Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 43/2007 (10.12.2007)
Czy to standard globalnej telewizji? - DVB- SH. Kamieniem milowym w rozwoju telewizji mobilnej można określić koncepcję nadawania w oparciu o DVB-SH.
W pierwszych miesiącach 2008 roku w USA ruszy pilotażowy program nadawania w technologi DVB-SH (DVB Satellite Services to Handhelds). Konsorcjum firm ICO, Hughes, DiBicom i Alcatel Lucent uruchomi program MIM (Mobile Interactive Media), czyli system przekazu programów telewizyjnych, danych oraz komunikacji, wykorzystując satelity geostacjonarne o dużej mocy transmisyjnej firmy ICO i nadajniki naziemne UMTS.
W zamierzeniach tej odważnej koncepcji terminale odbiorcze otrzymywałyby sygnał broadcastowy (rozsiewczy) i unicastowy (punkt - punkt). Sygnał rozsiewaczy mógłby być nadawany zarówno z nadajników naziemnych jak i z satelity. Natomiast programy płatne, np. VOD oraz komunikacja zwrotna byłyby możliwa w technologii transmisji punkt - punkt, z wykorzystaniem naziemnej sieci UMTS.
Konsorcjum proponuje przenieść standard naziemnego nadawania DVB-H, z obecnego UHF, w pasmo S (2,2 GHz) - bo takie jest używane w technologii DVB-SH. Udałoby się stworzyć wtedy uniwersalną platformę mobilną - łatwą w uruchomieniu i tanią, ponieważ satelity pokrywałyby sygnałem teren pozamiejski. W miastach, a zwłaszcza w pomieszczeniach sygnał byłby dostępny z nadajników UMTS lub alternatywnie z nadajników DVB-H.
Dostawcami urządzeń odbiorczych do DVB-SH będą Samsung i Sagem. Na zdjęciu UMPC (Ultra Mobile Personal Computer) firmy Samsung pozwalający na odbiór mobilnej telewizji naziemnej w koreańskim standardzie DMB. Urządzenie wyposażone jest w webkamerę, aparat fotograficzny, odtwarzacz plików muzycznych i wideo, czytnik biometryczny Finger Print, pakiet nawigacyjny GPS. Komunikacja WLAN 802.11b/g, Bluetooth, HSDPA/Wibro, LAN. Podobne urządzenia planowane są do DVB-SH.
Gotowane, czy smażone - gdzie te jaja? Są miejsca, gdzie przyroda wychodzi na przeciw zapotrzebowaniu człowieka. Na zdjęciu poniżej wstępna obróbka jajek - mamy nadzieję, że skuteczna na H5N1.

Gdzie te jaja? - tutaj.
Czy ptaka do założenia gniazda skłoniła zmyślna konstrukcja anteny poniżej jego gniazda?
Oszczędna instalacja antenowa. Instalacja prezentowana poniżej pozwala na odbiór programów satelitarnych i naziemnych. W jednym gniazdku jest niezależny odbiór programów satelitarnych i naziemnych, w pozostałych jest możliwy odbiór programów naziemnych oraz programu satelitarnego, który jest aktualnie odbierany na tunerze.
Do wzmocnienia sygnałów TV naziemnej wybrano wzmacniacz AWS-1031 B11585, który posiada oddzielne wejścia FM, VHF oraz trzy UHF. Taka ilość wejść pozwala podłączyć bezpośrednio z pominięciem zwrotnic sygnały UHF z trzech kierunków lub, jak to jest na schemacie, z dwóch i sygnału z modulatora.
Wzmacniacze SilverLine to konstrukcje o najwyższym poziomie jakości. Prócz dobrych własności transmisyjnych charakteryzują się precyzyjnie wykonaną obudową, chroniącą wzmacniacz przed wpływem zewnętrznych pół elektromagnetycznych.
Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-60Wzmacniacz antenowy wewnętrzny AWS-1031/FM/BIII/3*UHF/30dBRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalGniazdo końcowe Signal RTV-SATSumator sygnałów TV/Sat DC-009 TerraGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
W jednym gniazdku jest niezależny odbiór programów satelitarnych i naziemnych, w pozostałych jest możliwy odbiór programów naziemnych oraz programu satelitarnego, który jest aktualnie odbierany na tunerze
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe toru sygnałowego 75 Ω. Zbliżające się dni to okres wzmożonych zakupów telewizorów i tunerów TV SAT. Urządzenia te, podłączane do instalacji antenowej narażone są na impulsy prądowe indukujące się w długich przewodach. Nie potrzeba bezpośredniego uderzenia pioruna, ładunek o wysokim potencjale gromadzący się przed nadchodzącymi burzami lub w czasie ich trwania powoduje zniszczenie torów sygnałowych.
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F Signal
Na przełomie maja i czerwca na rynku zabrakło zabezpieczeń R48602. Niestety większość z nich była instalowana po problemach z przepięciami - warto wydać niewielką kwotę na zabezpieczenie drogich urządzeń, zwłaszcza, że ich instalacja jest prosta i szybka.
Radioelektronik - przegląd najlepszych produktów TV-SAT. W grudniowym numerze czasopisma opublikowano listę i opis produktów z zakresu TV-SAT (tunery, konwertery, czasze), które otrzymały nagrodę "Najlepszy Produkt na Polskim Rynku" na targach SatKrak 2007.
Prosty, tani i niezależny system wideokonferencji z obrazem 1,3 Mpix. Coraz więcej firm korzysta z dobrodziejstwa Internetu, które daje, między innymi, możliwość przesyłanie obrazu i dźwięku przy wykorzystaniu komunikatora, na przykład Skype. Niestety wadą tego typu połączenia jest zależność od sprawnego działania komunikatora, a przede wszystkim ograniczenie rozdzielczości do wartości 640 x 480.
Własne niezależne łącze konferencyjne możemy zestawić wykorzystując podłączone do Internetu dwa komputery z systemem Windows 2000/XP/Vista i dwie kamery P405M K1135. Kamery posiadają wbudowany przetwornik 1,3 Mpix oraz bardzo wysokiej czułości mikrofon. Dzięki tym parametrom obraz jest przesyłany strumieniem w kompresji MPEG-4, w rozdzielczości 1280 x 1024 i przy odświeżaniu 10 klatek na sekundę. Dźwięk jest bardzo wysokiej jakości, nawet jeśli osoba, która mówi jest daleko od kamery. Komputery za pomocą przeglądarki Internet Explorer 6 lub nowszej łączą się bezpośrednio z wybranymi kamerami. Jest oczywiście możliwe uzyskanie konferencji wielokamerowej otwierając kolejne okna w przeglądarce. Chcąc uzyskać łączność z kamerą mającą lokalny adres IP, należy pamiętać o ustanowieniu przekierowań portów na serwerze lub routerze. (TJ)
Kompaktowa megapikselowa kamera IP PiXORD P405M
Kamera IP 1,3 Mpix Pixord P405M K1135
Wpływ pasma na jakość obrazu. Teoria mówi, że im większym pasmem dysponujemy, tym lepszej jakości obraz możemy transmitować. Ale jak to wygląda w praktyce?
Oko ludzkie ma zdolność rozróżniania szczegółów w pewnym zakresie. Nieznaczne pogorszenie jakości nie wpływa na komfort oglądanych obrazów. Wybierając większą kompresję, powiększanie cyfrowe jest niecelowe - znacznie zwiększa się ziarnistość obrazu.
Poniżej przedstawiono dwa obrazy przesłane z tego samego urządzenia firmy ACTi. Są to zrzuty ze strumieni MPEG-4 ASP, różniące się jedynie wykorzystywanym pasmem. Jak widać na rysunku, różnicę jakości można zauważyć, jednak nie jest ona duża przy dwukrotnym zmniejszeniu pasma.
Jak bardzo możemy obniżać pasmo przy jednoczesnym niewielkim pogorszeniu obrazu jest cechą kompresji. Im bardziej można to zrobić, tym taką kompresję można uznać za bardziej zaawansowaną. Urządzenia firmy ACTi dzięki zastosowaniu kompresji MPEG-4 ASP mogą wykorzystywać niewielkie pasmo przesyłając obraz w zadowalającej jakości. Należy zaznaczyć że każdy rodzaj kompresji posiada pewien punkt poniżej którego pogorszenie jakości jest radykalne. (MW)
Porównanie jakości dwóch strumieni MPEG-4 ASP: po lewej 1,5 Mbps, po prawej 3 Mbps
Kamery do całodobowego monitoringu. W profesjonalnych systemach CCTV stosuje się wyłącznie kamery kolorowe typu Dzień/Noc, ponieważ kolor zapewnia lepszą identyfikację i rozróżnialność szczegółów. W dzień obraz z tych kamer jest kolorowy. Przy słabym oświetleniu kamera przełącza się w tryb monochromatyczny. Jednak w niektórych modelach odbywa się to zbyt wcześnie i wówczas kamera przekazuje obraz B/W nawet w przypadku dobrego oświetlenia. Z kolei w innych modelach przełączenie odbywa się zbyt późno i wówczas na ekranie monitora obserwujemy obraz kolorowy z widocznym śnieżeniem, co znacznie pogarsza identyfikację. W kamerze SN-468C/W M11206 instalator ma możliwość zaprogramowania punktu przełączania pracy z trybu kolor na B/W i z powrotem do trybu kolorowego. Inną cechą wyróżniającą tę kamerę jest przetwornik 1/3” SONY EX-View CCD radzący sobie w każdych warunkach oświetleniowych, wysoka rozdzielczość (540 TVL) oraz mechanicznie odsuwany filtr podczerwieni.
Kamera kolorowa dzień/noc bez obiektywu SN-468C/W z filtrem podczerwieni odsuwanym mechanicznie
Widok tylnej części kamery M11206. Zmianę ustawień kamery dokonuję się poprzez menu ekranowe (OSD) - 5 przycisków rozłożonych na planie krzyża.
Pożyteczne urządzenie dla instalatora CCTV - monitor serwisowy LCD 3,5" MIG-29. Monitor serwisowy MIG-29 M3104 jest urządzeniem w znacznym stopniu ułatwiającym konfigurację systemów CCTV. Dzięki niewielkim rozmiarom urządzenie to w bardzo szybki i prosty sposób można podłączyć do kamery lub rejestratora, który docelowo ma być zarządzany przez sieć i skonfigurować ich parametry.
W zestawie znajdują się: przewód zakończony wtykami BNC, przewód zasilający oraz uchwyt na rękę. Monitor można zasilić z instalacji CCTV 12 V lub wykorzystać możliwość zamontowania w opasce na rękę ośmiu alkalicznych baterii AA (baterie nie znajdują się w komplecie). Pozwala to na niezależne zasilenie monitora i konfigurowanej kamery.
Monitor serwisowy LCD 3,5
Monitor serwisowy MIG-29 M3104 umożliwia szybką konfigurację obiektywów, kamer, rejestratorów sieciowych. Zakładanie urządzenia na przedramię jest bardzo praktyczne.
Kable transmisyjne i zasilające do CCTV, wewnętrzne i zewnętrzne. Kable koncentryczne z żyłami zasilającymi są bardzo wygodne do budowy instalacji CCTV. Łatwe w montażu, pozwalają zasilać kamery z Centrum Monitoringu, przez co można łatwiej zealizować zasilanie rezerwowe za pomocą UPS.
Stosując je należy pamiętać, ze do zastosowań zewnętrznych używamy kabli w oponie PE M6501, a do wewnętrznych - PVC M5995, M6500, M6504.
Przewód TV przemysłowej zewnętrzny XYAP PE 75-0.59/3.7+2x0.50 z dwoma przewodami zasilającymi [100m]
Przewód XYAP PE 75-0.59/3.7+2x0.50 M6501 - zewnętrzny (zwykle opona dla kabli zewnętrznych ma kolor czarny)
Uprawnienia do wykonywania i projektowania instalacji CCTV. Wykonywanie instalacji telewizji dozorowej wymaga uprawnień.

Licencja
Licencję - zezwolenie na wykonywanie zadań związanych z ochroną osób i mienia powinien posiadać każdy pracownik wykonujący usługi w tej dziedzinie. Licencja I stopnia upoważnia do wykonywania instalacji, licencja II stopnia upoważnia również do projektowania. W jednym wniosku można starać się o licencję I i II stopnia. Nie jest przy tym wymagane zdawanie egzaminów – trzeba się legitymować wykształceniem z zakresu szeroko pojętej elektroniki (wchodzą w grę również niektóre specjalności mechaniczne). Do akt dołącza się opinię komendanta komisariatu Policji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o licencję pracownika ochrony oraz zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne.
Sposób uzyskania licencji i koncesji, wymagane dokumenty oraz wzory odpowiednich legitymacji zawiera Rozporządzenie MSWiA z 4 czerwca 1998 roku.

Koncesja
Koncesję na działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zabezpieczenia technicznego musi posiadać tylko ta firma, która świadczy usługi w zakresie zabezpieczania obiektów podlegających obowiązkowej ochronie. Sposób uzyskania koncesji oraz listę obiektów podlegających obowiązkowej ochronie zawiera Ustawa.

Podstawowe wymagania stawiane w CCTV.
Do czego służy przekierowanie portów (port forwarding). Z tej funkcji korzystamy w przypadku takich usług jak:
  • umożliwienie podłączenia się do komputera w lokalnej sieci LAN (np. Zdalny pulpit),
  • udostępnienie lokalnego serwera ftp do ogólnego dostępu zewnętrznego (strefa DMZ),
  • zdalny dostęp do monitoringu (podgląd obrazu w czasie rzeczywistym z dowolnego miejsca na świecie,
  • inne usługi wymagające połączenia się bezpośrednio przez dany port, np. P2P.
Przy domyślnych ustawieniach NAT-u (Network Address Translation) nie ma możliwości uruchomienia serwera dostępnego w sieci oraz bezpośrednich połączeń. Żądany efekt uzyskujemy przez przekierowanie pakietów przychodzących z Internetu na określony port w komputerze lub na inne urządzenie sieciowe. Najczęściej forwardowane pakiety to TCP i UDP.
Poniżej zilustrowano sposób przekierowania portów w urządzeniu TP-Link TD-8840 N2905. (ŁS)
Tabela przedstawia przekierowanie trzech urządzeń sieciowych. W tym konkretnym przypadku są to kamery CCTV IP firmy Pixord oraz ACTI.