Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 7/2008 (18.02.2008)
Przyszłość telewizji naziemnej w standardzie HD - dyskusja w Wielkiej Brytanii. DTG (Digital TV Group) - grupa producentów, nadawców i organizacji konsumenckich związanych z telewizją - przygotowała dokument krytykujący koncepcję wprowadzania HDTV do transmisji naziemnych w platformie Freeview. DTG uważa za przedwczesne przyjmowanie niedopracowanego standardu DVB-T2 jako systemu transmisyjnego w multiplexie należącym do platformy, szczególnie, że wymusiłoby to zakup nowego sprzętu przez dotychczasowych abonentów.
Grupa proponuje dyskusję nad kompleksową koncepcją standardów emisyjnych wysokiej rozdzielczości dotyczących: TV Sat, IPTV, DTT i CATV.
W ubiegłym roku nadawcy telewizyjni: BBC, ITV, Channel 4 and Five i regulator rynku komunikacyjnego - Ofcom uzgodnili nową ideę rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej. Zakładała ona, że Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku mają być dostępne w rozdzielczości HDTV z nadajników naziemnych. Jeden z multiplexów zostanie przeznaczony na wprowadzanie nowej technologii. Telewizja wysokiej rozdzielczości będzie nadawana w nowym standardzie DVB-T2, którego przyjęcie jest spodziewane w roku 2008.
Standard DVB-T2 to między innymi wykorzystanie kompresji MPEG-4 AVC, modulacji QAM, techniki MIMO. Standard ma być kompatybilny wstecznie z używanym obecnie DVD-T, tak aby nowe odbiorniki mogły odbierać standard DVB-T/MPEG2, niestety obecnie używane odbiorniki nie będą mogły odbierać sygnałów w DVB-T2.
Inne państwa europejskie, podobnie jak Wielka Brytania, też stoją przed problemem zmiany systemu nadawania i kompresji w cyfrowej telewizji naziemnej z obecnego DVB-T/MPEG2.
Kontrasty - gdzie to jest? Jedna z najładniejszych kopuł świata w kontraście z połamanymi antenami telewizyjnymi. Charakterystyczne kształty i ornamenty arabskie - czyli Bliski Wschód, ale wokół śnieg. Gdzie zatem wykonano to zdjęcie? Odpowiedź na końcu Informatora. (T)
Śnieg na Bliskim Wschodzie? - Gdzie to jest? Odpowiedź na końcu Informatora.
(fot. P. Kulawiński)
Tunery HF 8900 HD - nagrywanie programów satelitarnych. Jedynym źródłem sygnału w standardzie HD w Polsce są operatorzy satelitarni. Dlatego, aby wykorzystać własności telewizorów HD, ich użytkownicy kupują tunery satelitarne odbierające ten standard.
Coraz popularniejsze stają się tunery typu PVR (Personal Video Recorder) umożliwiające nagrywanie programów satelitarnych na HDD.
Tuner HF 8900 HD rodziny Ferguson spełnia wszystkie wymogi jakie stawia się nowoczesnym odbiornikom. Posiada wyjście HDMI oraz złącza component do podłączenia telewizora wielkoekranowego, nie wyposażonego w HDMI.
Dwa gniazda USB 2.0 umieszczone na panelu przednim i tylnym Fergusona HF-8900 HD pozwalają na wygodne podłączenie zewnętrznego dysku lub pamięci flash. Pozwalają one na nagrywanie filmów, również tych nadawanych w HD w pełnej cyfrowej jakości, wraz z cyfrowym dźwiękiem przestrzennym. Nagrania można realizować wg ustalonego harmonogramu (timer).
Tunery Ferguson 8900 realizują zapis na dysku z rozszerzeniem "Tp0". W Internecie można znaleźć konwertery na bardziej przyjazne formaty (AVI, MP4). Filmy zapisane na dysku są rozkodowane i do odtworzenia nie wymagają karty warunkowego dostępu. Partycja FAT32 (tylko taka jest obsługiwana przez tuner) pozwala na tworzenie plików maksymalne 4 GB, co wystarcza na około 40 minut filmu w formacie HD. Jeżeli nagranie jest dłuższe, to tworzony jest kolejny plik. Przy odtwarzaniu materiału zapisanego w dwóch plikach, w momencie przejścia pomiędzy jednym a drugim plikiem występuje sekundowa przerwa w odtwarzaniu. Zaleca się podłączanie dysków o maksymalnej pojemności do 200 GB. Większa ilość danych może powodować spowolnienie komunikacji z tunerem przez złącze USB.
Tuner posiada wbudowany moduł uniwersalny UCAS, co pozwala na współpracę z kartą Cyfry+. Złącza CI pozwalają na zamontowanie dodatkowych modułów warunkowego dostępu, np. Polsatu. (MO)
Profesjonalne zabezpieczenie toru sygnałowego w instalacji antenowej. Cóż z tego, że dzięki prognozom pogody jesteśmy powiadamiani o możliwości burz, skoro mało kto odłącza od instalacji antenowej sprzęt elektroniczny. Często jest to niewykonalne, ponieważ urządzenia znajdują się w zabezpieczonych skrzynkach montażowych (stacje czołowe, multiswitche) lub dostęp do przyłączy jest utrudniony (telewizory zamontowane na uchwytach).
Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie zabezpieczenia przeciwprzepięciowego Signal R48602. Użycie zabezpieczenia świadczy o profesjonalizmie instalatora i stanowi niewielki dodatkowy koszt dla klienta.
Urządzenie działa w pełnym zakresie TV naziemnej i satelitarnej. Maksymalny prąd przed jakim może zabezpieczyć sprzęt to 8000 A. (T)
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Signal R48602 - dla wszystkich tych, którzy chcą uniknąć uszkodzenia urządzeń podczas burzy
Stacje benzynowe - dlaczego warto instalować CCTV IP. Obecnie prawie 100% stacji benzynowych pracuje w systemie samoobsługowym. Dlatego wymagany jest ścisły nadzór wizyjny stanowisk dystrybutorów paliwa, kas, części sklepowej, myjni, czy kompresora połączony z archiwizacją obrazu. W procesie budowy lub generalnego remontu należy przewidzieć położenie odpowiedniego okablowania. Alternatywą jest bezprzewodowe przyłączenie kamer. Można je zastosować uzupełniając istniejącą instalację bądź wykonać kompletną, nowoczesną instalację monitoringu bez robót ziemnych i przewieszek.
Przykładowe rozwiązanie ilustruje poniższy schemat. Wewnątrz budynku zaproponowano kamery P400 K1131. Na zewnątrz, na wiacie, nad dystrybutorami oraz na słupach zalecono kamerę P428 K1136. Wszystkie kamery zostały połączone ze sobą poprzez switche.
W miejscach gdzie zamontowano więcej kamer IP, warto zastosować kamery bez modułu WiFI i wykorzystać profesjonalny zestaw do transmisji bezprzewodowej w paśmie 5 GHz: stacja bazowa Raptor N2538 oraz stacje klienckie Raptor N2532. W budynku głównym zainstalowano serwer z darmowym oprogramowaniem P6032, dołączanym do kamer Pixord. Możliwym jest podłączenie tak zbudowanej instalacji do zewnętrznej jednostki nadzorującej. (TJ)


Stacja bazowa dookolna RPT-12BO RAPTOR 802.11a 5GHz zewnętrznaKamera IP PiXORD P400PoEPunkt dostępowy / klient RPT-19APN RAPTOR 802.11a 5GHz  zewnętrznyZewnętrzna kamera IP PiXORD P428
Monitoring stacji benzynowej z wykorzystaniem techniki bezprzewodowej
Monitoring Myślenic. Morderstwo sprzed roku dokonane na właścicielu kantoru i jego synu wstrząsnęło mieszkańcami Myślenic. Kilka dni po napadzie mieszkańcy zorganizowali marsz milczenia, w proteście przeciwko bezsensownej śmierci. Burmistrz Myślenic wyznaczył nagrodę 100 tysięcy złotych za pomoc w schwytaniu sprawców morderstwa, dołożyli się właściciele kantorów, a także mieszkańcy. W sumie udało się zgromadzić kwotę 175 tysięcy złotych. Decyzja o budowie monitoringu zapadła po tym, jak policja schwytała sprawców morderstwa i jednocześnie zrzekła się przyjęcia nagrody, w związku z tym pieniądze na ten cel przeznaczono na częściowe sfinansowanie systemu monitoringu.
W mieście zainstalowano 14 kamer połączonych drogą radiową, za pomocą punktów dostępowych pracujących w paśmie 5 GHz. Utworzono specjalną magistralę radiową pomiędzy Komendą Straży Miejskiej, a Komendą Policji, w celu zapewnienia pełnej obsługi stanowisk dozoru. Do niej dociera sygnał z kamer rozmieszczonych na terenie miasta.
System składa się z: dziesięciu kamer szybkoobrotowych ACTi CAM- 6621 K1215, jednej kamery obrotowej MPEG-4 dzień/noc EyeView IPS-200, jednej kamery szybkoobrotowej analogowej EyeView dzień/noc TPOWER-S2 M1222 z serwerem wideo ACTi SED-2140T K2114 i dwóch kamer stacjonarnych ACTi CAM-5320 dzień/noc MPEG-4 K1115. Kamery pracują w systemie dzień-noc, dzięki czemu mogą z powodzeniem funkcjonować nawet przy niewielkim oświetleniu.
Kamery szybkoobrotowe firmy ACTI posiadają wiele użytecznych funkcji, takich jak zoom optyczny 23x, cyfrowy 12x, co umożliwia np. z odległości ok. 400 metrów odczytanie tablic rejestracyjnych samochodu, posiadają mechaniczny filtr IR, który przy zbyt małym oświetleniu powoduje przełączenie kamery w tryb czarno-biały oraz bardzo wysoką dynamikę umożliwiającą skierowanie kamery w kierunku silnego źródła światła, np. słońca. (MSt)
Instalację wykonała firma Arndex z Myślenic, sprzęt dostarczyła firma DIPOL z Krakowa.
Schemat instalacji monitoringu miejskiego w Myślenicach
Legenda:
  • KSM - Komenda Straży Miejskiej
  • BL1 - Blok Mieszkalny, tzw. Punkt Retransmisyjny
  • KPP - Komenda Powiatowa Policji
Kamery kompaktowe CCTV to już nie zabawki. Nowe możliwości kamer kompaktowych pozwalają rozszerzyć zakres ich stosowania. Wśród nowych rozwiązań można wyróżnić:
a) rozwiązania konstrukcyjne:
  • obiektyw z automatyczną przysłoną - kamera z takim obiektywem nie jest wrażliwa nawet na znaczne zmiany oświetlenia,
  • obiektyw ze zmienną ogniskową - regulacja umożliwia optymalne ustawienie obszaru monitorowania bez konieczności wymiany obiektywu,
  • pierścień separujący obiektyw i diody podczerwieni - dzięki czemu nie ma problemów z „oślepianiem” kamery przez jej własny reflektor,
  • specjalna konstrukcja uchwytu zabezpieczająca przed uszkodzeniem przewodu,
b) rozwiązania wpływające na poprawę jakości obrazu:
  • tryby pracy: DAY/NIGHT (dzień/noc), AUTO; B/W; KOLOR - w trybie AUTO możliwość zdefiniowania progu przejścia z trybu kolorowego na B/W i dodatkowo opóźnienia tego przejścia. Jest to bardzo ważna funkcja, gdyż źle dobrany moment przejścia powoduje, że na ekranie powstaje zaśnieżony obraz,
  • możliwość ustawień migawki SHUTTER – ustawienia AUTO (zalecane) / FLK / FIXED (1/50 s, 1/120 s, 1/250 s, 1/500 s, 1/2000 s, 1/5000 s, 1/10000 s, 1/100000 s),
  • funkcja BLC - kompensacja światła wstecznego – w trybie włączonym możliwość zdefiniowania pól w obszarze, w którym funkcja ma działać i ustawić poziom,
c) rozwiązania zwiększające funkcjonalność:
  • lustrzane odbicie MIRROR - pozwala na montaż w samochodach, przyczepach i stosowanie ich jako wsteczne lusterka,
  • strefy prywatności PRIVACY - możliwość zakrycia obrazu z części monitorowanego obszaru,
  • detekcja ruchu MOTION - możliwość zasygnalizowania pojawienia się poruszającego się obiektu na ekranie monitora.
(MD)
Kamera kolorowa zewnętrzna VF-515 z reflektorem podczerwieni
Kamera VF-515 M11279 to jedno z nowocześniejszych rozwiązań wśród kamer kompaktowych - posiada wszystkie funkcje wymienione powyżej
Jak poradzić sobie z OSD? Zastosowanie mikroprocesorów DSP (Digital Signal Processor) pozwala na rozbudowę możliwości regulacji parametrów obrazu w kamerach. Stosowanie mechanicznych przełączników znacznie ograniczało projektantów kamer, dlatego coraz popularniejsze staje się konfigurowanie parametrów obrazu za pomocą OSD (On Screen Display). Do konfiguracji takiej kamery potrzebny jest wygodny, przenośny monitor.
e-Sklep firmy DIPOL oferuje monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29 M3104. (T)
Monitor serwisowy LCD 3,5
Do ustawiania parametrów obrazu w kamerach CCTV służy monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29 M3104
Co to jest DDNS? Jeżeli chcemy uruchomić serwer np. ze stroną www lub podglądem kamer monitoringu dostępny z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go dynamicznie z serwera DHCP (jak np. w przypadku Neostrady), musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System), czyli usługi dynamicznego serwera nazw.
Serwer DDNS posiada bazę danych z wpisami zależności adresu domenowego z numerycznym i może być aktualizowany w dowolnej chwili przez posiadacza domeny. Dzięki temu nasz serwer może być osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą, niezależnie od tego, jaki adres IP w danej chwili posiada.
Należy pamiętać, że od zmiany adresu IP przez serwer DHCP do wykrycia tego faktu przez program lub ruter może minąć pewien krótki czas, a następnie, gdy zostanie wysłana informacja aktualizacyjna do serwera DDNS, nim serwer przepisze te dane do serwera DNS, również mija czas około minuty. Trzeba w związku z tym uwzględnić taką ewentualność, że w chwilach zmiany adresu IP serwer może być niedostępny przez kilku minut.
Aby skorzystać z usługi DDNS należy najpierw zarejestrować się na dowolnym serwerze DDNS, np.:
Potrzebny jest także router potrafiący przesyłać do serwera DDNS bieżący adres IP. Z oferty TP-Link można zastosować punkty dostępowe wraz z routerem i modemem ADSL: TP-Link TD-W8910G N2901 lub TD-W8920G N2903, lub sam router z modemem ADSL TP-Link TD-8840 N2905, lub TD-8841 N2908.
Szczegóły dotyczące korzystania z DDNS znajdują się tutaj. (ŁS)
Poglądowy schemat komunikacji pomiędzy klientem a serwerem bez stałego adresu IP za pośrednictwem DDNS
Internet i telefon - podział łącza. Router TP-Link TD-8841 jest urządzeniem przeznaczonym do współdzielenia łącza internetowego dostarczanego za pomocą technologii ADSL Annex A (np. Neostrada tp). Posiada wbudowany modem ADSL kompatybilny z ADSL/ADSL2/ADSL2+, switch 4-portowy oraz port USB. Port WAN jest w postaci złącza RJ11, do podłączenia bezpośrednio do linii telefonicznej. Może pracować jako serwer DHCP.
Routerem TD-8841 możemy zarządzać w bardzo prosty sposób, używając dowolnej przeglądarki internetowej lub korzystając z oprogramowania TP-Link. (T)
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8841 zintegrowany z 4 portowym switchem oraz portem USB WYPRZEDAŻ
Schemat przedstawiający podział Internetu dostarczonego łączem ADSL za pomocą routera TP-Link ADSL (Annex A) TD-8841 N2908. System obsługuje telefon i wewnętrzną sieć LAN.
Kurs CCTV - Wrocław, 10 marca 2008 roku. Zapraszamy na kurs "Budowa instalacji CCTV - kurs dla początkujących", który odbędzie się 10 marca 2008 r. we Wrocławiu. Na kursie zostanie przekazana wiedza pozwalająca samodzielnie wykonywać podstawowe instalacje CCTV.
Więcej informacji.
Jerozolima - Kopuła na Skale. Budowla na wzgórzu świątynnym (Al-Haram al-Sharif), uważana za jedno z najwspanialszych dzieł islamskiej architektury.
Wzniesiona na skale, na której, według Biblii, Abraham chciał złożyć w ofierze Bogu swego syna Izaaka. Według Koranu zaś miał złożyć swego pierworodnego syna Izmaela, od którego pochodzą Arabowie. Z tej samej skały, wedle wierzeń muzułmanów, Mahomet miał doznać wniebowstąpienia w czasie swego objawienia.
W styczniu 2008 roku przez dwa dni w Jerozolimie padał śnieg - paraliżując zupełnie miasto.
Pisaliśmy w Informatorze:

Złącza w instalacjach multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych złącza mają bardzo znaczący wpływ na jakość sygnału i pracochłonność montażu, a niewielki na koszty budowy instalacji...
- numer archiwalny z 28.01.2008.

Zastosowanie aktywnych transformatorów video. często podczas wykonywania instalacji CCTV zależy nam na prowadzeniu przewodów wiązką o jak najmniejszym przekroju lub osiągnięciu zasięgu przekraczających 150 metrów...
- numer archiwalny z 21.01.2008.

Jak dobrać uchwyt do telewizora LCD? Standard MIS (Mounting Interface Standard) lub FDMI (Flat Display Mounting Interface) mocowania płaskich telewizorów, monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy.
- numer archiwalny z 14.01.2008.

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Kamera kolorowa bez obiektywu u-cam 110
u-cam 110 M1128 to jedna z najpopularniejszych kamer telewizji przemysłowej. Wyposażona w przetwornik SONY Super HAD o rozdzielczości 420 linii i podwyższonej czułości, nie ma konkurencji na rynku w tej grupie cenowej.