europejskim rynku są, odbywające się we wrześniu, berlińskie targi IFA. Czy wystawa w 2008 roku będzie przełomem w zakresie technik 3D?
Securex - mocne uderzenie. W dniach 22 - 25 kwietnia 2008 roku odbędzie się kolejna edycja targów zabezpieczeń Securex w Poznaniu. Mocnym uderzeniem będzie prezentacja ULTISYSTEM-u, który jest unikalnym w skali światowej systemem, pozwalającym na współpracę monitoringów lokalnych z zapisem na rejestratorze z kompresją H.264 oraz z monitoringiem miejskim, przy wykorzystaniu jednego oprogramowania zarządzającego.

Zapraszamy do Poznania na targi Securex, stoisko nr 33 w pawilonie 3A.
Kąt połowy mocy w antenach telewizji naziemnej. Jest to kąt pomiędzy dwoma punktami na charakterystyce anteny, gdzie poziom sygnału spada o 3 dB względem maksymalnego.
W przypadku anteny naziemnej, mniejszy kąt połowy mocy oznacza większą zdolność anteny do eliminacji sygnałów odbitych. Sygnały odbite, w przypadku nadawania analogowego, dają efekt w postaci pojawienia się przesuniętych w prawo obrazów, w stosunku do obrazu głównego.
Kąt połowy mocy w antenie naziemnej jest tym mniejszy, im większa jest długość anteny.
Nie wszędzie jednak korzystny jest mały kąt połowy mocy. Niekiedy dąży się bowiem do odbioru sygnału z dwóch nadajników, za pomocą jednej anteny. W takim przypadku stosuje się anteny krótkie, z większym kątem połowy mocy.
W górach, gdzie nie ma bezpośredniej widoczności nadajnika, instaluje się anteny z dużym kątem połowy mocy. Takie rozwiązanie daje możliwość odbioru jakiegokolwiek sygnału, przy akceptacji odbić. (MO)
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
Punkty przecięcia charakterystyki zysku (zielony) z progiem -3 dB (czerwony okrąg) wyznaczają kąt połowy mocy
Antena Vena A3380, o małym kącie połowy mocy i dużym zysku, eliminuje sygnały odbite i pozwala na odbiór z odległych nadajników
Technologia DaVinci. Platforma DaVinci jest systemem opracowanym przez Texas Instruments, zawierającym: procesory, oprogramowanie, narzędzia oraz wsparcie techniczne, dzięki czemu producenci mogą w łatwy sposób tworzyć produkty związane z obróbką sygnału wizyjnego.
Platforma DaVinci jest idealna do budowy urządzeń CCTV, kamer video, zestawów wideokonferencyjnych, set-top boxów. Urządzenia oparte na procesorach i technologii DaVinci produkują między innymi: Humax, Lumenera, Nexvision, Konka.
Procesory z grupy DaVinci mogą pracować z kodekami: H.264, MPEG-4, H.263, MPEG-2, JPEG, WMA9, VC1, G711, AAC+, G729ab, AAC, MP3.
Kamera IP 2.0 Mpix ULTICAM DS-2CD852F
Widok z tyłu na kamerę IP ULTICAM 2 MPx K1440 zbudowaną w oparciu o platformę DaVinci
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - prawa dostępu. Administrator systemu CCTV, aby zagwarantować bezpieczeństwo nagrań, musi obsługującym je osobom przydzielić stosowne uprawnienia. Osoby uprawnione do analizy materiałów powinny mieć dostęp do materiałów archiwalnych, obsługa - do bieżącego podglądu, a zewnętrzny użytkownik - do podglądu wybranych kamer. Administrator zachowuje oczywiście wszystkie prawa związane z konfiguracją rejestratora. W przypadku sieciowej pracy rejestratora, należy ograniczyć lokalizacje, z których użytkownik może się łączyć z rejestratorem i prawa do bieżącego podglądu, materiałów archiwalnych, czy też konfiguracji rejestratora.

Rejestratory ULTIMAX posiadają znacznie większe możliwości konfiguracji uprawnień dostępu do systemu, niż większość urządzeń dostępnych na rynku. W menu administracyjnym możemy dodać nawet do 15 nowych użytkowników i indywidualnie przydzielić im prawa dostępu do wykonywania operacji na rejestratorze i poprzez sieć.
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych
W cyfrowych rejestratorach ULTIMAX możemy zablokować lub odblokować dostęp do takich funkcji jak:

  • uprawnienia lokalne (obejmujące obsługę rejestratora z klawiatury umieszczonej na DVR),
  • sterowanie PTZ,
  • nagrywanie ręczne,
  • odtwarzanie i backup nagranych plików,
  • lokalna konfiguracja parametrów,
  • podgląd stanu rejestru,
  • dostęp do funkcji użytkowych.
Uprawnienia obsługi zdalnej (poprzez sieć), które można przydzielić to:

  • sterowanie PTZ,
  • nagrywanie ręczne,
  • zdalne odtwarzanie;
  • zdalna konfiguracja parametrów,
  • zdalny podgląd stanu rejestru;
  • zdalny dostęp do funkcji użytkowych,
  • zdalna komunikacja głosowa,
  • zdalny podgląd,
  • zdalna obsługa alarmów,
  • zdalna zmiana wyjścia wideo,
  • zdalna kontrola funkcja transparentnego portu RS-232.
Dodatkowo, wprowadzając adres MAC komputera przy konkretnym użytkowniku, możemy umożliwić dostęp do systemu tylko z tego komputera. (MD)
Konfiguracja praw dostępu dla wybranego użytkownika w rejestratorach ULTIMAX
Zdalny podgląd obrazu z dowolnego miejsca na świecie - urządzenia CCTV IP firmy PiXORD. Wykorzystanie w monitoringu CCTV kamer IP umożliwia podgląd rejestrowanych przez nie obrazów z dowolnego komputera połączonego z tymi kamerami. Aby to było możliwe, trzeba nie tylko skonfigurować samą kamerę, ale także routery i serwery pomiędzy urządzeniem IP, a Internetem. Chodzi tu o porty służące do przesyłania obrazu i dźwięku (zwykle protokół RTSP ustawia się na porcie 554) oraz port służący do zarządzania kamerą (protokół HTTP na porcie 80). W przypadku większej liczby kamer, aby były one dostępne z Internetu, należy przyporządkować każdej inny port.
Jakość i płynność uzyskanego obrazu będzie w znacznym stopniu zależeć od parametrów połączenia kamer z Internetem. Najważniejszy jest "upload", który, przykładowo dla strumienia MPEG-4 w rozdzielczości D1 i 5 kl./s, wymaga minimum 512 kb/s, a dla 25 kl./s - minimum 2 Mb/s. Aby zająć jak najmniejsze pasmo, warto ustawić ten parametr w kamerze na wartość "Variable Bit Rate" i ograniczyć jego maksimum do posiadanego na łączu upload-u.
Po zakończeniu instalacji i konfiguracji, można, z dowolnego miejsca na świecie, podglądać obraz za pomocą przeglądarki Internet Explorer 6.0 lub nowszej, w systemie Windows. Przy pierwszym połączeniu z urządzeniem, system upomni się o instalację kontrolki ActiveX, która umożliwi odbiór strumienia obrazu. (TJ)
Pixord - monitoring biur
Profesjonalna antena dookolna w polaryzacji pionowej - Pacific Wireless OD58 12dB A73320. Antena przystosowana jest do pracy jako stacja bazowa. Zalecana jest do obsługi klientów w odległościach 1-2 km. Antena mocowana jest bezpośrednio do masztu.
Relatywnie wysoki zysk przy niewielkich rozmiarach, mocna konstrukcja, odporna na warunki atmosferyczne, jak i solidne mocowanie sprawiają, że jest to wygodna i trwała antena. Idealna do stosowania w stacjach bazowych, dla średnich wielkości sieci Wireless LAN. (ŁS)
Antena mikropaskowa panelowa ATK-P4/5,5 WLAN 5 GHz 16 dBAntena mikropaskowa panelowa ATK-P4/5,5 WLAN 5 GHz 16 dBAntena mikropaskowa panelowa ATK-P4/5,5 WLAN 5 GHz 16 dBAntena mikropaskowa panelowa ATK-P4/5,5 WLAN 5 GHz 16 dBAntena dookolna Pacific Wireless OD58 polaryzacja V 5GHz 12dBPunkt dostępowy Compex WP54AG 802.11a/b/g 2.4 oraz 5GHz, zintegrowane 2 porty LAN z PoE  WYPRZEDAŻ
Sieć LAN, badanie poprawności połączeń. Pracochłonność związana z uruchomieniem instalacji LAN jest w dużym stopniu zależna od jakości wykonanego okablowania. Stosunkowo najłatwiej problemy można eliminować w trakcie układania kabla i zaciskania złączy. Podstawowym narzędziem do weryfikowania ciągłości okablowania, poprawności zaciśnięcia złączy i wyszukiwania dwóch końców tego samego kabla może być Tester okablowania telefonicznego (złącze RJ11) i skrętki (złącze RJ45) N7055. Składa się on z dwóch części, montowanych na końcach przewodu. Zapalające się w odpowiedniej kolejności diody sygnalizują stan badanego odcinka instalacji. Tester służy do badania przewodów zakończonych złączami RJ45 lub RJ11. (ŁS)
Tester okablowania RJ-45, RJ-11
Tester okablowania RJ45, RJ11 - niezastąpiony podczas instalacji LAN
Towary DIPOL-a na targach IFSEC w Birmingham, Anglia. Miło nam poinformować, że urządzenia produkowane i sprzedawane w sieci DIPOL zostaną wystawione na największych światowych targach CCTV - IFSEC w Birmingham, na stoisku 24109 w hali nr 19.
Z bogatej oferty, zaprezentowany będzie niewielki wycinek, dotyczący osprzętu do instalacji CCTV. Pokazane zostaną rozgałęźniki, separatory optyczne oraz transformatory wideo.
Wyroby te nie ustępują jakością wyrobom innych producentów, natomiast są atrakcyjne cenowo, a także zastosowano w nich ciekawe, nietypowe rozwiązania techniczne.
Hitem pokazywanym na stoisku będzie światłowodowy transmiter, który za pomocą jednego włókna światłowodowego będzie mógł przesłać 8 sygnałów wideo, 8 audio i 1 RS-485 na odległość do 20 km. Będzie to premierowy pokaz urządzenia, który w ofercie sprzedaży pojawi się na tydzień przed targami. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska.

Urządzenia do transmisji sygnału po skrętce - będą prezentowane w Birmingham.
Pisaliśmy w Informatorze:

Pożyteczne urządzenie dla instalatora CCTV - monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29. Monitor serwisowy MIG-29 M3104 jest urządzeniem w znacznym stopniu ułatwiającym konfigurację systemów CCTV....
- numer archiwalny z 10.12.2007

Najczęstsze błędy w monitoringu miejskim. Źle zaprojektowany system monitoringu miejskiego, nie tylko nie przynosi zakładanego wzrostu bezpieczeństwa, ale dodatkowo naraża na niepotrzebne koszty....
- numer archiwalny z 12.11.2007

Zwiększenie przepustowości łącza - agregacja pakietów w urządzeniach Raptor. Ponieważ standardowy protokół 802.11 nie jest w stanie zapewnić prawidłowej pracy przy dużej ilości pakietów, firma THEMAX opracowała własny standard transmisji TFPP (Themax Fast Pooling Protocol). Agregacja pakietów pozwala...
- numer archiwalny z 05.11.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach
Securex - mocne uderzenie