Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 34/2007 (8.10.2007)

VI Konkurs "Ciekawie o antenach" - rozstrzygnięty.

"Są dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie".
Dzisiaj jakby trochę mniej gwiazd i ładu moralnego niż w XVIII wieku, kiedy żył Immanuel Kant, za to... bezsprzecznie więcej anten.
Zwykle, żeby je zobaczyć trzeba, tak jak Kant, spojrzeć w górę, w stronę nieba, ale widok anten rzadko wzbudza zachwyt i refleksje na miarę filozofa.
Anteny obrastają fasady, zapełniają dachy, a w postaci wież telewizyjnych niszczą krajobrazy. Stanowiąc tło naszego życia, wchodzą pomiędzy niebo i ziemię, pomiędzy ludzi - niestety, oddalając ich od siebie.
  • Taki smutny klimat przenika ze zdjęć Barbary Sieji "Architektura Kairu" (wyróżnienie), Bartłomieja Sołtysiaka "157" (wyróżnienie), "...w samotności" Piotra Rodzajewskiego (wyróżnienie). Wszystkie mają wspólny mianownik, który można określić podtytułem "W oczekiwaniu na Radosną Nowinę". W tym nurcie warto zwrócić uwagę na zdjęcia Agnieszki Młynarczyk, Magdaleny Grendy, Sebastiana Brzezińskiego i Franciszka Kowalskiego.
  • Filozoficzne tęsknoty Kanta uzewnętrzniły sie najpełniej w zdjęciach "Odwieczna nadzieja" Ewy i Łukasza Karczyńskich, Platon przychodzi na myśl przy "Podsłuchu w ścianie" Marcina Kamińskiego.
  • Nie zawiedli podróżnicy - egzotyczny krajobraz zadziwia w "Świecie bez granic" Arkadiusza Jaworskiego.
  • W zdjęciach Tomasza Kozłowskiego zawarty jest klimat dachów i fasad krakowskiego Podgórza. W tej grupie, którą można nazwać "Ocalmy od zapomnienia", warto wyróżnić również zdjęcia Marcela Kasprzaka i Tomasza Rysia. Jednak w tegorocznym konkursie nikt nie przebił urody dachów ze zdjęcia "Idzie nowe...dyskretnie" Tomasza Młynarczyka (wyróżnienie).
  • Ptaki oswajają "antenowe lasy". "Ciekawe, kto od nas ściągnie abonament? :-))" Marka Koteluka to dowcipne podsumowanie wymuszonej koegzystencji. Zdjęcie "Odpoczynek" Jolanty Maj (II miejsce) to piękny portret z anteną w tle.
  • W pracy Piotra Rzoka "Pomysłowość nie zna granic'" zbiegła się ciekawa kompozycja zdjęcia, z wyobraźnią i dowcipem - trzy w jednym! (nagroda Działu Technicznego firmy Dipol).
  • Wydobyć piękno z anten - niemożliwe? A jednak udało się to Mariuszowi Mikołajewiczowi i Annie Szczeblowskiej w zdjęciu "Ptasie radio" (wyróżnienie), a przede wszystkim Agnieszce Sienkiewicz w zdjęciu "Odwilż" (I miejsce).
Dziękujemy, zachęcamy do patrzenia w niebo i zapraszamy na następne "Ćwiczenia z wyobraźni" w 2008 roku.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
I miejsce - "Odwilż" Agnieszka Sienkiewicz

Instalacja antenowa - okablowanie budynków apartamentowych.

W budynkach apartamentowych powinno się wykonywać okablowanie umożliwiające korzystanie przez mieszkańców ze wszystkich usług telewizyjnych.
Zaleca się zatem wykonanie magistrali dziewięcioprzewodowej. Warto do tego celu zastosować kabel, szczególnie polecany do tych instalacji, TRISET-113 E1015_100 charakteryzujący się najlepszą na rynku skutecznością ekranowania, niskim tłumieniem i bardzo dobrym dopasowaniem. W przypadku instalacji powyżej 100 gniazd i dużej rozległości instalacji zaleca się wykonanie okablowania szkieletowego w oparciu o kabel TRISET-11 E1027_100.
Wykonanie takiej magistrali może zostać zakończone instalacją multiswitchy i podłączeniem abonentów jeszcze w fazie budowy. Projekt jednak może nie przewidywać instalacji urządzeń aktywnych, zostawiając ten etap do wykończenia przyszłym mieszkańcom.
Schemat przedstawia magistralę dziewięciokablową, z której są wykonane odgałęzienia. Zilustrowana jest możliwość instalacji multiswitchy abonenckich MS-554 R70554 (jednokonwerterowych) i MS-952 R70952 (dwukonwerterowych). Bezproblemowe jest również rozprowadzenie z takiej magistrali telewizji naziemnej. (MO)
Odgałęźnik TV/Sat SD-510 Terra klasa AMultiswitch MS-952 Terra 9-wejściowy 4-wyjściowyMultiswitch MS-554 Terra 5-wejściowy 4-wyjściowy
Schemat przedstawia magistralę dziewięciokablową, zalecaną w budynkach apartamentowych, z której są wykonane odgałęzienia

Gniazda abonenckie.

W zależności od przeznaczenia do określonego typu sieci rozdzielczej można wyróżnić kilka rodzajów gniazd:
  • gniazdo abonenckie przelotowe - o dużej wartości tłumienia odgałęzienia (sprzężenia), przeznaczone do stosowania w pionie abonenckim jako pośrednie gniazdo pionu GAP-xx. W technice satelitarnej również istnieją gniazda przelotowe (Signal R694110), jednak należy pamiętać, że nie należy podłączać do niego więcej niż jednego tunera,
  • gniazdo abonenckie końcowe - o dużej wartości tłumienia odgałęzienia (sprzężenia), przeznaczone do stosowania w pionie abonenckim jako ostatnie gniazdo pionu R62370, wyposażone w końcowy rezystor R66150. Dla techniki satelitarnej proponujemy Signal R694100,
  • gniazdo abonenckie nieprzelotowe - o małej wartości tłumienia sygnału, przeznaczone do stosowania na końcu każdej linii abonenckiej R62110.
Układ z gniazdami łączonymi przelotowo ma znaczenie historyczne i obecnie jest rzadko stosowany. Jego podstawowe wady to: problemy z wypoziomowaniem sieci, wrażliwość na uszkodzenia kabli i ingerencję użytkowników, duża ilość złączy, trudność w projektowaniu.
Można też podzielić gniazda w zależności od sposobu rozdzielenia sygnału telewizyjnego od radiowego na gniazda:
  • szerokopasmowe, podział sygnału pomiędzy radio a odbiornik telewizyjny dokonywany jest za pomocą rozgałęźnika lub odgałęźnika,
  • pasmowe, podział sygnału pomiędzy radio a odbiornik telewizyjny dokonywany jest za pomocą filtra.
Na rynku bardzo popularne są gniazda multimedialne, które oprócz sygnału RTV-SAT dystrybuują również sygnały sieci komputerowej i telefonicznej. W serii Signal jest to R694043.
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT
R694100
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT + PVR
R694140
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT / RJ-45 / RJ-11
R694043
Wskazówki dla budujących sieci antenowe:
  • Z uwagi na rozpowszechnienie tunerów z PVR z funkcją nagrywania, bardzo popularne są również gniazda z podwójną dystrybucją SAT (konieczne dwa niezależne sygnały satelitarne).
  • Najwłaściwsze są gniazda pasmowe, a nie szerokopasmowe, gdyż te wprowadzają większe tłumienie i nie zapewniają dobrej separacji pomiędzy wyjściami, np.: pomiędzy telewizorem a radiem.
  • Nigdy nie zostawiamy wyjścia przelotowego ostatniego gniazda w kaskadzie bez obciążenia, chyba że stosowane są specjalne gniazda końcowe. Nie wolno także podłączać bezpośrednio gniazd do rozgałęźników.

Monitoring kilku obiektów ze zdalnym centrum.

Częstym problemem, z jakim można się spotkać przy monitorowaniu kilku miejsc jednocześnie, jest transmisja i rejestracja. Rozwiązaniem stosowanym we wszystkich nowoczesnych instalacjach jest podział systemu na mniejsze jednostki obsługiwane przez swoje serwery. Zarządzanie takim systemem odbywać się może za pomocą stacji klienckiej łączącej się z serwerami. Ponadto, przy odpowiednim ustawieniu praw dostępu, można śledzić ruch za pomocą zdalnego klienta przez przeglądarkę internetową.
Przedstawione rozwiązanie możliwe jest do wykonania przy użyciu urządzeń firmy ACTi, jak np. K1118 lub K1312, idealnie nadających się do obserwacji budynków, oraz oprogramowania NVRK3032 – sieciowego rejestratora posiadającego wszystkie funkcje niezbędne w profesjonalnym systemie. (MW)
Kamera IP stacjonarna ACTi IR ACM-1431 - WYPRZEDAŻKamera kopułowa IP MPEG-4 ACM-3211 ACTi
Schemat monitoringu dwóch budynków ze zdalnym centrum dozoru

Kompresja MPEG - część 1.

Większość produkowanych obecnie kamer IP wykorzystuje kompresję MPEG-4. Jednak, żeby ją omówić, warto przybliżyć jej wcześniejszą wersję - MPEG-2, z której wiele algorytmów zostało wykorzystane w MPEG-4. Kompresja MPEG-2 jest oparta na wykorzystaniu GOP (Group of Pictures) oraz metody ME (Motion Estimation), dzięki czemu zmniejsza się porcja pakietów przesyłanych strumieniem do odbiorcy. Aby zmniejszyć wielkość transmitowanych plików, enkoder MPEG-2 łączy pojedyncze obrazy (ramki) w grupę obrazów GOP. W trakcie kompresji enkoder tworzy ramki główne (Intra Frame) z pełną informacją o obrazie oraz ramki pośrednie (Predicted Frame i Bidirectional Frame) z informacjami o podobieństwach w następujących po sobie obrazach, które właśnie stanowią większą część GOP. Skutkiem tego jest mniejsza ilości wysyłanych danych, ponieważ wysyłane są jedynie różnice między kolejnymi „klatkami”, a nie pełne informacje. Oprócz metody GOP wykorzystywana jest metoda przewidywania ruchu ME, która działa z wykorzystaniem metody blokowej, czyli dodatkowo dzieli obraz wideo na tzw. makro bloki o rozmiarach 16 x 16 pikseli. Metoda ME sprawdza przesunięcia tychże makro bloków i zapamiętuje je w formie wektorów przesunięć i obrazów różnicowych (ramki typu P i B).MPEG-2 wykorzystywany jest w filmach DVD oraz w cyfrowej telewizji DVB, poza tym wykorzystywana była w wielu rejestratorach cyfrowych, gdzie częściowo zastąpiła MJPEG, zapewniając większą kompresję przy obrazach o typowej zmienności. Cechy szczególne tego typu kompresji:
  • zastosowane mechanizmy powodują usunięcie tych elementów obrazu, które mają najmniejszy wpływ na jakość obrazu,
  • posiada małą wrażliwość na błędy,
  • zastosowanie kompensacji ruchu – przysyłamy informację o różnicy między kolejnymi klatkami,
  • zwykle używana przepływność danych: 6500 kbit/s (720 x 576),
  • maksymalna przepływność do 15 Mbit/s. (TJ)

Monitoring wejść.

W chwili otwarcia drzwi duża ilość światła wpada do środka i kamera musi szybko zareagować na inne warunki oświetleniowe. Podobna sytuacja jest, gdy drzwi wejściowe są częściowo przeszklone – również w takiej sytuacji tańsze kamery nie radzą sobie z jasnym „punktowym” światłem. Większość instalatorów w takich sytuacjach montuje kamerę tak, aby nie była skierowana wprost na promienie padającego światła. Jednak kamera zamontowana zbyt wysoko lub z boku nie pozwala na dokładną identyfikację twarzy osób wchodzących.
Profesjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie kamer z dynamicznym przetwornikiem Super Wide Dynamic (WDR), np. SN-587C/A/10 SWD M11205.
Ustawienie dynamiki pozwala na uniknięcie sytuacji, w której mamy obiekt zbyt ciemny lub tło zbyt jasne. Funkcja ta pozwala na taką ekspozycję obrazu, gdyż WDR wykorzystuje wysokiej prędkości przetwornik CCD potrafiący każdy obraz przetworzyć dwukrotnie. Następnie nakłada na siebie części obrazu o różnym natężeniu światła, aby zarówno ciemne jak i jasne obiekty były możliwe do rozpoznania. (MD)
standardowa kamera
kamera z funkcją BLC
kamera z przetwornikiem WDR

Anteny do GSM, DCS, UMTS.

Anteny przeznaczone do stosowania w systemach telefonii UMTS pracujących w paśmie 1,9 - 2,1 GHz znakomicie rozwiązują problem zbyt słabego sygnału w laptopie lub telefonie. W dużych miastach, gdzie urządzenia odbierają sygnał UMTS w paśmie 2 GHz firma Dipol poleca:
  • A7035 - Antena ATK-16/2 GHz UMTS 11 dB z + 10 m przewodu z wtykiem SMA,
  • A7044 - Antena ATK-P1/2GHz 7dBi UMTS + 5 m przewodu z gniazdem FME,
natomiast w miejscach gdzie odbierany jest tylko sygnał w pasmie 900 MHz lub 1700-1800 MHz znajdują zastosowanie anteny logarytmiczne, np.:
  • A7040 - Antena ATK-LOG GSM/DCS/UMTS/HSDPA z gniazdem FME,
  • A7041 - Antena ATK-LOG GSM/DCS/UMTS/HSDPA + 5 metrów przewodu z wtykiem SMA.
Antena ATK-16/2 GHz UMTS 16 dBi z + 10 m  przewodu + wtyk SMA
A7035
Antena ATK-LOG ALP LTE 10m przew. wtyk SMA 800-3000MHz
A7044
Antena ATK-LOG GSM/DCS/UMTS/HSDPA + 5 metrów przewodu + gniazdo FME
A7040
Antena ATK-LOG GSM/DCS/UMTS/HSDPA + 5 metrów przewodu + wtyk SMA
A7041

Od czego zależy zasięg sieci bezprzewodowej.

Zasięg sieci bezprzewodowej zależy między innymi od:
  • czynników związanych z zastosowanymi urządzeniami:
    • moc wyjściowa urządzenia
    • tłumienie kabli
    • zysk anten
    • czułość urządzenia
  • czynników zewnętrznych:
    • tłumienie między antenami (można oszacować na podstawie modelu FSL)
    • zakłócenia od innych urządzeń (nie da się ich przewidzieć – należy uwzględnić pewien zapas mocy kompensujący te zakłócenia)
    • wpływu ewentualnych przeszkód (ścian, stropów, drzew itp.).
W celu poprawienia parametru związanego z tłumieniem przewodu, można zalecić używanie kabli pracujących do częstotliwości 6 GHz. Mają one znacznie niższe tłumienia w paśmie 2,4 GHz. Z tej grupy popularne są obecnie kable Tri-Lan.Cechy wyróżniające kable Tri-Lan to:
  • niska tłumienność (aż 20% mniejsza niż w popularnym H155 orazH1000)
  • znakomite dopasowanie
  • wysoka skuteczność ekranowania (90 dB dla 2,4 GHz)
Przewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 240 PE Fca 1,4/3,8/6,1 [1m]
Przekrój przewodu Tri-Lan 240
Przewód koncentryczny 50 Om Tri-Lan 400 WLL PE Fca 2,7/7,2/10,3 [1m]
Przekrój przewodu Tri-Lan 400
Zastosowanie kabli Tri-Lan w systemach 2,4 GHz pozwoli na migrację do 5 GHz bez konieczności zmiany okablowania. (ŁS)

Produkty nominowane do nagrody Produkt Roku.

Organizatorzy Targów SatKrak Kraków (18-20.10.2007) nominowali do nagrody Produkt Roku dwie grupy towarów dystrybuowanych przez firmę Dipol - rodzinę kabli Triset i akcesoria do instalacji antenowych Signal. Więcej o nominowanych produktach na "Wirtualnym Stoisku Dipola".
DIPOL na targach SatKrak 2007: Kraków 18-20.10.2007