Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 5/2008 (4.02.2008)
"Tam, gdzie zera i jedynki zamieniają się w miliardy" - CeBIT 2008. W dniach 4-9 marca odbędą się w Hanowerze Targi Technologii Informacyjnych i Telekomunikacyjnych CeBIT. Targi określane są przez organizatorów jako "Miejsce nr 1 do robienia biznesu w dziedzinie technik cyfrowych". Zgromadzą około 6000 wystawców, odwiedzi je około pół miliona gości. Prezentacje firm pogrupowane zostały w działach: "Rozwiązania biznesowe", "Rozwiązania dla sektora publicznego", "Rozwiązania mobilne i domowe" oraz "Technologia i infrastruktura". Imprezę otworzy kanclerz Niemiec Angela Merkel. W tym roku oficjalnym partnerem Targów będzie Francja, dlatego gościem będzie prezydent Francji Nicolas Sarkozy.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Green IT", czyli wsparcie technologii informatycznych dla ochrony klimatu. Przedstawione zostaną rozwiązania stosowane w energetyce, transporcie i innych dziedzinach. Nowością będzie "CeBIT Global Conferences" - panele dyskusyjne poświęcone najnowszym trendom w informatyce i telekomunikacji. Spośród prezentowanych produktów wyróżnia się rynkowy debiut nowych czterordzeniowych procesorów AMD (co potwierdzi powrót tej firmy do gry o palmę technologicznego pierwszeństwa z Intelem). Dużo ciekawych rozwiązań zaprezentowanych zostanie w zakresie technologii wyświetlania obrazu, na czele z największym plazmowym ekranem o przekątnej 150 cali (381 cm) firmy Panasonic i telewizorem Sony z wyświetlaczem OLED.
Z okazji CeBIT-u, Toshiba, lider technologii HD DVD, zapowiada obniżki cen sprzętu do odtwarzania obrazów w wysokiej rozdzielczości - będzie to kolejna odsłona walki z Blu-ray (technologią opracowaną pod przewodnictwem Sony).

Z naszego archiwum: Targi CeBIT 2007 - piękna katastrofa europejskiej telekomunikacji
Targi CeBIT 2007 - piękna katastrofa europejskiej telekomunikacji
"Tam, gdzie zera i jedynki zmieniają się w miliardy", to hasło tegorocznych targów w Hanowerze.
Zwykle pod koniec dnia wzrasta liczba czekających w pozycji leżącej na taką przemianę.
Kamery CCTV w instalacji antenowej. Zbiorowe instalacje antenowe można w prosty sposób wzbogacić o nową funkcjonalność. Wszystkim lokatorom, prócz sygnałów telewizji naziemnej i satelitarnej, można udostępnić obrazy z kamer śledzących wejścia do budynku i jego otoczenie. W pierwszym rzędzie są one archiwizowane na cyfrowym rejestratorze, a następnie modulowane i wzmacniane. Przy dużej ilości kamer problemem staje się zsumowanie sygnałów zmodulowanych. Sumowanie na rozgałęźniku znacząco tłumi sygnał (np. rozgałęźnik ośmiodrożny R60108 tłumi aż 11dB). Wykorzystanie wzmacniacza budynkowego powoduje interferowanie sygnałów użytecznych z sygnałami pasożytniczymi modulacji, co w praktyce daje efekty w postaci dużych zakłóceń.
W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wzmacniaczy kanałowych serii ZG. W celu zminimalizowania kosztów można połączyć sygnał z kamer w czwórki na dzielniku (QUAD).
W przykładowej instalacji zilustrowanej poniższym schematem, sygnał z kamer jest rejestrowany na rejestratorze 16-kanałowym CPD-507/787 (LAN, Triplex) M8534, następnie sumowany na czterech quadach M4024. Po zmodulowaniu w modulatorach Terra MT-21P R871721, wprowadzony zostaje na wejścia wzmacniaczy kanałowych ZG. Obraz z 4 kamer wyświetlany jest na jednym kanale telewizyjnym. (MO)
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy CPD-507/787 (LAN, Triplex) WYPRZEDAŻDzielnik obrazu kolorowy WS-VP204 4-wejściowyModulator MT-21P Terra kanały 21-69ZG-
Integracja sieci CCTV z siecią RTV
Zdalny monitoring IP sklepów. Niestety niewielu z nas, ludzi ma umiejętność bilokacji, ale Internet daje możliwość podglądania wielu miejsc na raz. Zastosowanie nawet prostych kamer IP pracujących z kompresją MPEG4 daje zadowalające efekty. Kamery PiXORD P405 K1133 oraz ich odpowiednik bezprzewodowy PiXORD P405W K1134 wykorzystywane są do monitoringu biur i sklepów. Umiarkowana cena, łatwość instalacji, transmisja w czasie rzeczywistym z szybkością 30 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720 x 576 sprawia, że są one najczęściej wykorzystywane do monitorowania niewielkich obiektów. Podgląd obrazów z kamer możliwy jest np. z domowego komputera, za pomocą przeglądarki IE. Możliwa jest też, w oparciu o kamery tego producenta, budowa większych instalacji - nawet do 32 kamer. Jeżeli w miejscu instalacji kamer łączność z Internetem zapewnia Neostrada, obiekt musi zostać wyposażony w router ADSL (Annex A), np. N2901.
Więcej na temat instalacji CCTV IP w firmach i mieszkaniach w artykule Pixord - monitoring biur. (TJ)
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-W8910G zintegrowany z 4 portowym switchem oraz Access Pointem w technologii eXtended RangeKompaktowa bezprzewodowa kamera IP PiXORD P405WKompaktowa bezprzewodowa kamera IP PiXORD P405WKompaktowa kamera IP PiXORD P405Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem
Struktura systemu na bazie kamer PiXORD P405 i P405W
Kamery IP firmy ACTi w fabryce ekranów wizyjnych. Chunghwa Picture Tubes Ltd. (CPT) jest jednym z największych producentów kineskopów i wyświetlaczy LCD na świecie. Do monitorowania zakładów CPT zdecydowano się wykorzystać stacjonarne kamery IP ACM-1431 IR K1118 firmy ACTi oraz oprogramowanie ACTi NVR. Sieć szkieletową zbudowano w oparciu o światłowód, końcowe okablowanie zostało wykonane przy użyciu skrętki, do zasilania wykorzystano system PoE. Aby podnieść bezpieczeństwo systemu, serwer NVR umiejscowiono w pobliży kamer. Centrum zarządzania, a także inne punkty kontroli mają podgląd z kamer i zapisów archiwalnych zgodnie z przydzielonymi prawami dostępu.
Kamera ACM-1431 K1118 jest kamerą kompaktową dzień/noc z wbudowanym oświetlaczem IR. Oprogramowanie ACTi NVR oferuje zapis na 64 kanałach (1920 kl/sek w rozdzielczości D1).
Schemat instalacji w zakładach CTP - wykorzystano kamery ACTi
Zrzut z ekranu monitora - oprogramowanie ACTi NVR
Zabezpieczenie urządzeń CCTV. Statystyki podają, że około 25% uszkodzeń sprzętu elektronicznego nastąpiło w wyniku przepięcia spowodowanego silnym polem elektromagnetycznym, będącym efektem bliskiego uderzenia pioruna.
Ogranicznik przepięć OPV-1 M1701 skutecznie zabezpiecza linie przesyłowe video, umożliwiając odprowadzenie prądu udarowego do ziemi, przez co zapewnia właściwą ochronę urządzeń elektronicznych video. OPV-1 nie powoduje straty jakości sygnału video i jest urządzeniem biernym, niewymagającym zasilania. Bardzo ważnym jest zapewnienie odpowiedniego uziemienia urządzenia.
Ogranicznik przepięć video OPV-1
Zabezpieczenie kamer przed przepięciem z wykorzystaniem ogranicznika przepięć M1701
Jak skonfigurować kartę bezprzewodową. Przed zakupem karty należy sprawdzić jakie złącze posiada modernizowany komputer (PCI, USB, PCMCIA). Konfiguracja karty bezprzewodowej nie jest trudnym zadaniem. Aby to wykonać należy:

 • w razie potrzeby odkręcić obudowę komputera,
 • wsunąć delikatnie urządzenie do wolnego portu, aż do wyczuwalnego oporu (w przypadku karty PCI przykręcamy śledzia do obudowy),
 • zainstalować oprogramowanie (większość producentów wymaga po tej operacji ponownego uruchomienia komputera),
 • ustawić odpowiedni adres IP, adres bramy (rutera) lub w przypadku włączonego serwera DHCP ustawić na automatyczne pobieranie adresacji,
 • wybrać odpowiedni tryb pracy, w przypadku łączenia się do Access Pointa jest to Infrastrukture,
 • ustawić SSID punktu dostępowego,
 • wpisać klucze szyfrujące,
 • możemy również skorzystać z Kreatora połączeń, jakie posiada większość oprogramowań do kart.
  (ŁS)
Zdjęcie przedstawia status połączenia WiFi. Podstawowe informacje jakie są pokazane to status połączenia, częstotliwość oraz tryb pracy, aktualny kanał WLAN na którym pracujemy, szyfrowanie oraz siła sygnału.
Nie działa, nie znaczy niesprawny. - cz. 1. Często zgłaszane są do serwisu usterki urządzeń WLAN w postaci: „nie działa, nie można dostać się do urządzenia, nie można zalogować się, nie pinguje, nie działa LAN ... itp.”.
Około 1/3 urządzeń WLAN zgłaszanych do serwisu jest sprawna, tylko źle skonfigurowana. Konfiguracja karty bezprzewodowej została opisana powyżej, natomiast routera w poprzednim numerze Informatora. W kartach sieciowych należy ustawić parametry sieci zewnętrznej, natomiast w routerach konieczne jest sparametryzowanie także sieci lokalnej.

Do najczęściej popełnianych błędów należą:
 • Domniemanie, że router po włączeniu do prądu automatycznie będzie działał i utworzy sieć lokalną. Aby router uzyskał łączność z siecią zewnętrzną i obsługiwał komputery w sieci wewnętrznej należy go skonfigurować.
 • Nierozróżnianie statycznego i dynamicznego (DHCP) przydzielania adresu IP, zarówno dla sieci zewnętrznej jak i wewnętrznej. Routery zwykle mają domyślnie włączoną usługę DHCP i automatycznie ustawiają pozostałe parametry wewnętrznej sieci, ale nie wszystkie. Np. routery z modemem ADSL TP-LINK nie mają domyślnie włączonej usługi DHCP. Aby mieć możliwość włączenia i skonfigurowania serwera DHCP według potrzeb, należy wcześniej ustalić połączenie ADSL przez przeglądarkę internetową. Urządzenie należy znaleźć w sieci pod wskazanym w instrukcji adresem IP. W przypadku karty sieciowej i wyłączonego DHCP w routerze należy ręcznie przypisać karcie sieciowej wolny numer IP w danej klasie numeru IP routera.
 • Błędne przydzielenie puli dostępnych adresów IP. Przykładowo, jeżeli router ma numer 192.168.1.1 to pozostaje nam do dyspozycji adresy od 192.168.1.2 do 192.168.1.254 lub, gdy sieć ma adresacje innej klasy np. 192.168.2.1, to analogicznie pozostają wolne adresy z puli 192.168.2.2 do 192.168.2.254.
 • Ustawienie złego numeru IP maski podsieci.
 • Wpisanie złego numeru bramy domyślnej (Gateway).
 • W przypadku zabezpieczenia sieci identyfikatorem SSID, kluczem szyfrującym, należy pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu tych parametrów w karcie bezprzewodowej.
Aby zalogować się na router, musimy znać jego adres IP. Jeżeli go nie pamiętamy, pozostaje tylko reset urządzenia do ustawień fabrycznych.
Jeżeli nie bardzo rozumieją Państwo to, co napisaliśmy powyżej, prosimy zwrócić się do kogoś o pomoc przy konfigurowaniu urządzenia sieciowego. (SG)

O resecie i innych problemach w następnym numerze Informatora.
Pisaliśmy w Informatorze:

Instalacja multiswitchowa w budynku wieloklatkowym. Rozważmy instalację multiswitchową w bloku trzyklatkowym, czteropiętrowym. Zakładamy, że wymagane jest, aby do każdego z czterech mieszkań...
- numer archiwalny z 7.01.2008

Kamery z przetwornikiem Wide Dynamic Range. Kamery WDR (Wide Dynamic Range) wyposażone są w przetwornik najnowszej generacji amerykańskiej firmy Pixim. Każdy piksel kamery jest osobnym przetwornikiem analogowo - cyfrowym...
- numer archiwalny z 17.12.2007

Profesjonalny system monitoringu IP w MZK Kędzierzyn Koźle na bazie kamer PiXORD P400. Miejski Zakład Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu od kilku miesięcy posiada profesjonalny system monitoringu wyposażony w 16 kamer IP. System zamontowany jest w zajezdni i monitoruje cały plac oraz budynki MZK...
- numer archiwalny z 26.11.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Zachęcamy do skorzystania z oferty specjalnej e-sklepu firmy DIPOL.
Obudowy Marathon posiadają certyfikaty CE, RoHs i IP