Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 14/2008 (14.04.2008)
Prestiżowa nagroda dla ULTIMAX-a. 8 kwietnia 2008 roku przyznano Złoty Medal Intertelecom na Międzynarodowych Targach Komunikacji Elektronicznej INTERTELECOM 2008 w Łodzi, cyfrowemu rejestratorowi 3generacji ULTIMAX-716, wprowadzonemu na rynek przez firmę DIPOL.
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych
Targom INTERTELECOM towarzyszył już po raz piętnasty "Konkurs o Złoty Medal Intertelecom za najlepszy produkt targów". Celem konkursu jest promocja wyrobów i usług przyczyniających się do rozwoju telekomunikacji w Polsce. Targi INTERTELECOM to największa i najbardziej znacząca wystawa osiągnięć i tendencji rozwojowych komunikacji elektronicznej w Polsce i w Centralnej Europie, podczas której prezentują się zarówno krajowi wystawcy, jak i firmy z Belgii, Chin, Czech, Niemiec, Tajwanu, Ukrainy, USA, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Złoty Medal przyznany cyfrowemu rejestratorowi ULTIMAX-716 H.264
Cisco - jak duży tankowiec. Firma Cisco zaprezentowała nowe produkty z zakresu CCTV IP na odbywających się w dniach 2-4 kwietnia 2008 roku w Las Vegas targach ISC West (International Security Conference).

Rola Cisco w technologii IP jest na tyle znacząca, że warto przeanalizować jej koncepcje rozwoju.
Przedstawiono kamerę 4500 IP o rozdzielczości 2 Megapikseli, wyposażoną w przetwornik DSP, wykorzystującą do kompresji standard H.264.
Do standardowych zastosowań zaproponowano kamerę 2500 IP w wersji przewodowej i bezprzewodowej, pracującej w standardach 802.11b/g/n. Ciekawe jest zastosowanie standardu "n", co czyni tą kamerę najprawdopodobniej pierwszą w ofercie kamer CCTV, wykorzystującą ten sposób transmisji. Kamery będą współpracowały z Cisco Stream Manager 5.0, systemem zapisu plików video oferowanym w cenie około 300 USD za kanał.

Drugą, nową dziedziną w działalności Cisco jest kontrola dostępu oparta na technologii IP.
W zakresie elektronicznej kontroli dostępu (Electronic Access Control) firma przedstawiła zarówno rozwiązania hardware'owe (czytniki biometryczne, zamki), jak i software'owe.
Cisco Physical Access Manager to oprogramowanie pozwalające na współpracę z istniejącymi systemami kontroli dostępu, jak i z innym oprogramowaniem IT (np. bazy danych).

Cisco, jak duży tankowiec, może pływać tylko na głębokich wodach i po głównych szlakach komunikacyjnych.
Opracowanie przez lidera branży IP produktów wykorzystujących kompresję H.264 oraz standard "n" będzie wskazówką kierunków rozwoju dla mniejszych firm.
Podjęcie przez Cisco tematu kontroli dostępu może silnie zaktywizować tę branżę.
Zdecydowane podjecie przez Cisco działań w branży kontroli dostępu może silnie zaktywizować konkurencję w tej branży

Telewizyjna wieża wolności. Wieże telewizyjne należą do obiektów strategicznych, silnie chronionych. Pozwalają na przekazywanie programów telewizyjnych, więc w czasach politycznej gorączki stanowią ważny element dla zdobycia bądź utrzymania władzy.
Wieża widoczna na zdjęciu ma jednak szczególne znaczenie dla miasta i państwa, w którym się znajduje. W styczniu 1991 roku doszło do starć pod wieżą telewizyjną (żołnierze użyli m.in. czołgów), po stronie opozycji zginęło 14 ludzi i było ok. 600 rannych.
W jakim mieście znajduje się wieża widoczna na zdjęciu? - odpowiedź na końcu Informatora.
Gdzie jest telewizyjna wieża wolności - odpowiedź na końcu Informatora.
Rozprowadzanie sygnału satelitarnego w małych blokach - multiswitch MSR-524. Pojawienie się na rynku multiswicha MSR-524 R70624 z dwudziestoma czterema wyjściami umożliwiło łatwą budowę i konfigurację sieci dla budynków średniej wielkości. Multiswitch posiada wyjścia ze stopniowanym poziomem (trzy grupy wyjść posiadają różne poziomy wyjściowe). Można zatem uzyskać wyrównanie poziomów na gniazdach różnie oddalonych od multiswitcha. Wysoka separacja pomiędzy wyjściami gwarantuje brak wzajemnego oddziaływania urządzeń przyłączonych do multiswicha. W przypadku, gdy istnieje konieczność przyłączenia większej ilości gniazd niż 24, można dokonać podziału sygnału z konwertera QUATRO, na rozgałęźniku SS-504 R70515 - przy równych odległościach między gałęziami instalacji, lub na odgałęźnikach SS-510 R70516, SS-515 R70517, SS-210 R70518 - gdy sieć jest niesymetryczna. Multiswitch umożliwia zasilanie przedwzmacniaczy antenowych napięciem 12 V. (MO)
Wzmacniacz CA-310  wielowejściowy AlcadGniazdo końcowe Signal RTV-SATMultiswitch MSR-524 Terra 5-wejściowy 24-wyjściowy z aktywną naziemną
Schemat ideowy połączeń multiswicha
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - oferta rodzinna. Firma DIPOL wprowadziła na rynek europejski rodzinę rejestratorów 3Generacji pod nazwą ULTIMAX. Zostały one podzielone na trzy grupy ze względu na moc obliczeniową głównego procesora i dodatkowe wyposażenie. Najmocniejszą jest seria 700, potem 500 i 300. W serii 700 występują modele 16 i 8-kanałowe, natomiast w seriach 500 i 300 również 4-kanałowe. Flagowy rejestrator serii 700 M77160 potrafi zapisywać obraz 4CIF 25 kl./s z 16 kanałów.
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych
Podstawowymi cechami wspólnymi, wyróżniającymi rejestratory ULTIMAX na rynku są:
  • 24 miesięczna gwarancja,
  • najnowocześniejsza i najbardziej wydajna, pod każdym względem, kompresja wideo H.264,
  • rejestracja i podgląd w rozdzielczości 4CIF/2CIF/CIF/QCIF - tabela poniżej,
  • rozbudowany system aktywacji zapisu (ręczny, harmonogram, detekcja ruchu, alarmy,
  • wszystko w 4 cyklach dobowych),
  • regulowana szerokość pasma przy zapisie od 32 Kbps do 8 Mbps,
  • wielopoziomowy system zarządzania z prawami dostępu,
  • synchroniczny zapis audio – wideo,
  • obsługa do 8 dysków o bardzo dużych pojemnościach - do 2 TB (w sumie 16 TB),
  • możliwy zapis w czasie rzeczywistym na dyskach:
    • w rejestratorze,
    • zewnętrznych podpiętych przez USB,
    • sieciowych NAS,
    • w komputerach z oprogramowaniem klienta ULTIMAX,
  • odtwarzanie nagrań archiwalnych za pomocą oprogramowania klienckiego z wszystkich wymienionych wyżej lokalizacji,
  • możliwość udostępnienia odpowiednim służbom nagrania na oryginalnym dysku,
  • bardzo prosty sposób backupu wybranych sekwencji oraz nagrań z ostatniej doby,
  • możliwość ustawienia wszystkich parametrów zapisu dla każdej kamery oddzielnie,
  • rozbudowany system informowania operatora o wykonywanych zadaniach,
  • sterowanie dostępnymi na rynku obrotnicami PTZ,
  • dwukierunkowa łączność głosowa pomiędzy operatorem rejestratora i kamerami, oraz operatorem rejestratora i operatorami stacji klienckich ULTIMAX.
Różnice między seriami pokazuje poniższa tabela:
Oznaczenie serii 700 500 300
Dostępne modele (ilość kanałów) 16 M77160 M75160 M73160
8 M77080 M75080 M73080
4 - - - M75040 M73040
Prędkość zapisu dla każdego kanału [kl./s] 4CIF 25 12 1,5
2CIF 25 25 10
CIF/QCIF 25 25 25
Podgląd każdego kanału
4CIF 25 kl./s
Interfejsy dysków SATA 8x(maks.2000GB)=16TB SATA 8x(maks.2000GB)=16TB IDE 4x(maks.2000GB)=8TB
Wymiary Standard 19” (450x450x95mm) Standard 19” (450x450x95mm) Standard 14.25” (440x390x70mm)
W następnych Informatorach będą omawiane szczegółowo najważniejsze tryby pracy i parametry ULTIMAX-ów. (JP)
Porównanie standardowych kamer obrotowych z megapikselowymi. W instalacjach spotykanych na stadionach przeważają kamery obrotowe (PTZ). Wynika to z faktu, że jedną kamerą można objąć duży obszar, a dzięki zastosowaniu zbliżenia optycznego, jest się w stanie "wycelować " na interesujący fragment i zbliżyć w celu identyfikacji szczegółów.
Pomimo tych zalet, są też pewne poważne ograniczenia. W przypadku dwóch operatorów, mogą występować konflikty przy sterowaniu kamerą. Ponadto analizując fragment obszaru, nie wiadomo co dzieje się poza nim. Te ograniczenia rozwiązują kamery megapikselowe (wysokiej rozdzielczości). Zastosowanie ich np. na stadionach pozwala rejestrować wszystko co się dzieje, a interesujące szczegóły można powiększać nie tylko "na żywo", ale także po zarejestrowaniu. W ten sposób żaden szczegół nie zostanie pominięty. Poniżej przedstawiono cyfrowe powiększenie wybranego fragmentu trybun z kamery standardowej oraz megapikselowej. (MW)
Porównanie powiększenia cyfrowego z kamery standardowej PAL i megapikselowej
Jak prawidłowo skonfigurować router TP-Link TL-WR542G? Router łączy jedną sieć komputerową z inną, np. zewnętrzną z dostępem do Internetu, z lokalną, tworząc pomost dla przesyłanych informacji. Bez poprawnej konfiguracji tego urządzenia nie jest możliwe uzyskanie dostępu z jednej sieci do drugiej. Najczęstszym przypadkiem jest zastąpienie komputera pracującego w zewnętrznej sieci routerem w celu stworzenia własnej, wewnętrznej sieci.
W takim przypadku skonfigurowanie komputera polega na:
  • spisaniu wszystkich ustawień jakie ma karta sieciowa komputera pracującego w zewnętrznej sieci,
    • Adres IP
    • Maska podsieci
    • Brama domyślna
    • Preferowany serwer DNS
  • zmianie sposobu pobierania adresu na dynamiczny (DHCP) lub ustawienie stałego, należącego do puli adresacji w jakiej pracuje router,
  • podłączenie komputera do portu LAN routera.
Więcej o konfiguracji routera TL-WR542G N2950 w bibliotece DIPOL-a - Jak poprawnie skonfigurować router?
Router łączy jedną sieć komputerową z inną, np. zewnętrzną z dostępem do Internetu, z lokalną, tworząc pomost dla przesyłanych informacji
Wilno. Wieża ma wysokość 326,5 m i jest najwyższym obiektem budowlanym na Litwie. Budowa została zakończona w 1980 r. Wieża składa się z dwóch części: do 190 m ma konstrukcję betonową, powyżej - stalową. Na wysokości 160 m znajduje się platforma obserwacyjna wraz z kawiarnią.
Obrońcy wieży zginęli w starciach z żołnierzami ZSSR.
Jednym z najładniejszych obiektów architektonicznych Wilna jest kościół św. Anny,
zbudowany w stylu "płomiennego gotyku"
Pisaliśmy w Informatorze:

Vena - antena UHF dla bardzo słabych sygnałow.Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena A3380 przeznaczona jest do odbioru programów nadawanych w paśmie UHF (kanały 21-69).
Duży zysk (do 18 dB) pozwala na poprawny...
- numer archiwalny z 17.03.2008

Netstation – profesjonalne oprogramowanie CCTV IP. Netstation jest zaawansowanym systemem sieciowym służącym do zarządzania materiałami audio-wideo. Współpracuje z wieloma modelami urządzeń pochodzących od czołowych producentów. Oprogramowanie Netstation jest..
- numer archiwalny z 14.01.2008

Zwiększenie przepustowości łącza - agregacja pakietów w urządzeniach Raptor. Ponieważ standardowy protokół 802.11 nie jest w stanie zapewnić prawidłowej pracy przy dużej ilości pakietów, firma THEMAX opracowała własny standard transmisji TFPP (Themax Fast Pooling Protocol). Agregacja pakietów pozwala na zwiększenie przepustowości kanału radiowego nawet do 5 MB/s...
- numer archiwalny z 5.11.2007
Zapraszamy do Poznania na targi Securex, 22-25 kwietnia 2008 roku, stoisko nr 33 w pawilonie 3A