Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2007 (24.09.2007)
Mobilna telewizja satelitarna DVB-SH. Standard telewizji mobilnej DVB-SH (Satellite services to Handhelds) jest jedną z metod dosyłu cyfrowego sygnału telewizyjnego do urządzeń mobilnych. Został przyjęty w lutym 2007 r. przez ETSI. Jest on oparty na standardzie DVB-H (Digital Video Broadcasting - Handheld) oraz SDR (Satellite Digital Radio), jego architektura jest podobna również do koreańskiego S-DMB (Satellite - Digital Multimedia Broadcasting).
Standard DVB-SH jest techniką hybrydową - dosył sygnału z satelity do przekaźników 3G jest realizowany w paśmie S - 2,2 GHz. Działanie systemu polega na transmisji programów z satelity geostacjonarnego, a następnie rozsyłaniu sygnału w komórkowej sieci naziemnej.
Testy tego rodzaju transmisji prowadzi Alcatel-Lucent, który w oparciu o infrastrukturę sieci 3G i nadawanie z pokładu helikoptera modeluje transmisję satelitarną. Próby były prowadzone w południowo zachodniej Francji od czerwca do września. Pokaz systemu miał również miejsce w czasie trwania targów IFA 2007 w Berlinie i IBC w Amsterdamie - wrzesień 2007 r. Jako stacji odbiorczych użyto urządzeń Samsunga i Sagem. (MW)
Telefon Samsunga SCH - B540 pracujący w standardzie S-DMB (satelitarno - naziemny system telewizji mobilnej w standardzie koreańskim)
Maszty nadawcze stacji telewizyjnych. Są to konstrukcje przekraczające często ponad 300 m. Prawie wszystkie mają zamontowaną na samym szczycie antenę nadawczą IV-V pasma. Na zdjęciu poniżej widać samą obudowę takiej anteny, wykonaną z włókna szklanego. Spiralna opaska powoduje dociskanie obudowy w dół przez wiejące w górze silne wiatry, jednocześnie wpływa na tłumienie drgań i usztywnienie konstrukcji obudowy.
Sama antena umieszczona jest wewnątrz, na kratowym maszcie i wykonana w formie synfazowego układu kilkudziesięciu anten reflektorowych, skierowanych w cztery strony świata. Takie rozwiązanie daje dookolną charakterystykę anteny w płaszczyźnie poziomej i bardzo małą wiązkę w płaszczyźnie pionowej, zapewniając odpowiedni zysk. Całość zasilana jest kablem koncentrycznym o średnicy przeszło 20 cm z izolacją powietrzną. Wewnątrz kabla utrzymywane jest ciśnienie rzędu 0,5 atmosfery w celu umożliwienia sprawdzania szczelności i zapobieżenia przenikania do wnętrza wilgotnego powietrza. (TS)
Końcówka telewizyjnego masztu nadawczego
Tunery satelitarne wyższej klasy - GI-S770 CR Xpeed. O funkcjonalności tunera oprócz dekodowania decydują dodatkowe możliwości obróbki sygnału. Sporo pożytecznych nowinek technicznych zawartych jest w modelu GI-S770 CR Xpeed A99074.
Tuner miedzy innymi posiada sprzętowe wyjście sygnału Component Video (YPbPr), które pozwala na uzyskanie najlepszej jakości obrazu na ekranach typu LCD i Plazma oraz złącze USB nie tylko do zmiany softu, ale także do wczytania plików MP3, JPEG.
Funkcja Instant Replay pozwala na powtórzenie ostatnich 20-30 sekund programu. Możliwe jest oglądanie na ekranie jednocześnie dwóch programów nadawanych z jednego transpondera.
Tuner automatyczne dopasowuje wielkości obrazu do telewizora i formatu nadawcy (4:3 mixed oraz 16:9 mixed). Jest to funkcja bardzo przydatna w momencie zmiany kanału, np. z Canal+ (zwykle 4:3) na Canal+ Film (najczęściej 16:9), niewymagająca żadnej ingerencji użytkownika.
Tuner posiada uniwersalny czytnik kart, przystosowany między innymi do pracy z kartami SECA (Cyfra+). Możliwy jest podgląd ważności karty, jak również nie ma najmniejszych problemów z przechodzeniem uprawnień dostępu (drogą satelitarną) na kolejny okres. (MO)
Tuner DVB-S Golden Interstar GI-S770 CR
Tuner Golden Interstar GI-S770 CR Xpeed A99074 - wyższej klasy tuner użyteczny dla abonentów Cyfry+ i nie tylko
Metody kompresji stosowane w kamerach IP. W kamerach IP stosowana jest głównie kompresja typu MJPEG i MPEG-4. MJPEG ze względu na swoje własności stosowany jest zarówno w prostych kamerach jak i najdroższych - megapikselowych.
MJPEG oparty na kompresji pełnych obrazów zapewnia lepszą jakość poszczególnych klatek, co jest szczególnie ważne w kamerach wysokiej rozdzielczości (powiększanie).
Jednak w nowoczesnych kamerach IP dominuje MPEG-4 - znakomicie nadający się do transmisji obrazów, ze względu na wysoki stopień kompresji i lepsze wykorzystanie łącz transmisyjnych.
Popularnymi odmianami MPEG-4 stosowanymi w kamerach IP są: MPEG-4 SP, MPEG-4 ASP (Advanced Simple Profile) i MPEG-4 AVC (Advanced Video Coding) znany także pod nazwą H.264.
Obecnie najpopularniejszy w urządzeniach profesjonalnych jest MPEG-4 ASP, jednak fachowcy największą przyszłość prognozują dla MPEG-4 AVC, który wymaga zaawansowanych procesorów o dużej mocy obliczeniowej i dopiero wchodzi na rynek urządzeń ogólnodostępnych. (MW)
Kamery ACTi pracujące z kompresją MPEG-4 ASP
MPEG-4 SP
MPEG-4 ASP
Porównanie jakości obrazu wybranych kamer IP, przy tej samej wielkości pliku
Jak jest zbudowana i jak działa elektryczna przysłona w obiektywach CCTV? - Część 3. Jak zbudowany jest układ sterowania elektromagnesu napędzającego listki przysłony w kamerze z obiektywem DC Iris?
W poprzednim numerze Informatora omówiono budowę elektromagnesu sterującego listkami przysłony w obiektywach CCTV. Teraz zajmiemy się układem sterowania elektromagnesem. Obiektyw wyłączonej kamery ma całkowicie zamkniętą przysłonę. Po włączeniu słaby sygnał wideo kamery trafia do wzmacniacza sterującego uzwojeniem „Drive” elektromagnesu. Otwiera się przysłona aby zwiększyć sygnał wideo. Ruch jest spowolniony poprzez układ ujemnego sprzężenia zwrotnego, aby przesłona nie otworzyła sie zbyt gwałtownie. Zespół sprzężenia zwrotnego składa się z uzwojenia hamującego elektromagnesu „Damp” i wzmacniacza sygnału sprzężenia zwrotnego. Im szybszy ruch przysłony tym większe napięcie indukuje się w uzwojeniu „Damp” i tym bardziej ruch jest spowolniony. Zwykle impedancja uzwojenia Drive to ok. 200 omów, natomiast uzwojenie hamujące „Damp” posiada większą ilość zwojów i jego impedancja jest w granicach 500 – 1000 omów. Indukowana w nim siła elektromotoryczna to pojedyncze miliwolty.
Dlatego też potrzebny jest wzmacniacz. Przeważnie stosuje się do tego celu popularne scalone wzmacniacze operacyjne zabudowane po 2 sztuki w jednej obudowie DIL. Poziom równowagi można osiągnąć zmieniając położenie potencjometru „Level” znajdującego się w każdej kamerze sterującej obiektywami DC iris. Gdy poziom sygnału wideo jest za duży (np. w warunkach pojawienia się nagle silnego oświetlenia planu kamery) wzmacniacz sterujący uzwojeniem „Drive” wysyła sygnał mniejszy i w konsekwencji przymyka się przysłona. Zmniejszanie jej jest również powolne gdyż indukowane napięcie w uzwojeniu hamującym ma teraz wartość przeciwną i sygnał sprzężenia zwrotnego będzie przeciwstawiał się szybkiemu zmniejszeniu otworu przysłony.
Schemat budowy kamery sterującej obiektywami DC Iris
Za tydzień dalszy ciąg, czyli jak zbudowany jest układ sterowania przysłony w kamerze z obiektywem Video Iris. (PW)
Zdalny monitoring biura. Technika transmisji IP umożliwia zupełnie nowe podejście do transmisji obrazów wizyjnych. Umożliwia to zbudowanie systemu monitoringu np. biura ze zdalnym dostępem do podglądu kamer. Firma ACTi, znana przede wszystkim z kamer IP, stworzyła oprogramowanie umożliwiające dostęp do serwera strumieniującego za pomocą komputera PC (Streaming Activator, Streaming Explorer), a także przy użyciu mobilnych urządzeń typu Pocket PC (Mobile Explorer). W ten sposób profesjonalny system monitoringu oparty o urządzenia i oprogramowanie NVR ACTi jest w stanie rejestrować lokalnie materiały wysokiej jakości i jednocześnie przesłać odpowiedni obraz do oddalonych i poruszających się zdalnych klientów.
Program NVR pozwala dla każdej z kamer indywidualnie ustalić harmonogram nagrywania, detekcję ruchu, konta użytkowników wraz z odpowiednimi uprawnieniami oraz zdefiniować, na którym dysku ma być nagrywany obraz. Istnieje również możliwość monitorowania pojemności dysków serwera, wyszukiwania oraz przeglądania zarejestrowanych materiałów. Zmiany w konfiguracji i przeglądanie nagranych materiałów mogą być dokonywane zarówno z sieci lokalnej, jak i przez Internet.
Na szczególną uwagę zasługuje obsługa różnych prędkości transmitowanych klatek dla podglądu i równoczesnej rejestracji oraz obsługa podglądu obrazu na dwóch monitorach.
NVR w wersji do 16 kanałów jest dołączany darmowo do kamer ACTi.
NVR 32 K3032 w wersji dla 32 kamer jest programem płatnym. (MW)

Kamera kopułowa IP MPEG-4 ACM-3211 ACTi
System monitoringu ze zdalnym dostępem z wykorzystaniem kamery K1312
Parkingi, obiekty sportowe, szkoły - kamera wandaloodporna IP Pixord P412. Kamera IP Pixord P412 K1331 cechuje się wandaloodporną i wodoodporną obudową. Dzięki zastosowaniu tej obudowy kamera staje się idealnym rozwiązaniem w obiektach narażonych na akty wandalizmu.
Kamera posiada wbudowany reflektor podczerwieni, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pracy przy słabym oświetleniu (posiada tryb dzień/noc). Kamera jest wyposażona w przetwornik 540 linii. Obraz może być wyświetlany w rozdzielczości Full D1 (720 x 576 w PAL-u) przy 25 klatkach na sekundę. P412 wysyła obraz w sieć w kompresji MJPEG lub MPEG-4. Posiada także czytnik kart pamięci SD, na którym można zapisywać krótkie filmy w formacie AVI z wykrytego ruchu. Kamera ma możliwość ustawienia trzech pól detekcji ruchu, obraz nagrany po wykryciu ruchu może być wysłany na serwer FTP lub jako załącznik mailowy, również w postaci plików AVI. Do każdej kamery dołączone jest oprogramowanie NVR P6032 do rejestracji i podglądu 32 kamer IP firmy PiXORD. (TJ)
Kamera Pixord P412 K1331
Monitoring szkół. Najczęściej montowanymi wewnętrznymi kamerami w szkole są wandaloodporne kamery kopułowe, np. C-3844-01A1 M10735. Obudowa takiej kamery wykonana jest z metalu, klosz z poliwęglanu. Zabezpiecza to całkowicie kamerę przed uszkodzeniem – zarówno tym przypadkowym (np. uderzenie piłką), jak i celowym zniszczeniem przez wandali. Dodatkową zaletą tych kamer to przyciemniany klosz, który uniemożliwia szybkie ustalenie obszaru monitorowanego przez kamerę. Montaż jest możliwy zarówno na suficie, jak i na ścianie (za pomocą uchwytów M5110). Kamera jest bardzo prosta do utrzymania w czystości – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć klosz.
Z kolei kamerą zewnętrzną, najczęściej wybieraną przez instalatorów, jest sprawdzony model kamery SN-468C M11202. Jest to kamera dzień/noc o wysokiej czułości. Możliwość podświetlenia reflektorami podczerwieni sprawia, że bardzo dobrą jakość obrazu można uzyskać niezależnie od warunków zewnętrznych. Wybierając tę kamerę nie można zapomnieć o wyborze obiektywu z automatyczną przysłoną i korekcją ostrości w podczerwieni (np. M2136) oraz obudowy zewnętrznej wyposażonej w grzałkę z termostatem. Ze względu na bezpieczeństwo podopiecznych, jak i samych kamer, stosuje się obudowy i uchwyty z ukrytymi przewodami i napięcie zasilania DC 12V. (MD)
Monitoring szkół
Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/12Zewnętrzna obudowa Marathon MH-806/230Uchwyt Marathon MH-609 do obudów zewnętrznychKamera kolorowa wandaloodporna  sufitowa C-3844-01A1 WYPRZEDAŻKamera czarno-biała wandaloodporna sufitowa C3142-01A1 WYPRZEDAŻUchwyt do kamery GL-615Monitoring szkoły
Należy stosować obudowy z ukrytym przewodem, uniemożliwiające jego odcięcie
Nowy router ADSL - TP-Link TD-8841 N2908. Router TP-Link TD-8841 jest urządzeniem przeznaczonym do współdzielenia łącza internetowego dostarczanego za pomocą technologii ADSL Annex A (np. Neostrada tp). Posiada wbudowany modem ADSL kompatybilny z ADSL/ADSL2/ADSL2+, switch 4-portowy oraz port USB. Port WAN jest w postaci złącza RJ11, do podłączenia bezpośrednio do linii telefonicznej. Może pracować jako DHCP server. (ŁS)
Router TP-Link ADSL (Annex A) TD-8841 zintegrowany z 4 portowym switchem oraz portem USB WYPRZEDAŻ
Schemat przedstawiający możliwości podłączenia routera TP-Link ADSL (Annex A) TD-8841 N2908. Za jego pomocą dzielimy internet dostarczony za pomocą przewodu telefonicznego i tworzymy wewnętrzną sieć LAN.
Wyróżnienie routera TP-LINK TL-WR642G N2953. Niezależny brytyjski magazyn komputerowy PC World wyróżnił produkty firmy TP-Link. W szczególności redakcja zwróciła uwagę na router TL-WR642G N2953, przyznając mu nagrodę "Best Budget Buy" - najkorzystniejszy zakup. Porównywano go z urządzeniami tej samej klasy i uznano, że posiada on najwięcej możliwości w stosunku do ceny. Według redakcji PC Word TL-WR642G N2953 udowodnił w testach, że jest bardzo dobrym routerem, o bardzo skutecznym pokryciu terenu sygnałem radiowym.
Dipol jest przedstawicielem TP-Link-a na polskim rynku. (ŁS)

Punkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR642G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem, 108 Mbit/sKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN610G 108Mbit/sKarta TP-Link USB w technologii eXtended Range TL-WN620G 108Mbit/s WYPRZEDAŻKarta TP-Link PCI w technologii eXtended Range TL-WN651G 108 Mb/sKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100MbpsKarta sieciowa PCI TP-Link TF-3239DL 10/100Mbps
Przykład zastosowania urządzeń TP-Link w oparciu o punkt dostępowy w technologii eXtended Range 108 Mbit/s TL-WR642G N2953 z wbudowanym routerem oraz 4-portowym switchem
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2007 dobiega końca - zdjęcia konkursowe.
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2007
"Fantazja ślusarza" - Mirosław Sikora
Wystawy, targi. Wszystkich, którzy nie dojadą na Targi SatKrak w Krakowie (18-20.10.2007) i Alarm w Kielcach (8-10.11.2007, zapraszamy na wirtualne stoisko.
DIPOL na targach SatKrak 2007: Kraków 18-20.10.2007
DIPOL na Wystawie Monitoringu Wizyjnego ALARM, 7 - 8 listopada 2007, Kielce
DIPOL na Targach SatKrak

DIPOL na Targach Alarm