Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 31/2007 (17.09.2007)
Standard n - przyszłość WLAN? Wielu analityków telekomunikacji uważa, że kolejny duży impuls w rozwoju rynku transmisji bezprzewodowych nastąpi po ostatecznym przyjęciu standardu 802.11n. Niestety standard przewidywany między innymi do domowych transmisji multimediów, o zapowiadanej przepływności do 250 Mb/s, jest wciąż daleki do finalnego przyjęcia. Ostateczne zatwierdzenie standardu zapowiadane jest na koniec 2008 lub nawet na 2009 rok. Przyjęcie jednak w styczniu 2007 roku pakietu uzgodnień pod nazwą Draft 2.00 dało już znaczny impuls do rozwoju tej technologii. Producenci i klienci otrzymali zapewnienie, że poprawki w finalnym standardzie nie będą już znaczne i urządzenia zgodne z Draft 2.0 będą współpracowały z urządzeniami standardu finalnego. W sierpniu Wi-Fi Alliance certyfikowała listę pierwszych 71 urządzeń zgodnych z Draft 2.0. Znalazły się tam między innymi urządzenia na których oparta jest Apple TV.
Lista certyfikowanych urządzeń
Szybkie wprowadzenie standardu n zapowiada TP-link
Antena na końcu świata - gdzie to jest? Stary celtycki - magiczny szlak, biegnący na kraniec świata, od ponad tysiąca lat zbiera pielgrzymów. Pierwotnie celem był półwysep, na którym znajduje się obecnie zespół nadawczy widoczny na zdjęciu.
W średniowieczu zmienił się cel i wzrosła liczba ludzi na szlaku. Drogi zaczynające się w Niemczech, Francji, Włoszech, a nawet Wielkiej Brytanii stanowiły przez kilkaset lat komunikacyjny szkielet Europy, miejsca wymiany informacji, a przede wszystkim refleksji nad życiem.
Na jakim półwyspie znajduje się kompleks widoczny na zdjęciu? - odpowiedź na końcu Informatora.
Reportaż z Drogi na Koniec Świata


Anteny na Jakubowym Szlaku
Antena na końcu świata - gdzie to jest?
Oszczędności na złączach? - Instalacje antenowe. Złącza jako element toru transmisyjnego mają niewielki wpływ na koszty budowy instalacji, a bardzo znaczący na jakość sygnału i pracochłonność montażu.
Każde, nawet najlepsze złącze, powoduje straty sygnału. W związku z tym należy unikać nadmiaru połączeń.
Ważne jest stosowanie złączy wysokiej jakości. Istotny parametr określający jakość złącza to Współczynnik Fali Stojącej (ang. VSWR), wskazujący jaka część mocy sygnału jest odbijana z powrotem do nadajnika. Jego wartość dla częstotliwości satelitarnych nie powinna przekraczać WFS = 1,5 dB, co odpowiada odbiciom ok. 4% mocy sygnału.
Ważna jest również tłumienność odbić określająca stosunek amplitudy sygnału odbitego do amplitudy sygnału użytecznego. Parametr ten wyrażamy w dB. Im jego wartość jest większa, tym jakość transmisji lepsza. Wartość 20 dB oznacza, że sygnał odbity ma amplitudę 10 razy mniejsza niż użyteczny.
Skuteczność ekranowania określa wpływ zakłóceń zewnętrznych na jakość sygnału. Parametr ten określamy w dB, a im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. Dla markowych złączy parametr ten wynosi około 70 dB.
Złącza stosowane na zewnątrz budynków powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenie przez wodą. Ma to fundamentalne znaczenie, gdyż odrobina wody, która wniknie w złącze spowoduje wzrost WFS (nawet kilkadziesiąt procent), a więc energia fali w znacznej części zostanie zamieniona w ciepło.
W zastosowaniach profesjonalnych najczęściej stosowane są złącza zaciskane - szybsze w montażu i znacznie pewniejsze. Niejednokrotnie większość czasu związanego z uruchomieniem instalacji pochłania sprawdzenie jakości połączeń na złączach.
Profesjonalne złącza zaciskane do kabli TRISET-113 i Triset-11
Nazwa towaru

Złącze stożkowe F przeznaczone do kabla TRISET-11

Kod towaru

E80275

ImpedancjaOm
75
Zakres częstotliwościMHz
< 3000
VSWR przy 1000 MHz dB
< 1,12
Tłumienie odbić przy 1000 MHzdB > 25
Ekranowanie przy 1000 MHzdB
> 100
Profesjonalne zaciskane złącze F marki Platinum E80275 do kabla TRISET-113
Jaki multiswitch wybrać do domku jednorodzinnego? Ze względu na wysoką jakość i łatwą możliwość rozbudowy proponujemy wykonać instalację na multiswitchach MS-952/951 R70952, R70951. Możemy na początek kupić MS-952 R70952, który pozwoli nam na dystrybucję czterech kompletnych sygnałów RTV-SAT. Jeżeli zajdzie potrzeba dołączenia kolejnych tunerów, to instalację można dowolnie rozbudować dokładając moduł MS-951 (kolejne cztery sygnały RTV-SAT). Budując instalacje multiswitchowe należy pamiętać o coraz popularniejszych tunerach typu "Twin" (dwa tunery z dyskiem twardym w jednej obudowie), np. "N box recoder" (konieczne dwa sygnały SAT). Multiswitche MS-952/951 posiadają bierny tor sygnału naziemnego, przez co pozwalają przygotować sygnał telewizji naziemnej z użyciem odpowiednich wzmacniaczy zewnętrznych, przez co łatwiej można uniknąć zjawiska przesterowania.
Multiswitche współpracują z tunerami Cyfry+ ponieważ obsługują Tone Burst. (MO)
Schemat instalacji multiswitchowej z opcją podłączenia kamery do instalacji TV-SAT
Obudowy do kamer - ukryty przewód. Coraz popularniejsze stają sie obudowy z tzw. "ukrytym przewodem" Przewód sygnałowy i zasilający prowadzone są wewnątrz uchwytu. Zabezpiecza to kamerę przed sabotażem i poprawia estetykę instalacji. Obudowy występują w wersji 12 V i 220 V, wyposażone są w grzałkę, a ich ceny są konkurencyjne w stosunku do cen obudów tradycyjnych.
Obudowy i uchwyty - wersja "ukryty przewód"
Nowoczesne obudowy - ukryty przewód
Tradycyjna obudowa - przewód narażony na obcięcie
System kamer megapikselowych - stanowiska kasowe. Podczas pracy na stanowiskach kasowych ważne jest udokumentowanie, jaka gotówka lub towar była w obiegu, jakie dokumenty były podpisywane itd.
Ważna jest możliwość dostrzeżenia szczegółów mimo szerokiego pola obserwacji. Tych kryteriów nie są w stanie spełnić kamery analogowe, które oferują rozdzielczość maksymalnie 720 x 576.
Problem ten rozwiązuje system oparty na kompaktowych kamerach IP PiXORD P405M K1135 z przetwornikiem 1,3 Mpix i kompresją MPEG-4, oferujących doskonałej jakości obraz w rozdzielczości 1028 x 1024. Pozwalają one powiększać obraz dwukrotnie w stosunku do kamer analogowych.
Inną korzyścią wynikającą z zastosowania tych kamer jest oszczędność okablowania i łatwość rozbudowy, ponieważ kamery te pracują w sieci LAN.
Do każdej kamery dodawany jest program NVR umożliwiający rejestrację obrazu z 32 kamer (nagrywanie ciągłe lub detekcja ruchu). Możemy więc monitorować aż do 32 stanowisk kas fiskalnych w jednym systemie monitoringu. Wszystkie kamery łączymy poprzez switche do komputera, na którym jest zainstalowany program NVR. (TJ)
Kompaktowa megapikselowa kamera IP PiXORD P405M
Kamera IP 1,3 Mpix Pixord P405M K1135
Jak jest zbudowana i jak działa elektryczna przysłona w obiektywach CCTV? - Część 2. Jak zbudowany jest elektromagnes napędzający listki przysłony? W poprzednim Informatorze omówiliśmy zasadę regulacji otworu przysłony, teraz omówimy mechanizm napędu systemu regulującego.
Jak go zbudować, aby miał płynną charakterystykę położenia od napięcia?
Jest to bardzo trudne zadanie konstrukcyjne, zwłaszcza w tak miniaturowym urządzeniu jak obiektyw. Tajemnica tkwi w budowie samego elektromagnesu, jak i w odpowiednim układzie sterującym jego położeniem. Elektromagnes zbudowany jest z zewnętrznego płaszcza (stojana) będącego magnesem stałym i ruchomego elementu (można by go nazwać wirnikiem, ale jego kąt obrotu to zaledwie 90 stopni).
Taki układ magnesów znajduje się w polu dwóch cewek: napędowej „Drive” oraz hamującej „Damp”. Drive to cewka o impedancji ok. 200 omów będąca głównym uzwojeniem elektromagnesu. Prąd płynący przez to uzwojenie powoduje zmianę pola magnetycznego wywołanego stojanem na przeciwne i w konsekwencji obrót wirnika o 90 stopni. Taki elektromagnes umożliwia 2 stany: otwarcia oraz zamknięcia przysłony. A co gdy trzeba obrócić wirnik tylko o mały kąt? Do tego celu stosuje się układ sprzężenia zwrotnego sterowany hamującym uzwojeniem elektromagnesu „Damp”.
Uzwojenie hamujące posiada większą liczbę zwojów, a więc i impedancję. Wynosi ona przeważnie 500 – 1000 omów. Zadaniem cewki hamującej jest służyć jako indukcyjny czujnik ruchu w układzie ujemnego sprzężenia zwrotnego sterującego uzwojeniem napędowym „Drive”. Konstrukcja takiego elektromagnesu jest więc bardzo prosta, co pozwala obniżyć do minimum cenę modułu przysłony, a w konsekwencji całego obiektywu. (PW)
Budowa elektromagnesu napędzającego listki przysłony w obiektywie
Za tydzień dalszy ciąg, czyli jak zbudowany jest układ sterowania elektromagnesu napędzającego listki przysłony.
Kamera kompaktowa ze zmienną ogniskową. Kamery kompaktowe charakteryzują sie łatwym montażem, gdyż kamera jest gotowa do pracy już po wyjęciu z opakowania. Mogą być instalowane na zewnątrz, ponieważ ich obudowy są szczelne, posiadają wbudowane grzałki i reflektory podczerwieni. Do niedawna ograniczeniem był brak możliwości zmiany kąta widzenia ze względu na możliwość rozszczelnienia układu. Obecnie ten problem został rozwiązany. Przykładem jest model VF-817 M11277, który wyposażony jest w regulację ogniskowej w zakresie od 4 mm do 9 mm. (MD)
VF-817 - M11277 to zewnętrzna kamera kolorowa z reflektorem podczerwieni i obiektywem z regulacją ogniskowej 4 - 9 mm.
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami. W skład zestawu POE N9205 wchodzą dwa pasywne urządzenia widoczne na poniższym zdjęciu. Posiadają zintegrowane złącza RJ-45 oraz zasilania 2,1/5,5 mm, które pasują do większości popularnych urządzeń WLAN (TP-Link, Planex GW-AP54SP-P, Linksys WRT54GL, CC&C WA-2204C oraz WA-2204A), a także innych urządzeń IP, np. kamer PIXORD.
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączami
Zestaw PoE do sieci LAN N9205
Został przeprowadzony test adaptera PoE z kamerą IP 1,3 Mpix PIXORD P405M K1135, wykorzystując oryginalny zasilacz dostarczony przez producenta kamery o napięciu zasilania 5V/1A na 10 metrowym przewodzie FTP, zakończonym odpowiednio złączami RJ-45. Użyty przewód o podanej długości nie miał żadnego wpływu na stabilną pracę kamery, która bez żadnych problemów transmitowała obraz oraz dźwięk. (ŁS, TJ)
Adapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiAdapter PoE dla sieci LAN z przyłączamiKompaktowa megapikselowa kamera IP PiXORD P405M
Przykład zastosowania adapterów PoE w monitoringu IP przy użyciu kamer PIXORD
Kłopoty z budową LAN? - Zbuduj WLAN. Brak okablowania LAN znacznie obniża funkcjonalność budynków biurowych, magazynowych, hoteli. Szybką, tanią i efektywną formą rozwiązania tego problemu jest instalacja bezprzewodowa. Na schemacie widać przykład rozbudowanej sieci biurowej zbudowanej w technologii bezprzewodowej. Router zostaje w takim przypadku podłączony bezpośrednio do np. modemu xDSL lub istniejącej sieci lokalnej za pomocą złącza RJ-45.W tym celu:
  • zastosujemy router TL-WR542G N2950 oraz Access Pointa TL-WA501G N2940 skonfigurowany jako Repeater, w celu poprawienia jakości połączenia w dalszych częściach piętra,
  • do podłączenia w jednostkach stacjonarnych użyjemy kart PCI TL-WN551G N2970, zaś do komputerów przenośnych karty PCMCIA TL-WN510G N2930 lub USB TL-WN321G N2920,
  • w przypadku komputerów stacjonarnych, do wzmocnienia odbieranego sygnału możemy użyć wewnętrznych anten TL-ANT2406A A72711 lub TL-ANT2405C A72713.
Polecamy również zapoznać się z urządzeniami o przepustowości 108 Mbit/s:
  • Router zintegrowany z Access Pointem TL-WR642G N2953,
  • Karta USB TL-WN620G N2923,
  • Karta PCMCIA TL-WN610G N2933,
  • Karta PCI TL-WN651G N2973.
(ŁS)
Karta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GAntena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHzKarta TP-Link PCMCIA w technologii eXtended Range TL-WN510G 54Mbit/sPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WA501G AP/APC/WDS 2,4GHzKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GKarta PCI WLAN TP-Link w technologii eXtended Range TL-WN551GAntena wewnętrzna dookolna TP-LINK TL-ANT2405C 5dBi 2,4GHzPunkt dostępowy TP-Link w technologii eXtended Range TL-WR542G z wbudowanym routerem oraz 4 portowym switchem
Rozbudowana sieć biurowa WLAN wykonana przy użyciu urządzeń marki TP-Link
Jakie anteny stosować w budynkach. Rozmieszczenie anten i punktów dostępowych (AP) w budynkach najlepiej dobrać doświadczalnie, instalując AP w punkcie umiejscowionym możliwie w środku budynku. Ze względu na konieczność pokrycia zasięgiem całego budynku, należy stosować anteny promieniujące możliwie we wszystkie strony. Najbardziej zbliżoną do tego charakterystykę mają anteny prętowe montowane bezpośrednio do AP (zazwyczaj są one w komplecie z AP). Bardzo często, jeżeli budynek jest duży i taka antena nie zapewnia objęcia zasięgiem całego budynku, użytkownicy próbują zastosować anteny o większym zysku. Problem w tym, iż efekt bywa kiepski. Antena o większym zysku ma charakterystykę bardziej kierunkową, czego efektem jest poprawa odbioru w kierunku jej promieniowania i pogorszenie w pozostałych kierunkach. Dlatego jedynymi antenami, które mają sens w budynkach, gdy chcemy zwiększyć zasięg, są anteny dookolne. Anteny dookolne mogą być stosowane do pokrycia siecią WLAN jednego piętra. Przy zastosowaniu anteny dookolnej uzyskamy dobre pokrycie piętra, na którym jest zainstalowana antena, lecz będą kłopoty na piętrach powyżej i poniżej. Dlatego należy na każdym piętrze zastosować AP, przy czym należy postarać się, by AP były jak najbardziej od siebie oddalone.
Do takich instalacji na pasmo 2,4 GHz można polecić antenę 8 dB A72531 oraz dla pasma 5 GHz - MA-WO58-9X A73121 o zysku 9 dB. Obie anteny pracują z polaryzacją pionową.
Oferta anten
Przykład rozmieszczenia AP w dużym budynku o żelbetowych stropach wraz ze schematem doboru anten o odpowiednich charakterystykach
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny Dipola 2007 - zdjęcia konkursowe.
Chętnych zapraszamy. Termin nadsyłania prac mija 30-go września 2007 r.
Ciekawie o antenach - VI konkurs wakacyjny DIPOL-a 2007
Zaułek XXI wieku - Franciszek Kowalski
DIPOL na targach SatKrak 2007: Kraków 18-20.10.2007
Półwysep Finisterra (finis terra - koniec świata) - Hiszpania. Średniowieczny koniec świata znajduje się na przedłużeniu szlaku do Santiago Compostella. Antena radiostacji krótkofalowej na końcu półwyspu - najdalej na zachód wysunięta antena na europejskim lądzie.