Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 10/2008 (10.03.2008)
Czy sprawdziła się? - Nowa formuła CeBIT. W dniach 4 - 9 marca odbyły się w Hanowerze największe światowe targi IT i telekomunikacji.
Uczestniczyło w nich około 5900 firm (5% mniej niż w ubiegłym roku). Historycznym wydarzeniem było, że po raz pierwszy największą reprezentację firm miały Chiny, wyprzedzając w ten sposób Tajwan.
Wielkimi nieobecnymi na targach byli: Sony, Sharp, Philips, Lenovo, Dell i Nokia.
Po kilkuletnim spadku liczby wystawców organizatorzy zdecydowali się: zwiększyć ilość konferencji, aby przyciągnąć większa liczbę fachowców, skrócić o jeden dzień imprezę, aby zmniejszyć koszty wystawców, a przede wszystkim starannie doprecyzować zakres tematyczny.
Niestety zabiegi organizacyjne nie przyniosły spodziewanego odświeżającego efektu. Nie mogły one zniwelować braku nowych, przełomowych technologii i zmniejszenia zapotrzebowanie rynku europejskiego na inwestycje w telekomunikacji.
Na Targach coraz bardziej widoczna jest cecha europejskiej gospodarki - rozrost biurokracji. Organizatorzy korzystając z subsydiowania zapraszają wystawców narodowych, którzy zamiast produktów przedstawiają foldery turystyczne, a organizacje społeczne promują inicjatywy typu Green IT.
W tej sytuacji, najciekawszą tendencją widoczną na targach było utrwalenie trendu rozwoju sieciowych i mobilnych rozwiązań telewizyjnych, które są traktowane jako rozszerzenie oferty operatorów telekomunikacyjnych. Bazą dla tych technologii jest zwiększenie możliwości transferu, zwłaszcza w systemach telefonii komórkowej - w tym zakresie Sony Ericsson i T-Mobile zaprezentowali na targach technologię LTE.

LTE (Long Term Evolution) - standard, który został przyjęty w styczniu 2008 roku. Po wprowadzeniu na rynek masowy, zapowiadanym na około 2009 rok, ma on stanowić konkurencję nawet dla technologii światłowodowych, oferując praktyczne transfery na poziomie około 100 Mb/s (teoretycznie nawet do 300 Mb/s!).

Reportaż z tegorocznych Targów w następnym Informatorze.
Green IT na CeBIT
Nowy wzmacniacz rodziny SilverLine - AWS-1036. Wzmacniacz AWS-1036 B11587 jest przeznaczony do pracy w instalacjach antenowych RTV indywidualnych i zbiorowych. Urządzenie posiada jedno wejście i cztery regulowane niezależnie wyjścia.
Szczególnie jest polecany do rozdziału sygnałów w instalacjach zbiorowych lub kablowych (wzmacniacz posiada pełne pasmo pracy 1- 69 wraz z kanałami specjalnymi).
Regulowane wzmocnienie na każdym z wyjść pozwala podłączyć cztery gniazda lub gałęzie w przypadkach, gdy odległości kablowe do poszczególnych gniazd są różne.
W komplecie znajduje się zasilacz stabilizowany 12V 250 mA z wtykiem Jack 3,5. Zasilanie można realizować lokalnie lub zdalnie poprzez wyjście "D" wzmacniacza, wykorzystując separator AZS-03 C0397. Do wspomnianego separatora można wpiąć zasilacz znajdujący się w komplecie. Można zatem zamontować wzmacniacz na poddaszu, a zasilać go z innego dogodnego miejsca sieci. Musimy jednak pamiętać, że jeżeli konieczne jest zastosowanie rozgałęźnika, to musi on przesyłać napięcie stałe np. E2094.
SilverLine to nowa generacja wzmacniaczy antenowych firmy AMS. Nowoczesna konstrukcja, duża odporność na zakłócenia i ciekawy design stawiają te produkty w czołówce europejskiej.
Wzmacniacze posiadają odlewaną obudowę ZnAl, co znacznie polepsza skuteczność ekranowania. Są to wzmacniacze dwustopniowe z regulacja wzmocnienia umieszczoną pomiędzy poszczególnymi stopniami. Sprawia to, że sygnał z anten jest wzmacniany bez dodatkowych tłumień elementu regulacyjnego. Takie rozwiązanie polepszyło także parametry szumowe wzmacniacza. (MO)
Wzmacniacz antenowy wewnętrzny AWS-1036 SilverLine 1-wejście, 4 wyjścia regulowane Gniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   AlcadLico EM-200 do gniazd BM Alcad
Wymagania dotyczące sygnału wejściowego instalacji z multiswitchami. W przypadku dużych instalacji z multiswitchami wymagane jest stosowanie wielu stopni wzmacniania, co wprowadza do instalacji szum. Jak wiadomo, wzrost poziomu szumu wiąże się z pogorszeniem odstępu sygnału od szumu, co bezpośrednio przekłada się na BER. Wzrost BER powyżej 10-4 na gniazdku spowoduje utratę możliwości odbioru, ponieważ dekoder nie będzie w stanie przywrócić oryginalnego sygnału (dzięki zastosowaniu kodowania nadmiarowego). Z tego wynika, że aby zapewnić poprawny odbiór trzeba zapewnić bardzo mały BER, rzędu 10-8, na wyjściu z konwertera. Sygnał z odpowiednio małym BER jest możliwy do uzyskania dzięki zastosowaniu odpowiednio dużej anteny, np. 110 cm A9658. Warto stosować duże anteny, pamiętając, że na całą instalację przypada tylko jeden zespół antenowy, więc dodatkowy koszt jest znikomy.
Prawidłowe ustalenie kąta skręcenia konwertera LNB. Ważną czynnością przy instalacji konwertera satelitarnego jest ustawienie właściwego kąta skręcenia. Kąt dobierany jest indywidualnie dla każdego satelity i zależy od geograficznego położenia miejsca odbioru.
Prawidłowe ustalenie kąta skręcenia konwertera LNB pozwoli uzyskać minimalny przesłuch pomiędzy różnymi polaryzacjami. Ma to kluczowe znaczenie dla otrzymania dobrej jakości sygnału cyfrowego. Tłumienie przesłuchu pomiędzy polaryzacjami powinno wynosić co najmniej 20 dB (tak, aby na przykład podczas odbioru sygnałów o polaryzacji poziomej H nie były odbierane sygnały o polaryzacji pionowej V).
Bardziej precyzyjnym sposobem ustawienia kąta skręcenia jest wybranie dwóch transponderów, jeden z polaryzacji V i drugi H. Następnie należy wykonać pomiary dla obu polaryzacji przy pomocy miernika R10811. Optymalne ustawienie skręcenia konwertera jest wtedy, gdy BER dla obydwu transponderów będzie taki sam. Nie posiadając miernika można amatorsko skorzystać z funkcji wskaźnika jakości sygnału w tunerze.
Regulacja kąta skręcenia konwertera
ULTIMAX - rejestrator CCTV 3Generacji. Pojawienie się rejestratorów serii ULTIMAX kończy erę problemów z jakością zapisu w rejestratorach 16-kanałowych. Rejestracja obrazów z 16 kanałów w rozdzielczości D1 (704 x 576) z prędkością 25 klatek na sekundę dla każdego kanału pozwala zaspokoić najwyższe wymagania.
ULTIMAX-716 M77160 to rejestrator o najwyższych parametrach. Do zapisu i transmisji wykorzystuje najnowocześniejszy standard kompresji H.264, pozwalający na uzyskanie najlepszej jakości obrazu przy zajęciu jak najmniejszej przepustowości sieci i pojemności dyskowej. Możliwa jest rejestracja audio 16 kanałów oraz dwustronna transmisja 1 toru audio w sieci (przesyłanie komunikatów z Centrum Monitoringu do kamery).
ULTIMAX-716 M77160, dzięki możliwości zainstalowania wewnątrz rejestratora ośmiu dysków o pojemności 2000 GB każdy, może zapisać 16 TB danych.
Rejestrator jest dedykowany do monitoringu obiektów sportowych, imprez masowych, obiektów wojskowych.
Rejestratory ULTIMAX można ze sobą łączyć w sieciach IP i uzyskać dostęp ze zdalnego stanowiska do 16 urządzeń.
ULTIMAX-716 posiada również możliwość współpracy aktywnej bądź pasywnej z bankomatem. Można uzyskać nr karty płatniczej na żądanie (aktywnie) albo otrzymać go za pośrednictwem bankomatu poprzez sieć lub port szeregowy. Numer ten może być wmiksowany w obraz i przekazany w trybie bieżącego podglądu, nagrany i odtworzony.
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy ULTIMAX-716 H.264
Elastyczne centrum monitoringu w systemie CCTV IP. Technologia CCTV IP, oparta o protokół internetowy, umożliwia budowanie systemów monitoringu rozproszonego zarówno pod względem liczby i położenia punktów kamerowych, jak i centrów dozoru.
Ekonomicznym rozwiązaniem jest podłączenie do jednego Centrum Monitoringu kilku takich obiektów. Oprogramowanie pozwala integrować obraz z wybranych obiektów na jednym monitorze.
Inna funkcjonalność wymagana jest w monitoringu miejskim. Z reguły kilka służb (policja, straż miejska, straż pożarna czy zarząd dróg) może być zainteresowanych dostępem do obrazu. Możliwości konfigurowania praw dostępu do oglądania obrazu, jak i do zarządzania pracą kamer pozwalają tak zorganizować pracę, żeby nie wystąpiły konflikty związane np. ze sterowaniem.
Przykładem oprogramowania umożliwiającego taką konfiguracje jest Alnet Netstation K3208, K3216, K3232. Oprogramowanie współpracuje z urządzeniami IP większości renomowanych producentów CCTV IP.
Kamera kopułowa IP MPEG-4 ACM-3211 ACTiKamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4
Możliwość konfigurowania praw dostępu do oglądania obrazu, jak i do zarządzania kamerami pozwala tak zorganizować pracę, żeby nie wystąpił konflikt związane np. ze sterowaniem
Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1311Kamera kopułowa IP MPEG-4 ACM-3211 ACTiKamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431
Podłączenie wielu obiektów do jednego Centrum Monitoringu umożliwia nadzór nad znacznym obszarem
Dlaczego RTOS (Real Time Operating System)? System operacyjny dla urządzeń rejestrujących jest jak fundament dla budynku. To on stanowi o trwałości i stabilności całej konstrukcji. System operacyjny decyduje o kolejności i sposobie realizowania zadań. W wielu przypadkach pozytywny wynik ich realizacji zależy od czasu, w jakim zostaną wykonane. Jest to niezwykle ważne w procesie obróbki sygnału wideo w rejestratorach cyfrowych. Rejestracja sygnału z zadanymi parametrami (rozdzielczość, ilość klatek na sekundę, ilość kanałów) jest priorytetowa przed innymi zadaniami. Niewykonanie rejestracji równa się utracie części danych (np. kilkunastu klatek nagrania).
W praktyce skutkuje to tym, że rejestrator cyfrowy z RTOS ustawiony na nagrywanie z maksymalnymi parametrami, czyli z pełnym wykorzystaniem mocy procesora, kolejkuje inne zadania zlecone przez użytkownika (np.przegląd nagrań archiwalnych), gwarantując rejestrację wszystkich klatek.
Rejestratory niepracujące w systemach czasu rzeczywistego, obciążone innymi zadaniami, po prostu zmniejszają np. prędkość zapisu, wykonując równolegle inne zadania, tracąc nieodwracalnie fragmenty obrazu. Przykładem rejestratora cyfrowego pracującego w oparciu o RTOS jest ULTIMAX-716 M77160. (JP)
Duża przepustowość dla wymagających - TP-Link IEEE802.11n (draft 2.0). Firma DIPOL wprowadziła do oferty nową serię urządzeń opartych o najnowszy standard IEEE802.11n w wersji draft 2.0. Zaletą tych urządzeń jest zwiększona przepustowość WiFi, która sięga do 300 Mbit/s, co szczególnie predestynuje te urządzenia do transmisji multimediów.
TP-Link wprowadził również nowatorską technologię QSS (Quick Secure Setup), która w prosty sposób pomaga zabezpieczyć sieć bezprzewodową.
Seria urządzeń działających w standardzie IEEE802.11n wspiera dodatkowo technologia CCA (Clean Channel Assessment), której zadaniem jest antykolizyjne wspomaganie transmisji, wpływając na przepustowość za pomocą automatycznego doboru kanałów.
Kupując urządzenia w standardzie n warto wiedzieć, że pełna kompatybilność urządzeń występuje dopiero od wersji opartej na draft 2.0.
Te urządzenia obsługują też standardy IEEE 802.11g, IEEE 802.11b. (ŁS)
Punkt dostępowy 802.11n (draft 2.0) TP-Link TL-WR941ND z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem - 300 Mbit/s
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCMCIA TL-WN910N, 300Mbit/s
Punkt dostępowy 802.11n (draft 2.0) TP-Link TL-WR841N z wbudowanym routerem oraz 4-portowym switchem
N3251
Karta 802.11n (draft 2.0) TP-Link PCMCIA TL-WN910N
N3231
Anteny GSM zakończone złączami SMA R/P. Dostępne są anteny GSM z wtykiem SMA R/P. Zastosowanie takiego złącza umożliwia łatwiejsze dobranie konektorów do modemów dostępu do internetu w sieciach GSM (np. BlueConnect, iPlus, Orange Free).
Antena GSM 10-elementowa ATK 10/850-960 MHz + 10 m przewodu + wtyk SMA R/P
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz + 10 m przewodu + wtyk SMA R/P
Antena GSM 10-elementowa ATK 10/850-960 MHz
+ 10m przewodu z wtykiem SMA R/P
A7019
Antena GSM 20-elementowa ATK 20/850-960 MHz
+ 10m przewodu z wtykiem SMA R/P
A7029
Antena ATK-16/2 GHz UMTS 13 dB z + 10 m przewodu + wtyk SMA R/P
Antena ATK-LOG GSM/DCS/UMTS/HSDPA + 5 metrów przewodu + wtyk SMA R/P
Antena ATK-16/2 GHz UMTS 13 dB z
+ 10m przewodu z wtykiem SMA R/P
A7037
Antena ATK-LOG GSM/DCS/UMTS/HSDPA
+ 5m przewodu z wtykiem SMA R/P
A7042
Antena ATK-P1/2GHz 7dBi UMTS +5 metrów przewodu + gniazdo SMA R/P
Antena ATK-P1/2GHz 7dBi UMTS +5 metrów przewodu + wtyk SMA
Antena ATK-P1/2GHz 7dBi UMTS
+5m przewodu z wtykiem SMA R/P
A7045
Antena ATK-P1/2GHz 7dBi UMTS
+5m przewodu z wtykiem SMA
A7046
Pisaliśmy w Informatorze:

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe toru sygnałowego 75 Ω. Urządzenia podłączane do instalacji antenowej narażone są na impulsy prądowe indukujące się w długich przewodach. Nie potrzeba bezpośredniego uderzenia pioruna, ładunek o wysokim potencjale gromadzący się przed nadchodzącymi burzami lub w czasie ich trwania powoduje zniszczenie torów sygnałowych...
- numer archiwalny z 10.12.2007

Kamery z przetwornikiem Wide Dynamic Range. Kamery WDR (Wide Dynamic Range) wyposażone są w przetwornik najnowszej generacji amerykańskiej firmy Pixim. Każdy piksel kamery jest osobnym przetwornikiem analogowo - cyfrowym. Dlatego, w zależności od oświetlenia, każdy piksel ma indywidualnie dobierany czas ekspozycji - nie występują prześwietlenia i niedoświetlenia....
- numer archiwalny z 17.12.2007

Od czego zależy zasięg sieci bezprzewodowej? Zasięg sieci bezprzewodowej zależy między innymi od: czynników związanych z zastosowanymi urządzeniami: moc wyjściowa urządzenia, tłumienie kabli...
- numer archiwalny z 08.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Złoty medal Targów dla firmy DIPOL - Intertelecom,  8-10 kwietnia 2008, Łódź
DIPOL na Targach Intertelecom 2008 - zapraszamy na wirtualne stoisko