Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 4/2008 (28.01.2008)
Bezpieczeństwo kosztuje - duże imprezy sportowe. Problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa są szczególnie istotne w przypadku imprez, na których koncentruje się uwaga całego świata. Wzrost zagrożeń związanych z zamachami terrorystycznymi nakłada ogromną odpowiedzialność na organizatorów dużych imprez sportowych.
Pamiętna tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 r. przypomina o najgorszym scenariuszu. Grupa palestyńskich terrorystów wdarła się na teren wioski olimpijskiej biorąc zakładników. W wyniku nieudanej akcji policji zostało zabitych 11 sportowców izraelskich, 5 terrorystów oraz jeden niemiecki policjant.
Zabezpieczenie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r. kosztowało 79 mln USD. Uczestniczyło w nich 6.829 sportowców, sprzedano 5.720.000 biletów. Zabezpieczenie jednego sportowca kosztowało 11.627 USD, jednego kibica 14 USD.
Odpowiednio zabezpieczenie jednego sportowca i kibica na następnych Olimpiadach:
  • Seul 1988 - 13.312 USD i 34 USD,
  • Barcelona 1992 - 7.072 USD i 22 USD,
  • Atlanta 1996 - 10.486 i 13 USD,
  • Sydney 2000 - 16.062 USD i 34 USD,
  • Ateny 2004 - 142.857 USD i 283 USD (źr. Wall Street Journal 22.08.2004)
Momentem przełomowym, który spowodował ogromny wzrost kosztów, był atak na World Trade Center w 2001 r. Było to widoczne na pierwszych Igrzyskach po tym wydarzeniu - w Atenach.
Nie są jeszcze znane koszty zabezpieczenia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, jednak zapowiadają się one jako rekordowe również w tej dziedzinie. Tylko w samym Pekinie przewidziano instalację 260.000 kamer CCTV (źr. China Public Security International). W trosce o bezpieczeństwo podjęto współpracę z najlepszymi ekspertami z USA i Izraela.
Budżet na zabezpieczenie Igrzysk Olimpijskich w Londynie zaplanowano na kwotę 400 mln USD. Zdecydowano, że do otwarcia Igrzysk podniesiona zostanie liczby kamer w Londynie do ilości 500.000 sztuk (źr. BusinessWeek 15.08.2005), co w powiązaniu z konieczną ilością centrów monitoringu i osób pracujących przy ich obsłudze wydaje się liczbą niewyobrażalną.
Monitoring obiektów sportowych nabiera coraz większego znaczenia. Na zdjęciach kamery CCTV na stadionie San Siro w Mediolanie.
Stacje czołowe Alcada - zbiorcze instalacje satelitarne. Stacje wykorzystujące cyfrowe odbiorniki (zwane czasem transmodulatorami QPSK-PAL, a ściślej QPSK-VSB-AM) pozwalają na odbiór cyfrowych kanałów satelitarnych, tj. na zamianę sygnałów nadawanych z modulacją QPSK i kompresją MPEG-2 na sygnały z modulacją VSB-AM i kodowaniem koloru w systemie PAL.
Takie rozwiązanie jest proponowane w sieciach o liczbie gniazdek 200 lub więcej. Można je także stosować w przypadkach, gdy chcemy udostępnić w małej instalacji zbiorczej jeden lub kilka kanałów. Może to mieć miejsce np. w pensjonatach lub hotelach, gdzie ze względów bezpieczeństwa nie udostępnia się gościom tunerów satelitarnych.
Odbiornik pozwala na konwersję jednego programu cyfrowego w program analogowy w paśmie kablowym, VHF albo UHF, dzięki czemu może być odbierany na zwykłym odbiorniku telewizyjnym.
Panele TP-569 R912128 posiadają możliwość zainstalowania modułu warunkowego dostępu. Pozwala to na współpracę z każdym system kodowania, w którym karta nie jest parowana ani z modułem, ani z tunerem.
Na jednowstęgowym modulatorze, na wyjściu tunera, maksymalny poziom wyjściowy może osiągnąć 83 dBμV. Jeżeli z projektu instalacji wynika, że konieczne jest uzyskanie wyższego poziomu sygnału, można dodatkowo zastosować wzmacniacz PA-720 R912093. Zaleca się stosowanie wzmacniaczy kanałowych ZG-401. Wzmacniacze te pozwalają uzyskać poziom 123 dBμV na wszystkich kanałach, co w praktyce wystarcza na zasilenie do 200 gniazd.
ZG-401 stosuje się także do wzmacniania sygnałów naziemnych. Wzmacniacze kanałowe, dzięki wbudowanym filtrom, eliminują sygnały niepożądane z anten naziemnych (sygnały z innego nadajnika).
W ostatnim czasie stacja czołowa Alcada została między innymi zastosowana w hotelach: "Pod Wawelem" i "Chopin" w Krakowie, "Wierchomla" w Wierchomli Małej oraz w jednym z bloków w Oleśnicy.
Schemat poglądowy instalacji z panelami TP
Okablowanie w instalacjach multiswitchowych. Sieci multiswichowe należą do instalacji wielokablowych, tzn. tym samym kanałem prowadzone są przewody z różnymi sygnałami. W dużych obiektach takie odcinki osiągają nierzadko kilkadziesiąt metrów. Istnieje duże ryzyko indukcji sygnału z jednego kabla do innych. Taki przesłuch powoduje zwiększenie symbolowej stopy błędów, co prowadzi do klatkowania obrazu i braku możliwości odbioru. Aby uniknąć przesłuchów należy stosować kable co najmniej klasy A+. W ofercie firmy DIPOL takie wymogi spełnia rodzina kabli TRISET. Podjęcie ryzyka położenia kabla o niesprawdzonych parametrach może zaowocować koniecznością wymiany całej instalacji zaraz po jej ułożeniu i niedotrzymaniem terminu oddania inwestycji.
Przewód koncentryczny 75 Ω TRISET-113 PE żelowany E1017 stosowany do podłączania sygnału z anteny do multiswitcha
W skład rodziny kabli TRISET wchodzą:
  • E1015 TRISET-113 do wykonywania połączeń pomiędzy multiswitchem a gniazdem.
  • Kabel w klasie kabli abonenckich jest bezsprzecznym liderem, co zostało potwierdzone w 2007 roku prestiżową nagrodą - "Produkt Roku" przyznawaną na Targach SatKrak. Posiada małe tłumienie, bardzo dobre ekranowanie, dużą giętkość umożliwiającej łatwe układanie i podłączanie gniazd.
  • E1017 TRISET-113 PE ŻEL do wykonywania połączeń pomiędzy antenami a urządzeniami wewnętrznymi. Powłoka kabla (polietylen) chroni go przed wpływem promieni ultrafioletowych. Żel umieszczony pomiędzy płaszczem a oplotem chroni oplot kabla przed oddziaływaniem wilgoci.
  • E1025 TRISET-11 PE ŻEL do wykonywania długich magistral (okablowanie podsieci i łączenie podsieci). Kabel charakteryzuje się mniejszym tłumieniem w stosunku do TRISET-113, przy zachowaniu dobrych parametrów ekranowania A+. Płaszcz kabla jest także wykonany w technologii PE i chroniony żelem.
  • E1027 TRISET-11 HF i E1019 TRISET-113 HF (Halogen Free). Kable wykonane w technologi bezhalogenowej. W przypadku ewentualnego pożaru nie wydzielają trujących dymów. Kable te są przeznaczone do montowania w instytucjach, gdzie występują duże skupiska ludzi, np. szpitale, szkoły.
Złącza w instalacjach multiswitchowych. W instalacjach multiswitchowych złącza mają bardzo znaczący wpływ na jakość sygnału i pracochłonność montażu, a niewielki na koszty budowy instalacji. Źle dobrane lub niskiej jakości złącza mogą powodować znaczny spadek poziomu sygnału, a także być miejscem indukowania się pasożytniczych sygnałów z innych polaryzacji. Niejednokrotnie większość czasu związanego z uruchomieniem instalacji pochłania sprawdzenie jakości połączeń na złączach. Dlatego tak ważne jest stosowanie złączy wysokiej jakości.
Istotnym parametrem określającym jakość złącza jest Współczynnik Fali Stojącej (ang. VSWR). Jego wartość dla częstotliwości satelitarnych nie powinna przekraczać 1,5 dB. Skuteczność ekranowania ma szczególne znaczenie w instalacjach multiswitchowych, określa wpływ zakłóceń zewnętrznych na jakość sygnału. Dla markowych złączy parametr ten jest większy niż 70 dB, im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. W zastosowaniach profesjonalnych najczęściej używane są złącza zaciskane - szybsze w montażu, lepiej ekranowane, w dokładniejszym wykonaniu, dające bardziej stabilne połączenie.
DIPOL oferuje złącza typu F serii Platinum do zastosowań zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, na kable abonenckie i magistralne, o skuteczności ekranowania >100 dB. Narzędziem koniecznym do zaciskania złączy na kablach jest zaciskacz TR-255 E80077.
Do łączenia multiswitchy przelotowych używa się "szybkich" przejść wtyk F - wtyk F E8242.
Złącze F Platinum zaciskane TRISET-113 profesjonalne
Przejście wtyk F - wtyk F
Zaciśnięte złącze na kablu TRISET-113 E80274
Przejście wtyk F - wtyk F ("szybkie") E8242
Odbiór programów satelitarnych na kempingu. Przekaz satelitarny pozwala na odbiór programów w języku ojczystym podczas podróży po Europie. Dotyczy to zarówno wakacyjnych turystów, jak i kierowców TIR. Skorzystanie z tej możliwości znakomicie ułatwia zastosowanie satelitarnej anteny kempingowej A9535. Montaż anteny możliwy jest na przyssawce, bądź na maszcie. Antenę szybko i łatwo można demontować.
W testach anteny uzyskaliśmy w Krakowie, przy zachmurzeniu całkowitym z opadami, sygnał z Hotbirda 13oE o jakości BER 10-3 przed korekcją. Pozwala to na odebranie zadowalającego strumienia MPEG-2.

Antena satelitarna 35cm Camping set OFFSET
Specjalne opakowanie ułatwia transport anteny A9535
Zasilanie PoE urządzeń CCTV IP. Coraz więcej urządzeń sieci IP produkowanych jest z możliwością zasilania PoE. Wybranie takiego systemu pozwala na oszczędności w okablowaniu i zastosowanie napięcia gwarantowanego (UPS). Do zasilania urządzeń CCTV IP posiadających opcję PoE wg standardu IEEE 802.3af (napięcie zasilania 48 V) można zastosować zasilacz PSA16U-480 M1890. Umożliwia on poprawne działanie z wykorzystaniem tylko jednej skrętki, którą transmitowane są zarówno dane, jak i napięcie zasilające.
W przypadku urządzeń nie posiadających opcji PoE można skorzystać z adaptera N9205. Należy jednakże zwrócić uwagę na wartość przesyłanego napięcia. Nie będzie to tak jak w ww. standardzie 48 V, lecz napięcie właściwe dla danego urządzenia i zasilacza. Z drugiej strony natężenie prądu nie możne przekroczyć 400 mA. Obniżenie napięcia spowoduje zatem zmniejszenie zasięgu. (TJ)
  	 Zasilacz PoE PSA16U-480
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami
Zasilacz PoE PSA16U-480 M1890
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami N9205
Dobór urządzeń sieciowych do CCTV IP. CCTV IP (Closed Circuit TeleVision over IP), czyli telewizja przemysłowa realizowana za pośrednictwem infrastruktury teleinformatycznej i przy użyciu protokołów sieciowych, stawia bardzo wysokie wymagania przed projektantem. Przesyłanie obrazu video (oraz dźwięku) w wysokiej jakości wymaga zagwarantowania tzw. QoS (Quality of Service), czyli dedykowanego, wydzielonego pasma sieciowego, z którego usługa będzie korzystać.
Wydzielenie takiego pasma lub budowa odrębnej sieci nie jest jednak gwarancją wysokiej wydajności. Kluczową rolę odgrywają urządzenia sieciowe, które łączą segmenty sieci w jedną całość oraz wykonanie instalacji przy użyciu odpowiedniego okablowania lub sprzętu LAN. Aby zapewnić pełną kompatybilność, urządzenia powinny pochodzić od tego samego producenta, a ich specyfikacja powinna spełniać wymagane obciążenia projektowanej instalacji.
Parametry, na które należy zwrócić największą uwagę to maksymalna ilość pakietów na sekundę - pps (Packets Per Second) oraz maksymalna przepustowość przesyłanych danych (kb/s, Mb/s, Gb/s, kB/s, MB/s).
Obydwa parametry powinny być podane jednoznacznie dla całego urządzenia albo dla każdego portu. Takie informacje w połączeniu z danymi i wymaganiami technicznymi kamer pozwalają na zaprojektowanie i wdrożenie wysoce wydajnego rozwiązania. (AK)
Kamery ACTi posiadają możliwość pracy równocześnie w sieci LAN i WAN, parametry transmisyjne ustawiane są niezależnie
Rejestratory serii KPD - praca w sieci. Zaletą tych rejestratorów jest praca w sieci. Dzięki kompresji MPEG4 przesyłanie obrazu wymaga znacznie mniejszych przepustowości sieci niż w innych modelach.
Zdalny dostęp do rejestratora w tym samym czasie może mieć maksymalnie 10 osób. Podgląd może odbywać się przez przeglądarkę IE lub program klienta. Producent dodaje również gratis oprogramowanie Multiklienta - umożliwiające nadzorowanie pracy kilku takich urządzeń.
Oprócz powyżej wymienionych zalet, rejestrator posiada jeszcze jedną ogromnie ważną funkcję: możliwość zdefiniowania dwóch różnych ustawień jakości obrazów – tych rejestrowanych lokalnie i tych wysyłanych w “świat” poprzez Internet. Funkcja ogromnie ważna szczególnie w przypadku, gdy nie dysponujemy szybkim łączem. Oniżenie jakości obrazów przesyłanych poprzez sieć zapewni większą płynność obrazów, natomiast rejestracja w wyższymi parametrami pozwoli na lepszą identyfikację i ocenę sytuacji przy przeglądaniu materiałów archiwalnych.
Rejestratory KPD
Cyfrowy rejestrator KPD-604PL  - 4 kanały
Nadzór obiektów rozproszonych w oparciu o rejestratory KPD608 M8504 i oprogramowanie Multiclient
Konwerter video. Konwerter 15-AD01 M1688 jest przetwornikiem sygnału wideo (całkowitego kolorowego sygnału wizji) na sygnał VGA. Urządzenie pozwala na podłączenie kamery telewizji przemysłowej, tunera satelitarnego, odtwarzacza DVD, magnetowidu lub innego źródła sygnału do standardowego monitora VGA. Wykorzystując przelot sygnału w konwerterze, można go wpiąć w tor sygnału wysyłanego z karty graficznej komputera do monitora. Urządzenie pozwala na współpracę z komputerami zaplombowanymi (nie ma potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania), współpracuje z monitorami CRT oraz LCD. Obsługę ułatwia pilot zdalnego sterowania.
Wybór źródła sygnału odbywa się za pomocą przełącznika “Source” umieszczonego w górnej części urządzenia. Obok niego znajdują się przyciski: Wł. zasilania, MENU oraz “UP”i “DOWN”. Korzystając z menu wyświetlanego na ekranie (OSD) można wybrać źródło sygnału, ustawić jasność, kontrast i nasycenie kolorów, częstotliwość sygnału wyjściowego (60 lub 75 Hz) i rozdzielczość (640 x 480, 800 x 600, 1024 x 768).
Konwerter video - VGA 15-AD01
Podstawowym zastosowaniem konwertera M1688 jest umożliwienie szybkiego podglądu podczas normalnej pracy na komputerze sygnałów z innych źródeł wideo. Konwerter jest urządzeniem zewnętrznym, działającym samodzielnie, montowanym pomiędzy komputerem a monitorem.
Konfiguracja routera. Router łączy jedną sieć komputerową z inną, np. zewnętrzną z dostępem do Internetu z lokalną, tworząc pomost dla przesyłanych informacji. Bez poprawnej konfiguracji tego urządzenia nie jest możliwe uzyskanie dostępu z jednej sieci do drugiej. Najczęstszym przypadkiem jest zastąpienie komputera pracującego w zewnętrznej sieci routerem w celu stworzenia własnej, wewnętrznej sieci.
Wówczas skonfigurowanie komputera polega na:
  • spisaniu wszystkich ustawień jakie ma karta sieciowa komputera pracującego w zewnętrznej sieci,
  • zmianie sposobu pobierania adresu na dynamiczny (DHCP),
  • podłączenie komputera do portu LAN routera
Po ponownym uruchomieniu komputera, korzystając z przeglądarki internetowej, wpisując adres IP routera można się z nim połączyć. Po zalogowaniu (hasła są w instrukcji urządzenia) można skonfigurować ustawienia routera:
  • portu WAN - dostawcy zewnętrznego - tutaj należy wpisać wcześniej zanotowane ustawienia komputera, bądź zostawić ustawienia domyślne (DHCP Client)
  • portów LAN - sieci wewnętrznej - serwera DHCP, tutaj należy wypełnić:
    • początkowy zakres przydzielania adresacji,
    • końcowy zakres przydzielania adresacji,
    • ustalić maskę podsieci.
Należy pamiętać, że adresacja sieci wewnętrznej LAN nie może być taka sama jak na porcie WAN. Tak więc jeżeli na zewnętrznym porcie mamy adresację IP 192.168.1.1, to w naszej sieci powinniśmy ustawić 192.168.(inny niż 1).1. W przypadku takiej konfiguracji serwera DHCP, lokalne komputery ustawiamy na automatycznie otrzymywanie adresacji. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie. Gdy w naszej instalacji planujemy używać Access Pointa należy pamiętać, aby:
  • wybrać odpowiedni kanał pracy,
  • ustawić identyfikator SSID,
  • ustawić szyfrowanie transmisji i przydzielić klucze szyfrujące.
Należy koniecznie zmienić domyślne hasła routera w zakładce Administratora. W Internecie działają programy, które automatycznie, przy użyciu haseł domyślnych, starają się zalogować do tego typu urządzeń. (ŁS)
Switch TP-Link TL-SF1008D 8 portów
Przykładowy schemat zastosowania routera TL-WR542G N2950 w budowie wewnętrznej sieci z dostępem do internetu
Pisaliśmy w Informatorze:

Obiektywy megapikselowe. Duża rozdzielczość przetwornika stawia wysokie wymagania przed obiektywem. Słaba jakość obiektywu nie pozwoli wykorzystać atutów kamery megapikselowej...
- numer archiwalny z 20.08.2007

Jak jest zbudowana i jak działa elektryczna przysłona w obiektywach CCTV? Obiektywy mogą być tanie, ponieważ zastosowano w nich przemyślny system sterowania. Przysłona może być napędzana za pomocą mikrosilniczka (rozwiązanie znacznie droższe, stosowane w aparatach fotograficznych) lub za pomocą elektromagnesu...
- numer archiwalny z 10.09.2007

Jakość rejestratorów cyfrowych - rozdzielczość. Pomiędzy rejestratorem o parametrze 400 kl/s CIF i rejestratorem o parametrze 400 kl/s D1 jest zasadnicza różnica...
- numer archiwalny z 1.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.
Obudowy Marathon posiadają certyfikaty CE, RoHs i IP