Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2008 (7.01.2008)
WiMax - i co dalej? Wiodąca inwestycja w zakresie technologii WiMax - budowa ogólnoamerykańskiej sieci napotyka na trudności. W lipcu 2007 roku firmy Sprint Nextel i Clearwire podpisały list intencyjny. Ideą było połączenie wysiłków, tak aby pod koniec 2008 roku technologia WiMax mogła być dostępna dla około 100 milionów Amerykanów.
Na uruchomienie pierwszego etapu przyjęto budżet w wysokości 3 mld. USD, projekt miał zamknąć się kwotą około 5 mld. USD. Firmy ustaliły podział obciążeń związanych z budową - 65% sieci miał zbudować Sprint, a pozostałą część Clearwire. Niestety w listopadzie ze wspólnego projektu wycofała sie firma Clearwire. Miesiąc przed tą decyzją funkcję dyrektora Sprint przestał pełnić Gary Forsee - animator całego przedsięwzięcia. Sprint zamierza kontynuować inwestycję, jednak szczegóły zostaną podane dopiero w przyszłym roku.
Wobec tej informacji optymizmem napawają wieści z Rosji i Indii. Rosyjski operator telekomunikacyjny Comstar podpisał z Intelem umowę o uruchomieniu w Moskwie do końca 2008 roku sieci WiMax w standardzie mobilnym IEEE 802.16e. Abonenci sieci mieliby dostęp do Internetu, VoIP i TV zarówno stacjonarnie, jak i mobilnie.
Wielu fachowców uważa, ze najlepsze perspektywy rozwoju WiMax ma w krajach o słabej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Do takich państw należą Indie. Na tym rynku, wiodący światowy producent chipsetów do WiMax'a, firma Beceem, której główny ośrodek techniczny znajduje się w Indiach, dostarczy urządzenia dla firmy Tata Communications, która planuje telekomunikacyjną rewolucję w Indiach w oparciu o WiMax.
Mobilny komunikator WiMax Samsunga, jednego ze światowych liderów tej technologii
Jaki wzmacniacz wybrać do domu jednorodzinnego: masztowy czy apartamentowy? Pod względem jakości sygnału lepiej wykonać instalację w oparciu o wzmacniacz masztowy, np. AM-417 R903717, AM-316 R903052 lub AWS-1021 B11551, ponieważ zyskujemy na parametrach szumowych. Dzieje się tak dlatego, że sygnały są wzmacniane przed ich zsumowaniem, a dodatkowo nie wzmacniamy potencjalnych zakłóceń pojawiających się w kablu.
Istnieje możliwość niezależnego regulowania wzmocnienia sygnału z każdej z anten niezależnie. W ten sposób mniejsze jest ryzyko przesterowania. Tak więc wzmacniacze masztowe są szczególnie polecane w trudnych warunkach odbioru. Ponieważ jednak pracują one na zewnątrz, są bardziej narażone na uszkodzenie przez burzę.
Wzmacniacze apartamentowe typu HS-013 R82010, HS-013A R82020, CA-215 R90461 lub AI-200 R90450 stosowane są w warunkach dobrego odbioru. Wymagane jest tutaj stosowanie zwrotnic, np. ZA-4M C0340 lub ZA-1 C0315. Wzmacniacze apartamentowe opisane powyżej posiadają niezależną regulację VHF i UHF. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zwykle kanały VHF są nadawane z większą mocą niż UHF. Mogłoby to być przyczyną przesterowania, gdyby regulacja odbywała się łącznie. (MO)
E1015Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Antena komunikacyjna 10-elementowa ATK 10/400-470 MHzAntena radiowa Dipol 1RUZ PM BZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Wzmacniacz HS-013 (12V)Terra VHF/UHF 1we/2wyMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyGniazdo końcowe Signal RTV-SATMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyKonwerter satelitarny QUATRO 0,2 dB Golden InterstarZasilacz impulsowy 18V 800mA do multiswitchów Terra MS-952/554 złącze Wzmacniacz antenowy AP-107M 21/23 dB ekranowany
Do wzmacniania sygnałów naziemnych użyto popularnego wzmacniacza apartamentowego HS-013 R82010. Instalacja multiswitchowa w domu jednorodzinnym zapewnia łatwą instalację tunerów satelitarnych.
Instalacja multiswitchowa w budynku wieloklatkowym. Rozważmy instalację multiswitchową w bloku trzyklatkowym, czteropiętrowym. Zakładamy, że wymagane jest, aby do każdego z czterech mieszkań, na każdym piętrze był dostarczany sygnał telewizji satelitarnej i naziemnej. Do wzmocnienia sygnału naziemnego stosujemy wzmacniacz kanałowy ZG. Sygnał z konwerterów Quatro jest dzielony za pomocą odgałęźników i rozgałęźników na poszczególne klatki, gdzie są montowane multiswitche. Oczywiście, jeżeli zachodzi taka potrzeba, należy zastosować wzmacniacz SA-901 R70901. Poniższy przykład stanowi jedynie poglądowe opracowanie problemu. Przy wykonywaniu podobnych instalacji, należy każdorazowo sporządzić projekt.
Uchwyt TV-Sat Amstrad duży UMA-50U50Antena satelitarna stalowa 110 cm  ocynkowana i malowana A-EKonwerter satelitarny QUATRO Inverto IDLP-40QTL 0,2 dB White TechOdgałęźnik TV/Sat SS-510 TerraMultiswitch MS-951 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowy przelotowyMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyWzmacniacz SA-901 Terra do multiswitchy 9-wejściowychRozgałęźnik TV/Sat SS-504 TerraZG-Anteny
Multiswitchowa instalacja antenowa w budynku wieloklatkowym
Obudowy i uchwyty kamer - wymagania certyfikacyjne. Montaż większości kamer na zewnątrz wymaga zastosowania obudowy wyposażonej w grzałkę z termostatem. Termostat włącza grzałkę przy spadku temperatury poniżej 10 stopni C. Utrzymanie odpowiedniej i stałej temperatury wewnątrz obudowy ma ogromny wpływ na jakość obrazu z kamery. W obudowach, które nie posiadają grzałek, w okresie jesienno-zimowym zaparowują szybki obudowy i soczewki obiektywu, a nawet na elementach metalowych skrapla się para wodna, co jest niebezpieczne dla każdego umieszczonego wewnątrz urządzenia elektronicznego. Kamery z coraz szybszymi procesorami obrazu wymuszają stosowanie w obudowach wentylatorów stabilizujących temperaturę w okresie letnim.
Obudowy wyposażone w grzałki i wiatraki, aby mogły uzyskać znak CE, powinny być zgodne z dyrektywami LVD ( Low Voltage Directive) i EMC (Electromagnetic Compatibility). Wszystkie obudowy i uchwyty muszą spełniać wymagania dotyczące limitów substancji szkodliwych w materiałach potrzebnych do wytworzenia produktu - RoHS (Restriction of the use of certain Hazardous Substances in electrical and electronic equipment).
O szczelności obudowy świadczy posiadanie certyfikatu IP (Ingress Protection) wg standardu opracowanego przez Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki CENELEC.
Brak wyżej wymienionych certyfikatów może powodować kłopoty w odbiorze instalacji, zwłaszcza w obiektach typu stacje benzynowe, monitoring miejski, a także finansowanych z pieniędzy unijnych. (MD)
Obudowy Marathon w trakcie badań certyfikujących IP (Ingress Protection)
Uniwersalna kamera obrotowa IP. Kamera obrotowa GPOWER-S2 M1220 jest urządzeniem znajdującym zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach. W zestawie dołączany jest pilot służący do zdalnego sterowania kamerą, przez co można stosować ją w systemach opartych jedynie o kamerę i monitor. Wykorzystując pulpit sterowniczy K9152 można nią sterować w dużych systemach. Ostatni etap rozbudowy stanowi moduł IP K2124, czyli serwer wideo dedykowany do kamer GPOWER-S2. Jego zastosowanie pozwala na integrację z systemem NUUO K3108. W ten sposób z kamery analogowej otrzymujemy obrotową kamerę IP. (MW)
Oprogramowanie NUUO SCB-IP+08Cyfrowy rejestrator  4-kanałowy CPD-501 (LAN)Serwer wideo do kamery GPOWER WYPRZEDAŻPulpit sterowniczy KB-2000-3AWewnętrzna kamera obrotowa GPOWER-S2 WYPRZEDAŻ
Kamera GPOWER-S2 może pracować równocześnie jako analogowa i IP, przez co umożliwia budowanie elastycznych instalacji
Zewnętrzna kamera IP Dzień/Noc P428, z reflektorem podczerwieni, w obudowie zgodnej ze standardem IP66. Kamera P428 K1136 jest pierwszą zewnętrzną, całoroczną kamerą IP firmy Pixord. Moduł kamery z wymiennym obiektywem został umieszczony w szczelnej (IP66), aluminiowej obudowie, wyposażonej w zasilacz 220 / 12 V, grzałkę i wiatraczek zapewniający bezawaryjną pracę w skrajnych pogodowo warunkach. Wiatrak i grzałka włączają się automatycznie w zależności od temperatury.
Obiektyw o zmiennej ogniskowej z automatyczną przysłoną, przetwornik CCD Dzień/Noc (540 linii) firmy Sony i wbudowany filtr podczerwieni zapewniają wysokiej jakości obraz. Kamera może pracować w trybie kolorowym lub czarno-białym z włączonym reflektorem podczerwieni (zasięg 100 m). Próg przełączania można regulować.
Kamera pracuje z zastosowaniem kompresji M-JPEG i MPEG-4 - można rejestrować obraz w jakości DVD. Transmisja w czasie rzeczywistym odbywa się z szybkością 25 klatek na sekundę przy rozdzielczości 720 x 576 w PAL.
Konfiguracja i podgląd obrazu z kamery odbywa się przez przeglądarkę internetową. Kamera obsługuje protokół RTSP, co daje możliwość podglądu obrazu przez popularne odtwarzacze multimedialne, jak Quick Time Player, czy VLC.
Do kamery dołączone jest darmowe oprogramowanie umożliwiające podgląd i rejestracje obrazu z 32 kanałów. Kamery Pixord współpracują również z komercyjnym oprogramowaniem producentów, takich jak Milestone, NUUO, D3Data, Griffid i wielu innych. (TJ)
Zewnętrzna kamera IP PiXORD P428
PiXORD P428 K1136
Backup łącza w instalacji CCTV IP. Częstym warunkiem w przetargach na systemy CCTV IP jest wysoka niezawodność transmisji. Oddzielne łącza, całkowicie niezależne od siebie, są niezbędne, aby zapewnić bezpieczną transmisję najważniejszych danych. Większość kamer IP jest wyposażona tylko w jeden port Ethernet. Uniemożliwia to stworzenie łącza zapasowego i czyni system podatnym na awarie.
Wszystkie kamery IP i wideoserwery ACTi wyposażone są w dwa porty RJ-45: WAN i LAN, które poza ich oczywistymi funkcjami, mogą zostać użyte do stworzenia zapasowego łącza. Transmisja odbywa się wówczas przez port WAN, natomiast kiedy połączenie zostanie zerwane, wysyłanie danych zostanie przełączone na port LAN. Aby wykorzystać tę funkcję, należy uaktywnić opcję Failover w ustawieniach kamery.
W systemie monitoringu zalecane jest wykonanie nie tylko awaryjnego zasilania i zapasowej kopii zapisanych danych, ale także osobnego łącza na wypadek awarii na drodze transmisji.

Kamery IP ACTi
Awaria łącza w niezabezpieczonym systemie
Awaria i automatyczne przełączenie transmisji na łącze zapasowe
Monitoring IP w sieci LAN - przepustowość sieci. Ruch generowany przez kamery IP zależy od ilości przesyłanych klatek na sekundę, rozdzielczości oraz wielkości kompresji. W przypadku kamer ACTi, maksymalny strumień wynosi 3 Mb/s, czyli 375 kB/s. Oznacza to, iż przy 10 kamerach, wymagana prędkość wynosi około 4 MB/s, przy 20 - 8 MB/s. Przy takiej prędkości, zbliżamy się do maksymalnej, realnej wydajności sieci Ethernet 100 Mb/s. W wypadku, gdy mamy dwa serwery zapisu wideo, każdy po 20 kamer (co w większych systemach jest szeroko stosowane), niezbędne jest zastosowanie jako sieci szkieletowej Ethernetu Gigabitowego lub zmniejszenie ruchu z kamer, np. do 200 kB/s (ok. 1,5 Mb/s).
Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4Kamera IP ACTi CAM-5321 Dzień/Noc MPEG-4
Szybka szkieletowa sieć Gigabit Ethernet w w sieci monitoringu
Poziom mocy odbieranego sygnału, a stosunek sygnału do szumu. Parametr SNR (Signal-to-Noise Ratio) lub S/N wyrażany jest w decybalach dB. Parametr ten jest stosunkiem mocy użytecznego sygnału do mocy szumów na danej częstotliwości.
Szybkość pracy łączą radiowego zależy od poziomu mocy odbieranego sygnału oraz stosunku sygnału do szumu. Nawet dobrze zbilansowane łącze radiowe może okazać się bezużyteczne na wskutek obecności wysokiego poziomu szumów. Na wartość tego parametru nie mamy wpływu podczas projektowania radiolinii. Szumy są niepożądanymi sygnałami radiowymi, których nasilenie może prowadzić do pogorszenia pracy łącza radiowego, a nawet do jego całkowitego unieruchomienia. Jeżeli poziom szumu wzrośnie w kanale, to nawet wysoka wartość odbieranej mocy sygnału nie uchroni nas przed spadkiem przepływności.
Przerwy w transmisji, duży współczynnik utraconych pakietów może być sygnałem, iż nastąpiło pogorszenie odstępu sygnał-szum lub pojawił się sygnał zakłócający.
Pogorszenie odstępu sygnał-szum zazwyczaj jest spowodowane zamoknięciem kabli łączących antenę z urządzeniem (np. na skutek uszkodzenia powłoki kabla), zamoknięciem złączy, przesunięciem anteny (istotne, gdy stosujemy anteny offsetowe i paraboliczne o małym kącie połowy mocy) lub mechanicznym uszkodzeniem anteny. Diagnostykę instalacji należy zacząć od sprawdzenia stanu fizycznego wszystkich elementów instalacji. Należy pamiętać że jakość zastosowanych elementów ma znaczący wpływ na długowieczność instalacji.
Znacznie większy problem sprawia wpływ zakłóceń. W praktyce przyczyną jest pojawienie się “konkurencyjnej” sieci pracującej na tym samym lub pobliskim kanale. Walka z tym zjawiskiem możliwa jest poprzez:
  • zmianę kanału na inny, wolny od zakłóceń
  • zmianę polaryzacji anten
  • zastosowanie anten o bardziej skupionej wiązce (anteny klienckie)
  • zwiększenie mocy urządzeń
  • wymianę anten na mocniejsze
(ŁS)
Ilustracja pojęcia S/N
Pisaliśmy w Informatorze:

Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami. W skład zestawu POE N9205 wchodzą dwa pasywne urządzenia widoczne na poniższym zdjęciu...
- numer archiwalny z 17.09.2007

Bezpośrednie podłączenie do linii telefonicznej i podział łącza. Podział łącza internetowego doprowadzonego w technologii xDSL (np. Neostrada) jest coraz popularniejszy w instalacjach domowych...
- numer archiwalny z 27.08.2007

Nowoczesna antenowa instalacja zbiorcza - wskazówki dla projektantów. Wymiana urządzeń w instalacjach wymaga podjęcia decyzji i zabezpieczenia odpowiednich środków finansowych. Wymiana okablowania wymaga także czasu i cierpliwości lokatorów. Dlatego należy...
- numer archiwalny z 1.10.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach