Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2008 (14.01.2008)
Viva Las Vegas! - CES 2008. W dniach 7-10.01.2008 odbyły sie w Las Vegas największe światowe targi elektroniki użytkowej. Zgromadziły one ponad 2700 wystawców (ponad dwa razy więcej niż europejskie targi o podobnej formule IFA w Berlinie).
Jednak nie liczba wystawców decyduje o randze CES lecz ich potencjał marketingowy. W konferencjach tam organizowanych uczestniczą zwykle prezesi światowych gigantów. W tym roku największe wrażenie zrobiła wizyta Bila Gatesa. Właściciel Microsoftu poinformował o zawarciu porozumienia z siecią telewizyjną NBC dotyczącego współpracy przy relacji z Igrzysk Olimpijskich 2008. Przedstawił również swoje koncepcje rozwoju techniki komputerowej, ciekawe są zapowiedzi rozwoju technik 3D oraz naturalnych interfejsów pomiędzy komputerem i człowiekiem (głos, dotyk).
Jak zwykle duże zainteresowanie towarzyszyło prezentacji największego ekranu telewizyjnego. Dwa lata temu na CES największy ekran miał przekątną 103 cale, rok temu 108, w tym roku zwyciężył Panasonic z plazmowym ekranem o przekątnej 150 cali (381 cm). Nie podano ceny, lecz szacuje się, że telewizor o rozdzielczości znacznie przewyższającej HD będzie kosztował ponad 100 000 USD.
Nie mniejszą sensację wzbudził 11-calowy telewizor Sony XEL-1. Firma zaprezentowała pierwszy telewizor HDTV (HD Ready) wykonany w technologi OLED (Organic Light-Emitting Diode), czyli organicznych wyświetlaczy elektroluminescencyjnych. Małe zużycie prądu, znakomity kontrast, wierne kolory, a do tego możliwość produkowania cienkich ekranów (grubość ekranu XEL-1 to 3 mm) zapowiadają duże perspektywy. Problemem jest produkcja większych ekranów, a cena prezentowanego modelu - 2500 USD - nie należy na razie do przystępnych.
Jak co roku na witrynie cnet.com ogłoszono listę produktów ze wszystkich dziedzin prezentowanych na CES, nominowanych do nagród "Best of CES awards". Ich lista odzwierciedla najciekawsze technologie i produkty budzące najżywsze reakcje konsumentów.
Tutaj zwycięzcy, czyli produkty, które wygrały w poszczególnych kategoriach.
Sony XEL-1 - pierwszy telewizor HDTV (HD Ready) wykonany w technologi OLED (Organic Light-Emitting Diode), czyli organicznych wyświetlaczy elektroluminescencyjnych.
(Zdj. firmy Sony)
Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych. Wygodną formą budowania instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest poprowadzenie magistrali dziewięcioprzewodowej, do której, na każdym piętrze, za pomocą odgałęźnika przyłączamy multiswitche. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.
Przykładowo: - Zgodnie z wytycznymi inwestora, do każdego mieszkania został dostarczony jeden sygnał satelitarny. Po roku większość mieszkańców wymieniła tunery satelitarne na dwugłowicowe z PVR (np. w platformie n) i domaga się doprowadzenia kolejnych sygnałów. Wystarczy wtedy wymienić na wskazanych piętrach multiswiche na większe, a cała instalacja bez żadnej korekty będzie funkcjonowała poprawnie.
Nowa seria multiswitchy dziewięciowejściowych MSR-9XX Terra przeznaczona jest zarówno do instalacji domowych, jak i magistralnych jako multiswitche piętrowe. Ich cechą wyróżniającą jest stopniowany poziom sygnału na poszczególnych wyjściach, co pozwala na podłączenie gniazd będących w różnej odległości od multiswitcha i zachowanie optymalnych i wyrównanych poziomów na gniazdach.
Dodatkowo multiswitch posiada prekorektor charakterystyki tłumienia kabla (kabel ma większą tłumienność dla wyższych częstotliwości).
Multiswitch MSR-916 TERRA 9-wejściowy, 16-wyjściowy z aktywną naziemnąMultiswitch MSR-912 TERRA 9-wejściowy, 12-wyjściowy z aktywną naziemnąOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraOdgałęźnik TV/Sat SS-510 Terra
Zastosowanie multiswitchy MSR-912 w instalacjach magistralnych
Jak dobrać uchwyt do telewizora LCD? Standard MIS (Mounting Interface Standard) lub FDMI (Flat Display Mounting Interface) mocowania płaskich telewizorów, monitorów komputerowych i innych wyświetlaczy został opracowany przez zrzeszenie producentów VESA (Video Electronics Standards Association). Pierwotnie uzgodniono standard MIS-D, gdzie rozstaw otworów tworzył kwadrat o boku 100 mm, dla mniejszych monitorów przyjęto kwadrat 75 mm. Do mocowania służą śruby M4x10. W 2006 roku rozszerzono standard wprowadzając MIS-F - do mocowania większych ekranów: 31- 90 cali (79 - 230 cm).

Są dwie możliwości doboru uchwytu. Jeśli należy on do grupy uniwersalnych, podaje się zakres średnicy ekranów, które można zamocować. Natomiast, jeżeli uchwyt służy do mocowania ekranów o konkretnym rozstawie otworów, to wymienia się standard, np.: VESA MIS-D 100, czyli rozstaw otworów 100 x 100 mm.
VESA Rozmiar ekranu Maksymalna masa wyświetlacza Rozstaw otworów mocujących
cale centymetry kg mm
MIS-B 4 – 8 10 – 20 2,0 20 x 50
MIS-C 8 – 12 20 – 30 4,5 35 x 75

MIS-D 75

MIS-D 100

12 – 23 30 – 58 14

75 x 75

100 x 100

MIS-E 23 – 31 58 – 78 24 100 x 200
MIS-F ponad 31 ponad 78 114

280 X 150

200 × 200

600 X 200

400 × 400

600 × 400

800 x 400

Uchwyt monitora LCD 13-30 cali ścienny, pochylny, obrotowy DL105
Przykład uchwytu do mocowania monitora LCD E9646,
standard mocowania VESA MIS- D 75 i MIS-D 100
Regulacja obrazu w kamerach CCTV - przełączniki OSD. Pierwsze kamery CCTV były praktycznie pozbawione możliwości zmiany parametrów. W późniejszym czasie wprowadzono możliwość modyfikacji niektórych parametrów, tj. wł./wył. elektronicznej migawki, BLC (Back Light Compensation), zmiany ustawień balansu bieli itp., za pomocą mikroprzełączników umieszczonych na obudowie kamery.
Obecnie, coraz częściej zmiany parametrów kamery dokonujemy na ekranie. Wprowadzenie przez producentów funkcji OSD (On-Screen Display - wyświetlanie na ekranie) podyktowane było nie tylko łatwiejszą obsługą, ale przede wszystkim koniecznością zmniejszenia liczby przełączników (przycisków) obsługujących mnogość funkcji i parametrów, które można zmienić w bardziej zaawansowanych kamerach.
Zaawansowany system OSD posiada na przykład kamera SN-586C/B M11208 z przetwornikiem DSP firmy Pixim. Regulację wszystkich parametrów obrazu dokonujemy za pomocą przycisków umieszczonych w tylnej części obudowy.
Producent umożliwił zapis ustawień w pamięci kamery, tak aby możliwa była wstępna regulacja kamery jeszcze przed kalibracją końcową w miejscu instalacji.
Zmienić możemy praktycznie każdy parametr poczynając od wyboru standardu sygnału wideo, poprzez zmianę takich parametrów jak Gain (wzmocnienie), AWB (balans bieli), ES (elektroniczna migawka), BLC (kompensacja światła wstecznego) oraz ustawienia pracy układu związanego z WD (Wide Dynamic).
Oprócz tych podstawowych funkcji kamera posiada dużą ilość ciekawych opcji, które wyróżniają ją spośród innych modeli:
- D/N Control - próg przełączenia z trybu kolorowego do trybu B/W,
- strefy prywatności - możliwość ukrycia części obrazu przez zasłonięcie jej czarnym polem,
- detekcja ruchu - dodatkowa informacja na ekranie po wykryciu zmiany obrazu,
- mirror - możliwość odwrócenia obrazu (lustrzane odbicie),
- title - wprowadzenie nazwy kamery.
Wprowadzenie OSD znacznie zmniejszyło liczbę przełączników. Kamera z prawej strony - M11208, wyposażona w OSD ma znacznie więcej możliwości regulacyjnych niż wyposażona w przełączniki kamera po lewej stronie.
Kamera bezprzewodowa IP w zewnętrznej obudowie. Wielką pokusą dla instalatorów jest zastosowanie bezprzewodowej kamery IP w obudowie zewnętrznej bez wyprowadzania anteny.
Sprawdziliśmy jakość transmisji przy połączeniu bezprzewodowym kamery Pixord P400W K1132 (znajdującej się w najlepiej dopasowanej do niej obudowie Marathon TS-816 M5407) z punktem dostępowym (AP) odległym o około 20 metrów. Już na wstępie pojawia się problem z dołączonymi do kamery antenami, gdyż nie da się ich ustawić w pionie, tylko w poziomie lub w pozycji pośredniej. Badano różne konfiguracje ustawienia anten. Test wykazał, że metalowa obudowa zmniejsza poziom sygnału prawie o połowę. Czy zatem zaleca się tego typu konfigurację?
Tak, gdy nie ma możliwości doprowadzenia kabli do kamery ani ziemią, ani powietrzem. Ten sposób konfiguracji bardzo ułatwia instalację, zmniejsza jej koszty.
Przy takiej konfiguracji zaleca się jednak zastosowanie przy punkcie dostępowym anten o zysku uwzględniającym znaczny spadek poziomu sygnału spowodowany obudową kamery. (TJ)
Zewnętrzna obudowa Marathon MH-816/12
Kamera CCTV IP Pixord P400W K1132 w obudowie M5407 z serii Marathon pozwalającej montować kamery szersze od typowych
Profesjonalne oprogramowanie CCTV IP. Netstation jest zaawansowanym systemem sieciowym służącym do zarządzania materiałami audio-wideo. Współpracuje z wieloma modelami urządzeń pochodzących od czołowych producentów. Oprogramowanie Netstation jest w pełni kompatybilne zarówno z kamerami standardowej rozdzielczości, jak i z kamerami megapikselowymi (np. K1412, K1422, K1431), które w najbliższej przyszłości stworzą standard dla systemów CCTV.
Oprogramowanie klienckie pozwala na łączenie się bez ograniczeń z systemem w celu przeglądania materiałów z archiwum oraz na dostęp na żywo do 64 kamer jednocześnie.
Netstation umożliwia obsługę kamer PTZ (np. K1214, K1215). Posiada wszystkie popularne protokoły oraz możliwość edycji lub dopisywania własnych. Sterowanie kamer odbywać się może poprzez klawiaturę, mysz lub Pulpit sterowniczy USB (typu joystick) K9153.

Oferta oprogramowania Netstation dostępnego w wersjach od 4 do 64 kanałów. (MW)
Oprogramowanie zarządzające Netstation
Zdalny podgląd obiektów przez Internet. Swobodny dostęp do Internetu umożliwił udostępnienie w globalnej sieci rejestrowanych na żywo, jak i archiwalnych materiałów wideo. Znaczna część użytkowników korzysta z dostępu do sieci poprzez ADSL bez stałego adresu IP (Neostrada, Multimo). Aby uzyskać dostęp z Internetu do takiego urządzenia, należy wykorzystać usługę DDNS.
Szerzej to zagadnienie zostało opisane w artykule Jak skonfigurować DDNS?.
Podpięcie do wewnętrznej sieci więcej niż jednego urządzenia IP wymaga zastosowania routera. Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8840 ze zintegrowanym 4-portowym switchem N2905 jest urządzeniem posiadającym wszystkie wyszczególnione wyżej funkcje.
Schemat pokazany poniżej obrazuje ideę domowej instalacji LAN, w której możliwa jest praca na komputerach, jak i udostępnianie w Internecie obrazów (żywych i archiwalnych) z rejestratora.
Kamera kolorowa kompaktowa  V-CAM 315 + IRKolorowa kamera V-CAM 412 + IR w obudowie wandaloodpornejCyfrowy rejestrator 4-kanałowy CPD-560 MPEG-4,SATA,LANRouter TP-Link ADSL (Annex A) TD-8840 zintegrowany z 4 portowym switchem
Zdalny nadzór obiektów z wykorzystaniem łącza ADSL.
Tani WISP- WA-2204C N2647. Dzięki zastosowaniu alternatywnego oprogramowania możemy stworzyć tanią jednostkę kliencką z funkcją routingu od strony radia. Walorem N2647 są małe rozmiary, dzięki czemu łatwo mieści się w zewnętrznych obudowach. Urządzenie możemy zasilić za pomocą adapterów PoE N9205. Wewnątrz budynku wystarczy zamontować switch i podzielić zroutowany sygnał.
Oprogramowanie jest wgrywane w taki sam sposób, w jaki dokonujemy aktualizacji firmware. Można je ściągnąć tutaj.
Przenośne mierniki pojemności - nowy numer Radioelektronika. W numerze styczniowym czasopisma zamieszczono przegląd przenośnych mierników pojemności. Funkcję pomiaru pojemności spotyka się dziś w prawie każdym multimetrze cyfrowym, lecz jednak w wielu zastosowaniach pomiarowych korzysta się ze specjalizowanych mierników.
Ponadto w numerze aktualny wykaz nadajników telewizyjnych wraz z parametrami - przydatny dla każdego instalatora. Czasopismo dostępne w kioskach.
Pisaliśmy w Informatorze:

Kłopoty z budową LAN? - Zbuduj WLAN. Brak okablowania LAN znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu...
- numer archiwalny z 17.09.2007

DiSEqC – przełączanie sygnału w urządzeniach TV Sat. Potrzeba przełączania tunera na sygnał z wybranego konwertera spowodowała konieczność...
- numer archiwalny z 20.08.2007

Telewizja kablowa na kilku odbiornikach. Warto zwrócić uwagę, że większość wzmacniaczy antenowych nie nadaje się do wzmacniania sygnałów telewizji kablowej...
- numer archiwalny z 15.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.