Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 6/2008 (11.02.2008)
Strona w języku węgierskim. Mi vagyunk az európai disztributorai a CCTV, WLAN, TV-SAT gyártók kommunikációs - televízió - és rádióantennáinak. Ajánlatunkban több, mint 1200 termék szerepel gyors, egyszerű megrendelés és kiszállítás.
Miło nam poinformować o uruchomieniu witryny w języku węgierskim, jest to kolejna, po angielskiej, wersja językowa - partnerem firmy Dipol na Węgrzech jest firma Ostel - Invest z Debreczyna.
Wersja dostępna jest z witryny www.dipol.com.pl poprzez wybranie języka węgierskiego lub pod adresem www.ostelsat.hu.
Lengyel, magyar – két jó barát, egyűtt harcol és issza borát :-)
Turbodoładowanie w telefonii komórkowej - ruszył system 4G LTE. Nokia przeprowadziła w grudniu ubiegłego roku testy technologii 4G LTE (Long Term Evolution).
Stacja bazowa umieszczona w Berlinie na budynku Hertz Institut współpracowała z terminalem mobilnym w samochodzie poruszającym się w odległości około 1km. Osiągnięto przepływność w kierunku do abonenta (download speeds) 173 Mb/s. System pracował na częstotliwości 2,6 GHz.
Pierwsze specyfikacje GSM opisywały przesyłanie danych o prędkości transmisji 9,6 kb/s. Kolejne rozwiązanie nazywane High Speed Circuit Switched Data (HSCSD), umożliwiało osiągnięcie prędkości transmisji do 57,6 kb/s.
Rozwój mobilnych technologii paradoksalnie przyśpiesza od czasu komercyjnej porażki GSM 3G, czyli UMTS. Następcami tej technologii stają się HSPA (HSDPA, HSUPA), będące modyfikacją UMTS, określane są jako GSM 3,5 G. Standard HSDPA oferuje przepływność teoretyczną 14,4 Mb/s.
LTE to najnowszy system łączności mobilnej, opracowywany przez forum 3GPP. Sieć LTE będzie oferowała znacznie większe możliwości transferu od obecnych systemów WCDMA/HSPA. Według przyjętej, w styczniu 2008 r. przez 3GPP specyfikacji, teoretyczna przepływność powinna dojść do 326 Mb/s. Terminale do downlinku będą używały modulacji OFDM, a do uplinku SC - FDMA. Szerokość kanału transmisyjnego będzie skalowana - od 1,5 do 20 MHz.
W nowej technologii zastosowano transmisję wielodrogową w oparciu o technologię MIMO wykorzystywaną we wchodzącym na rynek standardzie n.
Anteny stosowane w technice MIMO
Niemieckie stacje radarowe w II Wojnie Światowej. Spośród kilku rozwiązań stacji obserwacyjnych i radarowych stosowanych przez Niemców najpopularniejszym zestawem był tzw. "Himmelbett" - składający sie z dwóch radarów FuMG 65 "Würzburg-Riese", radaru Freya i stacji centralnej Seeburg.
Radar Freya miał zasięg około 200 km i służył do obserwacji. Dwa radary "Würzburg-Riese" służyły do naprowadzania samolotów myśliwskich na atakujące bombowce.
Maksymalny zasięg FuMG 65 wynosił 70 km. Urządzenie, produkowane przez firmę Telefunken było wyposażone w antenę o średnicy 7,5 m.
Takich stacji radarowych powstało w Europie około 1500. Wiele z nich znajdowało się na terenie Polski, zwłaszcza na Pomorzu i w Polsce Południowej.
Do naszych czasów zachowały się charakterystyczne betonowe podstawy na planie sześciokąta. Na nich to właśnie mocowana była metalowa konstrukcja FuMG 65 o masie prawie 20 t.
Większość obiektów została odnaleziona, jedną z nielicznych białych plam jest pozostałość po stacji Tatzelwurm, która znajdowała się w Tarnowie lub w jego okolicach. Jeśli, któryś z naszych Czytelników zna miejsce w okolicach Tarnowa, gdzie znajduję się funadament podobny do widocznego na zdjęciu prosimy o kontakt mailowy: covox@op.pl

Zainteresowanych tą tematyką zapraszamy na strony:
Stosowane radary i technologie - stacja Kondor, Pozostałości radarów w Polsce południowej
Koziegłowy, woj. śląskie. Betonowa podstawa pod niemiecki radar Luftwaffe FuMG-65 Würzburg-Riese (1/2). Funkmeßgerät Stellung 2 Ordnung Wartenstein, czyli Kompania Radiotechniczna 2 Kategorii Wykrywania o kryptonimie Wartenstein.
Zmiana technologii transmisji satelitarnych - DVB-S a DVB-S2. Przy popularnym obecnie systemie transmisji satelitarnej DVB-S/MPEG-2 z jednego transpondera (38 Mb/s) może być transmitowane 7 programów SDTV. Stosując system transmisji oparty na przekazie DVB-S2/MPEG-4/AVC możliwa jest transmisja 26 kanałów SDTV lub 6 HDTV.
DVB-S2 korzysta z nowej techniki kodowania - LDPC (Lowdensity Parity Check), która pozwala na transmisję z modulacjami: QPSK, 8PSK, a także z16APSK i 32APSK.
Nowe rozwiązanie jest zgodne wstecz z obecnie użytkowanym standardem DVB-S, dzięki czemu możliwa jest praca starszych terminali DVB-S przy zachowaniu odpowiednich dla tych urządzeń parametrów transmisji.
Zastosowanie standardu DVB-S2 umożliwia zwiększenie średniej przepływności kanału o około 30% w porównaniu do DVB-S. System pozwala na transmisję zarówno strumienia video MPEG-2 jak i MPEG-4/AVC.
Od momentu wejścia platformy "n", na polskim rynku satelitarnym na dobre rozpoczęło się wdrażanie techniki DVB-S2.
Należy zwrócić uwagę na urządzenia dystrybuujące sygnał 8PSK w instalacjach zbiorowych. Nie występują problemy z multiswitchami - urządzeniami najczęściej stosowanymi w torach satelitarnych. Należy jednak być ostrożnym przy doborze urządzań do przemiany IF/IF. Przeprowadzone testy wykazały że przemienniki satelitarne UC-221/222 nie współpracują z modulacją 8PSK, można je używać do QPSK oraz do transmisji analogowej. (MO)


Konstelacje sygnałów QPSK, 8PSK
Instalacja multiswitchowa dla wymagających - odbiór z 4 satelitów.. W instalacjach multiswitchowych rozprowadza się zwykle sygnały z jednego bądź dwóch satelitów, ale zdarza się, że inwestor jest zainteresowany bogatszą ofertą.
Multiswitche Signal pozwalają na dystrybucję sygnałów z czterech satelitów. Można zatem oprócz sygnałów z Hotbirda i Astry, przesłać inne sygnały np. z Sirusa (programy rosyjskojęzyczne) i Hispasata (programy hiszpańskojęzyczne). W przypadku instalacji w budynkach apartamentowych dodatkowy koszt instalacji nie jest duży a znacznie poprawia się dostęp do obcojęzycznych programów telewizyjnych.
Multiswitche Signal są dostępne w wersjach: 17/4 R694495, 17/6 R694496, 17/8 R694499, 17/12 R694497, 17/16 R694498. Do każdego z nich trzeba dokupić zasilacz R694494. (MO)


Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 1RZ PM BAntena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-TZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Wzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadMultiswitch Signal 17-wejściowy 8-wyjściowyGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Odbiór programów z 4 satelitów - multiswitch Signal
Rodzaje i właściwości anten satelitarnych - nowy numer Radioelektronika. W dostępnym w kioskach numerze Radioelektronika między innymi:
Telewizja satelitarna przeżywa "drugą młodość" po wprowadzeniu możliwości nadawania programów o wysokiej rozdzielczości HDTV"... - artykuł Pawła Króla opisujący rodzaje i właściwości anten satelitarnych, w marcowym numerze zamieszczony zostanie przegląd anten dostępnych na rynku.
Sposoby połączenia odtwarzaczy HD-DVD i Blu-ray ze wzmacniaczami i amplitunerami - artykuł Leszka Halickiego.
Jak minął rok w firmie Dipol? - artykuł w "Twierdzy". W pierwszym numerze 2008 r. ukazała się relacja p. Magdy Stachuli z działu marketingu firmy Dipol, podsumowująca dokonania firmy w 2007 r.

Ubiegły rok to znaczny wzrost zainteresowania monitoringiem miejskim, zwłaszcza w małych miejscowościach. Zastosowanie bezprzewodowych technik transmisyjnych pozwoliło uprościć projektowanie systemów i obniżyć koszty instalacji. Dobrze zaprojektowane sieci bezprzewodowe sprawdziły się w praktyce. Wydaje się, że wykorzystywanie pasma 5 GHz w małych miastach wsparte, w przyszłości techniką MESH, stanie się skutecznym i tanim rozwiązaniem. Większe instalacje wymagają pasm licencjonowanych. Niestety nie spełniły się nadzieje na szybkie wykorzystanie sieci WiMax do budowy instalacji CCTV.
Rok 2007 był rekordowy pod względem obrotów i wzrostu sprzedaży w kategorii CCTV IP. Na rynku w tej dziedzinie ugruntowały się między innymi marki ACTi, IQinVision, Pixord. Firma Dipol, współpracując z instalatorami i biurami projektowymi, uczestniczyła w budowie monitoringu ośmiu miast w Polsce, a także w ciekawych projektach na terenie Islandii, Cypru i Włoch.
Monitoring miasta Opatów wykonany w technologii bezprzewodowej z wykorzystaniem kamer IP ACTi
Udział w targach Intertelecom, Sat Krak oraz ALARM był dużym sukcesem, wykłady prowadzone przez inżynierów Dipola przyciągnęły rzesze zainteresowanych. Produkty oferowane przez firmę uzyskały medale na Targach ALARM w Kielcach (kamera megapikselowa IQinVision) i SatKrak w Krakowie (rodzina kabli TRISET).
Pozytywnym zjawiskiem w mijającym roku było ugruntowanie pozycji oddziałów firmy na terenie Niemiec, Węgier, Słowacji i Czech.
Wydarzeniem istotnym z punktu widzenia firmy była zmiana logo. Nowe logo spotkało się z wieloma pozytywnymi opiniami ze strony klientów i partnerów.
Dużym sukcesem jest także pozycja nowej witryny Dipola. Znalazła się ona w rankingu 100 000 najpopularniejszych witryn na świecie.
Podsumowując, należy stwierdzić, że rok 2007 był rokiem niezwykle udanym. Zrealizowany został plan zgodnie z przyjętą strategią marketingową i handlową, ugruntowując mocną pozycję firmy na rynku w branży TV-Sat i CCTV. Wychodząc naprzeciw potrzebom klienta na bieżąco poszerzany jest asortyment oferowanych produktów oraz utrzymywany wysoki poziom obsługi.
Zastanawiając się nad tym co przyniesie rok 2008 r. można przypuszczać, że zapowiada się duże ożywienie w kwestii monitoringu obiektów sportowych, co jest związane z EURO 2012 i planowaną budową wielu nowych obiektów sportowych i komunikacyjnych. Systemy CCTV IP oferują możliwość efektywnego monitorowania obiektów rozproszonych oraz obiektów o dużej liczbie kamer w systemie. Inwestycje tego typu zostały już zaplanowane w firmie na początek roku 2008. (MS)
Sieć LAN, badanie poprawności połączeń. Pracochłonność związana z uruchomieniem instalacji LAN jest w dużym stopniu zależna od jakości wykonanego okablowania. Stosunkowo najłatwiej problemy można usunąć w trakcie układania kabla i zaciskania złącz. Podstawowym narzędziem do weryfikowania ciągłości okablowania, poprawności zaciśnięcia złącz i wyszukiwania dwóch końców tego samego kabla może być Tester okablowania koncentrycznego i skrętki N7050. Składa się on z dwóch części montowanych na końcach przewodu. Zapalające się w odpowiedniej kolejności diody sygnalizują stan badanego odcinka instalacji. Tester służy do badania przewodów zakończonych złączami RJ45 lub BNC. (ŁS)
Tester okablowania RJ-45, BNC
Tester okablowania RJ-45, BNC - niezastąpiony podczas instalacji LAN
Systemy Wysokiej Niezawodności. Jednym z największych zagrożeń dla firmy jest utrata danych. Badania dowodzą, że po ich utracie 50% firm bankrutuje od razu, a 90% w przeciągu najbliższych dwóch lat. Systemy zaprojektowane w taki sposób, aby były najlepiej chronione przed zatrzymaniem pracy lub utratą danych noszą nazwę systemów wysokiej niezawodności.
W tak zbudowanych systemach istotną rzeczą jest redundancja (nadmiarowość). Może nią być dodatkowy dysk zawierający kopię lustrzaną, nadmiarowe połączenie oraz interfejs sieciowy czy zapasowe zasilanie. Istotny jest brak tak zwanych SPF (Single Point of Failure) czyli elementów, których uszkodzenie spowoduje zatrzymanie pracy całego systemu.

Jedną z najpopularniejszych technik zapobiegania utracie danych jest RAID (Redundant Array of Independent Disks). RAID może pracować w kilku trybach. Dla przykładu RAID1 tworzy kopie lustrzaną dysku, natomiast RAID5 tworzy sumy logiczne XOR dzięki którym przy 5 dyskach równej wielkości, poświęcając jedynie 20% miejsca, można odzyskać dane przy uszkodzeniu któregokolwiek z dysków.
Dla wielu firm oraz organizacji ważną funkcją jest działanie aplikacji czy serwera nawet w przypadku awarii komputera. Funkcjonalność taką zapewniają klastry wysokiej dostępności. Dla ich potrzeb tworzy się serwer zastępczy, który wysyła zapytania (heartbeat) o dostępność serwera podstawowego. W przypadku jego uszkodzenia, czyli braku odpowiedzi, automatycznie serwer zastępczy przyjmuje na siebie jego zadania. (MWa)

Więcej informacji na stronie
Kilobajty, kilobity – odwieczny problem z nomenklaturą. Jednostki przepływu danych są do siebie, na pierwszy rzut oka, bardzo podobne i dlatego często mylone. Większość osób nie rozróżnia Kb/s i KB/s oraz kb/s i Kb/s. Wychodząc naprzeciw niejasnościom, podajemy zależności między najczęściej używanymi jednostkami:
  • k 103, "kilo", 1000 jednostek podstawowych
  • K 210, 1024 jednostek podstawowych (używana w dziedzinach związanych z komputerami, które dokonują obliczeń w systemie dwójkowym)
  • b bit, jednostka informacji, przyjmuje wartość 0 lub 1
  • B bajt, jednostka informacji składająca się z 8 bitów, bajt może przyjmować 28 (256) stanów
zatem,
  • kb/s 1000 bitów na sekundę (1000 b/s)
  • Kb/s 1024 bity na sekundę (1024 b/s)
  • kB/s 1000 bajtów na sekundę (8000 b/s)
  • KB/s 1024 bajtów na sekundę (8192 b/s) (ŁS)
Nie działa, nie znaczy niesprawny. - cz. 2. Każdy router i punkt dostępowy ma fabrycznie przydzielony numer IP pod którym możemy go znaleźć w sieci. Przy konfiguracji sieci lokalnej można go oczywiście zmienić na inny. Jeżeli zostanie zapomniany, to nie ma możliwości zalogowania się do urządzenia, pozostaje "twardy" reset do ustawień fabrycznych.

Reset "twardy", realizuje się przeważnie przez wciśnięcie na kilka do kilkudziesięciu sekund przycisku "Reset" ukrytego (zabezpieczenie przypadkowego naciśnięcia) z reguły z tyłu urządzenia. Następnie należy odczekać kilka sekund (w niektórych przypadkach nawet do minuty) na zresetowanie się urządzenia.

Resetowanie urządzeń z rodziny TP-LINK jest lepiej zabezpieczone przed przypadkowym wykonaniem tej operacji. Reset polega na:
  • wyłączeniu zasilania
  • wciśnięciu i przytrzymaniu przycisku "Reset" i włączeniu zasilania
  • po 10 sekundach należy zwolnić wciśnięty przycisk
  • poczekać aż urządzenie się zresetuje do ustawień fabrycznych.
Router TP-Link TL-R860 posiadający zintegrowany 8 portowy switch
Router TP-Link TL-R860 N2990. Obok gniazda WAN po prawej stronie jest przycisk RESET
W żadnym wypadku w toku resetowania urządzenia nie wolno wyłączyć go z prądu, gdyż doprowadzi to do trwałego uszkodzenia. (SG)
Kurs CCTV - Wrocław 10.03.2008. Zapraszamy na kurs "Budowa instalacji CCTV - kurs dla początkujących", który odbędzie się 10.03.2008 r., we Wrocławiu. Na kursie zostanie przekazana wiedza pozwalająca samodzielnie wykonywać podstawowe instalacje CCTV.
Więcej informacji
Pisaliśmy w Informatorze:

Podłączamy sieci LAN do Internetu drogą radiową Coraz częściej potrzebne jest bezprzewodowe połączenie kilku sieci LAN (na przykład biuro i kilka magazynów lub kilka domów jednorodzinnych) w jedną sieć z dostępem do Internetu....
- numer archiwalny z 21.01.2008

Zewnętrzna kamera IP Dzień/Noc P428, z reflektorem podczerwieni, w obudowie zgodnej ze standardem IP66. Kamera P428 K1136 jest pierwszą zewnętrzną, całoroczną kamerą IP firmy Pixord. Moduł kamery z wymiennym obiektywem został umieszczony w szczelnej (IP66), aluminiowej obudowie,
- numer archiwalny z 07.01.2008

Monitoring szkoły - podsłuch zabroniony. Gazeta Prawna opublikowała interpretację Rzecznika Praw Obywatelskich Jana Kochanowskiego zagadnienia rejestracji dźwięku w systemach monitoringu szkół. "Instalowanie na terenie szkół mikrofonów umożliwiających...
- numer archiwalny z 05.11.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Kabel Tri-Lan 240 kabel koncentryczny 50 Ω do instalacji WLAN, pracujący do częstotliwości 6GHZ