Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2008 (7.04.2008)
Olé OLED - nadchodzi era nowej technologi w produkcji wyświetlaczy. GE Global Research - oddział badawczy firmy General Electric - zademonstrował 11 marca technologię produkcji wyświetlaczy OLED metodą "Roll-to-Roll".
Technologia "Roll-to-Roll", zbliżona do druku gazetowego, pozwoli radykalnie obniżyć koszty produkcji wyświetlaczy, a jednocześnie umożliwi ich produkcję na dowolnym podłożu, w tym na podłożu elastycznym, co da niemalże nieograniczone możliwości wykorzystania tych urządzeń.
W ubiegłym roku i na początku bieżącego nastąpił silny wzrost zainteresowania wykorzystaniem technologii OLED. W końcu 2007 roku firma Sony wyprodukowała pierwszy 11 calowy telewizor z ekranem OLED, w styczniu 2008 roku Samsung zademonstrował telewizor 31- calowy. Obecnie ekrany OLED wykorzystywane są przez Motorolę, Samsunga, Sony Ericsson (Z610i), Creative Zen (V/V Plus), Nokię (8800 Arte).
Wyświetlacze OLED posiadają większą skale barw, jasności i kontrastu niż LCD. Można je bez zniekształceń koloru oglądać pod kątem bliskim 90 stopni. Posiadają znacznie krótszy czas reakcji w porównaniu do monitora LCD. LCD to 8-12 milisekund, natomiast OLED to nawet 0,01 milisekundy.
Mają mniejszy pobór energii, są ekologiczne, ponieważ przy ich produkcji nie jest wykorzystywana rtęć.
Największym problemem technologii OLED jest ograniczona żywotność materiałów organicznych.
CeBIT 2008 - czy sprawdziła się nowa formuła?
Największy, 31- calowy telewizor wykonany w technologii OLED - CeBIT 2008 (fotoreportaż)
Testowanie produktów elektronicznych. Spora część awarii sprzętu elektronicznego następuje w pierwszych dniach eksploatacji i jest wynikiem błędów montażowych lub wadliwych komponentów. Awarie sprzętu obniżają renomę producenta narażając go na utratę rynku.
Ciekawy sposób testowania sprzętu elektronicznego zastosowano w firmie Terra. Na urządzenia naklejane są etykiety zawierające nazwę i dane produktu, jednak napisy są niewidoczne. Urządzenia podlegają trzydniowemu testowi eksploatacji i dopiero po tym okresie, pod warunkiem nieprzerwanego działania podwyższonej temperatury wynikającej z pracy urządzenia, napis na etykiecie staje się widoczny.
W ten sposób do sprzedaży kierowane są wyłącznie urządzenia przetestowane, o sprawdzonej ciągłości działania.
Takie podejście do testowania pozwala zminimalizować późniejsze reklamacje do poziomu poniżej 0,5%. (MO)
Stanowisko do testowania paneli stacji czołowych w firmie Terra - producenta stacji czołowych, wzmacniaczy antenowych i multiswitchy
Odgałęźniki o stopniowanych tłumiennościach lekarstwem na różne odległości gniazd abonenckich. Poziomy sygnałów w każdym kanale telewizji naziemnej, mierzone w gnieździe abonenckim, powinny zawierać się w zakresie 62 – 80 dBuV. Zbyt niski poziom sygnału jest przyczyną efektu tzw. śnieżenia, zbyt wysoki powoduje przesterowania, co skutkuje zakłóceniami obrazu. W instalacjach zbiorowych odległości gniazd od odgałęźników zależą od rozkładu mieszkań. Do rzadkości należy przypadek, gdy są one równe. Możliwość wyrównania poziomów na wszystkich gniazdach oferują podzespoły marki Signal. Użycie odgałęźników Signal (TAP-ów) o stopniowanych tłumiennościach R6024, R6026, R6028 pozwala na zbudowanie sieci RTV z wyrównanymi poziomami sygnałów w gniazdkach, nawet w przypadku, gdy odległości do gniazd są różne.
Bardziej oddalone gniazda należy przyłączyć do wyjść o mniejszym tłumieniu, a bliższe gniazda do wyjść z większym tłumieniem. Odgałęźniki dodatkowo zapewniają wysoką separację pomiędzy swoimi wyjściami, co wpływa na stabilność sieci.
Elementy bierne Signal posiadają złącza F oraz odlewaną obudowę ze stopów aluminium.
W ofercie Signal dostępne są TAP-y: cztero- R6024, sześcio- R6026 i ośmiodrożne R6028.

Rozgałęźniki i odgałęźniki Signal wyróżniają się stabilnymi i powtarzalnymi parametrami. Posiadają znak CE i RoHS. Produkty są poddawane ciągłej kontroli jakości w laboratorium. Wykorzystując rozgałęźniki i odgałęźniki marki Signal można opracować projekt całościowego okablowania budynku w systemie SignalNet. (MO)
Odgałęźnik TV 8-krotny O-8 (5-1000MHz) Signal
Odgałęźnik TV 8-krotny o stopniowanych tłumiennościach
Multiswitche kaskadowe. Multiswitche kaskadowe są dedykowane dla dużych budynków, gdyż można je lokować, w zależności od potrzeb, na poszczególnych piętrach, zmniejszając w ten sposób długość kabli. Drugą zaletą jest mało kłopotliwy serwis. W przypadku awarii można szybko odłączyć uszkodzony multiswich. W przypadku wypięcia multiswitcha pozostałe gniazda będą nadal działały.
Multiswitche kaskadowe pozwalają na rozbudowę sieci (wcześniej sieć powinna posiadać odpowiedni zapas mocy).
O instalacjach multiswitchowych można przeczytać w artykule Profesjonalne instalacje multiswitchowe. (MO)
Profesjonalne instalacje multiswitchowe
Multiswitche kaskadowe firmy Terra
ULTIMAX - cyfrowy rejestrator dla wymagających - praca w sieci. Rejestratory ULTIMAX pełnią zarówno rolę cyfrowych rejestratorów wideo i audio (DVR) jak i cyfrowych serwerów video (DVS). Mogą być stosowane jako samodzielne jednostki centralne niewielkich instalacji monitoringu albo stanowić jedno z wielu ogniw rozbudowanego systemu. Ponieważ rejestratory zostały dedykowane do pracy w sieciach LAN, bardzo duży nacisk został położony na bezpieczeństwo systemu i danych. Przesyłanie w sieci LAN podglądu i nagrań w najnowocześniejszej kompresji H.264 oraz wbudowanie w rejestrator bardzo wydajnego wideoserwera umożliwiło, przy wykorzystaniu dedykowanego oprogramowania, komfortową obsługę nawet do piętnastu rejestratorów w jednej sieci. Na jednym ekranie można podglądać obraz z wielu rejestratorów lub innych urządzeń IP. Można na lokalnym dysku tworzyć kopię nagrań lub nagrywać on-line. Istnieje możliwość rozmowy intercomowej z operatorem wybranego rejestratora. Przez sieć można także prowadzić pełną obsługę (programowanie i wywoływanie presetów) PTZ.
Panel główny programu do zdalnego podglądu obrazów z rejestratorów Ultimax
Zrzut ekranowy z programu klienckiego - dodawanie użytkowników i nadawanie im praw dostępu do poszczególnych funkcji
NUUO - profesjonalne oprogramowanie CCTV IP dla sklepów, firm i domów. NUUO to oprogramowanie służące do zarządzania systemem CCTV IP. Program NUUO, w zależności od wersji, potrafi jednocześnie podglądać obraz na żywo, rejestrować go, a także odtwarzać archiwalne materiały z 64 urządzeń CCTV IP. Spełnia więc wszystkie funkcje sieciowego rejestratora wideo (NVR).
Oprogramowanie to jest idealnym rozwiązaniem dla systemów CCTV IP z urządzeniami marki PiXORD. Obsługuje również kamery takich firm jak: ACTi, Axis, Vivotek, Sony, Panasonic, a także kamery megapikselowe IQinVision, czy Arecont.
Oprócz możliwości sterowania kamerami typu PTZ, program pozwala na tzw. cyfrowe sterowanie PTZ, czyli zbliżanie dowolnej części obrazu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku kamer megapikselowych, których rozdzielczość pozwala na powiększanie bez znaczącej utraty jakości obrazu.
Moduł analizy obrazu potrafi reagować na takie zdarzenia jak ruch, pozostawione obiekty, usunięte obiekty, utrata ostrości, czy zasłonięcie kamery. Zarządzanie zdarzeniami pozwala natomiast powiadomić operatora sygnałem dźwiękowym lub wizualnym, za pośrednictwem e-mail lub ustawieniem kamery PTZ w zaprogramowanej pozycji.
Kolejną, bardzo ciekawą funkcją jest zdalny dostęp do systemu z innego komputera za pomocą programu klienckiego lub przeglądarki internetowej Internet Explorer. Bezpieczeństwo połączenia można zapewnić nie tylko za pomocą loginu i hasła, ale także blokowaniem lub udostępnianiem wybranych adresów IP. (TJ)
Oprogramowanie NUUO SCB-IP+08
NUUO - oprogramowanie NVR
Bezprzewodowy monitoring IP w porcie. Władze firmy MB'92, jednej z najbardziej na świecie znanych firm świadczących usługi w dziedzinie przygotowywania luksusowych jachtów na trasie Morze Śródziemne - Karaiby, postanowiły zabezpieczyć swoje doki monitoringiem wizyjnym.
Ze względu na trudności związane z prowadzeniem okablowania w porcie, zdecydowano na zastosowanie bezprzewodowej transmisji pakietowej. W tym celu użyto urządzenia firmy ACTi - kamery obrotowe K1215 oraz stacjonarne K1118. Przedstawione modele pracują w trybie dzień/noc, przez co idealnie nadają się do obserwacji 24-godzinnej. Wykorzystanie kompresji MPEG-4 pozwoliło zmniejszyć potrzebne zasoby serwera rejestrującego do 2,8 GB na dobę. (MW)
Nabrzeże MB'92 w Barcelonie
Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Kamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431
Schemat monitoringu bezprzewodowego
Sieć MESH w aglomeracji miejskiej w oparciu o urządzenia Aphelion. Punkty dostępowe Aphelion posiadają funkcję MESH. Zapobiega ona utracie komunikacji w bezprzewodowej sieci szkieletowej. W przypadku zerwania łączności lub przeciążenia fragmentu sieci, jednostka automatycznie wybiera łącze do innego węzła AP. Zapewnia to bezproblemową komunikację do wszystkich węzłów sieci. Najważniejszymi parametrami jakie powinny być wspólne dla sieci MESH są: ESSID oraz wewnętrzne ustawienia MESH. Dzięki zaimplementowanej konfiguracji DC-MESH, urządzenia Aphelion mogą w łatwy sposób tworzyć dynamiczną sieć szkieletową. W odróżnieniu od standardowego trybu WDS, MESH automatycznie uczy się najlepszej ścieżki do każdego punktu docelowego. Architekturę MESH wyróżnia skalowalność, autokonfiguracja, bezpieczeństwo i integralność. Zdolność do samoorganizowania się sieci MESH zmniejsza koszty wdrożenia i rozwoju infrastruktury.

Bezprzewodowy standard IEEE 802.11 zostanie uzupełniony o architekturę MESH (sieci kratowych). Standard MESH, czyli 802.11s, jest wciąż w fazie opracowań. Brak oficjalnego standardu odnośnie działania powoduje sytuację, w której punkty dostępowe różnych producentów mogą ze sobą nie współpracować. W styczniu 2008 roku zostało zakończone omawianie problemów związanych z publikacją draftu 1.0. Są szanse na przyjęcie finalnego draftu 2.0 w bieżącym roku.
Standardowa instalacja sieci bezprzewodowej
Schemat przedstawia utratę połączenia z internetem. Zerwanie komunikacji obrazują czerwone strzałki. Mimo tego, że końcowe Access Pointy mają pomiędzy sobą łączność, nie będą mogły udostępnić połączenia internetowego.
Sieć bezprzewodowa zbudowania na urządzeniach Aphelion i konfiguracji DC-MESH
Schemat przedstawia możliwości DC-MESH. Zerwanie komunikacji obrazuje czerwona strzałka. Mimo tego, że jest przerwa pomiędzy Punktami Dostępowymi, automatycznie zostaje nawiązana komunikacja z innym AP. Taki rodzaj połączenia obrazuje zielona strzałka. W tym przypadku dostęp do internetu jest możliwy w całej strukturze sieci bezprzewodowej.
Triset w Onninen. Spełniając oczekiwania klientów, wiodący europejski dystrybutor kabli i artykułów elektrycznych, firma Onninen włączyła do swojej oferty kabel koncentryczny Triset.
Rodzina kabli Triset została wyróżniona jako produkt roku na targach techniki satelitarnej Satkrak 2007. Kable Triset ze względu na niską tłumienność, skuteczność ekranowania i znakomite dopasowanie szczególnie polecane są w instalacjach multiswitchowych i rozległych instalacjach zbiorczych.

Firma Onninen została założona w 1913 roku przez Alfreda Onninena w mieście Turku, w Finlandii. Rodzina założyciela nadal aktywnie uczestniczy w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Już w latach 30. i 40. Onninen osiągnął na rodzimym rynku pozycję liczącego się hurtowego dostawcy w branży technicznej. W latach 50. znacznie wzrosła liczba jego klientów. Kolejne dziesięciolecia przyniosły stały wzrost obrotów. Onninen odniósł sukces handlowy i rozbudował sieć punktów sprzedaży. W latach 80. rozpoczęto realizację długoterminowych projektów w zakresie logistyki i technologii informatycznej, przygotowując tym samym grunt dla zaawansowanych rozwiązań XXI wieku.
Obecnie Onninen jest jedną z największych firm w Europie, które oferują zróżnicowane usługi w zakresie dystrybucji materiałów technicznych.

Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-113 1,13/4,8/6,8 [100m]
Łatwiejsze wyszukiwanie towarów z oferty firmy DIPOL. Dodając do listy aktywnych wyszukiwarek przeglądarki internetowej wyszukiwarkę DIPOL-a uzyskują Państwo prosty sposób znalezienia towaru w naszym e-Sklepie. Wystarczy wówczas w okno wyszukiwarki wpisać szukaną nazwę lub kod towaru, spośród dostępnych wyszukiwarek wybrać "DIPOL wyszukaj towar" i zatwierdzić. Otworzy się strona www.dipol.com.pl podając wynik wyszukiwania.
Dodanie tej nowej funkcjonalności umożliwia tak zwany plugin (rozszerzenie możliwości programu), który możliwy jest do zainstalowania w przeglądarkach internetowych:
  • Microsoft Internet Explorer od wersji 7.0,
  • Mozilla Firefox.

Przykład działania wyszukiwarki po wpisaniu słowa ULTIMAX.

Jak zainstalować wyszukiwarkę towarów DIPOL?
Pisaliśmy w Informatorze:

Pomiar sygnału w instalacjach antenowych. Warunkiem prawidłowego zaprojektowania i wykonania instalacji antenowej jest znajomość jakości sygnału. Stosunkowo najwięcej problemów jest...
- numer archiwalny z 10.09.2007

Mobilna telewizja satelitarna DVB-SH. Standard telewizji mobilnej DVB-SH (Satellite services to Handhelds) jest jedną z metod dosyłu cyfrowego sygnału telewizyjnego do urządzeń mobilnych. Został...
- numer archiwalny z 24.09.2007

Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego Wykonywanie instalacji telewizji dozorowej wymaga uprawnień. Licencję - zezwolenie na wykonywanie zadań związanych z ochroną osób i mienia powinien posiadać każdy pracownik wykonujący usługi w tej dziedzinie...
- Biblioteka

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Złoty medal Targów dla firmy DIPOL - Intertelecom,  8-10 kwietnia 2008, Łódź