Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2008 (3.03.2008)
HD DVD - taka piękna katastrofa. 19 lutego 2008 roku Toshiba powiadomiła oficjalnie o wycofaniu się z projektu HD DVD. Zakończyła się w ten sposób druga wojna technologiczna w zakresie zapisu obrazu. Przed konfrontacją pomiędzy formatami zapisu optycznego, używającymi lasera niebieskiego (HD DVD i Blu-ray), była wojna standardów zapisu i odtwarzania na kasetach wideo (VHS contra Betamax).
Za ostateczny cios zadany Toshibie uważa się informację Warner Bros. o zaprzestaniu wydawania filmów w standardzie HD DVD od czerwca 2008 roku. Po niej nastąpiła decyzja sieci Wal-Mart o planach wstrzymania sprzedaży odtwarzaczy w tym systemie. Na nic się zdała informacja o dobrej sprzedaży konsol Xbox 360 wyposażonych w napęd HD DVD, których w okresie świątecznym 2007 roku sprzedano 100 000 sztuk. Toshiba poinformowała, że do stycznia 2008 roku sprzedanych zostało około 1 milion odtwarzaczy HD DVD. W standardzie HD DVD wydano w USA 386 filmów, w Japonii - 214.

Paradoksalnie, klęska Toshiby, Nec-a, Microsoftu stanie się ożywczym i silnym impulsem do rozwoju branży. Skończą się rozterki klientów powstrzymujących się z zakupem sprzętu do czasu rozstrzygnięcia problemu standardu. Zyskają również branże pokrewne - wzrośnie zapotrzebowanie na filmy w standardzie HD i telewizory wielkoformatowe, co w efekcie przełoży się na silny impuls do rozwoju telewizji HD.
Nadchodzi światowa wymiana sprzętu telewizyjnego - producenci i dystrybutorzy mogą ze spokojem czekać na jesienną koniunkturę.
Stoisko BDA (Blu-ray Disc Association) na targach IFA w Berlinie. Liczba producentów płyt w tej technologii jest wystarczająca do zaspokojenia masowego popytu.
Telekomunikacja w Izraelu.Telekomunikacja to jedna z najważniejszych dziedzin gospodarki w liczącym 7,7 miliona mieszkańców Izraelu. O skali jej nowoczesności świadczy procent gospodarstw domowych posiadających szerokopasmowy dostęp do Internetu - wynosi on około 70%, co stawia ten kraj na 4 miejscu na świecie, za Koreą Południową, Hongkongiem i Islandią.
Również w zakresie telefonii mobilnej Izrael znajduje się w światowej czołówce. W 2006 roku liczba używanych telefonów komórkowych przekroczyła o 7% liczbę mieszkańców.
Dostępność telewizji kablowej wynosi 97%, a jej abonentami jest około 52% gospodarstw.
Izrael należy do nielicznej grupy państw posiadających własne satelity. Pierwszy, AMOS-1, został umieszczony na orbicie w 1996 roku i podobnie jak następny, AMOS-2, służy głównie do transmisji telewizyjnych.
Około 22% gospodarstw domowych subskrybuje program platformy cyfrowej "Yes" nadawany z AMOSA.
Satelity Gurwin-II TechSAT i EROS służą do komunikacji, kartografii i innych celów badawczych.
O dużych możliwościach rozwoju nowych technologii w Izraelu świadczy fakt, że tutaj otworzyły swoje pierwsze zagraniczne centra badawczo-rozwojowe takie firmy jak: IBM, Motorola, Cisco, Deutsche Telekom.
Na amerykańskim rynku firm nowoczesnych technologii NASDAQ, firmy izraelskie stanowią drugą (po amerykańskich) pod względem liczebności grupę firm. Wśród nich znajdują się takie znane firmy jak: Alvarion, Gilat Satellite Networks, Radware, RAD Data, Tadiran, Teledata, Telrad, VocalTec, Verint.

Telekomunikacja w Izraelu - fotoreportaż.
Anteny satelitarne na dachach Jerozolimy
Telewizja satelitarna i naziemna w jednym kablu. Istnieje możliwość zbudowania instalacji jednoprzewodowej, w której będzie rozprowadzany sygnał z anteny satelitarnej z dwoma konwerterami fullband oraz zestawu anten do telewizji naziemnej. Taką instalację należy oprzeć o kaskadowe połączenie zwrotnic telewizji naziemnej i satelitarnej. Do przełączania konwerterów można wykorzystać przełącznik Golden Interstar R852506. Gniazdo satelitarne R694100 posiada odpowiednie filtry pozwalające rozdzielić zsumowane wcześniej sygnały.
Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RUZ A anodowanaAntena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Konwerter satelitarny 0,3 dB Single Golden InterstarPrzełącznik DiSEqC 2.0 + Tone Burst  2/1 Golden InterstarSumator sygnałów TV/Sat DC-009 TerraGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Schemat instalacji, w której w jednym kablu doprowadzony jest sygnał naziemny i satelitarny
Odbiór DVB-T. Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja naziemnej telewizji analogowej będzie także rozprowadzać sygnały DVB-T (naziemnej telewizji cyfrowej). Wszystkie proponowane wzmacniacze antenowe będą poprawnie pracować w takiej instalacji. Jeżeli kanał DVB-T jest nadawany z innego nadajnika niż kanały analogowe, należy zainstalować dodatkową antenę, może być wtedy konieczna wymiana wzmacniacza na taki, który posiada dwa wejścia UHF (np. AM-417 R903717).
Aby odebrać sygnał cyfrowej telewizji naziemnej potrzebny jest tuner DVB-T (Polska - MPEG-4, Czechy i Węgry - MPEG-2). Niektóre modele nowoczesnych telewizorów LCD mają wbudowany taki tuner, w innym przypadku należy go dokupić, jako dodatkowe urządzenie zewnętrzne.
Biorąc pod uwagę, że wymiana telewizorów będzie przebiegała sukcesywnie, a w multiplexach pojawiają się kanały niedostępne w wersji analogowej, możliwe jest udostępnienie takiego kanału jako sygnału analogowego w instalacjach budynkowych. Wystarczy wybrany program zamienić, wykorzystując tuner DVB-T, na wersję analogową i za pomocą modulatora i wzmacniacza kanałowego wpuścić do instalacji.

W kilku miejscach w Polsce można już oglądać DVB-T. W Krakowie programy multiplexu cyfrowego nadawane są z Krzemionek (37 kanał, moc 5 W, modulacja 16 QAM - 8 k). (MO)
Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RZ PM BAntena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TWzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadRozgałęźnik TV czterodrożny R-4 Signal
Do niezależnego odbioru wymagane jest, by każdy odbiornik TV posiadał własny dekoder DVB-T
H.264 - rejestratory CCTV 3 Generacji. W procesie archiwizacji obrazu rodzaj kompresji w dużym stopniu decyduje o jakości zapisu. Systemy kompresji pełnoklatkowej (M-JPEG, M-JPEG 2000) z reguły stosowane są w CCTV do rejestracji z małymi prędkościami zapisu, oferując pojedyncze klatki o wysokiej jakości obrazu (kamery megapikselowe). Do rejestracji procesów szybkozmiennych najbardziej wydajne są kompresje różnicowe, oparte na strumieniu MPEG.

Na diagramach poniżej przedstawiono orientacyjne porównanie parametrów obrazu w zależności od metod kompresji różnicowej wykorzystywanych w rejestratorach. Ilustrują one fakt, że kompresja H.264, stosowana w rejestratorach 3 Generacji, oferuje możliwość zapisania obrazu lepszej jakości na tej samej pojemności dyskowej. Podobnie jest w przypadku transmisji przez sieć - przy tej samej przepływności uzyskujemy możliwość transmisji obrazu o rozdzielczości o około 30% większej niż w przypadku MPEG-4.
H.264 to obecnie jedyna kompresja umożliwiająca zapis obrazów w rejestratorze z prędkością 25 klatek na sekundę w rozdzielczości D1 (PAL 704x576) dla 16-tu kamer oraz zarządzanie bieżącym i archiwalnym obrazem przez sieć. (MD)
Wymagane pasmo
Wymagana pojemność dysku
Czas pobierania pliku w sieci
Porównanie trzech najpopularniejszych metod kompresji stosowanych w rejestratorach
CCTV IP - nowa koncepcja Centrum Monitoringu. Materiały z monitoringu miejskiego mogą być wykorzystywane przez różne służby, takie jak policja, straż miejska, czy straż pożarna, zarządy dróg itp. Zalecanym wówczas rozwiązaniem jest oparcie systemu o centralny serwer zarządzający. Takie podejście umożliwia utworzenie kilku stanowisk dozoru w dowolnie wybranych miejscach, bez nadmiernego obciążania kamer.
Jest to możliwe dzięki budowie typu serwer - klient. Instalacja pozwala na dołączanie kolejnych stanowisk do jednostki serwera, przy czym kolejny klient nie utrudnia pracy kamer.
Graniczną ilość użytkowników określa moc obliczeniowa serwera, niezbędna do rekompresji sygnałów wideo dla poszczególnych klientów.
Taką koncepcję monitoringu wykorzystano w systemie w Myślenicach. Oparto go na oprogramowaniu Netstation K3232 oraz kamerach ACTi K1215.

Monitoring w Myślenicach - opis systemu.
Schemat monitoringu miejskiego w Myślenicach zbudowany w oparciu o centralny serwer zarządzający
Bezprzewodowe sieci szkieletowe. Do budowy sieci szkieletowych w paśmie nielicencjonowanym wykorzystuje się najczęściej urządzenia pracujące w standardzie IEEE802.11a w paśmie 5 GHz.
Stosunkowo dużo możliwości daje rodzina urządzeń Aphelion składająca się z modeli: 500AG N2411 (1 radio w obudowie), 600AG N2412 (2 radia) i 3300AG N2413 (3 radia).
Urządzenia pracują w nielicencjonowanych pasmach częstotliwości 2,4 i 5 GHz, dzięki czemu mogą być używane bez ograniczeń i, jako niezależne jednostki, mogą tworzyć bazy dostępowe dla dowolnych urządzeń klienckich.

Najważniejsze cechy wyróżniające urządzenia Aphelion na rynku urządzeń bezprzewodowych:
  • Zostały zaprojektowane do budowy sieci szkieletowych z zaawansowanymi mechanizmami QoS.
  • Sprawdzają się w budowie: wydajnych sieci dostępu do Internetu, sieci monitoringu CCTV IP, sieci telefonii VoIP.
  • Certyfikowana obudowa typu Outdoor spełniająca klasę szczelności IP67 jest całkowicie odporna na warunki atmosferyczne. Umożliwia to stosowanie urządzeń w najbardziej skrajnych warunkach, w tym również w warunkach przemysłowych.
  • Urządzenia umożliwiają budowę sieci typu MESH z funkcjami Hot-Spot i Hot-Zone. Współpracując ze sobą, tworzą wydajne łącza radiowe typu TRUNK, o realnym transferze danych do 60 Mbps (max.162 Mbps). Połączenie typu TRUNK pozwala na zwiększenie przepustowości łącza, dzięki agregacji kilku fizycznych połączeń w jedno połączenie logiczne, przy czym nie jest wymagane stosowanie dodatkowych urządzeń, takich jak Loadbalancery.
  • Zarządzanie urządzeniami odbywa się w trybie tekstowym, za pomocą szyfrowanej konsoli SSH. (ŁS)
Propozycja rozwiązania dla kompleksowej infrastruktury bezprzewodowej w aglomeracjach miejskich, przy użyciu rodziny urządzeń Aphelion
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 500AG
N2411
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 600AG wyposażony w dwa niezależne moduły radiowe
N2412
Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 3300AG wyposażony w trzy niezależne moduły radiowe
N2413
Porównanie produktów rodziny Aphelion

Nazwa

Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 500AG

Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 600AG

Bezprzewodowy punkt dostępowy Aphelion 33000AG

Kod

N2411

N2412

N2413

Standard

IEEE 802.11a/b/g,

IEEE 802.3/u/af

Tryby pracy

Access Point,

AP Client,

Bridge,

Router

Pamięć

64 MB (RAM),
8 MB (flash)

64 MB (RAM),
16 MB (flash)

64 MB (RAM),
32 MB (flash)

Pasmo częstotliwości

2400 MHz ÷ 2483 MHz,

5150 MHz ÷ 5350 MHz,

5470 MHz ÷ 5725 MHz

Max. moc wyjściowa

18 dBm

Podłączenie anteny

Tak, na złącze N(F)

Tak, na dwa złącza N(F)

Tak, na trzy złącza N(F)

QoS

802.11e WiFi QoS

Bezpieczeństwo WLAN

SSID Disable,

64/128/152 bit WEP,

WPA,

WPA2,

802.1x,

Mac Address Filtering

Zarządzanie pasmem

tak

Typ obudowy

zewnętrzna (IP67)

Zasilanie

Zasilacz PoE: AC Adapter 100-240 V
Urządzenie: PoE DC 48 V / 0.8 A

Pisaliśmy w Informatorze:

Pomiary sygnału w instalacjach antenowych. Znajomość parametrów sygnałów, czyli między innymi: różnic poziomów sygnałów użytecznych, poziomów użytecznych na wyjściach abonenckich, BER, zakłóceń szumowych pozwala na...
- numer archiwalny z 19.11.2007

Sieć Wi-Fi w domowym zastosowaniu przy użyciu urządzeń TP-Link. Jeśli internet dostarczany jest drogą bezprzewodową, potrzebujemy zaopatrzyć się w urządzenie posiadające tryb pracy WISP...
- Biblioteka

Monitoring rozproszonych obiektów - obniżyć koszty okablowania. Transmisja sygnałów w CCTV z wykorzystaniem skrętki. W przypadku dużych odległości pomiędzy kamerą a centrum monitoringu decydujące znaczenie w kosztach instalacji odgrywa okablowanie. Dla porównania, transmisja z 4 kamer na odległość 300 m to koszt...
- numer archiwalny z 10.09.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Złoty medal Targów dla firmy DIPOL - Intertelecom,  8-10 kwietnia 2008, Łódź
DIPOL na Targach Intertelecom 2008 - zapraszamy na wirtualne stoisko