Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2007 (3.12.2007)
Naziemne HDTV w Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania, europejski lider w dziedzinie wprowadzania nowoczesnych technik telewizyjnych zdecydowała sie na wprowadzenie bezpłatnych programów HDTV w telewizji naziemnej.
Nadawcy telewizyjni: BBC, ITV, Channel 4 and Five i regulator rynku komunikacyjnego - Ofcom przyjęli nową koncepcję rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej. Zakłada ona, że Igrzyska Olimpijskie w 2012 roku mają być dostępne w rozdzielczości HDTV z nadajników naziemnych.
Spośród 6 multiplexów, które przekazują obecnie programy naziemnej telewizji cyfrowej w Wielkiej Brytanii, jeden zostanie przeznaczony na wprowadzanie nowej technologii.
Telewizja wysokiej rozdzielczości będzie nadawana w nowym standardzie - DVB-T2, którego przyjęcie jest spodziewane na 2008 roku.
Standard DVB-T2 to między innymi wykorzystanie kompresji MPEG-4 AVC, modulacji QAM, techniki MIMO. Standard ma być kompatybilny wstecznie z używanym obecnie DVD-T, aby nowe odbiorniki mogły odbierać obecny standard, niestety obecnie używane odbiorniki nie będą mogły odbierać sygnałów w DVB-T2.
Wprowadzenie HDTV do nadajników naziemnych może odwrócić trend przechodzenia na odbiór telewizji z nadajników satelitarnych. Jak na razie trzeba sobie jakoś radzić z odbiorem satelitarnym – w Londynie nie wolno wieszać anten na elewacjach budynków.
Anteny w "Mieście Boga". Bardzo niewiele jest zdjęć z "Miasta Boga" ponieważ mało jest fotografów, którzy odważą się tam zapuścić za cenę utraty aparatu, a nawet życia. W Mieście Boga nie obowiązują prawa stanowione przez władze państwowe, a policja ogranicza się do kontroli z pokładu helikoptera. Uliczki są za wąskie i za strome, żeby poruszać się samochodem, a piesze patrole nie są nawet brane pod uwagę. Każde wejście uzbrojonego oddziału policji lub wojska oznacza regularną wojnę. Prawo w mieście stanowią najsilniejsi. Czasami rodzą się wątpliwości, kto jest najsilniejszy, ale są one szybko i jednoznacznie rozstrzygane przez zainteresowane gangi.
"Miasto Boga" leży na obrzeżach portu o nazwie Styczniowa Rzeka - gdzie to jest? - odpowiedź na końcu Informatora.
W "Mieście Boga" używane są anteny satelitarne z czaszą wykonaną z siatki. Mają one większą odporność na wiatr, co jest ważne przy tak dużych średnicach.
Telewizja SATKurier.TV - zwiastun. W dniach 18 - 20 października miała miejsce tegoroczna edycja wystawy telewizji cyfrowej SAT Krak. Tutaj jest dostępna relacja z filmowa z Targów. To tylko przedsmak tego, co będą mogli zobaczyć prenumeratorzy otrzymując numer 12/2007 Magazynu Telewizji Cyfrowej SAT Kurier. Na dołączonej płycie DVD umieszczona zostanie relacja z Targów, wręczenia nagród SAT Krak 2007 oraz fragmenty konferencji. Płyta nie będzie dostępna w kioskach - jest to specjalny bonus, wyłącznie dla dotychczasowych (2007) i nowych abonentów miesięcznika, którzy opłacą do 15 stycznia roczną prenumeratę za 2008 rok.
Redakcja SAT Kuriera rozpoczęła przygotowania do uruchomienia tematycznego kanału telewizyjnego SATKurier.TV, płyta DVD jest jego zwiastunem.
Kabel TRISET-11 PE Total Cu - odporny na wilgoć. W rodzinie TRISET pojawił się nowy kabel TRISET-11 PE Total Cu E1029. Żyła wewnętrzna, folia i oplot wykonane są z miedzi, w związku z tym kabel może pracować w warunkach dużej wilgotności - nie występuje w nim, charakterystyczna dla aluminium, korozja pod wpływem wody. Przewód posiada płaszcz polietylenowy. Przeznaczenie kabla to łączenie podsieci oraz realizacja długich magistral RTV-SAT, zwłaszcza w przypadku gdy kabel należy położyć w ziemi. Przewód trzeba zabezpieczać przed uszkodzeniami mechanicznymi.
TRISET-11 Total Cu charakteryzuje się, jak cała rodzina TRISET, znakomitym ekranowaniem (powyżej 100 dB) oraz dużym tłumieniem odbić (średnio 20 dB).
Aby okablowanie było wykonane zgodnie ze sztuką, należy także użyć odpowiednich złączy. Dla kabla TRISET-11 PE Total Cu polecamy złącza zaciskane stożkowo E80275 oraz zaciskarkę E80077.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET-11 PE Cu 1,65/7,2/10 [100m]
Przewód koncentryczny 75 Ω TRISET-11 PE Total Cu 1,65/7,2/10 E1029
Tunery Ferguson HF 8800 HD i HF 8900 HD do odbioru HDTV. Ferguson HD - HF 8800 HD A99359 posiada oprócz dwóch modułów dostępu warunkowego CI, uniwersalny czytnik kart (np. karta Cyfry+ działa dla Canal+ HD). Wysoką funkcjonalność podkreśla alfanumeryczny wyświetlacz, złącza HDMI i nowatorski design. Możliwość zaprogramowania do 5000 kanałów telewizyjnych i radiowych, tworzenia własnych grup kanałów ulubionych. 7 programowalnych timerów pozwala ma ustawienie odbiornika według własnych preferencji i upodobań. Dzięki optycznemu wyjściu dźwięku SPDIF oraz złączu HDMI łatwo można go podłączyć do każdego systemu kina domowego, telewizora LCD lub plazmowego.
Ferguson HF-8900 HD A99360 posiada wszystkie cechy i zalety tunera HF-8800 HD, a także dwa gniazda USB umieszczone na panelu przednim i tylnym, pozwalające na wygodne podłączenie zewnętrznego dysku lub pamięci flash. Poprzez złącze USB można nagrywać programy telewizyjne – również kanały HD – w pełnej cyfrowej jakości, wraz z cyfrowym dźwiękiem przestrzennym. Możliwość zaprogramowania nagrań w ustalonym czasie pozwoli na komfortową rejestrację ulubionych programów, nawet podczas nieobecności domowników. Nagrania można archiwizować, jak i odtwarzać na komputerze osobistym.
Widok tunera HF-8900 HD+USB A99360
Podłączamy kilka odbiorników do telewizji kablowej. Specyficzną cechą telewizji kablowej jest wykorzystanie całego dostępnego pasma: 5-862 MHz. Oznacza to, że do rozprowadzenia sygnałów z telewizji kablowej potrzebujemy wzmacniacz jednowejściowy, który pokrywa wszystkie kanały telewizyjne, pasmo radiowe oraz, jeśli wykorzystujemy modem kablowy, kanał zwrotny.
Idealnym rozwiązaniem jest AI-223 R90452, który posiada kanał zwrotny, wbudowany rozgałęźnik oraz ciekawą regulację wzmocnienia. Standardowo posiada wzmocnienie 25 dB, natomiast regulacja wzmocnienia połączona jest z regulacją korekcji charakterystyki tłumienia kabla. Przy 86 MHz regulacja wynosi 15 dB, a przy 862 MHz 10 dB.
Należy pamiętać, że w przypadku dołączenia do instalacji modemu kablowego potrzebna jest, obok zwykłego gniazda RTV, także zwrotnica multimedialna ZSDZ-2. Nie wolno podłączać modemu kablowego z pominięciem zwrotnicy multimedialnej!!!
Rezystor obciążeniowy 75 Om we wtyku FGniazdo GAR-BG-DK natynkowe nieprzelotoweWzmacniacz AI-223  szerokopasmowy AlcadRezystor obciążeniowy 75 Om we wtyku FOdgałęźnik TV 6-krotny O-6-16dB (5-1000MHz) Signal
Podgląd obrazu z urządzeń Pixord (on-line) na stronie www w kompresji MPEG-4. Pojawił się kod źródłowy do umieszczenia na witrynie internetowej obrazu na żywo z kamery P405 K1133 i P405W K1134.
Kod wystarczy odpowiednio zmodyfikować wpisując adres kamery IP. Po konfiguracji nalezy umieścić kod w odpowiednim miejscu kodu html, tak żeby obraz z kamery był na odpowiednim miejscu witryny.
Zaletą wyżej wymienionych urządzeń jest to, że wysyłają obraz on-line na stronę www w kompresji MPEG-4, dzięki czemu wielkość strumienia jest mniejsza niż w rejestratorach cyfrowych, które w większości używają kompresji MJPEG do transmisji internetowych. Umożliwia to podgląd obrazu większej liczbie użytkowników odwiedzających stronę. Wcześniej możliwość wysyłania strumienia on-line na stronę miały tylko kamery P400 K1131, P400W K1132 oraz serwer wideo K2131. (TJ)
Download - zakładka Pixord.
Bezprzewodowa kamera IP MPEG-4 Pixord P405W K1134
Rozbudowa analogowego monitoringu miejskiego. Poniżej przedstawiono sposób rozbudowy systemu analogowego. Jeśli w centrum monitoringu występują monitory analogowe oraz rejestrator z wolnymi kanałami, warto rozbudować system (zachowując kamery analogowe) dodając nowoczesne kamery IP. Ze względów transmisyjnych oraz przyszłej rozbudowy warto zastosować kamery K1214. Aby można było wykorzystać istniejące centrum, zastosowano urządzenia dekodujące - transkodery K2412. Tak zbudowany system pozwala na płynne przejście w stronę cyfrowego monitoringu poprzez transmisję sygnałów w sieci IP. Dodatkowo oprócz podglądu i rejestracji w centrum monitoringu, system pozwala na zdalny dostęp do kamer za pomocą komputera PC. (MW)
Cyfrowy rejestrator 16-kanałowy AVC777Pulpit sterowniczy KB-2000-3AKamera szybkoobrotowa IP ACTi CAM-6611 MPEG-4Transkoder wideo MPEG-4 SED-3320 ACTiKamera IP obrotowa MPEG-4 dzień/noc IPS-200Kamera szybkoobrotowa dzień/noc TPOWER-S2Kamera szybkoobrotowa dzień/noc TPOWER-S2Kamera szybkoobrotowa dzień/noc TPOWER-S2Kamera szybkoobrotowa dzień/noc TPOWER-S2
Schemat rozbudowy systemu analogowego z wykorzystaniem kamer IP K1215 firmy ACTi
CCTV w obiektach wyposażonych w okablowanie informatyczne. W obiektach, w których istnieje sieć komputerowa, a nie ma okablowania pod montaż kamer CCTV, możemy wykorzystać wolne pary skrętki do przesłania sygnału analogowego wideo. Do realizacji tego zadania wystarczy zastosowanie jedynie kilku prostych urządzeń: LTR-2 M1703 i TR4/4 M1667. Na poniższym schemacie przedstawiono rozmieszczenie elementów.
Jak odebrać sygnał WLAN i rozesłać drogą bezprzewodową po mieszkaniu? Można to zrealizować za pomocą urządzenia posiadającego dwa niezależne moduły radiowe, lecz są one drogie. Można to też osiągnąć zestawiając ze sobą dwa urządzenia pracujące w trybie bezprzewodowym - jedno w trybie Access Point Client lub WISP, drugie w trybie Access Point.
Dla przykładu, z oferty firmy DIPOL można wybrać TP-Link TL-WR543G N2955 ustawiając go w trybie WISP (Wireless Internet Service Providers) oraz TL-WA501G N2940 do rozsyłania sygnału po domu. TL-WR543G N2955, posiadając wbudowany router i switch z 4 portami LAN, umożliwia przewodowe podpięcie kolejnych komputerów. (ŁS)
Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR543G z routerem oraz 4 portowym switchem. Posiada funkcję WISP
Schemat przedstawiający pracę urządzenie TP-Link TL-WR543G N2955 w trybie WISP (Wireless Internet Service Providers). Chcąc dalej rozprowadzić odebrany sygnał drogą radiową należy podłączyć do niego dodatkowe urządzenie pracujące w trybie Access Point. Do tego celu znakomicie nadaje się TL-WA501G N2940.
Brazylia. Zdjęcia zostały wykonane w Rio de Janeiro (Styczniowa Rzeka). Nazwa "Miasto Boga" pochodzi z filmu o tym tytule - zostało tam użyte dla określenia faweli, czyli dzielnicy nędzy. Takich dzielnic jest w Rio de Janeiro około 600. W latach 50-tych ubiegłego wieku mieszkało w nich około 7% ludności miasta, obecnie około 20%.
U-cam 110 M1128 - kamera wyposażona w przetwornik SONY Super HAD o rozdzielczości 420 linii i podwyższonej czułości. W swojej grupie cenowej jest bezkonkurencyjna.