Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 41/2007 (26.11.2007)
Jakość systemów CCTV. Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało raport na temat jakości systemów zabezpieczających, opartych na CCTV. Wynika z niego, że 8 na 10 kamer zainstalowanych w Wielkiej Brytanii nie spełnia współczesnych kryteriów pozwalających na ich efektywne wykorzystanie w zwalczaniu przestępczości. Podstawowymi przyczynami takiej sytuacji jest:
  • przestarzały sprzęt,
  • jego nieodpowiednia jakość,
  • złe rozmieszczenie.
Home Office zwraca również uwagę na problemy wynikające z różnych standardów zapisów cyfrowych, co powoduje duże utrudnienia dla policji.
Jest to związane również ze zbyt niskimi kryteriami oceny instalacji jakie były dopuszczane w latach 90-tych.
Kilkudziesięciostronicowy raport to efekt 18-miesięcznej pracy. Jego krytyczny wydźwięk ma służyć dalszemu zwiększeniu skuteczności działania systemów monitoringu. Przedstawia on również wytyczne, co do kierunków rozwoju technicznego i organizacyjnego tych instalacji. Zwraca się jednocześnie uwagę, że wielu zagrożeń dało się uniknąć dzięki CCTV, w ogromnej ilości przypadków systemy monitoringu pozwoliły na ujęcie przestępców, na czele ze sprawcami wybuchu w londyńskim metrze.
W raporcie podane są również dane statystyczne dotyczące systemów monitorujących w Wielkiej Brytanii. Liczbę zainstalowanych kamer szacuje się na około 4,2 miliona, każdy londyńczyk codziennie jest rejestrowany przez około 300 kamer. Wielka Brytania zdobywa doświadczenie w budowie i organizacji systemów monitoringu od lat 70-tych ubiegłego wieku. Rozwiązania tam stosowane są uważane za modelowe. (TS)
Monitoring Londynu - reportaż fotograficzny
Obserwowane są wszystkie ruchome schody w metrze
Centrum monitoringu na jednej ze stacji metra.
Trzeba mieć fantazję - gdzie ta wieża? Właściciel willi dla prawidłowego odbioru programów telewizyjnych musiał postawić maszt, a że miał przy tym trochę fantazji.. zbudował na dachu miniaturkę wieży Eiffla.
Widać jednak pewne różnice wprowadzone do konstrukcji, proste elementy kratownicowe zostały zastąpione geometrycznymi wzorami (dodanie elementów w postaci kół tworzących formę mozaiki).
Idąc tym tropem zapraszamy do zgadywania w jakim regionie zbudowano tę miniaturę.
Odpowiedź na końcu Informatora.
Miniatura wieży Eiffla na dachu willi (zdjęcie W. Kocot)
Tunery Ferguson serii 6600. Rodzina tunerów Ferguson powiększyła się o dwa odbiorniki: 6600 CK A99235 oraz 6600 2CK A99236. Odbiorniki posiadają wbudowany uniwersalny moduł warunkowego dostępu UCAS, współpracujący ze wszystkimi systemami, w których nie ma parowania modułu z kartą. Parowanie występuje np. w Cyfrowym Polsacie.
Wbudowany moduł umożliwia dekodowanie sygnału Cyfry+ dla posiadaczy kart, przenoszone są uprawnienia nadawane przez operatora.
Pierwszy z tunerów posiada jeden moduł, drugi dwa moduły. Tunery wyposażone są także w pełne wyjście Component Video (bardzo przydatne rozwiązanie dla dużych ekranów) oraz cyfrowe optyczne wyjście dźwięku.
Instalacja antenowa z dystrybucją sygnału CCTV. Instalacja została zbudowana w oparciu o wzmacniacz AWS-1030 B11583 posiadający 4 wejścia: /BI-FM/BIII/2xUHF/. Do trzech wejść wzmacniacza podpięto anteny do telewizji naziemnej. Do drugiego wejście UHF podłączono zmodulowany sygnał wideo z kamery. Niewątpliwą zaletą tej instalacji jest zastosowanie wzmacniacza, który pozwala na wyeliminowanie zwrotnicy, co korzystnie wpływa na parametr C/N (odstęp nośnej od szumu). Jeżeli sygnały docierające z anteny UHF są zbyt słabe, to można dodatkowo je wzmocnić za pomocą przedwzmacniacza, np. AP-103M B4033. Zaletą linii SilverLine, do której należy AWS-1030 jest metalowa obudowa, która dokładnie ekranuje układ wewnętrzny od wpływu sygnałów zakłócających. (MO)

Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna VHF 7-elementowa Dipol 7/6-12Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri DigitalWzmacniacz antenowy wewnętrzny AWS-1030 SilverLine /FM/BIII/2*UHF/33dBRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalModulator MT-21P Terra kanały 21-69Kolorowa kamera V-CAM 412 + IR w obudowie wandaloodpornejGniazdo abonenckie BM-100 nieprzelotowe   Alcad
Profesjonalny system monitoringu IP w MZK Kędzierzyn-Koźle na bazie kamer PiXORD P400. Miejski Zakład Komunikacji w Kędzierzynie-Koźlu od kilku miesięcy posiada profesjonalny system monitoringu wyposażony w 16 kamer IP. System zamontowany jest w zajezdni i monitoruje cały plac oraz budynki MZK.
System składa się z 16 kamer IP PiXORD P400 K1131 i komputera służącego do zapisu. Instalacja została wykonana w oparciu o skrętkę UTP E1508, switche TP-Link TL-SF1008D 8-portowe N29918 oraz TP-Link TL-SF1005D 5-portowe N29915. Na komputerze zainstalowano oprogramowanie PiXORD P6032. Obraz z pojedynczej kamery jest wyświetlany i rejestrowany w rozdzielczości Full D1 przy 25 klatkach na sekundę, co pozwala na analizę obrazu z wieloma szczegółami przy dużej płynności.
W projektowaniu instalacji IP trzeba zwrócić baczną uwagę na kompatybilność zastosowanych kamer z oprogramowaniem rejestrującym. Firma DIPOL oferuje firmom instalatorskim dobór sprzętu, konfigurację komputera z oprogramowaniem i test przedinstalacyjny systemów monitoringu na bazie kamer IP PiXORD, ACTi oraz IQinvision. (TJ)
Kamery Pixord zainstalowano w zajezdni MZK w Kędzierzynie-Koźlu
Najlepsi wybierają ACTi. Zwycięzca 32 regat o Puchar Ameryki – załoga Alinghi – użyła na swojej łodzi wodoszczelne kamery analogowe oraz dwukanałowy serwer wideo firmy ACTi, aby mieć stały podgląd na ekranie komputera pokładowego na wszystko, co dzieje się pod wodą. Oprogramowanie do wizualizacji zostało przygotowane przez inżynierów na podstawie SDK (Software Development Kit - zestaw komend sterujących) dla sprzętu ACTi.
Dostępne w ofercie DIPOL-a serwery wideo ACTi. (MW)
Zwycięska łódź Alinghi używa urządzeń firmy ACTi
Zasilanie instalacji CCTV. Producent przewodu YAR 75-0.59/3.7+2x0.50 M5995 gwarantuje rezystancję przewodu zasilającego nie większą niż 3,7 Ω/100 m. Prąd pobierany przez typową kamerę wynosi od 150 do 500 mA. Przyjmując dla pewności działania maksymalną wartość pobieranego prądu, to z prawa Ohma wynika, że dla spadku napięcia o 1 V maksymalna rezystancja pętli przewodu zasilającego może wynosić 2 Ω. Stąd wniosek że długość przewodu YAR przy poborze prądu 0,5 A nie powinna przekroczyć 27 metrów. Gdy dołączymy termostat z grzałką na 12 V, np. M5614 spadek napięcia będzie jeszcze większy. Rozwiązaniem jest zwiększenie przekroju żył zasilających kabla. Niestety wiąże się to z większymi z kosztami, jak również z pracochłonną wymianą. Wygodniej jest stosować zasilacze z regulacją napięcia zasilania lub specjalistyczne "systemy zasilania” - zasilanie wyższym napięciem z dodatkowymi stabilizatorami przy każdej kamerze.
Szerzej to zagadnienie zostało opisane w artykule Zasilanie w instalacjach monitoringu.
Rozmiar obiektu na ekranie monitora. Według normy EN 50132-7 wielkość obrazu powinna pozostawać w związku z zadaniami operatora, jak np. identyfikacja, rozpoznawanie, detekcja lub kontrola obecności. Dla systemów CCTV o rozdzielczości lepszej niż 400 linii telewizyjnych zalecane minimalne rozmiary osób (obiektów) na ekranie wynoszą:
  • identyfikacja - 120% wysokości ekranu;
  • rozpoznanie - 50% wysokości obrazu;
  • detekcja intruza - 10% wysokości obrazu;
  • kontrola tłumu - 5% wysokości ekranu.
Wielkość sylwetki ludzkiej na monitorze w zależności od funkcji monitoringu
Instalacja kabli w warunkach zimowych. W czasie zimy, gdy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, należy zachować szczególną ostrożność przy kładzeniu kabli. Kable (koncentryczne, zasilające, domofonowe, skrętka UTP czy FTP) podczas układania powinny mieć temperaturę dodatnią. Jeżeli temperatura otoczenia jest niższa należy zadbać o to, aby kabel został ogrzany w pomieszczeniu i ułożony zanim jego temperatura spadnie poniżej zera. W przeciwnym wypadku powłoka kabla traci elastyczność i może pękać. Jest to normalne zjawisko wynikające z własności tworzyw sztucznych. Takie uszkodzenia nie podlegają gwarancji. Natomiast już ułożone kable mogą być użytkowane w bardzo niskich temperaturach.
Temperatura, w której kabel może być używany i składowany nazywana jest temperaturą eksploatacji i przechowywania (operating/storage temperature). Temperatura, w której można układać kabel nazywana jest minimalną temperaturą instalacji (minimum installation temperature).
Jeżeli mamy do czynienia z kablem nieznanego pochodzenia, należy koniecznie sprawdzić te temperatury ponieważ np. kable wykonane dla krajów równikowych wykonane są z innych tworzyw.
Markowe kable TRISET i Tri-Lan mogą być przechowywane i eksploatowane w temperaturach: -40...+70oC, a układane powyżej - 5oC. (TS)
Tryby pracy punktu dostępowego. Access Point może pracować w kilku różnych trybach. Każdy tryb pozwala na realizację określonych funkcji w sieci. Przed zakupem urządzenia warto zwrócić uwagę, w jakich trybach ono może pracować i czy spełni nasze wymagania przy instalacji. (ŁS)

Tryb pracy punktu dostępowego

Obsługa sieci LAN

Obsługa klientów wyposażonych w karty radiowe

Tryb pracy urządzenia powiązanego siecią

Bezprzewodowy most

tak

nie

Bezprzewodowy most

Most wielokrotny

tak

nie

Bezprzewodowy most

Przekaźnik

nie

tak

Punkt dostępowy

Punkt dostępowy

tak

tak

Przekaźnik, klient punktu dostępowego

Klient punktu dostępowego

tak

nie

Punkt dostępowy

Zdjęcie willi z "wieżą Eiffla" na dachu zostało wykonane w Ammanie, stolicy Jordanii.
Amfiteatr rzymski w Ammanie (zdjęcie W. Kocot)