Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2008 (17.03.2008)
CeBIT 2008 - nowe trendy w telekomunikacji i IT. Targi CeBIT przez wiele lat wyznaczały kierunki rozwoju światowej elektroniki. Również ten rok przyniósł kilka zapowiedzi nowych technologii i produktów, które powinny stać sie hitami w najbliższym czasie.
Widoczna jest przede wszystkim tendencja w kierunku mobilnych multimediów. Osiągnięcie przepływności 100 Mb/s w telefonii bezprzewodowej (LTE zapowiadane na 2009 r.), ekrany OLED - zużywające mniej prądu i efektywniejsze źródła zasilania pozwolą na dokonanie przełomu kulturowego podobnego do wprowadzenia telefonii GSM. Niskie koszty nadawania pozwolą na wzrost oferty programowej. Odbiór dowolnych programów będzie możliwy na całym świecie, nastąpi upowszechnienie wideotelefonii oraz video na życzenie - VOD.
Jak na razie wielu dużych producentów (Microsoft, Linksys, Netgear) propagowało rozwiązania dostępu do multimediów poprzez sieć stacjonarną. W przyszłości domowe serwery mają służyć jako biblioteki filmów, muzyki, gier komputerowych, a jednocześnie jako centrale telefoniczne. Sieć komputerowa stanie się bazową dla wszystkich innych instalacji teletechnicznych.
Targi potwierdziły pozycję kamery IP, jako ważnego urządzenia sieciowego. Większość znanych producentów WLAN wprowadziła (lub zamierza wprowadzić) kamery, jako podstawowy element swojej oferty. Funkcjonalność tych urządzeń zadecyduje najprawdopodobniej o wyparciu z rynku tradycyjnych kamer analogowych CCTV.
Rozpowszechnienie LFD (Large Format Display) zmieni oblicze reklamy. Ekrany podłączone do sieci, wyposażone w specjalne oprogramowanie, będą mogły reagować na oglądającego dostosowując treść do osoby (kobieta lub mężczyzna).
Nastąpił przełom w produkcji dysków komputerowych - oferta dysków SSD (Solid State Disk) - opartych na pamięci flash. Spowoduje to zmniejszenie wymiarów komputerów, obniżenie zużycia prądu i wydłużenie żywotności urządzeń.
Nadchodzi era tanich laptopów - markowe urządzenia wyposażone w systemy operacyjne Windows lub Linux, w cenie 200 - 300 USD dla użytkownika końcowego, to już standard.
Mimo prezentacji wielu nowości, CeBIT przestał pełnić rolę okna na świat dla nowych technologii. Wiele czołowych firm było nieobecnych, producenci rozwiązań bezprzewodowych przenieśli się na kongres do Barcelony, a elektroniki użytkowej na CES do Las Vegas i IFA w Berlinie. Pozycja targów CeBIT staje się coraz słabsza.

Reportaż z targów CeBIT 2008.
CeBIT 2008 - czy sprawdziła się nowa formuła?
Wyświetlacze LFD (Large Format Display) mogą w niedługim czasie zdominować rynek reklamy. Podłączone do sieci, wyposażone w ekrany dotykowe (touch screen), pozwalają na reklamę interaktywną (użytkownik może wybrać dowolny obraz zawarty w menu).
Odbiór kanałów sąsiednich w dużych instalacjach - przemienniki. W przypadku odbioru kanałów sąsiednich występuje ich wzajemne zakłócanie w głowicy telewizora. Nie jest ona przystosowana do odbioru sygnałów na sąsiednich kanałach, jeżeli różnica poziomu sygnału jest większa niż 3 dB. Wynika to z niedoskonałości filtrów wejściowych.
W profesjonalnych instalacjach, w celu wyeliminowania tego problemu stosuje się przemienniki kanałowe. Przesuwają one odbierany na danym kanale sygnał TV na inny, wybrany kanał. Firma DIPOL oferuje przemienniki ALCAD CO-405 R905079. Przemiennik powinien dodatkowo współpracować ze wzmacniaczem kanałowym ZG-401 R90517, który podnosi poziom sygnału i wycina pasożytnicze produkty przemiany.
Za tydzień zostanie omówione rozwiązanie przemiany kanałowej w małych instalacjach. (MO)
Vena - antena UHF dla bardzo słabych sygnałów. Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena A3380 przeznaczona jest do odbioru programów nadawanych w paśmie UHF (kanały 21-69).
Duży zysk (do 18 dB) pozwala na poprawny odbiór sygnałów pochodzących z dalekich nadajników.
Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają kilkukrotnie skrócić czas montażu, w stosunku do podobnych anten występujących na rynku.
Polecamy artykuł z naszej Biblioteki, w którym można przeczytać, jak dobrać antenę do odbioru programów TV naziemnej.
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
Antena dla profesjonalistów - Dipol 94/21-69 Vena A3380
Zabezpieczanie urządzeń CCTV. Skutecznym zabezpieczeniem urządzeń CCTV przed wyładowaniem atmosferycznym jest zastosowanie ogranicznika przepięć, np. OPV-4 M17014. Ogranicznik przepięć zabezpiecza wszystkie cztery wejścia BNC.
Zabezpieczenie składa się z trzech bloków:
  • odgromnik gazowy (iskiernik) odprowadza dużą część ładunku do ziemi i powoduje ograniczenie przepięcia do kilkudziesięciu woltów,
  • układ opóźniający (linia długa) pozwala wydłużyć czas działania odgromnika gazowego,
  • diody zabezpieczające wyrównują napięcie pomiędzy poszczególnymi żyłami do 2,4 V i odprowadzają ładunki o większym potencjale do ziemi.
Ogranicznik przepięć - budowa
  • 1,2,3,4 - chronione urządzenia
  • A - odgromnik gazowy
  • B - układ opóźniający
  • C - diody zabezpieczające
  • D - śruba uziemiająca
Przenośny monitoring IP. Coraz częściej inwestorzy poszukują przenośnych, łatwych w montażu systemów śledzących CCTV. Wymagany jest krótki czas montażu kamer oraz rejestratora. Przykładem mogą być imprezy plenerowe, okazjonalne prezentacje lub przenoszenie kilku kamer w różne lokalizacje na stoiskach sprzedaży lub wystawach.
W takim przypadku warto skorzystać z bezprzewodowej kamery IP PiXORD P405W K1134. Kamera pracuje w standardzie IEEE 802.11b/g. W standardzie tym istnieje możliwość wybrania trybu Ad-Hoc, w który wyposażona jest każda bezprzewodowa karta sieciowa laptopa czy komputera stacjonarnego. Dzięki temu, bezprzewodowo można połączyć kamerę z komputerem bez konieczności użycia punktu dostępowego.
Do każdej kamery dołączone jest oprogramowanie umożliwiające podgląd i rejestrację obrazu z kamer, przez co komputer może pełnić rolę rejestratora. System można w prosty sposób przenosić w inne miejsce. (TJ)
Kompaktowa bezprzewodowa kamera IP PiXORD P405WKompaktowa bezprzewodowa kamera IP PiXORD P405W
Połączenie kamer w trybie Ad-Hoc
Netstation - inteligentny monitoring miast. Profesjonalne oprogramowanie Netstation K3216 firmy Alnet, oprócz wszystkich funkcji niezbędnych w nowoczesnym monitoringu IP, posiada bardzo ciekawą opcję zliczania obiektów.
Umożliwia ona na przykład zliczanie liczby pojazdów wjeżdżających oraz wyjeżdżających z miasta lub innego obiektu, co jest istotne przy określaniu natężenia ruchu ulicznego. Jest to dodatkowa funkcjonalność, lokująca oprogramowanie w sferze inteligentnych rozwiązań. Takie podejście jest przyszłością systemów CCTV. (MW)
Aplikacja zliczająca obiekty przemieszczające się w dwóch kierunkach
Wydajne połączenia Punkt-Punkt przy użyciu urządzeń Aphelion 600AG N2412. Model 600AG wyposażono w dwa niezależnie konfigurowalne moduły radiowe. Został on zaprojektowany do budowy sieci monitoringu IP oraz wydajnych sieci dostępu do Internetu z zaawansowanymi mechanizmami QoS, wspierającymi telefonię VoIP. Jedną z ważniejszych cech tego urządzenia jest możliwość tworzenia wydajnych połączeń typu Trunk z inteligentnym zrównoważeniem obciążenia na dwie anteny oraz łącz zapasowych BackUp. Przy wykorzystaniu dwóch modułów radiowych, jakie posiada urządzenie, można uzyskać przepustowość do 108 Mbps (realnie 40 Mbps) przy dużych odległościach. Podobne właściwości ma model 3300AG N2413, w którym są wykorzystania trzy moduły radiowe. W takim przypadku można uzyskać przepustowość do 162 Mbps (realnie 60 Mbps). Urządzenia te znajdują znakomicie zastosowanie przy strategicznych magistralach, gdzie najważniejsza jest wydajność oraz krótkie czasy odpowiedzi. (ŁS)
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 600AG wyposażony w dwa niezależne radia
Dzięki niewielkim opóźnieniom i wysokiej przepustowości urządzenia Aphelion sprawdzają się doskonale przy realizacji monitoringu video. Urządzenia zostały zaprojektowane do pracy w łańcuchu złożonym z wielu jednostek, co pozwala na łatwe przekazywanie sygnału nawet z kamer najbardziej oddalonych od centrum monitoringu.
POŁĄCZENIE MAGISTRALOWE
(ZWIĘKSZENIE PRZEPUSTOWOŚCI ŁĄCZA)
Unikalna właściwość urządzeń serii 600AG pozwalająca na połączenie dwóch modułów radiowych i zwielokrotnienie przepustowości łącza
ŁĄCZE ZAPASOWE
W tym trybie pracy jedno radio jednostki 600AG jest aktywne, drugie nie pracuje. W razie problemów z pierwszym łączem, druga jednostka przejmuje transmisję, co zapewnia dużą niezawodność.
Nominacja do targowej nagrody. Miło nam poinformować, że rejestrator ULTIMAX -716 M77160 został nominowany do nagrody targów Intertelecom w Łodzi (8-10.04.2008).
ULTIMAX-716 M77160 to rejestrator o najwyższych parametrach. Do zapisu i transmisji wykorzystuje najnowocześniejszy standard kompresji H.264, pozwalający na uzyskanie najlepszej jakości obrazu przy zajęciu jak najmniejszego pasma w sieci i pojemności dyskowej. Umożliwia zapis obrazu w rozdzielczości D1 (704 x 576) z prędkością 25 klatek/sek z każdego kanału (w sumie rejestruje 400 klatek/sek w rozdzielczości D1). Synchronicznie rejestruje dźwięk z 16 kanałów oraz umożliwia dwustronną transmisję jednego wybranego toru audio (przesyłanie komunikatów z Centrum Monitoringu do kamery). ULTIMAX-716 M77160, dzięki możliwości zainstalowania wewnątrz rejestratora do ośmiu dysków o pojemności 2000 GB każdy, może zapisać 16 TB danych.
Rejestrator spełnia wymogi ustawy "O bezpieczeństwie imprez masowych" i rozporządzenia „W sprawie sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych” oraz jest dedykowany do monitoringu obiektów sportowych, imprez masowych i obiektów wojskowych.
Rejestratory ULTIMAX można ze sobą łączyć w sieciach IP i uzyskiwać w ten sposób dostęp ze zdalnego stanowiska do 16 urządzeń.
ULTIMAX-716 posiada również możliwość współpracy aktywnej bądź pasywnej z bankomatem. Można uzyskać nr karty płatniczej na żądanie (aktywnie) albo otrzymać go za pośrednictwem bankomatu poprzez sieć lub port szeregowy. Numer ten może być wmiksowany w obraz i przekazany w trybie bieżącego podglądu, nagrywany i odtwarzany.

Wirtualne stoisko firmy DIPOL na Intertelecom 2008.
ULTIMAX - lider wśród rejestratorów cyfrowych
Pisaliśmy w Informatorze:

Kabel TRISET-11 PE Total Cu - odporny na wilgoć. W rodzinie TRISET pojawił się nowy kabel TRISET-11 PE Total Cu E1029. Żyła wewnętrzna, folia i oplot wykonane są z miedzi, w związku z tym kabel może pracować w warunkach dużej wilgotności - nie występuje w nim, charakterystyczna dla aluminium, korozja pod wpływem wody. Przewód posiada płaszcz polietylenowy...
- numer archiwalny z 3.12.2007

CCTV IP w firmie spedycyjnej. Systemy CCTV IP oferują możliwość efektywnego monitorowania obiektów rozproszonych oraz obiektów o dużej liczbie kamer w systemie. Można je łatwo rozbudowywać, zmieniać konfigurację i wspierać oprogramowaniem, przez co koszty ich eksploatacji są niskie...
- numer archiwalny z 29.10.2007

Monitoring szkoły Przede wszystkim musimy obserwować wszystkie możliwe wejścia na teren budynku szkoły. Tutaj należy prowadzić taki monitoring, aby możliwa była jednoznaczna identyfikacją osób wchodzących. Taki podgląd zapewnią kamery umieszczone w bliskiej odległości od wejścia lub kamery...
- Biblioteka

Spis tematów zawartych w Informatorach.