Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 44/2007 (17.12.2007)
Boże Narodzenie 2007 i Nowy Rok 2008.
Świąt spokojnych i spędzonych w miłej atmosferze rodzinnej, szczęśliwego Nowego Roku życzy redakcja Informatora.
Konkurs "Ciekawie o antenach" 2008 - nagroda tuner HDTV. Zapraszamy do udziału w VII konkursie "Ciekawie o antenach". Już teraz warto pomyśleć o przygotowaniu zdjęć. Zimowe krajobrazy mogą dostarczyć wielu ciekawych ujęć.
W czasie świątecznego wypoczynku warto obejrzeć zdjęcia z tegorocznego konkursu.

Prace należy nadsyłać od 1 czerwca 2008 r. do 30 września 2008 r.

Zdjęcia nadesłane w 2007 roku.
Regulamin Konkursu.
Rok 2003
zdj. Mateusz
Rok 2004
zdj. Paweł Kampczyk
Rok 2006
zdj. Krzysztof Grzybowski
Odbiór i wzmacnianie sygnałów FM. Na obszarach bardzo oddalonych od nadajnika często występują problemy z odbiorem stacji radiowych nadawanych z niewielką mocą. Drugim problemem są dwie różne polaryzacje nadawanych sygnałów.
W miastach, przy małych odległościach od nadajnika zaleca się stosowanie anten o polaryzacji H i V - A0222, A0223 (z anodowaną powłoką antykorozyjną). W przypadku większych odległości od nadajnika nie zaleca się stosowania anten radiowych dookolnych. Lepsze efekty daje zastosowanie dwóch ortogonalnie ustawionych anten kierunkowych Yagi. Anteny łączymy np. przy pomocy sumatora ST 1-60 C0910. Słabsze sygnały z wybranej polaryzacji (najczęściej V - pionowej) możemy wzmocnić wykorzystując np. wzmacniacz UKF AP-FM B9013.
Uwaga! Zastosowanie wzmacniacza w sytuacji, gdy choćby jeden sygnał FM jest silny (a instalacja integruje sygnały FM z TV) może powodować przesterowanie, co skutkuje wzrostem zakłóceń sygnału w torze TV. (MO)
Antena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena radiowa Dipol 5/RZ BAntena radiowa Dipol 5/RZ BWzmacniacz antenowy AP-FM 18 dB ekranowanySumator telwizyjny ST 1-60Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitalZwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75Wzmacniacz CA-215  szerokopasmowy AlcadRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   AlcadLico EM-200 do gniazd BM Alcad
Kamery kompaktowe. Wyposażone w oświetlacz podczerwieni, przystosowane do montażu na zewnątrz, a przede wszystkim proste w instalacji i tanie, znakomicie sprawdzają się w monitoringu domów jednorodzinnych, sklepów i małych firm.

Oferta kamer kompaktowych.
Kamery kompaktowe zastosowane do monitoringu domu
Podgląd on-line czterech kanałów jednocześnie z serwera wideo Pixord P4504 K2132 na stronie www w kompresji MPEG-4. Pojawił się kod źródłowy do umieszczenia na witrynie internetowej obrazów z czterokanałowego serwera wideo P4504 K2132. Kod wystarczy odpowiednio zmodyfikować wpisując adres kamery IP i umieścić w kodzie html strony, tak żeby obraz z kamery był na odpowiednim miejscu witryny.
Zaletą wyżej wymienionego urządzenia jest to, że wysyła ono obraz on-line na stronę www w kompresji MPEG-4. Dzięki temu wielkość strumienia jest mniejsza niż w rejestratorach cyfrowych, które w większości do transmisji internetowych używają kompresji MJPEG. Umożliwia to podgląd obrazu większej liczbie użytkowników odwiedzających stronę. Wcześniej możliwość wysyłania strumienia on-line na stronę miały tylko kamery P400 K1131, P400W K1132, P405 K1133 i P405W K1134 oraz serwer wideo K2131.
Cyfrowy rejestrator 4-kanałowy / serwer wideo PiXORD P4504 MPEG-4 ASP
Serwer wideo 4 kanałowy MJPEG/MPEG-4 Pixord P4504 z opcją HDD.
Jak rozbudować istniejący system CCTV? Za pomocą serwerów wideo można w prosty sposób rozbudować instalację analogową tworząc podstawy cyfrowej instalacji CCTV IP. Jak przedstawiono na poniższym schemacie, dodanie serwerów ACTi K2114 nie wpłynęło na istniejącą infrastrukturę, a umożliwiło stworzenie nowoczesnego systemu opartego o protokół internetowy. Można go dalej rozbudowywać dołączając nowe kamery IP, np. K1214, a także w razie potrzeby centra monitoringu oparte o oprogramowanie firmy Alnet K3208, nie wymieniając zastosowanych urządzeń. W ten sposób system analogowy oparty o rejestrator cyfrowy został zmodyfikowany do najnowocześniejszych standardów. (MW)
Kamera szybkoobrotowa dzień/noc TPOWER-S2Kamera szybkoobrotowa dzień/noc TPOWER-S2Kamera szybkoobrotowa dzień/noc TPOWER-S2Kamera szybkoobrotowa dzień/noc TPOWER-S2Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy AVC777Serwer wideo SED-2140T ACTiKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6611 MPEG-4Oprogramowanie ULTISYSTEM 8 kanałówPulpit sterowniczy USB
Schemat rozbudowy systemu CCTV
Kamery z przetwornikiem Wide Dynamic Range. Kamery WDR (Wide Dynamic Range) wyposażone są w przetwornik najnowszej generacji amerykańskiej firmy Pixim. Każdy piksel kamery jest osobnym przetwornikiem analogowo - cyfrowym. Dlatego, w zależności od oświetlenia, każdy piksel ma indywidualnie dobierany czas ekspozycji - nie występują prześwietlenia i niedoświetlenia.
Takie kamery sprawdzają się znakomicie w warunkach monitoringu "pod światło".
W standardowych kamerach nie jest możliwe wychwycenie szczegółowych informacji z ciemnych obszarów w sytuacji, gdy w polu widzenia kamery znajdują się również zdecydowanie jaśniejsze miejsca.
Z taką sytuacją spotykamy się zawsze obserwując słabo oświetlone bramy wjazdowe, przy których znajdują się jasne reklamy świetlne lub też obserwując chodniki w okolicy oświetlonych witryn sklepowych. Stosując kamerę z przetwornikiem WDR możliwa jest identyfikacja osoby znajdującej się w ciemniejszej części obrazu, gdyż kamery z tym przetwornikiem analizują obraz punkt po punkcie, a nie tak jak w standardowych rozwiązaniach uśredniają jasność dla całego pola analizując tylko wybrane obszary.
Kamera SN-586C/B WDR z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie M11208 z powodzeniem można stosować także wewnątrz pomieszczeń, jeżeli ustawiona jest pod światło lub występują znaczne różnice w oświetleniu planu, np. w teatrach. Kamera posiada bardzo przydatną funkcję NightVision – nocne widzenie. Po uaktywnieniu tej funkcji, kamera przy słabym oświetleniu przełącza się w tryb B/W.

Gdzie sprawdzają się kamery z przetwornikiem Pixim - zdjęcia ze strony producenta.
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-587C/A/10 SWD  z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie
Porównanie kamer z przetwornikiem Pixim i CCD
Jak działa DDNS? Klienci przyłączeni do sieci za pomocą Neostrady nie posiadają stałego adresu IP, lecz zmienia się on co pewien czas. Nie jest możliwe uruchomienie na takim łączu serwera, gdyż nie wiadomo by było jaki aktualnie adres posiada ów serwer.
Usługa DDNS, tak jak DNS posiada bazę z wpisami zależności adresu domenowego z numerycznym, ale może być aktualizowana w dowolnej chwili przez posiadacza domeny. Dzięki temu serwer może być osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą niezależnie od tego, jaki adres IP w danej chwili posiada. Z tego powodu z serwerem można komunikować się tylko za pomocą adresu domenowego przetłumaczonego przez serwer DDNS.
Należy pamiętać, że od zmiany adresu IP przez serwer DHCP do wykrycia tego faktu przez program lub ruter mija pewien czas. Następnie zostanie wysłana informacja aktualizacyjna do serwera DDNS, serwer przepisze te dane do serwera DNS. Ta synchronizacja trwa około minuty. Serwer może być więc niedostępny przez kilka minut w chwili zmiany adresu IP .

Jak skonfigurować DDNS
Zasada działania serwera DDNS
Podłączamy komputery do Internetu drogą radiową. Niektóre punkty dostępowe mają możliwość pracy w różnych trybach. Można je ustawić w trybie WDS lub w trybie Bridge (Point-to-Point), albo multi-Bridge (Point-to-MultiPoint). Przykładem jest urządzenie WA-2204C N2647. W takim przypadku do jednego AP (tego, który pracuje w trybie WDS) można podłączać bezprzewodowo stacje klienckie, a do drugiego (pracującego w trybie Point-to-Point) dołączany jest tylko AP-WDS.
Router TP-Link TL-R860 posiadający zintegrowany 8 portowy switchPunkt dostępowy WA-2204C AP/APC 54MbpsPunkt dostępowy WA-2204C AP/APC 54Mbps
Schemat sieci z urządzeniami N2647 pracującymi w trybie WDS, AP-WDS.
Pisaliśmy w Informatorze:

Pomiary sygnału w instalacjach antenowych. Znajomość parametrów sygnałów, czyli między innymi: różnic poziomów sygnałów użytecznych, poziomów użytecznych na wyjściach abonenckich, BER, zakłóceń szumowych pozwala na...
- numer archiwalny z 19.11.2007

Podział łącza stałego DSL lub sieci lokalnej. Jeśli Internet dostarczany jest poprzez telewizję kablową lub lokalnego dostawcę (ISP) za pomocą kabla ethernetowego lub modemu kablowego (z wyjściem ethernetowym), można w oparciu o taki sygnał zbudować własną sieć lokalną. W tym celu:..
- numer archiwalny z 03.09.2007

Monitoring rozproszonych obiektów - obniżyć koszty okablowania. W przypadku dużych odległości pomiędzy kamerą a centrum monitoringu decydujące znaczenie w kosztach instalacji odgrywa okablowanie. Dla porównania, transmisja z 4 kamer na odległość 300 m to koszt...
- numer archiwalny z 10.09.2007

Spis tematów zawartych w Informatorach.