Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 8/2008 (25.02.2008)
Siła technologii - Mobile World Congress Barcelona 2008. W dniach 11-14 lutego 2008 r. odbył się w Barcelonie Światowy Kongres Technologii Mobilnych.
Impreza, zorganizowana przez GSM Association (GSMA) - organizację zrzeszająca 690 operatorów GSM z 214 krajów i terytoriów, ilością wystawców i odwiedzających przerasta najbardziej prestiżowe targi. W tym roku w Barcelonie wystawiło się 1290 firm, ich stoiska obejrzało 55 000 zwiedzających, w konferencjach, które się odbyły w czasie trwania kongresu wzięło udział 8 000 osób.
Tak wielkie zainteresowanie świadczy, o sile rynku telefonii komórkowej. Olbrzymie inwestycje i masowy rynek zachęcają producentów, naukowców i specjalistów od marketingu do opracowywania coraz to nowych rozwiązań.
W tym roku największe zainteresowanie budziła technologia LTE (Long Term Evolution) - standard, który został przyjęty w styczniu 2008 roku. Po wprowadzeniu na rynek masowy, zapowiadanym na około 2009 rok, ma on stanowić konkurencję nawet dla technologii światłowodowych, oferując praktyczne transfery na poziomie około 100 Mb/s (teoretycznie nawet do 300 Mb/s!).
Oceniając atrakcyjność technologii według ilości konferencji, za najatrakcyjniejsze rozwiązania rynkowe, które będą wprowadzane w najbliższym czasie, należy uznać systemy płatności za pomocą telefonów i telewizję mobilną.
Przyznano nagrody Global Mobile Awards dla produktów związanych z technologiami mobilnymi:
 • W dziedzinie sprzętu powszechnego otrzymali je: SonyEricsson za W910 Walkman Phone i 3UK za 3 Skypephone, pierwszy telefon GSM pracujący w systemie Skype.
 • RAD Data Communications otrzymał nagrodę za LA-130 Cell Gateway, urządzenie sprzęgające sieć komórkową z siecią przewodową.
 • Firma Airtel otrzymała nagrodę za usługę mChek pozwalająca na dostęp do kart kredytowych, rachunków bankowych oraz wykonywanie operacji na nich poprzez telefon komórkowy - z użyciem 6-cyfrowego PIN oraz transmisji typu USSD (Unstructured Supplementary Service Data).
 • W USSD, zamiast połączenia głosowego, do sieci jest wysłany ciąg znaków. Odpowiednie elementy sieciowe operatora odpowiedzialne za przetwarzanie tej informacji, wykonują związaną z przesłaną informacją usługę (np. doładowują konto pre-paid).
W oczekiwaniu na przełom w systemach operacyjnych stosowanych na rynku urządzeń mobilnych, jaki spodziewany jest po opracowaniu przez Google platformy Android, nagrodę kongresu otrzymał Microsoft za Windows Mobile 6.
Lista nagród na Mobile World Congress Barcelona 2008.
Kongres odbywał się w mieście, gdzie nawet wieże telekomunikacyjne są piękne. Santiago Calatrava zaprojektował widoczną na zdjęciu Montjuic Communications Tower o wysokości 136 m.
Jeszcze tylko Tatzelwurm. W Informatorze 6/2008 pisaliśmy o niemieckich stacjach radarowych z okresu II Wojny Światowej. Służyły one do naprowadzania samolotów myśliwskich na atakujące bombowce, w Europie zbudowano ich około 1500.
Na witrynie poświęconej tym stacjom pojawiło się 10 nowych obiektów, między innymi: pozostałości po stacjach radarowych Lahnburg (Łask) oraz Kemperstein (Kępno), Wrocław, Trzebnica (znajdował się tam jeden z dwóch radarów typu Bernhard o zasięgu prawie 500 km), Pszczyna, Żarki.
Ponadto, dodano tam mapy ze szczegółowymi lokalizacjami tych obiektów, więc zainteresowani mogą je łatwo znaleźć i obejrzeć.
Praktycznie ostatnią białą plamą jest pozostałość po stacji Tatzelwurm, która znajdowała się w Tarnowie lub w jego okolicach. Jeśli któryś z naszych Czytelników zna miejsce w okolicach Tarnowa, gdzie znajduje się fundament podobny do widocznego na zdjęciu, prosimy o kontakt mailowy: covox@op.pl
Niemieckie stacje radarowe - Polska Południowa.
Wrocław, betonowa podstawa pod niemiecki radar Luftwaffe FuMG-65 Würzburg-Riese.
Obiekt należał do Kompanii Radiotechnicznej o kryptonimie Bischwitz.
CCTV w instalacji antenowej - budynki apartamentowe. Coraz więcej osiedli i budynków apartamentowych wyposażanych jest w kamery CCTV. Niewielkim kosztem, wykorzystując instalację antenową, można obraz z kamer wyświetlić na ekranie telewizora. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest przekazywanie obrazu z parkingu, placu zabaw dla dzieci i okolic wejścia do budynku.

Na poniższym schemacie analogowe sygnały CCTV umieszczono za pomocą modulatorów MT-21P R871721 na wybranych kanałach TV i wzmocniono przy pomocy wzmacniaczy kanałowych ZG. Wykorzystanie wzmacniaczy kanałowych pozwala wyeliminować niepożądane sygnały zakłócające, powstałe w procesie modulacji, wyrównać poziomy sygnałów z kamer do poziomów sygnałów telewizyjnych, uzyskać bardzo duże wzmocnienie (53 dB) i wysoki poziom wyjściowy (2x123 dB) - niemożliwe do uzyskania na wzmacniaczu szerokopasmowym.
Na poniższym schemacie dystrybucja sygnałów do abonenta jest zrealizowana poprzez sieć rozgałęźno-odgałęźną. Zastosowanie odgałęźników pozwala odseparować poszczególnych abonentów od siebie, co korzystnie wpływa na stabilność sieci.
Rozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalOdgałęźnik TV 4-krotny O-4-16dB (5-1000MHz) SignalGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe  AlcadRozgałęźnik TV dwudrożny R-2 SignalModulator MT-21P Terra kanały 21-69ZG-n-cam
Wykorzystując instalację antenową można wyświetlić obraz z kamer na ekranie telewizora
Telewizja satelitarna w samochodzie i na kempingu. W tym roku odbędą się Igrzyska Olimpijskie i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Obecny stan techniki pozwala na odbiór satelitarnych programów telewizyjnych w samochodzie na postoju. Do tego celu można zastosować antenę 35 cm A9535 wraz z tunerem DSR-8001 A99073. Sygnał z tunera można oglądać na dowolnym monitorze posiadającym wejścia audio/video przez RCA bądź SCART.
Antena satelitarna 35cm Camping set OFFSET
Tuner DVB GOLDEN INTERSTAR DSR-8001 12V
Antena 35 cm A9535 przeznaczona do odbioru sygnałów satelitarnych na kempingach. Montaż jest możliwy na przyssawce, bądź do masztu
Tuner DVB GOLDEN INTERSTAR DSR-8001 A99073 zasilany napięciem DC 12 V lub AC 220V
Kamery obrotowe IP w bezprzewodowej transmisji. Szybki wzrost sprzedaży kamer obrotowych IP wynika z możliwości użycia ich do budowy bezprzewodowych instalacji monitoringu. Wykorzystanie nielicencjonowanego pasma 5 GHz w małych miastach i przemysłowych obiektach rozproszonych pozwala szybko i tanio budować instalacje, unikając problemów z prowadzeniem kabli.
Kolejnym krokiem w upowszechnianiu tych instalacji jest kamera IPS-330 K1223 o wyjątkowo wysokim współczynniku jakość - cena. Umożliwia ona monitorowanie dużych obszarów dzięki zintegrowanej obrotnicy i 26x zbliżeniu optycznemu.
Do rejestracji, zarządzania i sterowania systemem można zastosować oprogramowanie NUUO K3108. Tak zbudowany system można dowolnie rozbudowywać pod względem zarówno liczby kamer, jak i ich rodzaju (inni producenci), ponieważ oprogramowanie obsługuje urządzenia większości czołowych marek.
Do bezprzewodowej transmisji można wykorzystać punkt dostępowy Raptor N2532. (MW)
Kamera IP obrotowa MPEG-4 dzień/noc IPS-330
Kamera IP obrotowa MPEG-4 dzień/noc IPS-330 K1223
Zastosowanie kamer wandaloodpornych. Instalacje kamer w przejściach podziemnych, na parkingach, w zakładach karnych, szkołach i innych miejscach, w których istnieje duże ryzyko zniszczenia, wymagają zastosowania kamer w obudowach wandaloodpornych.
Kamery kopułowe zazwyczaj oferowane są z zamontowanym obiektywem szerokokątnym (3,6 mm - kąt widzenia 67o). Przykładem jest kamera VP-412DV2 M10744. Można je stosować w monitoringu sal, oświetlonych parkingów itp., czyli obiektów, które wymagają zastosowania szerszego pola widzenia.
Do obiektów, gdzie wymagany jest monitoring słabo oświetlonych lub wcale nieoświetlonych obiektów (szatnie, parkingi podziemne) można zastosować kamerę VP-412DV2 IR M10746 wyposażoną w podświetlanie IR.
Większe możliwości doboru pola obserwacji kamery dają obiektywy o zmiennej ogniskowej, np. w kamerze VPR-600 M10600. Za pomocą dwóch pierścieni: „zoom” i „ostrość”, umieszczonych na obiektywie, można szybko skorygować ustawienia kamery, dostosowując kamerę do monitoringu pomieszczeń lub zawężając pole widzenie wyłącznie do określonego obiektu, np. drzwi. (MD)
Kamera kolorowa V-CAM 412 w obudowie wandaloodpornej
Kolorowa kamera V-CAM 412 + IR w obudowie wandaloodpornej
Kamera kolorowa V-CAM 600 z obiektywem 4-9 mm w obudowie wandaloodaloodpornej
Kamera VP-412DV2 sufitowa, kolorowa, wandaloodporna posiada wbudowany obiektyw o ogniskowej 3,6 mm (kąt widzenia 67o) M10744
Kamera kolorowa VP-412DV2 IR w obudowie wandaloodpornej z wbudowanym reflektorem podczerwieni M10746
Kamera z obiektywem o zmiennej ogniskowej 4-9 mm VPR-600 M10600
Kolorowa kamera V-CAM 412 + IR w obudowie wandaloodpornej
Kamery VP-412DV2 M10744 i M10746 mają w komplecie uchwyt do montażu na ścianie
Kamera w przedszkolu. Z jednej strony chęć prezentacji sposobu pracy z dziećmi przez renomowane przedszkola, z drugiej ciekawość rodziców, jak ich dzieci bawią się z rówieśnikami, powoduje coraz większe zainteresowanie transmisją obrazu i dźwięku z przedszkoli.
Instalację można wykonać używając kamery analogowe współpracujące z rejestratorami cyfrowymi lub serwerami wideo, albo zastosować kamery IP i udostępnić ich obraz bezpośrednio w sieci.
Warto pamiętać, że transmisja z wykorzystaniem urządzeń IP umożliwia większą elastyczność (bezpośredni dostęp do każdej kamery) oraz mniejsze zapotrzebowanie na pasmo (lepsza kompresja niż w rejestratorach).
Na poniższym schemacie przedstawiono rozwiązanie z zastosowaniem wideoserwera Pixord P4504. Pozwala on na dołączenie maksymalnie czterech kamer i udostępnienie ich w Internecie. Do urządzenia w danej chwili może podłączyć się klika osób równocześnie. Przy pomocy kodu Java lub HTML możemy wymusić zerwanie połączenia po określonym czasie, np. 5 min. Zapobiegnie to sytuacji, że do urządzenia zaloguje się tylko określona liczba osób, a pozostałe nie będą mogły się już zalogować, gdyż zostanie przekroczony limit połączeń.
Można również zastosować kamery IP Pixord przewodowe K1131 lub bezprzewodowe P400W K1132, dzięki czemu znacznie prostsze i szybsze będzie wykonanie instalacji. (MD)

Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy / serwer wideo PiXORD P4504 MPEG-4 ASPKamera kolorowa bez obiektywu u-cam 110Obiektyw JENSEN 3.5 - 8 mm M F1.4
Zdalny podgląd milusińskich
Monitoring CCTV z transmisją bezprzewodową. Monitoring przy zastosowaniu kamer IP cieszy się coraz większą popularnością, dzięki prostocie konfiguracji oraz instalacji. Często odległość pomiędzy budynkami jest zbyt duża, aby zastosować standardowe połączenie przewodem FTP. Rozwiązaniem może być transmisja bezprzewodowa w oparciu o rodzinę urządzeń Raptor.
 • RPT-23XR N2530 Punkt dostępowy z anteną 23 dBi
 • RPT-19APN N2532 Punkt dostępowy z anteną 19 dBi
 • RPT-16BS N2536 Stacja bazowa sektorowa
 • RPT-12BO N2538 Stacja bazowa dookolna
Urządzenia pracujące w standardzie 802.11a serii Raptor, to sprzęt przeznaczony do szybkiej i bezproblemowej instalacji na zewnątrz. Access Point jest zintegrowany z anteną w obudowie odpornej na warunki atmosferyczne. Nie ma więc konieczności wykonywania trudnej technicznie dla przeciętnego użytkownika (zaciśnięcie wtyków) instalacji opartej na przewodzie koncentrycznym wprowadzającej tłumienie sygnału i zmniejszającej przez to zasięg połączenia bezprzewodowego.
Napięcie do urządzenia jest przesyłane za pomocą przewodu UTP przez załączony do opakowania adapter PoE, co skraca instalację oraz ułatwia montoważ na wysokich masztach.
Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Punkt dostępowy / klient RPT-19APN RAPTOR 802.11a 5GHz zewnętrznyStacja bazowa sektorowa RPT-16BS RAPTOR 802.11a 5GHz zewnętrznaKamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Punkt dostępowy / klient RPT-19APN RAPTOR 802.11a 5GHz zewnętrznyKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Punkt dostępowy / klient RPT-23XR RAPTOR 802.11a 5GHz zewnętrznyKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6621 MPEG-4Punkt dostępowy / klient RPT-23XR RAPTOR 802.11a 5GHz zewnętrzny
Monitoring CCTV z transmisją bezprzewodową w oparciu o urządzenia Raptor
Zastosowanie urządzeń Raptor RPT-16BS N2536, przedstawionych na powyższym schemacie, pozwala nam na osiągnięcie sporych odległości od anteny stacji bazowej. Jako jednostek klienckich można użyć RPT-23XR N2530 lub RPT-19APN N2532.
Kamera IP firmy ACTI CAM-5320 K1115, dzięki zastosowaniu kompresji MPEG-4 ASP (Advanced Simple Profile), umożliwia uzyskanie obrazu w rozdzielczości D1. Wykorzystano w niej przetwornik 1/3'' Sony Exview HAD o rozdzielczości poziomej 480 TVL. Transmisja odbywa się z szybkością 30 klatek na sekundę (720 x 480 punktów, NTSC) lub 25 klatek na sekundę (720 x 576 punktów, PAL). Wyposażona w porty LAN i WAN, kamera CAM-5320 stosuje QoS (Quality of Service, IEEE 802.1pQ) w celu pełnego wykorzystania dostępnego pasma. Posiada manualne oraz automatyczne sterowanie szybkością przesyłanych ramek, w przypadku wielu jednocześnie podłączonych strumieni wideo.
Użycie szybkoobrotowej kamery IP ACTI CAM-6621 K1215, należącej do nowej rodziny kamer, charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami kodującymi oraz transmisyjnymi, pozwala na sprawne monitorowanie obiektów w ruchu lub obiektów o dużej powierzchni. Wyposażona jest w przetwornik 1/4'' Sony Exview, umożliwiający podgląd nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Ponadto model ten jest kamerą typu Wide Dynamic Range, co oznacza, że jest idealnym rozwiązaniem w trudnych warunkach oświetleniowych.
Mechanizm P/T pozwala jej na obrót o 4000/s z dokładnością do 0,2250. W połączeniu z optycznym zoomem, pozwala na wysokiej jakości monitoring dużych obszarów. Obudowa urządzenia posiada certyfikat IP66, co umożliwia pracę w nawet bardzo trudnych warunkach pogodowych. (ŁS)
Pisaliśmy w Informatorze:

DiSEqC – przełączanie sygnału w urządzeniach TV Sat. Potrzeba przełączania tunera na sygnał z wybranego konwertera spowodowała konieczność opracowania dedykowanych do tego celu urządzeń. Pierwotnie były to przełączniki ręczne, następnie do sterowania...
- numer archiwalny z 20.08.2007.

Podział łącza stałego DSL lub sieci lokalnej. Jeśli Internet dostarczany jest poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę (ISP) za pomocą kabla ethernetowego lub modemu kablowego (z wyjściem ethernetowym), można w oparciu o taki sygnał zbudować własną sieć lokalną...
- numer archiwalny z 03.09.2007.

Jaki multiswitch wybrać do domku jednorodzinnego? Ze względu na wysoką jakość i łatwą możliwość rozbudowy proponujemy wykonać instalację na multiswitchach MS-952/951...
- numer archiwalny z 17.09.2007.

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Złoty medal Targów dla firmy DIPOL - Intertelecom, 8-10 kwietnia 2008, Łódź
DIPOL na Targach Intertelecom 2008 - zapraszamy na wirtualne stoisko